Jedź bezpiecznie odc. 826 (jak prawidłowo przejechać przez "rondo")

29 gru 2020
589 623 wyświetleń

Komentarze
 • Co to za styl rozmowy? Wymówki, pretensje? Wal się! Jeśli mówisz że pomagasz i za darmo to nie szantażuj, a jeśli żądasz pieniędzy to już jest usługa a nie pomoc, pobieraj opłatę od każdego kto chce twoich podpowiedzi i nie mów że pomagasz, bo za pomoc nie wymaga sie pieniędzy

  Thalia GraceThalia GraceGodzinę temu
 • Pieprzysz facet ! I prawidłowo ! Tu masz rondo ze znakiem ustąp pierwszeństwa i w każdym przypadku wieżdżający na rondo z prawej strony chcący jechać na wprost przez rondo prawym pasem zawsze musi ustąpić pierwszeństwa każdemu zjeżdżającemu z ronda z lewego pasa na lewy pas jezdni ! Prawy pas jest dla skręcających w prawo ! Nie można na rondzie dwupasmowym wjechać na prawy pas żeby skręcić w lewo lub zawrócić ! Skasuj ten głupkowaty film i nie rób z siebie idioty mondralo i skończ nauczanie ! Zasada jest taka, że tylko chcąc skręcić na rondzie dwupasmowym w lewo lub zawrócić wchodzisz na pas wewnętrzny i jedziesz nim w lewo po rondzie i wchodzisz na lewy pas jezdni , natomiast chcący jechać na wprost lub w prawo wjeżdża na prawy pas, tym samym nie zachodzi okoliczność aby zjeżdżający z wewnętrznego pasa na rondzie zajeżdżał temu który znajduje się na pasie prawym , bo on wjeżdżając na rondo na prawy pas chcąc jechać na wprost musi ustąpić pierwszeństwa zjeżdżającemu z ronda Wjeżdżając na pas prawy musisz zawsze ustąpić pierwszeństwa temu który na rondzie już się znajduje , również temu , który zjeżdża z pasa lewego ! Kropka, koniec filozofania ! Należy przestrzegać reguły , że jeżeli chcesz jechać na wprost lub w prawo na rądzie to zawsze wchodzisz na pas prawy a jeżeli na radzie chcesz skręcić w lewo lub zawrócić to od razu wchodzisz na pas wewnętrzny !

  Bogdan HofmanBogdan HofmanDzień temu
 • Dobrnąłem psychicznie tylko do ronda w Łodzi 4:34. Czego Wy się czepiacie tych kierowców. Do czego służy LEWY pas na zjeździe skoro zjeżdżamy z prawego. Każdy średnio rozgarnięty widzi, że te rondo zostało zbudowane jako TURBINOWE, a na siłę zrobiono z niego zwykłe. Można namalować na zjeździe, na lewym pasie wysepkę, ale po co "czy się stoi, czy się leży 6 tysięcy się należy". Jeżeli wszystkiego upatrujecie w kierowcach, a nie macie zamiaru zająć się świętymi krowami z wydziałów odpowiedzialnych za drogi, to dajcie sobie spokój, bo to niczego nie da.

  Andrzej NomadAndrzej Nomad2 dni temu
 • Czyli najbezpieczniej wszyscy wjeżdżamy pasem prawym na zewnętrzny pas ronda i nie będzie niebezpieczeństwa przy zjeździe z niego.

  Jakub SJakub S3 dni temu
 • Na tym rondzie w Bochni jak by pas był trochę węższy, ludzie bardziej by się orientowali jak zachować się. Czyli bardziej poruszać się gęsiego

  Kris JanickiKris Janicki4 dni temu
 • Teoria ma się nijak do praktyki. Większość aut przejechała lewym pasem przez rondo do lewego pasa wyjazdowego płynnie i bez problemu i o to chodzi. Wystarczy uważać na auta na pasie prawym i ot cała filozofia. Książkowo to można jeździć na dużym rondzie gdzie mamy dużo miejsca między zjazdami a na większości właśnie tak jak na filmie.

  rafał tamiołarafał tamioła4 dni temu
 • Pas "wewnętrzny" ronda powinien mieć pierwszeństwo, bo "widać kierunkowskaz pojazdu zjeżdżającego z ronda". Tak jest w Kanadzie/USA/Meksyku!

  ThePivoshThePivosh6 dni temu
 • Ps. tylko prawym pasem - debil chcący robić kolizje na rondzie !!!

  BLO REDBLO RED6 dni temu
 • Znowu super ekspert kaźe nam zjeżdżać z ronda dwupasmowego

  BLO REDBLO RED6 dni temu
 • Wszystko pięknie, ładnie, a potem mamy ronda takie jak Matecznego, Grunwaldzkie, Młyńskie czy Pilotów w Krakowie gdzie żadnego skrętu w prawo nie ma gdy jedzie się prosto. O tym nie wspomnicie?

  CritzVolTCritzVolT7 dni temu
 • a gdzie macie zasade prawej reki ,,, prawa strona ma pierwszenstwo i wszystko , wprowadzacie tylko chaos ,,,,, majac czterdziesci lat prawo jazdy i jak przyjezdzam do polski to sie boje jezdzic po polskich rondach , na codzien jezdze po paryzu

  Jerzy DieppeJerzy Dieppe9 dni temu
 • Robicie jeszcze większe zamieszanie niż jest...

  dariusz nowakdariusz nowak10 dni temu
 • Bardzo dobrze oznakowali rondo,, Solidarności,, w Koszalinie

  Janek NOWAKJanek NOWAK11 dni temu
 • Prawy pas powinien być tylko do skrętu w prawo, a środkowy do jazdy na wprost i w lewo i nie byłoby sytuacji kolizyjnej. Ci są na wewnętrznym pasie wylatują na wewnętrzny. To tylko kwestia ujednolicenia i przemalowania oznaczeń... U siebie mam takie rondo i jest świetne bo między pasami są małe krawężniki więc nie ma opcji żeby ktoś z prawego pasa wpakował się na środkowy.

  Rocky BalbaoRocky Balbao12 dni temu
 • Panie Ekspercie, jeśli mamy opuszczać rondo z prawego pasa, to w jakim celu przy wyjeździe z rodna kierowcy mają do dyspozycji 2 pasy?

  Jan GolbaJan Golba12 dni temu
  • Dla mnie też to dziwne. Dojeżdżam do ronda lewym pasem. Możliwość jazdy na wprost i w lewo. Ja jadę prosto. Muszę w połowie ronda zjechać na prawy pas aby prawidłowo opuścić rondo. W tym czasie na drodze z prawej strony czeka kierowca, który chce jechać w prawo i co? Nie pojedzie bo ja muszę zająć prawy pas...

   Czarny KropekCzarny Kropek9 dni temu
 • Zobaczcie sobie rondo w Paryżu dookoła łuku triumfalnego , najgorsze rondo w całej Europie albo i na świecie a jakoś dają radę. Nie ma co przeżywać.

  Mateusz PędziejewskiMateusz Pędziejewski13 dni temu
  • Tam jedziesz na partyzanta, byle jak, byle nie przywalić w kogoś. :P Ćwiczyłem je wiele razy dostawczakiem.

   Przemysław MastykarzPrzemysław Mastykarz12 dni temu
 • Pan ekspert bzdury opowiada o opuszczeniu ronda z pasa wewnętrznego. Według tej teorii nikt racjonalnie myślący z pasa wewnętrznego korzystać nie będzie. Pan sobie pojeździ parę tygodni w kurierce to się pan jeździć nauczy.

  Robert DzieRobert Dzie17 dni temu
  • @Robert Dzie I tu dochodzimy do jednego wspólnego wniosku. Rondo z filmiku jest niewłaściwie oznakowane i poprzez to tworzy się punkt kolizyjny i o tym prowadzący mówi piętnując takie oznakowanie. Zgadam się , że zazwyczaj wystarczy 20 l farby i 4 znaki pionowe, żeby bez jakiejkolwiek przebudowy przemalować rondo na bezkolizyjne tak jak zrobiono to np. na większości rond w Tarnowie. Rondo w Krakowie którego dotyczy filmik do którego link zamieściłam zostało przebudowane na turbinowe ( min. dzięki prowadzącemu program ) Zachęcam do obejrzenia innych filmików z tej serii w których prowadzący piętnuje nie tylko złe nawyki kierowców ale i złe oznakowanie dróg. Natomiast jeżeli są jeszcze gdzieś takie relikty komunikacyjne jesteśmy zobowiązani do stosowania się do obowiązujących przepisów czy się nam to podoba czy nie dla własnego i innych bezpieczeństwa i to bez względu na region kraju ( na YT pełno filmików w których policja podczas kolizji wyjazd z lewego pasa na tego typu rondach zawsze traktuje jednakowo - jako niezgodny z przepisami - przykład plworld.info/show/dWd9jL69qIvSZ84/wideo.html ). Pozdrawiam. P.S. Kraków to piękne miasto i nie warto go omijać - zawsze można zwiedzić pieszo albo korzystając z komunikacji miejskiej.

   Urszula BoryczkoUrszula Boryczko16 dni temu
  • Ula, ogólnie sprawa jest bardziej złożona niż Ci się wydaje. W pierwszej kolejności inżynieria ruchu bez logiki projektuje malowanie znaków poziomych. Następnie bojówki rządowe wybierają się na łowy i jako mobilny wpłatomat egzekwują tą namalowaną durnotę. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że telewizja robi sensacyjny program o tym jacy to kierowcy są niegrzeczni. A pan "ekspert" to powinien w urzędzie komunikacji walczyć o logiczne malowanie, a nie robić się na gwiazdę lokalnej telewizji. No chyba że w Krakowie to normalne. Będę ten rejon kraju omijał.

   Robert DzieRobert Dzie16 dni temu
  • proszę obejrzeć filmik plworld.info/show/c5uRhrq6kWfLh7g/wideo.html 1:50 min , 3:40 min, 6:20 min , 7:30 więcej kontroli przy rondach i kurierów też by nauczyli zasad poprawnego poruszania się po rondach skoro udało się to np. z taksówkarzem

   Urszula BoryczkoUrszula Boryczko17 dni temu
 • 6:20 Ja nawet nie próbuję zajmować lewego pasa przed wjazdem na takie rondo. Wolę sobie postać na prawym pasie przed wjazdem dłużej, niż ustępować pojazdom na zewnętrznym pasie przy zjeżdżaniu. Wyjątek robię tylko gdy na prawym pasie jest na oko za dużo pojazdów na długo przed dojazdem. Tylko wtedy to ma sens, bo nie ma sensu dokładać cegiełki do korków. Po za tym patrząc na wolną przestrzeń zieleni na tym konkretnym rondo, to tam mogło na luzie powstać rondo turbinowe, ale oczywiście lepiej jest zrobić taką kaszanę za pieniądze z podatków niż coś sensownego.

  VulverVulver18 dni temu
 • Panie Marku! Po co jest lewy pas na rondzie klasycznym? Nie opłaca się w ogóle na niego wjeżdżać, skoro jadąc prawym mam pierwszeństwo przed wszystkimi i mogę zjechać w dowolny zjazd. Po co ryzykować dwa niepotrzebne manewry, gdzie muszę ustąpić pierwszeństwa? (wjazd i zjazd z pasa lewego) .Uważam, że rondo klasyczne ma sens z jednym pasem, a turbinowe z dwoma i stąd wynika chaos na klasycznych rondach dwupasowych.

  Belfer1234Belfer123419 dni temu
 • W Tarnowie koło cmentarza żydowskiego pasy na drodze pokazują, że z lewego pasa można skręcać w prawo!

  Andrzej KAndrzej K19 dni temu
 • Tłumaczenia pana eksperta dramat. Ja wiem, każda książeczka dla kursantów kat. B mówi że należy zmienić pas na zewnętrzny przed zjazdem. To kompletny absurd, jak wiele innych rzeczy egzekwowanych na egzaminie. Po jakiego grzyba są zatem dwa pasy u wyjazdu z ronda? Aby wszyscy zjeżdżali prawym? Gdzie tu jakikolwiek sens? Na początku filmu kierowca Captura owszem, jechał niechlujnie i nieuważnie, jednak przyjmując, że wjechał lewym, pokonał rondo lewym i zjechał tymże, to co tu wykonał źle? Samochód który zarejestrował to zajście z prawego pasa mógł pojechać po rondzie prosto i w prawo jadąc zewnętrznym pasem - i nie wynika to z oznakowania, ale z dobrej kultury jazdy, która miałaby na celu nie utrudniać innym uczestnikom wjazd na zewnętrzny pas oraz nie utrudniać zjazdu z wewnętrznego tworząc punkty "zapalne". A jeśli kierowca Captura miałby faktycznie wciskać się na prawy pas żeby zjechać z tego ronda (co byłoby niepotrzebną komplikacją i manewrem potencjalnie niebezpiecznym ze względu na martwe pola w lusterkach oraz ogólną potencjalną ciasnotę w np godzinach szczytu), to jeśli jechałby w odpowiedniej odległości przed rejestrującym pojazdem, czemu miałby specjalnie hamować żeby wciskać się ZA ten pojazd? Stąd właśnie biorą się korki i braki płynności ruchu.

  HidenHiden22 dni temu
  • @Szczepan Kowalski ale przecież to jest oczywiste, a cała heca rozchodzi się o ZJAZD a nie WJAZD. Jadąc równolegle z drugim autem obaj dojeżdżamy do ronda, ustępujemy pierwszeństwa tym na rondzie, wjeżdżamy na nie obaj (jeden na pas wewnętrzny drugi zewnętrzny), jedziemy równolegle po rondzie i ten który jedzie wewnętrznym nagle nie może równolegle zjechać z ronda na lewy pas wyjazdu, tak jak ten z zewnętrznego na prawy. Musi wciskać się na zewnętrzny ryzykując (różnie bywa) kolizję z autem obok, zamiast pokonać rondo tak jakby było po prostu zakrzywionym fragmentem dwupasmowej jezdni. Jak dla mnie niepotrzebna komplikacja i stwarzanie sytuacji potencjalnie niebezpiecznych.

   HidenHiden11 dni temu
  • @Hiden nie zrozumiałeś przed wiazdem na rondo jest znak "ustąp pierwszeństwa przejazdu" , który dotyczy auta wjeżdżającego na rondo. Ten znak dotyczy zewnętrznego pasa jak i wewnętrznego. Wniosek auto chcące wjechać na rondo musi przepuścić auta z wewnętrznego jak i zewnętrznego pasa

   Szczepan KowalskiSzczepan Kowalski13 dni temu
  • @Szczepan Kowalski Przed rondem czy na rondzie? Przed rondem bardzo proszę, ale jeśli jedziesz obok mnie lewym pasem i chcesz wyjechać z ronda pierwszym zjazdem w prawo, wjeżdżając na rondo lewym pasem to winszuję i zapraszam do stłuczki - już mi jedna pańcia wypłacała odszkodowanie jak mi w taki sposób podstawiła swoje tylne drzwi pod zderzak. Na wjeździe masz znak "ustąp pierwszeństwa", bo pierwszeństwo mają ci którzy na rondzie już są, czyli nadjeżdżający z lewej strony. Nie mam pojęcia jak chcesz inaczej interpretować jego rolę w tym miejscu. Możliwość zmiany pasa regulują znaki poziome a nie znak "ustąp pierwszeństwa".

   HidenHiden14 dni temu
  • @Hiden PrzecięZ na wjeżdzie jest znak ustąp pierwszeństwa przejazdu i w związku z tym auto na prawy pas może wjechać warunkowo gdy jedzie na pierwszym zjeżdzie w prawo

   Szczepan KowalskiSzczepan Kowalski20 dni temu
  • plworld.info/show/c5uRhrq6kWfLh7g/wideo.html 1:50 min , 3:40 min, 6:20 min , 7:30

   Urszula BoryczkoUrszula Boryczko21 dzień temu
 • Dlaczego uważa pan ze ci którzy szybko wjeżdżali na rondo maja się zatrzymać - bo przecierz tam nie ma znaku Stopu a i pan sam przyznał ze nic prawie nie wymusiły ! Mnie uczono ze skrzyżowania nie należy blokować i jeśli to możliwe szybko je opuścić ! Wie pan ze tak powiem w takiej małej miejscowości gdzie stosunkowo mało aut jeździ to można tak flegmatyczne i sennie i powoli jeździć ! Widzę to tez często gdy samochody stoją przy czerwonym świetle i czekają na zielone - wszyscy stoją potem zapala się pomarańczowe i dalej wszyscy siedzą i dopiero gdy zapala się zielonego kierowca zaczyna szukać biegów i powoli rusza ! Gdyby tak robiono np w Niemczech w Dortmundzie to by pana pobili ci którzy za panem czekają ! Potem rusza taki flegmatyk i po nim to najwyżej dwa samochody przejada i już znów jest czerwone ! A wystarczy trochę uprzejmości i widząc ze ktoś szybko wjeżdża na rondo to ten za nim cofa nogę z gazu i trochę zwalnia a ruch kołowy jest płynny i nikt nie trąbi a potem stoi i kopci spalinami naturę ! Tu na żółtym wrzuca się bieg i powoli startuje a w momencie zielonego daje porządnie gazu ażeby jak najwiecej mogło za mną przez to skrzyżowanie przejechać ! W Polsce jak ruszałem jako pierwszy ze skrzyżowania to stwierdziłem ze ja byłem już pół kilometra od skrzyżowania to auto które stało za moim dopiero przejechało to skrzyżowanie ! Tragedia i Dramat z takimi kierowcami a niektórym należałoby zabierać prawo jazdyna zawsze ! To wyprzedzanie na prawym pasie , i ta ciągła jazda na środkowym pasie ruchu ktury jest tylko do wyprzedzania a nie jazdy szczególnie gdy prawy pass ruchu jest wolny ! Tak samo wjazdy na drogę dwupasmowa od razu na lewy pas i to wyprzedzanie - dwie linieciagle , pod górę przed zakrętem i na trzeciego co grozi zderzeniem czołowym ! Tym ludziom po takich wykroczeniach powinnością naprzynajmniej dwa lata i w zależności od sytuacji i na dłużej lub nawet do końca życia ! Oni nie wiedza ze samochód to broń i nie każdy może ja mieć !

  HajnikHajnik22 dni temu
 • Ja nie rozumiem dlaczego w Polsce tak ludzie mieszają. Jeśli są dwa pasy ruchu to proste jak budowa cepa. Prawy pas to prosto i tylko w prawo a lewy pas to prosto ale trzeba jadąc z lewego zjechać na lewy po zjechaniu z ronda i jeszcze lewy pas to w lewo i zawrócenie. Tak jest wszędzie tylko u nas ekspert. Na dodatek nie rozumie. Dlaczego kierunek daje się w Polsce tylko dopiero podczas zjazdu. Przecież jeśli ktoś chce skręcić w lewo wjeżdżając na rondo czy objechać rondo to włączając sygnalizator, daje znać innym uczestnikom że mogą się włączyć do ruchu a nie stoją i czekają bo nie wiedzą co taki delikwent zamierza robić. I nie ważne na którym pasie jest ponieważ w tym filmie pokazane jest że sam nie wie z którego może i na który może a o kierunku można zapomnąć.

  devilcry87devilcry8723 dni temu
 • Tzw ekspert nie zdał by prawa jazdy kat B gdyby nie sygnalizował lewym kierunkowskazem na rondzie skrętu w lewo czy zawracania - większość Polaków tak robi oprócz takich, ,ekspertów ''

  BLO REDBLO RED24 dni temu
  • @Urszula Boryczko ps. wyrok niewinna. Inny redaktorek rozjechał staruszkę na pasach bez prawa jazdy, przeglądu, ubezpieczenia - niewinny! !

   BLO REDBLO RED16 dni temu
  • @Urszula Boryczko sądy polskie wydają czasami dziwne wyroki , co nie znaczy że wszyscy ludzie mają się do nich stosować. ...Otylia Jędrzejczak wyprzedzała na zakręcie, na podwójnej ciągłej

   BLO REDBLO RED16 dni temu
  • i jeszcze krótki filmik plworld.info/show/c5uRhrq6kWfLh7g/wideo.html 1:50 min , 3:40 min, 6:20 min , 7:30

   Urszula BoryczkoUrszula Boryczko23 dni temu
  • A dlaczego by nie zdał szanowny widzu ? Przeczytaj proszę wyrok WSA w Gliwicach "www.rp.pl/Prawo-drogowe/312099961-Na-rondo-wjezdzamy-bez-wlaczania-lewego-kierunkowskazu---wyrok-WSA-w-Gliwicach.html" Pozdrawiam

   Urszula BoryczkoUrszula Boryczko23 dni temu
 • Co ten ekspert znowu mąci po wuja mam z lewego pasa zjeżdżać później na prawy, źeby zdarzyć się z tym na prawym pasie czy zablokować rondo???

  BLO REDBLO RED24 dni temu
 • Obecnie najlepszem rozwiązaniem jest rondo turbinowe. W Nowym Dworze Mazowieckim spotkałem się z ciekawym rondem gdzie przy jeździe na wprost nie trzeba wjeżdżać na rondo tylko omija się je oddzielnym pasem. To rozwiązanie również upłynnia ruch.

  brejnusbrejnus24 dni temu
 • Rzeczywiście ,dziwne to rondo .

  Gienek z lasuGienek z lasu25 dni temu
 • Czyli według przepisów, żeby zjechać z ronda, napierw trzeba zmeinić pas z lewego na prawy, dopiero potem można opuścić rondo? to po co są jezdzie dwupasmowa wychodzące od ronda? skoro jeden z tych pasów jest bezużyteczny, bo nie można na niego zjechać?

  PanFaworekPanFaworek28 dni temu
  • po to, żebyś mógł jechać środkowym jeśli chcesz zjechać w trzeci lub czwarty zjazd i by wszyscy nie musieli jechać lewym, bo przy zjeżdżaniu robiłby się korek (czekaliby z tyłu ci, którzy chcieliby skręcić w ten sam zjazd albo chcieliby jechać dalej rondem)

   lassischzwglassischzwg26 dni temu
  • możesz zjechać na dowolny pas z prawego (zewnętrznego pasa).

   sajgon338sajgon33827 dni temu
 • A jak to jest z wjeżdżaniem na rondo prawym pasem mijając znak poziomy, który wskazuje na pas do jazdy prosto lub w prawo a jechaniu na tym pasie w lewo na rondzie dwupasmowym?

  The ProThe Pro28 dni temu
 • Witam. Czy można prosić o przedstawienie konkretnych przepisów na potwierdzenie, że istnieje nakaz zjazdu ze skrzyżowania prawym pasem. Przecież tu dochodzi zmiana pasa na skrzyżowaniu utrudniającą jazdę innym pojazdom i dodatkowo z tego co pamiętam to jadąc na wprost powinno się przejechać tym samym pasem którym się wjechało. A i jeszcze jedno, skręcając w prawo możemy przecież zająć dowolny pas zjazdowy. Pozdrawiam.

  Marcin KunickiMarcin KunickiMiesiąc temu
  • @Mateusz Jeszcze jedno, według ustawodawcy rondo to skrzyżowanie o ruchu okrężnym, a nie zespół skrzyżowań ze zjazdami. Więc ustawiając siè na prawym pasie wjazdowym mogę jechać w prawo lub na wprost, czyli do drugiego zjazdu. A z lewego pasa możemy jechać na wprost, w lewo lub zawrócić. Nie musimy zmieniać pasa, bo po prostu wjeżdżamy i zjeżdżamy tym samym pasem. Po to są dwa pasy wjazdowe i dwa zjazdowe. A jeżeli jest tylko jeden zjazdowy, to oznacza że prawy pas się skończył. Pozdrawiam.

   Marcin KunickiMarcin Kunicki29 dni temu
  • Dodatkowo wjeżdżamy i wyjeżdżamy ze skrzyżowania tym samym pasem.

   Marcin KunickiMarcin Kunicki29 dni temu
  • @Mateusz Ale to jest skrzyżowanie ze skrętem w lewo więc ustawiamy się na lewym pasie wjazdowym a mijając wyspę po środku i zjeżdżając ze skrzyżowania włączamy kierunkowskaz sygnalizując kierowcom przed nami że mogą już wjechać na skrzyżowanie.

   Marcin KunickiMarcin Kunicki29 dni temu
  • A który przepis zezwala skręcić w prawo z lewego pasa? Zmiana pasa na skrzyżowaniu nie jest zakazana. Art 22 odpowie na twoje pytanie.

   MateuszMateusz29 dni temu
 • No to może, czy nie może z lewego pasa na rondzie to rondo opuścić, czy nie? To jest logiczne, ale jaki przepis o tym mówi? Rondo to nie jest zwykłe skrzyżowanie. Edit: zjazd z lewego przy jeździe na wprost, kiedy wjazd na rondo określa ustawienie się na lewym przy chęci jazdy na wprost.

  Va SlaveVa SlaveMiesiąc temu
  • taki przepis, że w prawo nie można skręcić z lewego pasa, jeśli nie masz strzałki namalowanej na tym pasie, że jest to prawoskręt.

   lassischzwglassischzwg26 dni temu
 • Jak chcecie zobaczyć najdziwniejsze rondo to zapraszam do kóz na krakowską

  Piotr KoziołekPiotr KoziołekMiesiąc temu
  • tak, ale to wciąż "tylko" kwestia geometrii samo rondo ma tylko jeden pas, więc choć widziałem, że niektórych lewy kierunkowskaz tam świerzbił, to pod względem przepisów jest (być powinno?) ono raczej łatwe do rozczytania 😉

   Julian NawałkaJulian NawałkaMiesiąc temu
  • @Julian Nawałka tak o nim ma także chyba największą pochyłość

   Piotr KoziołekPiotr KoziołekMiesiąc temu
  • piszesz o rondzie "jajo"? meh... ono ma tylko dziwny kształt 😉

   Julian NawałkaJulian NawałkaMiesiąc temu
 • Te przepisy by zmieniać pas z lewego na prawy przed zjazdem z ronda są potwornie niepraktyczne, utrudniające ruch i stwarzająca niebezpieczenstwo. Dla każdego rozsądnego kierowcy o wiele łatwiej, rozsądniej i bezpieczniej jest metoda taka, że wjeżdżając na rondo z dwoma pasami ruchu ustępuje tym co są na prawym pasie i tym co zjeżdżają z ronda, a którzy już znajdowali się na rondzie przed nami. Po co utrudniać zjazd pojazdom znajdującym się na lewym pasie? Toż to idiotyzm i chamstwo. Weźmy przykład : ja chcę wjechać na takie rondo i zająć prawy pas by jechać na wprost. Patrzę w lewo na pojazdy poruszające się prawym pasem i czekam aż będzie luka lub aż pojazd znajdujący się na prawym pasie zjedzie z ronda tak abym mógł wykorzystac ten moment i spokojnie zająć prawy pas. A wiemy jak trudno czasem wychwycić taki moment, szczególnie w dużych miastach. Gdy już znajdę się na prawym pasie pozwalam pojazdom znajdującym się na lewym pasie opuścić rondo i jadę dalej gdy zauważe że samochód taki już opuścil sobie spokojnie rondo albo gdy widzę że samochód poruszający się lewym pasem, a który był przede mną na rondzie kontynuuje jazdę lewym pasem. I po temacie, nikomu nie utrudnia zjazdu, ruch odbywa się płynnie, kulturalnie. Kto normalny będzie zajmował lewy pas ( co jest często bardzo trudne w dużych miastach bo musi przepuścić pojazdy znajdujące się już na rondzie zarówno te na prawym jak i na lewym pasie), jeśli za chwilę będzie musiał blokować ruch za nim na lewym pasie po to by zmienić go na prawy przed zjazdem? Totalny bezsens. Przecież to strasznie utrudnia płynność i sprawia dodatkowe niebezpieczeństwo. Bo wiadomo, że nie jest łatwo zmienić pas na rondzie z lewego na prawy w dużych miastach , tym bardziej że nasz pojazd stoi pod kątem. Dobrym rozwiązaniem jest to, że prawy pas służy wyłącznie do jazdy w prawo na najbliższym zjeździe a lewy do jazdy na wprost i w lewo. Wówczas jadący na rondzie lewym pasem spokojnie, bez nerwów, bez blokowania lewego pasa zjeżdża sobie bezstresowo na lewy pas zostawiając prawy pas tym, którzy zjeżdżają na prawo z wcześniejszego wlotu i wszystko odbywa się spokojnie, bez nerwów, pełny relaks i kultura. Przepisy są czasami tak kretynskie, że tylko utrudniają ruch i zwiększaja niebezpieczenstwo kolizji. Takie ronda są tego niezaprzeczalnym przykladem. Jeżdżę zawodo dużym gabarytem od 22 lat i wiem dokładnie o czym mówię. Co innego ronda turbinowe czy właśnie te w którym oznakowania poziome dokładnie wyznaczają kierunek jazdy co sprawia, że ruch odbywa się spokojnie i bezpiecznie. Ale są jeszcze niestety takie twory jak tutaj przedstawione i trzeba trochę rozsadku i kultury a co za tym idzie zrozumienia by pozwolić opuścic rondo z lewego pasa pojazdom znajdującym się przed nami na rondzie . To naprawdę ułatwia i usprawnia jazdę. Jaka to przyjemność by wjeżdżajacy na rondo a chcący zająć na nim lewy pas by skręcić w lewo lub zawrócić musiał męczyć się wjezdzajac na to rondo a za moment kolejny raz męczyć się w pocie czoła by móc z tego ronda zjechać. To po co w ogóle w takiej sytuacji zajmować lewy pas? Po co w ogóle malować dwa pasy? Kompletnie bezsensowne i niebezpieczne

  Mortimer RosmussenMortimer RosmussenMiesiąc temu
  • Niestety nie zgadzam się z panem. Pan przedstawił pewien schemat przejeżdżania przez rondo który uważa pan za najlepszy. Ale może się znaleźć ktoś, kto stwierdzi, że inny schemat przejazdu jest lepszy i będzie jechał po swojemu. Właśnie po to są przepisy, żeby każdy nie jeździł po swojemu tylko, żeby ustalić jeden wspólny logiczny i czytelny schemat przejeżdżana przez takie skrzyżowanie. Tutaj kłaniają się dwa przepisy, które pan postanowił uznać za nieważne. Obowiązek skrętu w prawo od prawej krawędzi jezdni oraz ustąpienia pierwszeństwa przejazdu pojazdowi znajdującemu się na pasie na który zamierzamy wjechać lub w tej sytuacji bardziej przeciąć. Oczywiście trafnie pokazuje pan, że taki schemat przejazdu, jaki pan przedstawił, znacznie poprawia przepustowość na wewnętrznym pasie ronda, ale kosztem płynności na zewnętrznym, ponieważ na zewnętrznym była by konieczność bez przerwy zatrzymywania się i umożliwiania zjazdu pojazdom z pasa wewnętrznego. Przedstawił pan też pomysł, aby prawym pasem była możliwość wykonania tylko skrętu w prawo. Nie wiem czy pan zdaje sobie sprawę, że jest to klasyczny przykład ronda turbinowego, a rondo turbinowe ma znacznie ograniczoną przepustowość w porównaniu do ronda klasycznego. W pełni zgadzam się z wnioskami pana Marka Dworaka.

   Marcin PiernikMarcin Piernik17 dni temu
  • @Mortimer Rosmussen Super. Sorki za to ze nie doczytałem, ale naprawdę mi się nie chciało. :)

   Przemysław JPrzemysław J27 dni temu
  • @Przemysław J Dokładnie. Pełna zgoda. Napisałem pod koniec mojego wywodu o fenomenalnym rozwiązaniu jakimi są właśnie ronda turbinowe

   Mortimer RosmussenMortimer Rosmussen27 dni temu
  • Ale Pan ma rację, rondo to jest skrzyżowanie, podczas zmieniania pasa ruchu, np. przy zjeżdżaniu z ronda ustępujemy w tym wypadku pojazdowi jadącemu z prawej na wprost. Chyba, że znaki poziome stanowią inaczej. Ale żaden jełop nie wpadł na pomysł narysowania linii na rondzie :)

   jan kowalskijan kowalski27 dni temu
  • Napisałeś cały paragraf (szczerze nie doczytałem do końca) a rozwiązaniem tego i innych problemów są 2 słowa: "rondo turbinowe". Pani w filmie mówi że rondo to super wynalazek i tak jest przy 1 pasie. Jak widać przy 2 pasach robią się problemy, wątpliwości wiec najprościej jest budować ronda turbinowe i wtedy nie ma problemów, i nikt nie ma wątpliwości.

   Przemysław JPrzemysław J28 dni temu
 • Gdyby w Polsce jeździło się po rondach jak we Francji czy Włoszech - czyli przeważnie dosyć szybko, to biorąc pod uwagę mentalność Polaków równie szybko doszłoby do uregulowania prawnego zasad poruszania się po rondach. Uwzględniając technikę jazdy, użycie kierunkowskazów, zasady zjeżdżania z ronda i wszelkie reguły oraz przeciwskazania dotyczące używania lewego pasa.

  Sherman RzepnickSherman RzepnickMiesiąc temu
 • ronda +różnica wieku i widzy kierowców= armageddon

  betaboon2betaboon2Miesiąc temu
  • Dokładnie, mnie na kursie uczyli inaczej a za kilka lat zaczęto uczyć i głosić inaczej. Taki bajzel powstał, bo ciągle ktoś nie może zawrzeć w ustawie konkretnych przepisów dotyczących jazdy po rondzie.

   raduthraduth26 dni temu
 • I tak musisz ustąpić i zablokować pas ruchu, zjeżdżając na pas zewnętrzny, a tak to dwa samochody mogą jednocześnie zjechać z zewnętrznego i wewnętrznego. Jak ktoś nie ustąpi pierwszeństwa to jego problem. Kompletnie nie rozumiem bólu pupy prowadzącego, ale jak potrafi się przypierdzielić do kogoś, że skręca w prawo "za daleko" od krawężnika, to w sumie nie mam pytań xD

  Bartek BłaszczykBartek BłaszczykMiesiąc temu
  • @Przemysław J Co do rond turbinowych zgadzam się w pełni. Ronda klasyczne w przypadku jednego pasa, turbinowe przy większej ich ilości.

   KonradKonrad27 dni temu
  • Tak ale żeby to co piszesz działało trzeba by wprowadzić jeszcze 2 zasady. Brak możliwości wyprzedzania na rondzie+ brak możliwości wjazdu na rodo w przypadku kiedy jakikolwiek pas jest zajęty, to by było za dużo zmian w mentalności kierowców. Rozwiązaniem jest rondo turbinowe. Wtedy wszystkie te problemu znikają, nie rozumiem dlaczego nie ma obowiązku budowania wyłącznie rond turbinowych dla 2 i więcej pasów.

   Przemysław JPrzemysław J28 dni temu
  • No właśnie, jeśli pojazdy na obu pasach zjeżdżają w jeden zjazd, to wcześniejsza zmiana pasa przez pojazd na wewnętrznym może doprowadzić do kolizji. A jeśli zjedzie tak jak jeżdżą na filmie, to zmieszczą się oba. Co do skrętu "za daleko" od krawężnika, to mam podobne odczucia. Samochód prowadzony był po prawidłowym torze jazdy, środkiem pasa ruchu a nie jak pijany od krawężnika do krawężnika.

   KonradKonradMiesiąc temu
 • Jeżeli wjeżdżając na rondo lewym pasem należy opuścić je pasem prawym, to w którym momencie należy zmienić pas? Bo na przedstawionym na filmie rondzie w zasadzie zaraz po wjechaniu należałoby zmieniać na prawy, a to spowodowałoby chyba jeszcze większe zamieszanie. Wtedy wjeżdżanie lewym pasem miałoby sens chyba tylko przy zawracaniu albo co najmniej przy skręcie w lewy zjazd. Jazda z lewego na wprost jest w takim przypadku raczej bezsensowna. I czy opuszczając je z prawego możemy wjechać na lewy, czy tylko na prawy? Jeszcze jedna kwestia - ronda są bardzo dobrym i dość bezpiecznym sposobem rozwiązywania ruchu na skrzyżowaniach. Ale im więcej na nich pasów, tym więcej punktów kolizyjnych przy opuszczaniu ronda z pasów wewnętrznych.

  KonradKonradMiesiąc temu
 • Jezeli zjezdzajac z ronda nalezy zjechac wpierw na pas prawy i wszyscy by sie do tego stosowali to wtedy by mozna wykorzystsc pas lewy do tego by np. postawic tam budke z lodami. W koncu zaden kirowca nie uzywalby tego pasa.

  the stuffthe stuffMiesiąc temu
  • No nie bardzo, lewym okrążasz rondo więc zawsze komuś się przyda.

   raduthraduth26 dni temu
 • Nikt tu nie wjechał, na rondzie na pas lewy, bo takiego nie ma, gdzie tu rozum gdzie tu logika.

  Andi DabAndi DabMiesiąc temu
 • Proponuję opracować poprawny przejazd przez rondo w Katowicach obok Spodka.

  Elmer TElmer TMiesiąc temu
 • Tylko lewy pas na rondo a prawy do skrętu w prawo, jeden pas wokół rpnda ten środkowu pomalować na wysepkę , co w razie korka do zjazdu z ronda umożliwi dalszy płynny ruch wokół.

  Waldemar OżógWaldemar OżógMiesiąc temu
 • Przecież to idiotyzm. Żeby ten amerykański pikap zjechał z tego ronda prawym pasem musiał by się niemal zatrzymać i puścić żółtego busa który jedzie źle ale jedzie i dopiero zmienić pas i zjechać.

  maxim999111maxim999111Miesiąc temu
 • Gadasz pan głupoty, te strzałki wskazują kierunki jazdy na określonym pasie ale nie dają zadnego pierwszeństwa... Jazda po rondzie to jazda na wprost... Najprostsze co może być

  PewpewPewpewMiesiąc temu
 • Chyba jedyny dobry program od TVP. :)

  Michał KrysztofiakMichał KrysztofiakMiesiąc temu
 • Jeden pas ruchu na rondzie i problem z głowy

  Ani NiAni NiMiesiąc temu
 • Opuszczanie ronda z lewego pasa jest dozwolone pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa samochodom z prawego pasa, poprostu późna zmiana pasa, lecz przez to jest duże prawdopodobieństwo zablokowania skrzyżowania na pasie wewnętrznym(szybszym) co jest nie praktyczne. A przynajmniej tak to postrzegam. Dlatego wygodniej jest poprostu wczesniej wjechac na pas zewnętrzny ronda.

  Sebastian DerusSebastian DerusMiesiąc temu
  • i tak musisz ustąpić i zablokować pas ruchu, zjeżdżając na pas zewnętrzny, a tak to dwa samochody mogą jednocześnie zjechać z zewnętrznego i wewnętrznego. Jak ktoś nie ustąpi pierwszeństwa to jego problem. Kompletnie nie rozumiem bólu pupy prowadzącego.

   Bartek BłaszczykBartek BłaszczykMiesiąc temu
 • Zapraszam do oceny ronda w Katowicach koło spodka - gdzie w połowie ronda znaki zmieniają sposób ruchu

  OTCOTCMiesiąc temu
 • W Rybniku jest podobne rondo z dużą wyspą centralną, tylko na tej wyspie jeszcze jest stacja benzynowa.

  Tnt 333Tnt 333Miesiąc temu
 • Prosta zasada : z prawego tylko w pierwsze prawo , z lewego mamy bezpieczny zjazd każdy następny ( oczywiście lewym ) .

  Euzebiusz ZagorskiEuzebiusz ZagorskiMiesiąc temu
  • @491robson Oznakowanie poziome to nie są "jakieś linie". Podwójna ciągła to też "jakaś linia" ?

   Euzebiusz ZagorskiEuzebiusz ZagorskiMiesiąc temu
  • @491robson W tym co mówisz nie ma logiki. Po cholerę zatem pchać się na lewy pas na rondzie jak zjeżdżać z niego trzeba kiedyś na prawy ! Po co dwa pasy na rondzie w ogóle. Po co dwa pasy na wyjeździe z ronda. Po co strzałki kierunkowe na pasach przed wjazdem na rondo i na samym rondzie. Na małym rondzie nie masz nawet szansy wjechać na prawy ani miejsca. Na dużym robisz tylko zamieszanie, bo albo musi stanąć i czekać aż cię puszczą, albo przemykać. Ruch się korkuje. Jedyne uzasadnienie zatem dla pasa wewnętrznego ronda to KRĘCIĆ SIĘ W KÓŁKO po nim. Dla takich durnych zasad jedno rozwiązanie już lepsze - jeden pas na rondzie. Lepiej zawęzić drogę przed rondem do jednego pasa niż zawężać już na samym rondzie.

   Euzebiusz ZagorskiEuzebiusz ZagorskiMiesiąc temu
  • NO NIE! Oglądasz to, czy nie? Zjazd z ronda tylko!!! z prawego-zewnętrznego pasa! TYLKO Z PRAWEGO!!!! Z prawego w dowolny pas zjazdowy (nawet jak są dwa czy trzy). Lewym tylko! wokół ronda! Z lewego nie można zjeżdżać z ronda! Nie w "pierwsze prawo", tylko w "każde prawo"! K..., ja pier...! Jeżeli wjechałeś lewym pasem na rondo, wcześniej przed zjazdem z niego musisz wykonać manewr wjazdu na prawy-zewnętrzny pas- a dopiero wykonać manewr zjazdu z ronda. Nigdy inaczej! Nie możesz potencjalnie zajeżdżać drogi, nawet tym, co prawym pasem objeżdżają rondo, bo oni niestety jadą prawidłowo! Czemu nie zjeżdżasz na normalnej-prostej drodze z lewego pasa w prawo? Na rondzie też nie możesz tak robić. Nawet jak są jakieś linie, to i tak przegrasz w Sądzie. Bo PoRD dopuszcza zjazd z każdego ronda (nie turbinowego), tylko z prawego pasa. O tym jest ten filmik!

   491robson491robsonMiesiąc temu
 • Zrobic z prawgo pasa nakaz z krętu w prawo i po problemie z lewego pasa na lewy a ten z prawego na prawy i po problemie ( masz pewnosc ze nikt ci boku nie porysuje)

  PyjtersPyjtersMiesiąc temu
  • Idealna myśl, gdyby wszyscy ci projektujący ronda mieli taki rozum jak pan to nie byłoby żadnych problemów ze zjazdami z ronda.

   Mortimer RosmussenMortimer RosmussenMiesiąc temu
 • Na rondzie powinien być tylko jeden pas,wtedy będzie bezpiecznie.PROSTE.

  Andrzej StajnoAndrzej StajnoMiesiąc temu
 • Ronda sa za ktotkie by przeskoczyc z lewego pasa na prawy tak,by nie zderzyc sie z wiezdzajacymi na rondo po prawej stronie.

  Wiertacz WkrętaczWiertacz WkrętaczMiesiąc temu
  • Dokładnie to chciałem napisać. Dodatkowe manewry na rondzie kiedy już sam tor jazdy kieruje w lewo a my mamy odbijać w prawo aby zmienić pas a przecież prawym może ktoś jechać , albo wjeżdżać na krótkie rondo to idiotyzm. Przecież zjeżdżając z ronda MAMY DWA PASY ! Po co zatem jest ten lewy ?

   Euzebiusz ZagorskiEuzebiusz ZagorskiMiesiąc temu
 • 8:47 Szanowny pan raczy żartować.

  Stop KamerkowiczomStop KamerkowiczomMiesiąc temu
 • Czy pan który omawia przejazdy przez rondo może podać definicję wymuszenia pierwszeństwa na drodze. Kiedy możemy mówić że pierwszeństwo zostało wymuszone.

  Wielki FijutWielki FijutMiesiąc temu
  • wg mnie, kiedy musisz zwolnic (moze zahamaowac) zeby przepuscic auto ktore wymusilo lub zeby nie doprowadzic do kontaktu; ale wg temat jest bardzo plywajacy

   Interesting ThingsInteresting ThingsMiesiąc temu
 • To po co dwa pasy na zjezdzie z ronda??

  slawekcbrslawekcbrMiesiąc temu
  • No właśnie. :) Logika zmiany pasa i skrętu z prawego jest idiotyczna. Zwiększa tylko prawdopodobieństwo kolizji.

   Euzebiusz ZagorskiEuzebiusz ZagorskiMiesiąc temu
  • @slawekcbr chyba mowimy o troche innych sprawach, ale abstrahujac- w Polsce tez jest zasada ze jesli nie ma znakow to skrzyzowanie jest rownorzedne, ja zawsze mam lekki stres jak jade rzekomo glowna droga a na skrzyzowaniu nie ma znaku pierwszenstwa

   Interesting ThingsInteresting ThingsMiesiąc temu
  • @Interesting Things jak widac norweski ustawodawca nie myśli tak logicznie jak Ty. Co mi osobiście bardzo się podoba. Na każdym skrzyżowaniu obowiązuje zasada pierwszeństwa z prawej (chyba ze znaki stanowią inaczej) wyłączając właśnie ronda.

   slawekcbrslawekcbrMiesiąc temu
  • zebys wyjezdzajac (prawym pasem) z ronda mogl wjechac na lewy lub prawy, a ten lewy lub prawy sa po to zeby udroznic ruch jak juz sie wyjedzie z ronda, a nie po to zeby wjezdzac na lewy wyjezdzajac z ronda nie prawym pasem; rozetnij sobie rondo w jednym miejscu i rozprostuj tak jak na filmiku, wtedy masz glowna droge dwupasmowa (bez strzalek do skretow) z ktorej mozesz wyjechac w prawo, a w prawo mozesz skrecic tylko z prawego pasa, jesli na lewym nie ma strzalki do skretu w prawo, a nie moze jej byc na rondzie bo prawym pasem mozesz jechac po rondzie non stop wiec ktos skrecajac z lewego musialby Ci przeciac Twoj tor jazdy, i pewnie jest to na rondzie dozwolone ale pod warunkiem ze nic nie jedzie tym prawym pasem, ale jesli jedzie to nie mozesz sobie skrecic w prawo na lewy wyjazdowy pas z wewnetrznego pasa na rondzie; wg mnie ogolny przepis mowi ze nie mozesz i koniec, i ma to sens, my sobie tak ubzduralismy ze dwa wyjazdowe pasy daja nam taka mozliwosc, nie wiem na jakiej podstawie tak sobie to ubzduralismy, ale to jest nieprawidlowe, i teraz to widze, mimo ze wczesniej myslalem ze to jest poprawne

   Interesting ThingsInteresting ThingsMiesiąc temu
 • Na takim radzie powinien być jeden pas, bo nikt nikomu nie broni lecieć prawym pasem całe rondo

  Patryk QPatryk QMiesiąc temu
 • jaki biedak projektuje dwa pasy w obwiedni przecież to celowe utrudnianie zwłaszcza dla pandemi posiadaczy pojazdów platajacych się bez sensu bez powodu po drogach publicznych gdzie te posiadacze nie wiedzą nawet która strona jest lewą a która prawą no bo przecież nie jest im to do niczego potrzebne , wyspa na środku i to z murem ?? czemu nie widać takich idiotycznie zbudowanych " rond " w świecie i czemu zawsze zajmują się tym osoby które nie mają z tą dziedziną nic wspólnego , czy drogi i skrzyżowania robione są dla zabawy jazdy z galerii do galerii zaśmiecając ulicę i rozpoczynając manewr w lewo sygnalizuje się w prawo albo jakaś teoria amatorska " odpuszczania skrzyżowania kierunkowskazem 🤔 może gacie niechaj opuszczają i podszywają się pod kierowcę bo jak może osoba wychodząc z fabryki szpitala mechaniki i z wielu innych zakładów pracy ciężkiej pracy swojego zawodu ogarnąć teraz jazdę albo mamusia w ciąży i z dwojgiem już siedzących w pojeździe córeczek i z papugą i pieskiem a tu trzepie autkiem bo rozdarło oponę i zatrzymuje się stwarzając zagrożenia dla kierowcy który nie dojedzie już na czas do kolejnego przystanku bo ona wychodzi i dzwoni gdzieś a za nią te dziewczynki zator już ma pół km a gdy przejeżdżałem obok zapytałem jest koło zapasowe i podnośnik klucz do śrub a ona wzrusza ramionami i nie wie o czym mowa no bo po co jej to wszystko ..bo w kufrze kołyska mnóstwo zabawek no i jest jeszcze z nimi papuga w klatce , to po to są te OŚRODKI SZKOLENIA KIEROWCÓW skoro każda osoba nie kierowca może korzystać z tego by też posiadać uprawnienia kierowcy 🤔 po co ??? a no po to by stwarzać zagrożenia i po to by codziennie słyszeć o kolejnych dramatach na drogach krajowych no ale musi się zgadzać kasa więc to jest najważniejsze i o tej pandemi trzeba mówić nie o tym którędy zjechać , a po co jechać jak można wejść do kierowcy który przewiezie gdzie trzeba ale gdzie tam przecież to wstyd korzystać z komunikacji publicznej trzeba iść z modą i nakupić pojazdów nawet kilka i zagracić podwórka osiedlowe a wywóz śmieci ? co mnie to obchodzi tu jest moje miejsce nie parkuj bo cię pogryze , tak też jest z alkoholikami którzy ciągle są na drogach no jak nawet na stacjach paliw jest ten syf zwany napojem po paczkę innego syfu jadą zwanego tytoniem na mszę Świętą gdzie świątynię widać z okna ale auta są przed wejściem no i są włosy zrobione . Czy ci wszyscy powinni być na drogach to trzeba dodatkowo budować dla nich w przyszłości ulice drogi co by nie przeszkadzali strażakom autobusom taksówce i ile by nie powstało nowych połączeń drogowych mało ciągle mało będzie do póki będzie można bez sensu posiadać pojazdy , nawet zabójcę widzę co dzień tutaj w Stalowej Woli który zabił na przejściu oznakowanym 75-cio latke i ani 5 minut nie był w więzieniu mimo że to diler narkotyków więc jak z tak zwanemu sądowi można zapłacić grubo bo aż 150 tysi 😮 i nie ma mocnych na gnoja to to nie jest powód do rozmowy na łączach o czym ja napisałem to wszystko to nie wykańcza transportu drogowego sanitarnego i innego bo ja pragnąłem dostać się kiedyś do pracy w sanitarnym transporcie bo wymóg był nawet D kategorii a teraz obok mojej taksówki parkują nawet nie pełnosprawni zabójcy z magnesikani na swych autkach udając i wciskając kity że to też taksówki , tak wygląda po krytyce dramat likwidacji zawodów i co będzie dalej pewnie więcej zniczy na drogach będzie płonąć bo tylko o sprzedaż kolejnego produktu coraz większej mocy dla każdego czy jeździć powinien każdy ?? czy ja tym wszystkim włarze w ich talenty ? za to teraz jest już lepiej demontować świat bo prócz codziennej reklamy syfu alkoholowego auteczek jest świrus koronka wymyślony przez korporacje miliarderów do zabicia części populacji i jak widać po śliniankach na gębach wielu jest fanami chińskiego potopu czyli wroga prawdy i każdy jak mówił Karol Wojtyła kto wątpi staje się sojusznikiem zła jak teraz lejącego się jadu ściemy o każdej porze aż będą oczekiwane efekty .

  Janusz ChudzikJanusz ChudzikMiesiąc temu
  • Tekst nieczytelny.

   Roman NaumiukRoman NaumiukMiesiąc temu
 • nie zgadzam się z tobą kolego , jest linia przerywana więc z lewego pasa mamy prawo zjechać z ronda ... cześć kierowców nie umie zmieniać pasa ruchu w przypadku braku lini ronda turbinowego, nie wchodząc w trudność manewru i być może kolizję wykorzystują oba pasy zgodnie z liniami ... w dodatki są dwa pasy w każdym kierunku więc dodatkowo można zjechać ... przykład taki sam znajdziesz na dwupasmowej jednokierunkowej drodze ze skrętem na końcu tej drogi też z dwóch pasów skręcamy ...

  VlogVlogMiesiąc temu
 • Prawy pas powinien być tylko do skrętu w prawo najbliższym wyjazdem a lewy do jazdy dalej i po problemie panowie.

  Max ComMax ComMiesiąc temu
  • @Krzysztof Maslowski w Norwegii tak samo. Proste, jasne, bezdyskusyjne. Mialem dwie kolizje zjezdzajac z ronda lewym pasem na lewy i ubezpieczalnie zawsze byly po mojej stronie.

   slawekcbrslawekcbrMiesiąc temu
  • Proste rozwiązania sa najlepsze. jezdziłem w Irlandii i tam tak to zostało rozwiązane.Z lewego pasa tylko w lewo

   Krzysztof MaslowskiKrzysztof MaslowskiMiesiąc temu
 • Reasumując: nie ma sensu robić dwóch pasów na rondzie skoro i tak z prawego można tylko wyjechać, przecież nikt nie będzie w kółko jeździł po rondzie.

  Max ComMax ComMiesiąc temu
  • kilka razy mi sie zdarzylo zrobic kolko

   Interesting ThingsInteresting ThingsMiesiąc temu
 • Polecam "magic rondo"w anglii.

  Hilda BrygidaHilda BrygidaMiesiąc temu
 • Przecież 90% nie ma nic wspólnego z zawodem kierownicy , po co zatem są na drogach publicznych 🤔 no rondo o którym mowa jest źle zbudowane gołym okiem widać

  Janusz ChudzikJanusz ChudzikMiesiąc temu
 • Szczerze nie wiem co to turbo rondo ale w Angli unika sie kolozji ustepujac tym ktorzy sa juz na rondzie przed wjazdem lub wjezdzaja w rondo kiedy ty dopiero masz zamiar a kiedy wjedziesz to nie wyprzedzasz nikogo na rondzie by pozwolic mu zjechac bezkolizyjnie przy czym z pasa lewego bo ruch lewostronny mozna zjechac tylko w pierwszy zjazd lub w drugi czyli na wprost a z pasa prawego czyli wewnetrznego mozesz zjechac drugim zjazdem I kazdy nastepnym opuszczajac rondo prawym pasem prowadzacym konsekwentnie na wyjazd z pasa wewnetrznego ronda. Czasami z ronda dwupasmowego sa jednopasmowe zjazdy dlatego nikt nie wyprzedza nikogo na rondzie jadac sasiadujacym pasem by kazdy mogl zjechac z pasa ronda ktorym jedzie bez grozby kolizji.

  Robert ZolopaRobert ZolopaMiesiąc temu
 • Swietny reportarz. Niestety bywaja tez ronda, ze wjezdzajac na nie z prawej strony musimy na pierwszym zjezdzie skrecic w prawo poniewaz nie ma mozliwosci przejechac to rondo dalej. Nie mam pojecia dlaczego na rondach bez sygnalizacji swietlnej sa dwa pasy ruchu. To jest naprawde bezses.

  Andi SchoAndi SchoMiesiąc temu
 • zjazdy ok z zewn. a jak się ma wjazd na to skrzyżowanie w sytuacji (1.57min) gdzie nikt nie bierze pod uwagę znaków drog. ustawionych przed skrzyżowaniem czyli C12wraz z A7 czyli wjeżdżasz na skrzyżowanie ustępującym wszystkim znajdującym się na nim a nie tylko na pasie zewnętrznym.

  AdamAdamMiesiąc temu
 • Wina leży u ludzi którzy nie umieją jeżdzić bo jest znak ustąp pierszeństwa a nie stop I przez to są potem korki bo widząc że rondo puste to specjalnie nagle zachamuje do zera przed rądem I gdzie ta polka policja za takie głupie manewry są paragrafy I mandaty tylko nikt tego nie pilnuje bo rado ma ułatwić ruch a nie paraliżować całe miasto bo on staje na rądzie

  Macio OicamMacio OicamMiesiąc temu
 • i to wszystko za te 2 miliardy?? to co to będzie za 11

  kopernickoskopernickosMiesiąc temu
 • Bzdury pan na filmie wygadujesz. Tak właśnie powinien odbywać się ruch po rondzie. Jeśli w pierwszym przypadku kierowca nadjeżdżający z prawej strony nie wymusi pierwszeństwa i zgodnie z przepisami ustąpi pojazdowi poruszającemu się już po rondzie to nie dojdzie do sytuacji kolizyjnej. Przypominam, że jest też zakaz wyprzedzania. Anglicy w kraju tysięcy rond tak jeżdżą nawet bez rozrysowanych pasów ani strzałek przed rondem, tempo wjeżdżania i zjeżdżania jest dużo szybsze niż w Polsce i od 5 lat nie widziałem żadnej kolizji. Trzeba się przyznać, że nie potrafimy jeździć po rondach niestety.

  mazlikomazlikoMiesiąc temu
 • polska miszczem polski...

  weeges23weeges23Miesiąc temu
 • plworld.info/show/m5t7ZKefeKrVo7Q/wideo.html😎

  PulsarPulsarMiesiąc temu
  • @mazliko napisanie w innym komentarzu " Bzdury pan na filmie wygadujesz" jest przejawem twojej kultury i intelektu. BRAWO !!! . Co do argumentów i przytoczenia kierującemu przez policjanta obowiązujących w Polskim PoRD przepisów jakoś nie widzę komentarza. A może Ty interpretujesz przepisy na swój własny sposób, jak wielu kierowców w tym kraju i dlatego mamy tyle kolizji i wypadków drogowych .

   Urszula BoryczkoUrszula BoryczkoMiesiąc temu
  • ​@Urszula Boryczko Wpis nie jest głupawy bynajmniej. Raczej do dyskusji czy aby starszy pan się nie myli. Komentuje błędną animacje z 1:50 min z wymuszeniem pierszeństwa. Nie komentowałem Twojej głupoty czy innych takich które natomiast pojawiły się w Twoich wypowiedziach do mnie więc więcej kultury droga pani. 6:20 pan "nie rozumie takiej jazdy" kiedy w całej Europie tak się jeździ. Podejrzewam, że gdyby pojeździł po lokalnych drogach europejskich to dopiero byłby zagubiony. Stłuczka i zdziwienie kiedy policja wezwana na miejsce określiłaby jego winę. 7:30 zachwyca się rozwiązaniem z Bochni, że to pierwsze takie rondo w kraju. Tak też uważam, że to super rozwiązanie tylko to właśnie kalka z poza kraju gdzie takich rond jest wiele od dawna. Kopiujemy dobre rozwiązania więc uczmy się też z nich korzystać a nie wprowadzać jakieś własne zasady powodujące takie właśnie zamieszanie.

   mazlikomazlikoMiesiąc temu
  • @mazliko głupawy wpis pod moim komentarzem nie jest dla Ciebie personalną wycieczką do mnie ?. Gdzie twoja inteligencja ? Słuchaj prowadzącego ze zrozumieniem i stosuj w życiu a na rondach do czasu ich przeorganizowania nie będzie kolizji i poświęć chwilkę na obejrzenie filmiku plworld.info/show/c5uRhrq6kWfLh7g/wideo.html 1:50 min , 3:40 min, 6:20 min , 7:30

   Urszula BoryczkoUrszula BoryczkoMiesiąc temu
  • @Urszula Boryczko Oj a skąd tyle nienawiści? W żadnym moim słowie nie było personalnych wycieczek do Ciebie? No nic. Domyślam się z kim mam do czynienia... Pozdrawiam

   mazlikomazlikoMiesiąc temu
  • @mazliko wróć lepiej tam skąd przyleciałeś i nie wprowadzaj zamętu . jesteś ślepy czy nie potrafisz czytać ze zrozumieniem? . w jednym i drugim przypadku wyrazy współczucia.

   Urszula BoryczkoUrszula BoryczkoMiesiąc temu
 • Bardzo przyjemnie słuchać, nie w każdej telewizji tak jest. Nie każdy nauczyciel wstanie tak podać lekturę.

  Auto SerwisAuto SerwisMiesiąc temu
 • jezeli z ronda zeby zjechac proponujesz zjechac do prawego to po co przy zjezdzie jest dwa pasy

  Grze MazGrze MazMiesiąc temu
  • @Grze Maz skoro gość po twojej prawej sygnalizuje prawym kierunkowskazem opuszczenie ronda i zjeżdża w pierwszy wylot to dlaczego ten z następnej uliczki ma nie wjechać na prawy wolny pas - co tu jest do rozumienia, ma wolny pas nie wymusza pierwszeństwa to wjeżdża. już prościej niż na symulacji tego zobrazować nie można

   Urszula BoryczkoUrszula BoryczkoMiesiąc temu
  • @Urszula Boryczko nie dojdziemy tym mysleniem do niczego wjezdzam w rondo od lewej tylko dlatego ze jade na wprost to chyba oczywiste jest ze razem zemna wjezdza auto po prawej i jedzie w prawo lub na wprost to jak tam z nastepnej uliczki moze wjezdzac nie rozumiem z prawej

   Grze MazGrze MazMiesiąc temu
  • @Grze Maz ronda buduje się właśnie po to by zwiększyć przepustowość skrzyżowania i upłynnić ruch . Twoja oderwana od rzeczywistości teoria prowadzi do zmniejszenia przepustowości lub wręcz do zablokowania ruchu przed rondem. oj niedobrze Panie kierowco . proszę obejrzeć filmiki lub stanąć i popatrzyć poobserwować realne duże rondo . chociażby ten filmik powyżej od 7:00 min - samochód na rondzie a ciężarówka 150 m dalej wjeżdża . już wiem dlaczego niektórzy stoją przed rondem nie wiadomo po co i nie wiadomo na co czekają a za nimi korek.

   Urszula BoryczkoUrszula BoryczkoMiesiąc temu
  • @Urszula Boryczko jak tak bedziecie uczyc to beda kolizje normalny kierowca gdy jest auto w rondzie czy na prawym czy lewym to nie wjezdza w rondo i tyle

   Grze MazGrze MazMiesiąc temu
  • @Grze Maz a dlaczego ten z prawej nie może? ma wolny pas i na nikim nie wymusza pierwszeństwa . w filmikach do których linki zamieściłam jasno o tym mówią i kierowcy wjeżdżają na wolne pasy zewnętrzne pomimo , że po wewnętrznych jadą samochody . a jak po obwiedni ronda są trzy pasy i ktoś jedzie po wewnętrznym ( przy wyspie ) to mi nie wolno wjechać na wolny zewnętrzny ? dlaczego niby?

   Urszula BoryczkoUrszula BoryczkoMiesiąc temu
 • jak ci moze ktos wjechac z prawej gdy jestes w rondzie co ty tlumaczysz czlowieku

  Grze MazGrze MazMiesiąc temu
 • He he

  Władysław PruszyńskiWładysław PruszyńskiMiesiąc temu
 • A właśnie że dobrze zjechał tym czerwonym. Narysujcie sobie linie prowadzące i wtedy zobaczycie. Inaczej po co ten lewy pas przy zjeździe???

  Piotr PawlakPiotr PawlakMiesiąc temu
  • plworld.info/show/c5uRhrq6kWfLh7g/wideo.html 1:50 min , 3:40 min, 6:20 min, 7,30 min - wszyscy ci kierowcy też byli przekonani , że pojechali prawidłowo

   Ryszard SłowikRyszard SłowikMiesiąc temu
 • szkoda czasu nikt nic nie wie

  Dariusz ZielińskiDariusz ZielińskiMiesiąc temu
 • Rondo z 2 lub 3 pasami zamiast poprawiać bezpieczeństwo, pogarsza, szopki z zajeżdżaniem drogi. Rondo powinno mieć 1 pas albo być turbinowym.

  LogikLogikMiesiąc temu
 • Ronda turbinowe są najlepsze ale skręt z prawo z lewego pasa szczególnie podczas dużego natężenia ruchu powoduje często zatory na samym rondzie i kolizyjne sytuacje.

  LaputaLaputaMiesiąc temu
 • A jak mają jeździć w łodzi jeżeli mają takich instruktorów. Oto dowód: plworld.info/show/hpiOe5bAoYqtg7A/wideo.html

  sprint shopsprint shopMiesiąc temu
 • 5:10 - nie wiem kto panu instruktorowi nagadał głupot, że gdy chcesz zjechać z ronda z pasa wewnętrznego to trzeba pierw zjechać na pas zewnętrzny. I Citroen Picasso, i duży amerykański pickup, i biała furgonetka zjechały z ronda perfekcyjnie. I nie rozumiem dlaczego pan instruktor krytykuje strzałki kierunkowe przed rondem. One są po to by kierowcy nie jeździli po "łomżyńsku", czyli relacja w lewo (formalnie trzeci zjazd) z pasa prawego (formalnie zewnętrzny pas ronda), co generuje bardzo kolizyjne sytuacje, a co bez tych strzałek jest dozwolone przez nasze chore PoRD.

  DJ Buhh9DJ Buhh9Miesiąc temu
  • plworld.info/show/c5uRhrq6kWfLh7g/wideo.html 1:50 min , 3:40 min, 6:20 min - chyba zostali przekonani , więcej policji na rondach i reszta niedowiarków też została by przekonana ..

   Urszula BoryczkoUrszula BoryczkoMiesiąc temu
 • Może się mylę ale przepisy dopuszczają zjazd z wewnętrznego pasa "ronda" na lewy pas jezdni tylko trzeba ustąpić pierwszeństwa Jadącemu prawym pasem. I to jest porażka.

  MasterMasterMiesiąc temu
 • To po co sa te dwa pasy na rondzie?

  Michal OzgaMichal OzgaMiesiąc temu
 • 2:40 instruktor zaleca nie sugerowanie się znakami. No świetna rada. Niech wszyscy zaczną ignorować znaki i jeździć po swojemu. Wtedy na pewno będzie bezpieczniej :P Na rondzie z początku filmu (0:00 - 2:50) nie ma żadnych punktów kolizyjnych. Każdy dojeżdża swoim pasem do ronda i każdy swoim pasem opuszcza rondo (jadący lewym pasem może pojechać prosto lub w lewo, a jadący prawym pasem prosto lub w prawo). Pozostali, którzy dojeżdżają do ronda mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa tym, którzy już są na rondzie. Czego tu można nie rozumieć? Tak to się kończy jak instruktorzy, którzy uprawnienia zdobywali 50 lat temu kiedy ruch był 10 razy mniejszy biorą się za interpretację współczesnych przepisów (a te tak swoją drogą są beznadziejne i nieprecyzyjne). Jedyny ratunek w tej sytuacji to zachowanie szczególnej ostrożności i obserwowanie innych uczestników ruchu bo nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś wyskoczy spod podporządkowanej albo wjedzie na rondo z lewym kierunkowskazem :D wolniej, ostrożniej, uprzejmiej, byle do celu - uśmiechajmy się i bądźmy dla siebie życzliwi a przetrwamy te ciężkie czasy. Zdrowia dla wszystkich!

  reminoirreminoirMiesiąc temu
  • polecam obejrzeć materiał - najlepiej kilka razy ( na szczęście w praktyce rondo zostało przebudowane na turbinowe ) plworld.info/show/c5uRhrq6kWfLh7g/wideo.html na filmie kilku kierowców zostało przekonanych przez policjantów . i jeszcze jedno - prowadzący nie jest instruktorem

   Urszula BoryczkoUrszula BoryczkoMiesiąc temu
  • @reminoir no właśnie, jeśli kierowca z wewnętrznego pasa ustąpi pierwszeństwa kierowcy na pasie zewnętrznym, to kolizji nie będzie. Ale potencjalny punkt kolizyjny jest

   MateuszMateuszMiesiąc temu
  • @Mateusz jeśli kierowcy będą jechać zgodnie z przepisami nie ma mowy o kolizji

   reminoirreminoirMiesiąc temu
  • @reminoir ale wjeżdżając na prawy pas ronda, w momencie gdy ty jesteś na lewym pasie, nie wymusza na tobie pierwszeństwa. Poza tym może wjechać dużo przed tobą albo za tobą, a później jechać wolniej/szybciej niż ty i też się spotkacie

   MateuszMateuszMiesiąc temu
  • @Mateusz nie ma, ponieważ pojazd dojeżdżający do ronda musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom już znajdującym się na rondzie

   reminoirreminoirMiesiąc temu
 • Kto tych kierowców szkoli ? To nauczyciele i instruktorzy ponoszą odpowiedzialność za ten stan rzeczy.

  Mariusz OwsiankoMariusz OwsiankoMiesiąc temu
 • Po co jest lewy pas zjazdowy z ronda?

  Dominik KupisDominik KupisMiesiąc temu
 • I nie ma w kodeksie ruchu drogowego pojęcia rondo - zgadza się Pan??

  Tomasz MosakTomasz MosakMiesiąc temu
 • Rondo to zwykle skrzywionie

  Tomasz MosakTomasz MosakMiesiąc temu
 • A gdyby był śnieg na rondzie ( skrzywaniu o ruchu okrężnym)?? Sprawa wg prosta - hierarcha znaków. Proszę o odpowiedź

  Tomasz MosakTomasz MosakMiesiąc temu
 • No i kto ma pierwszeństwo w Piotrkowie to co jest na miniaturce????

  GerwazyGerwazyMiesiąc temu
  • @Mateusz ok dzięki

   GerwazyGerwazyMiesiąc temu
  • @Gerwazy musi ustąpić pierwszeństwa, nie musi się zatrzymywać

   MateuszMateuszMiesiąc temu
  • @Mateusz czyli ten musi się zatrzymać na środku ronda?

   GerwazyGerwazyMiesiąc temu
  • Ten który jedzie swoim pasem, tak jak na każdej drodze

   MateuszMateuszMiesiąc temu
 • W pierwszym przykładzie jadący na wprost jechał prawidłowo natomiast ten z prawej powinien ustąpić jadącemu na wprost, bo rondo to jest skrzyżowaniem oznaczonym

  Bogdan HofmanBogdan HofmanMiesiąc temu
 • Mam pytanie co do filmu odnośnie tego kierowcy co wysłał film od 2minuty ponieważ wjeżdżać na rondo byl ustąp pierwszeństwa dlaczego nie zatrzymał się? Przecież trzeba było zatrzymać się i udostępnić ale nikogo nie było to dlatego wjechał odrazu na rondo ?

  paczub PLpaczub PLMiesiąc temu
 • To po co skrzyżowaniu okreżnym jest lewy pas.

  Arkadiusz UznańskiArkadiusz UznańskiMiesiąc temu
  • To po co są drogi dwupasmowe.?

   sprint shopsprint shopMiesiąc temu
 • Pan Wojciech może początkujący i prawko zdawał w miejscowości gdzie rond nie ma ale komentator zabiera głos nie wiedząc że nie muszą być wymalowane pasy aby były dwa pasy ruchu.

  Poul KerseyPoul KerseyMiesiąc temu
 • w wielu miejscowościach rynek jest wyspą do ruchu okrężnego; rondo nie zawsze jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem- najbezpieczniejsze jest takie , które jest JASNE KLAROWNE CZYTELNE JAK NAJPROSTSZE NIE DAJĄCE MOŻLIWOŚCI INDYWIDUALNEJ INTERPRETACJI

  Ka19Ka19Miesiąc temu
 • W Olsztynie na bałtyckiej to samo

  Rychu PaprokRychu PaprokMiesiąc temu
 • Ten z prawej niema pierszenstwa bo pierwszeństwo ma ten co już jest na rondzie :)

  Marcin BuczekMarcin Buczek2 miesięcy temu
  • Poprostu zagubiona dziewica jedzie

   Marcin BuczekMarcin BuczekMiesiąc temu
  • Bo nieumnie trzymać się swojego pasa to ze niema lini pszerywanej nie znaczy ze jedziesz środkiem w snierzycy nie widać pasów a wszyscy wiedza jak jechać ale znajdzie się pierdoła co pomyśli ze to jedno pasmowa i na dwópasmówke ma czołówkę hehe

   Marcin BuczekMarcin BuczekMiesiąc temu
  • @Marcin Buczek a to że pierwszeństwo ma ten co już jest na rondzie to oczywiście racja i temat bez dyskusji i każdy kierowca powinien to wiedzieć... chociaż nie zawsze tak jest : " Jeżeli przed rondem umieszczono wyłącznie znak C-12 „ruch okrężny” (bez znaku „ustąp pierwszeństwa”), to obowiązuje zasada „prawej ręki”, czyli wjeżdżający na rondo mają pierwszeństwo przed tymi, którzy już po nim jadą. Tak oznakowane skrzyżowania zdarzają się jednak bardzo rzadko."

   Morbid AngelMorbid AngelMiesiąc temu
  • @Marcin Buczek na tym nagraniu od "3:00" minuty przecież ten z lewego pasa nie jedzie w lewo a prosto a zajezdza pas kierowcy który jest na prawym pasie ... czyli jak widać można zajechać sobie drogę na rondzie a nie jak piszesz że: nie można...

   Morbid AngelMorbid AngelMiesiąc temu
  • Jak jadą. Obok siebie to ten z lewego jedzie na wprost albo w lewo aten z prawego na wprost albo w prawo

   Marcin BuczekMarcin BuczekMiesiąc temu
 • 8.50 seat prawidłowo wjechał na rondo, jakby w tej sytuacji każdy miał zatrzymać się to po co to rondo, ruch by stał, na rondzie ruch wlaczajacych się jak i tych na rondzie powinien odbywać się jak najpłynniej, tak samo w 9.07 kierowca włączający się do ronda napewno nie stworzył zagrożenia, widać doświadczony kierowca obliczyl że nie wymusi hamowania pojazdu na rondzie. Moim zdaniem sztuką płynnego ruchu na rondzie jest obserwowanie innych uczestników znajdujących się na nim oraz umiejętność wyczucia ich prędkości.

  Marek KoszterMarek Koszter2 miesięcy temu
 • 99% wie jak jezdzic po rondzie tylko przyglupy zle oznaczaja znakami poziomymi albo jest to zagrywka celowa !!!!!!!!

  jan kowalskijan kowalski2 miesięcy temu
 • A czy przypadkiem nie jest tak, że nasze ronda mają za małą średnicę (mały obwód) i nie można swobodnie zmienić pasa na prawy???

  Krzysztof G.Krzysztof G.2 miesięcy temu
 • Prosze powiedzieć w takim razie po co i dla kogo jest drugi pas do zjazdu z ronda skoro trzeba zjechac prawym ? Znaki pozime to interpretują, proszę pamiętać że osoba na rondzie ma pierwszeństwo przed wlaczajacym sie do ruchu bez wzgledu na to którym pasem jedzie. Zjezdzajac do prawego pasa zajezdzamy drogę osobom jadacym tym pasem i tym ktore chca się wlaczyc do ruchu. I do tego kierowcy jadacy wokol ronda prawym pasem. Dramat.

  Zbigniew ZielińskiZbigniew Zieliński2 miesięcy temu
  • @Krzywy Olo Nie jestem autorką tego filmu . Filmik jest z internetu. Zapewniam , że rondo ma właściwe oznakowanie łatwo to sprawdzić chociażby na google maps. Moją intencja było pokazanie jakiego rodzaju ronda występują. Żaden przepis nie zabrania zajęcia prawego pasa jeżeli są wyznaczone i jeżeli jest on wolny a wjazdem nie wymuszamy pierwszeństwa na innych użytkownikach. oczywiście jeżeli ktoś jedzie lewym pasem i sygnalizuje kierunkowskazem zmianę pasa a znaki na to pozwalają ( na części skrzyżowań na wysokości wjazdów jest od strony wewnętrznego pasa linia ciągła lub mini zapory ) to nie mam prawa wjeżdżać. ten filmik co prawda dotyczy innego rodzaju oznakowania przed i na rondzie ale dobitnie świadczy też o tym jak nieświadomi są niektórzy kierowcy nawet ci od wielu lat posiadający uprawnienia a tłumaczenie policjantów jest bezcenne - wyprostuje pani rondo. plworld.info/show/dWd9jL69qIvSZ84/wideo.html i na koniec jeszcze kolejny filmik proszę posłuchać 5:25 i 7:25 plworld.info/show/fH94jc3Mh6etiLg/wideo.html powtórzę więc po raz kolejny kto mi zabroni wjechać na prawy wolny

   Urszula BoryczkoUrszula Boryczko2 miesięcy temu
  • ​@Urszula Boryczko Na filmie nie widać czy to rondo. Jesli tak, to błędnie oznakowane (co widać w momencie pod koniec filmu) Jest tylko A-7 w bocznej uliczce. I druga kwestia: "kto mi zabroni wjechać na prawy wolny" Przepisy zabraniają. Włączając się do ruchu (a robisz to wjeżdżając na rondo) musisz ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom. Bez znaczenia po którym pasie (i w którym kierunku) jadą.

   Krzywy OloKrzywy Olo2 miesięcy temu
  • @Zbigniew Zieliński mój filmik i komentarz dotyczy pierwszeństwa przed włączającymi się do ruchu bez względu na to którym pasem się jedzie. nic bardziej mylnego . podczas zmiany pasa na rondzie też jesteśmy zobowiązani ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się już na tym pasie . mamy wjechać tak by na nikim nie wymusić pierwszeństwa. jeżeli wjeżdżając mamy wolny prawy pas a lewy jest zajęty to kto mi zabroni wjechać na prawy wolny . na większych i dobrze oznakowanych rondach na przeciwko zjazdu są linie ciągłe zabraniające zmiany pasa z wewnętrznego na zewnętrzny a w nowszych rozwiązaniach niewielkie zapory ( nie pisze tu o rondach turbinowych ) w materiale P. Dworak jasno mówi , że rondo jest niewłaściwie oznakowane i tworzy się punkt kolizyjny i tu nie ma z czym dyskutować bo to fakt (pokazuje to symulacja) . przy normalnym oznakowaniu ronda i kiedy każdy kierowca opuszcza rondo z prawego pasa może na wylocie zając dowolny pas i nie ma kolizji bo wszyscy inni wjeżdżający w ten zjazd są przed nim lub za nim . To tak jak na zwykłych skrzyżowaniach gdzie do skrętu w lewo przed skrzyżowaniem wyznaczony jest jeden pas a po wjechaniu na skrzyżowanie skręcając w lewo mamy dwa, trzy pasy i żeby nie blokować skrzyżowania np. po zmianie świateł zajmujemy w zasadzie dowolny pas w kierunku w którym chcemy dalej jechać. Pozdrawiam

   Urszula BoryczkoUrszula Boryczko2 miesięcy temu
  • @Urszula Boryczko proszę przeczytać ze zrozumieniem.

   Zbigniew ZielińskiZbigniew Zieliński2 miesięcy temu
  • plworld.info/show/kYZ-erqceaHdhJM/wideo.html to też rondo a takich mamy setki . wjechałeś na rondo i masz pierwszeństwo przed wszystkimi ??? włącz myślenie bo już ręce opadają.

   Urszula BoryczkoUrszula Boryczko2 miesięcy temu
PLworld