Jedź bezpiecznie odc. 802 (o rowerzystach cd.)

24 lip 2020
33 556 wyświetleń

Komentarze
 • tam jet podwojna ciagla kierowca audi to powinien stracic prawo jazdy

  marek jacekmarek jacekMiesiąc temu
 • krótko... w każdej grupie użytkowników drogi są idioci... począwszy od pieszych, skończywszy na traktorzystach...

  Karol ŁKarol Ł4 miesięcy temu
 • Rowerzyści w Polsce to chwast drogowy niestety.

  Alechandro RobertoAlechandro Roberto4 miesięcy temu
 • Film pokazuje (3 :02 ) że tępa dzida na rolkach popchnęła gościa na rowerze i stąd ten wypadek ...jak można być tak głupim ?! A to niestety nie jedyny taki przypadek

  SILOE82SILOE824 miesięcy temu
  • 3:27 proponuje oczy otworzyć i umyć, widać wyraźnie jak wręcz taranuje kobiete, ktora spycha na pobocze. Odpycha rowerzyste lapiac równowagę żeby nie zepchnął jej całkowicie z drogi i żeby nie zaliczyła przewrotki gdyz rolkami po takich chaszczach i z prędkością nie ujedziesz tylko twarzą w glebie wylądujesz. Pozdro

   Rafał DąbrowskiRafał DąbrowskiMiesiąc temu
  • @Piotr Ćwiertniewski Może i być kosmitką jak tak ci się marzy ,ale jedno jest pewne -jesteś ślepy ...

   SILOE82SILOE82Miesiąc temu
  • @SILOE82 Normalnie zaczaiła się na niego. Może to hitmanka z Mossadu? - dostała na niego zlecenie :-D Kolo wyglądał niepozornie ale mógł być zakumulowanym koordynatorem irańskiego programu rowerowego ;-) Nie mój drogi - rolkarze, nie widzą co się za nimi dzieje i poruszają się ruchem łyżwowym, który równoważy się ruchem ramion - i to właśnie zrobiła, nie będąc świadomą, że koleś właśnie ją mija jadąc "na żyletkę". A gdyby rowerzysta "już zwalniał" to by do tej kolizji nie doszło. Zwolnił go dopiero jej strzał z łokcia - i to już była musztarda po obiedzie. Swoją drogą, o ile dobrze kojarzę to miejsce to jest to ścieżka rowerowa na której rolkarzy nie powinno być - właśnie dlatego, że rolkarz w takim miejscu stwarza ryzyko kolizji . Ale jak Pan Dworak zauważył - rowerzysta ma dostosować styl jazdy do zastanych warunków - również wbiegających psów, dzieci i rolkarzy.

   Piotr ĆwiertniewskiPiotr Ćwiertniewski2 miesięcy temu
  • @Piotr Ćwiertniewski Chyba źle się przyjrzałeś -a wypadałoby przed komentowaniem dokładnie popatrzeć co się stało ...Laska na rolkach ewidentnie i z premedytacja popchnęła gościa który jechał obok niej na rowerzystę jadącego z naprzeciwka który już zwalniał bo zobaczył że ciężko będzie się zmieścić ...to jest tylko i wyłącznie wina tej głupiej laski .

   SILOE82SILOE822 miesięcy temu
  • "tępa dzida na rolkach" ma oczy z przodu i nie widzi położenia roweru za sobą. Za to rowerzysta jadący za nią widzi ją idealnie i ma pełną paletę możliwości uniknięcia tej kolizji poczynając od zredukowania prędkości na zatrzymaniu roweru kończąc. Btw, większość rowerzystów mających pretensje do pieszych czy rolkarzy o brak lusterka wstecznego jeździ wypasionymi rowerami, które mają wszystko... za wyjątkiem lusterka wstecznego ;-)

   Piotr ĆwiertniewskiPiotr Ćwiertniewski2 miesięcy temu
 • Cała kwestia rowerów w obecnej narracji, jest klasyczną groteską i kuriozalnym ucieraniem tyłka szkłem. Nie ma znaczenia, jakie przepisy i zasady się wprowadzi, nikt praktycznie nie będzie się do nich stosował, co pokazuje już kolejny rok próbowania na siłę przeforsowania tych idiotyzmów. Cały projekt ścieżek rowerowych, obarczania dodatkową odpowiedzialnością kierowców samochodów, udzielania kretyńskich przywilejów na drodze, będzie nadal eskalował konflikt na drogach i nadal będzie totalny bajzel.

  NommaD79NommaD795 miesięcy temu
  • Problem w tym że ścieżki w Polsce są a tu nagle ich niema, niema ciągłości tak jak to jest w cywilizowanych krajach. A ten konflikt to jest tylko fikcja trolli internetowych tak samo jak kierowcy osobówek i ciężarówek.

   Jan CarlJan Carl4 miesięcy temu
 • Wszystkim rowerzystom należałoby przypomnieć, że jazda na rowerze w sluchawkach nie jest dobrą praktyka. Codziennie mijam takich "głuchoniemych" z sluchawkami na głowie. Raz, że jedzie drogą publiczna, dwa bez kasku, i trzy w ogole nie slyszy otoczenia. Tragedia.

  GieborywarGieborywar5 miesięcy temu
 • Rocznie na rowerku mało pokonuję obecnie nie mniej jak 7 tys kilosów, ale to co wyrabiają koledzy i koleżanki o dziwo im młodsze i im starsze tym głupsze to, to że żyją to CUD Boski! Auto jedzie teren 90km Paniusia z dzieciakiem z bocznej drogi tuż pod koła tira, babcia do Kościółka POD PRĄD DROGĄ! Praca monitoruję trasę 1.34 ciemno jak w lochu Pan lat 24 (info z Policji akurat miałem ich wizytę) czarne ubranie, czarny rower, zero odblasku kamery dały znać o tym szajbusie tylko dlatego, że maja czujniki ruchu.. Ale jak jadę autem i widzę Przepraszam za słownictwo ZJEBA na elektrycznej deskorolce czy hulajnodze na drodze to nawet cham bez migaczy ma u mnie mniej bluzgów! Kto ich kontroluje? Widziałem nie raz i dwa Panisko slalom między autami w tym policyjnym jako 1, i na czerwonym sruuu prawoskręt i to takim łukiem, że tir ma mniejszy!

  Max nowakMax nowak5 miesięcy temu
 • Trzeba dodać że kierowca Audi nie miał uprawnień przeglądu ubezpieczenia....... Takich to się powinno zamykać od razu

  wolfkaliszwolfkalisz6 miesięcy temu
 • Niektórzy rowerzysci , to ryzykują , zmrok jazda bez świateł nawet kamizelki nie mają tragedia , miałam taki przypadek , jeszcze gościu nawalony 😒

  Wiki KowalWiki Kowal6 miesięcy temu
 • 3:58 Patrzcie uwaznie na rowerzyste :D

  YouTube-KanalYouTube-Kanal6 miesięcy temu
 • Rowerzysta jest pełnoprawny? Tak? Kurs jakiś odbył? Badania lekarskie przeszedł? Egzamin jakiś zdał? Ubezpieczenie opłaca? Stan techniczny jego pojazdu jest kontrolowany? Jego pojazd jest zarejestrowany i ma widoczne oznaczenia identyfikacyjne? To nie chrzańcie głupot. Rowerzyści to taka lokalna odmiana świętych krów, im wolno wszystko, a jeśli to oni spowodują jakieś zdarzenie to uciekną i nawet mając nagranie nie idzie takiego odszukać.

  Dolmio89Dolmio896 miesięcy temu
  • @naruciakk To jaka predkosc moze osiagnac rowerzysta? Bo wydaje mi sie ze 50-60 km/h moze. A to nie jest duza predkosc? W kolizji z pieszym chocby.

   Xertija GeeXertija Gee4 miesięcy temu
  • Obowiązek uczynienia rowerzysty pełnoprawnym uczestnikiem ruch spoczywa na szkole i na samym rowerzyście żeby się nauczył samodzielnie. Wszędzie chcesz urzędnika umieścić, do łóżka też sobie go dasz?

   GRINGOOSSGRINGOOSS6 miesięcy temu
  • W całej Europie rowerzysta jest jak najbardziej pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Tak samo jak pełnoprawnym uczestnikiem ruchu jest na przykład pieszy, który również nie przechodzi specjalnych szkoleń i uprawnień/ubezpieczeń posiadać nie musi. Konieczność posiadania uprawnień ze strony kierowców wynika z dwóch faktów: dużych prędkości jakie może osiągać pojazd tego typu i dużej masy pojazdu, przez co niebezpieczeństwo rośnie wykładniczo. W przypadku rowerów nie mamy z tym do czynienia. Także radzę albo sobie to uzmysłowić, że tak, rowerzysta jest równoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, albo oddać prawo jazdy do najbliższego starostwa.

   naruciakknaruciakk6 miesięcy temu
 • Cmentarze są pełne tych, co mieli pierwszeństwo...

  pokrecpokrec6 miesięcy temu
 • Jeżdżę i rowerem i samochodem.....W tym przypadku z końca mimo wszystko bym skręcił w prawo zszedł z roweru i przeszedł przez przejście, które tam jest przecież.....a tak to proszenie się o nieszczęście ..... Swoją drogą czy manewr skrętu w lewo na ścieżkę rowerową jeśli jest to skrzyżowanie tylko z drogą po prawej stronie jest prawidłowy i dopuszczalny ?

  Kornik DrukarzKornik Drukarz6 miesięcy temu
 • 3:38 Ten staruch specjalnie pociągnął ją z bara! 8:06 Może do uniknięcia gdyby autor trąbił na Audi (zaniechanie) ... Wyprzedzanie skręcającego (drugie wykroczenie) - SKANDAL! Gdyby "Audi" stosowało chociaż nie wyprzedzanie przed przejściem nic by się nie stało.

  młody kierowcamłody kierowca6 miesięcy temu
 • Motocykliści, rowerzyści piesi - krótka rada, sam jestem uczestnikiem ruchu w tych rolach i mam kilka żelaznych zasad: - NIGDY nie masz pierwszeństwa - WSZYSCY chcą cię zabić - NIKT cię nie widzi - NIKT o tobie nie myśli - to ty masz przewidywać ruchy innych - to ty poniesiesz konsekwencje błędów swoich i innych Mając to w głowie mamy szansę przetrwać na polskich drogach. Oczywiście mam swoje zdanie nt. praw pieszych i rowerzystów, których na jezdni w ogóle nie powinno być, a jak już muszą to jak najkrócej i na pewno nie uprzywilejowani. Pierwszeństwo powinno być przyznawane ze względu na drogę hamowania i szybkobieżność tj. 1/ pociągi 2/ tramwaje 3/ samochody ciężarowe tzw. TIR oraz solówki z przyczepą 4/ samochody ciężarowe tzw. solówki 5/ motocykle i samochody osobowe z przyczepą (tak - motocykl ma drogę hamowania porównywalną z lekką ciężarówką, a nie z osobówką) 6/ samochody osobowe bez przyczepy 7/ motorowery 8/ maszyny rolnicze (traktory) tylko zarejestrowane - tzn. nie kombajny zbożowe. 9/ rowery (patologią jest brak obowiązku zatrzymania się przed przejazdem rowerowym i ustąpienia pierwszeństwa pojazdom poruszającym się po jezdni) 10/ piesi, chulajnogi i inne nie wymienione powyżej ( ta sama patologia co rowery)

  DonQuijoteDonQuijote6 miesięcy temu
  • Ja mam swoje zdanie, ty masz swoje. Nie podoba się, nie czytaj.

   DonQuijoteDonQuijote6 miesięcy temu
  • >Oczywiście mam swoje zdanie nt. praw pieszych i rowerzystów, których na jezdni w ogóle nie powinno być, a jak już muszą to jak najkrócej i na pewno nie uprzywilejowani Twoje zdanie jest tutaj nieistotne i jednoznacznie błędne.

   naruciakknaruciakk6 miesięcy temu
 • Pas dla rowerów źle zrobiony, a wystarczy wyobrazić sobie że rowerzysta ma być traktowany jak auto i pas dla niego to jezdnia i po problemie. Jak można wytyczyć skręt w prawo gdy po prawej jest pas dla jadących prosto. Trzeba byc niespełna rozumu albo zarządcą miasta.

  #BLDM#BLDM6 miesięcy temu
  • @Skręć W Lewo Według mnie na skżyżowaniach nie powinno być dróg rowerowych (tylko przejazdy rowerowe obok pasów). I wtedy rowerzysta ustawia się albo po prawej od samochodu, albo za samochodem jeżeli ten skręca. I nie ma żadnego problemu. Wszyscy uważają.

   Paweł ŁPaweł Ł5 miesięcy temu
  • @Skręć W Lewo Warszawa, ul. Świetokrzyska, przed skrzyżowaniem z Jasną jest właśnie tak zrobione - pas rowerowy odbija w lewo i po prawej pojawia się pas do prawoskrętu. Samochody muszą przejechać na drogą stronę pasa rowerowego, ale na prostym (co prawda krótkim, ale dzięki temu prędkości są małe) odcinku, gdzie jest to jedyny manewr do wykonania. Fajnie byłoby tam stosować zasadę suwaka - rower - samochód - rower - samochów.

   Krzysztof RudnikKrzysztof Rudnik6 miesięcy temu
  • #Skręć W Lewo tak by pas dla skrętu w prawo nie był po lewej stronie pasu dla jazdy prosto. Proste.

   #BLDM#BLDM6 miesięcy temu
 • Z lewej strony nigdy się nie wyprzedza...hmm

  krk azxkrk azx6 miesięcy temu
 • Rowezysci nie powinni jeździć po ulicy

  Adam ChachlowskiAdam Chachlowski6 miesięcy temu
  • Dla kierowców samochodów powinno się wprowadzić obowiązkowe kursy i egzaminy. A nie czekaj...

   Michał B.Michał B.6 miesięcy temu
  • Debile nie powinni się wypowiadać w internecie. Albo nawet w ogóle

   Piotr C.Piotr C.6 miesięcy temu
  • Zanim zaczniesz wygłaszać swoje teorie zapoznaj się ze słownikiem języka polskiego...

   Wiktor PruchnikWiktor Pruchnik6 miesięcy temu
  • To gdzie, po powietrzu? Są kraje, w których rowerów jest dużo więcej, w których się da. Tylko u nas nie.

   xJoanCatherinexJoanCatherine6 miesięcy temu
 • 7:54 kierujący Audi, Panie Marku

  Russell DavidovskyRussell Davidovsky7 miesięcy temu
 • Dzień dobry, jestem Twoją widzką, prowadzę fundację która pomaga osobom uzależnionym od narkotyków. Z powodu epidemii koronawirusa środki którymi dysponujemy są niewystarczające. Brakuje nam na żywność i opatrunki dla naszych podopiecznych. Nie śmiem prosić o wpłatę, jedyne o co proszę to udostępnienie zbiórki dalej. Byłabym bardzo wdzięczna. Ola Stańczak, wiceprezes Fundacji Polityki Społecznej Prekursor. zrzutka.pl/5ruk5x?fbclid=IwAR33110e83oWYxr9ueIm_nuzYf4PsYgikNCY7lSivCkt54an_5crfvE6_G0

  ola stanczakola stanczak7 miesięcy temu
 • a dlaczego rowerzyści nie maja lusterek? ze 30 lat temu pamiętam ze przy rowerach były lusterka.

  M KolM Kol7 miesięcy temu
  • @xJoanCatherine Wielu rowerzystów ma problem z utrzymaniem toru jazdy w momencie gdy się odwracają. Dostępny jest pełny wybór lusterek na rower, sam używam jednego modelu. Nawet wożę ze sobą zapasowe, bo jest bardzo łamliwe, ale lepiej urwać lusterko niż ma mi skręcić kierownicę w trakcie jazdy.

   Krzysztof RudnikKrzysztof Rudnik6 miesięcy temu
  • @Piotrek Pągowski to nie zmienia faktu, że w innych sytuacjach lusterko mogłoby wiele ułatwić rowerzyście. Samo obracanie się bywa niebezpieczne, wystarczy koleina...

   xJoanCatherinexJoanCatherine6 miesięcy temu
  • @madyogi Nie wiem czy wiesz ale Policja czasami sprawdza czy masz w rowerze zamontowane oświetlenie oraz właśnie dzwonek. Przecież nie będziesz przykręcał go dopiero gdy będziesz wjeżdżał na uliczkę osiedlową więc go musisz mieć zamontowany przez cały czas. goombay

   Tomasz GrodzkiTomasz Grodzki6 miesięcy temu
  • @M Kol Strasznie uogólniasz sprawę bo zarówno z jednej jak i z drugiej strony nie brakuje bezmózgowców. Przykładowo prawie połowa kierowców samochodów osobowych nie używa przed zmianą kierunku jazdy lub przed wyprzedzaniem kierunkowskazów. Przepisy mówią, że należy wcześniej sygnalizować kierunkowskazem (zamiar wykonania manewru ) a nie dopiero sam manewr a zobacz, że ponad połowa kierujących sygnalizuje manewr dopiero kiedy zmieni się światło na skrzyżowaniu i samochody zaczynają jechać. Często widzisz, że przed światłami na prawym pasie jest dużo samochodów więc widzisz, że na lewym stoją tylko dwa samochody, więc ustawiasz się za nimi. W momencie kiedy zmienią się światła na zielone samochód przed tobą dopiero teraz włącza lewy kierunkowskaz lecz nie może skręcić w lewo gdyż jadą samochody z naprzeciwka a ty stoisz za nim i nie możesz wykonać przez bałwana żadnego manewru bo on przed tobą ciągle stoi a na prawym pasie ciągle odbywa się ruch a wystarczyło by wcześniejsze sygnalizowanie zamiaru skrętu samochodu który teraz jest przed tobą i po prostu widząc to nie wjeżdżał byś na ten pas a tak nie włączając kierunkowskazu sam nie pojechał i zablokował ciebie (jak pies ogrodnika - sam nie weźmie i tobie nie da) Tak, że niepotrzebnie wchodzisz w szczegóły nie trzymając się akurat tej konkretnej sytuacji bo tych przypadków można mnożyć i mnożyć bez końca. goombay

   Tomasz GrodzkiTomasz Grodzki6 miesięcy temu
  • @M Kol Wiesz. Ja jeżdżę i autem i rowerem (z naciskiem na to drugie). Zabrzmi to jak zabrzmi... Ani starość ani młodość nie zwalnia z rozwagi czy myślenia na drodze Jak na rowerze "łepka" ktoś nie może skręcić, niech albo się zatrzyma i zerknie "czy może" zmienić tor jazdy albo, dla zasranego własnego bezpieczeństwa (i innych) niech te lusterka sobie zorganizuje... Może nawet ktoś przed nim z tym lustrem pobiegnie. Pośmiejemy się... Inaczej Darwin i jego teoria zawsze dadzą znać o sobie! Osobiście, gdy zachodzi potrzeba swoją łepetynę "wykręcę". Inni? ich zmartwienie, nie moje... "Czemu lusterek **przepisowo** nie ma w rowerze"? 1. Bo Idiotyzmem jest próba regulowania wszystkiego przepisami. 2. Nawet gdyby taki przepis powstał, na szosówce nie zainstaluję. Z tego samego powodu nie mam "dzwonka". Nie uważasz, że estetyka takiego sprzętu trochę "siada"? A technicznie - nie wiem na jaką cholerę mi dzwonek na jezdni. Który kierowca go usłyszy?, Są i tacy którzy nie słyszą sygnału pojazdów uprzywilejowanych "za plecami"... W ruchu "deptakowym" dzwonek też nie skutkuje (relacje znajomych). Bardziej reaktywna jest "k***a" - to działa... 3. Z tego samego powodu nie bawię się w zielone kamizelki odblaskowe. Wolę swoje wdzianko rowerowe, na które już nie mały grosz wydałem. W dodatku, śmierdzi mi to sponsorowaniem czyjegoś sejmowo-oselskiego biznesu (bo papierek przyklepano). A może wszystkie auta wymalujemy na ten kolor? Będziemy się dobrze widzieć? Podobna historia jest z myjniami samochodowymi, które wyrosły jak grzyby po deszczu, z towarzyszącym zakazem mycia pod domem (który łamię gdy jest okazja). Pytanie - dla korzystających - kto z was kiedyś paragon otrzymał? Gdzieś tu "legalnie" smród się ulatnia... Wracając do rowerów: 4 Późno-wieczorne wypady rowerowe to wprawdzie rzadkość ale lampki BEZWZGLĘDNIE mam! W nagrodę czasem dostaję od jadących z naprzeciw długimi. Czyżbym oślepiał?

   madyogimadyogi7 miesięcy temu
 • Nie ma usprawiedliwienia. Ścieżka rowerowa dla rowerów i odwrotnie.

  Piotr ZebzdaPiotr Zebzda7 miesięcy temu
 • Największą tragedią tego narodu jest - stosowane we wszystkich dziedzinach życia, również na drodze - podejście "MNIE SIĘ NALEŻY". I nawet w przypadku gdy faktycznie coś ci się należy trzeba jednak wcześniej przypomnieć sobie co w przypadku gdy inni będą mieli ten fakt w dupie.

  rootMySqlrootMySql7 miesięcy temu
  • @Tomasz Grodzki +1 :)

   madyogimadyogi7 miesięcy temu
  • @madyogi Z tą Zasadą Ograniczonego Zaufania wspomniałem jak powinno być a nie jak jest w rzeczywistości. Ja osobiście całe życie zawodowe ją stosowałem i dzięki Bogu udało mi się do tej pory przeć to wszystko bez szwanku. Muszę powiedzieć, że moja działka była bardzo niebezpieczna gdyż przez wiele lat jeździłem w kolumnach VIpowskich gdzie w każdej chwili mogło cię coś zaskoczyć. Poza tym w wolnych chwilach bardzo często jeździłem i do tej pory jeżdżę na rowerze. Samochody ciągle wymuszają niebezpiecznie wjeżdżając na ścieżkę rowerową wzdłuż przejścia dla pieszych na której już się znajduję ale, że mam oczy (dookoła głowy) do tej pory jakoś udaje mi się uniknąć kolizji. Służbowo samochodem osobowym przejechałem kilka milionów kilometrów i to nie raz w takich warunkach, że ruch przez wojewodów w danych województwach był z powodu warunków zabroniony, ja musiałem pokonywać w takich warunkach setki kilometrów to jakoś stosując w każdych warunkach zdrowy rozsadek udało mi się bez kolizji dotrwać do emerytury. Miałem wiele niebezpiecznych sytuacji, wymuszeń oraz innych zdarzeń lecz nigdy nie szedłem na żywioł i zawsze wolałem pomimo pierwszeństwa ustąpić niż jeszcze zaogniać i tak niebezpieczną sytuację ponieważ "agresja rodzi agresję". Jeżeli np. wyprzedza cię motocyklista, który ma tak przerobiony wydech, że jest kilka razy głośniejszy niż w wielotonowym TIRze to już powinna zapalić się czerwona lamka w głowie bo wiadomo, że trafiłeś na idiotę, który za wszelką cenę chce zaistnieć. Nie radzi sobie w zyciu codziennym to chce się pokazać w ten sposób i nie wiadomo co mu jeszcze może zakiełkować w jego durnej głowie i tu lepiej odpuścić. Mądry ustępuje głupiemu i w ten sposób to udowadnia. Wiem jednak, że nie wszystkie sytuacje można przewidzieć i wiem, że przy stosowaniu największej rozwagi trzeba mieć jeszcze odrobinę szczęścia. Miałem swego czasu taką głupią szefową, która twierdziła, że kierowca zawodowy musi jeździć szybko nawet łamiąc przepisy natomiast jeżeli zostanie przy tym przyłapany lub uczestniczy w kolizji to oznacza, że ma pecha i nie nadaje się na kierowcę. Idiotów nie sieją, nie orzą tylko sami się rodzą. goobay

   Tomasz GrodzkiTomasz Grodzki7 miesięcy temu
  • @Tomasz Grodzki Mnie rozbawiło, choć powinno dać do myślenia. Jestem półtora roku po naprawdę paskudnym wypadku. Jechałem kolarzówką i miałem pierwszeństwo. Wiesz na czym polega ironia? Odpuściłem przed krzyżówką mimo że mało aut z niej korzysta. Większe zmartwienie to przejście dla pieszych (wtedy akurat puste) w dodatku jest na niej naprawdę g*** asfalt. W moim przypadku auto dojeżdżało z prawej - tak widziałem je jak te literki, które teraz czytasz. Auto nie poruszało się szybko - zwalniało i wyhamowało do zera. Moja reakcja ok - widzi mnie - kulam się siłą bezwładności dalej. W tym momencie gość ruszył. I co mi dało "ograniczone zaufanie"? 1m-c w szpitalu na poskręcanie do kupy. Pół roku kurs chodzenia i rehabilitacji i 1.5 roku walki z ubezpieczycielem sprawcy...

   madyogimadyogi7 miesięcy temu
  • Oczywiście masz dużo racji ale nie ma tu tego zastosowania akurat ta sytuacja. Na każdym kroku widać takie bezczelne manifestowanie swego pierwszeństwa gdzie przez tą nieuzasadnioną manifestację dochodzi do zdarzenia, których co najmniej 90% można uniknąć. Przecież już na Kursie wpajają podstawową : Zasadę Ograniczonego Zaufania. Podobno w Szwajcarii jest Cmentarz przed którego wejściem jest umieszczony napis: (Tutaj leżą ci, którzy mieli pierwszeństwo)... goombay

   Tomasz GrodzkiTomasz Grodzki7 miesięcy temu
 • 8:40 Panie Marku, skręcając w lewo zawsze się upewniam, ale kilka razy zdarzyło mi się, że auto za mną się zatrzymało albo zwolniło, ale ten za nim dynamicznie zaczął wyprzedzać, tak jak tu. I jak go zauważyć? Przecież to są ułamki sekund.

  Piotrek PągowskiPiotrek Pągowski7 miesięcy temu
  • @Tomasz Grodzki jazda po ulicy na przedmieściach wsiach to według mnie samobójstwo zwłaszcza jak nie masz formy i wolno jedziesz tylko od czasu do czasu do sklepu czy ziomków

   Ka KAKAKAMILLLOKa KAKAKAMILLLO6 miesięcy temu
  • @Ka KAKAKAMILLLO No wiesz, do wszystkich grup trafiają też ludzie, którym wydaje się, że wszystko mogą. Tak też jest w śród kierowców, rowerzystów i pieszych. Miałeś pecha, że policjant chciał cię ukarać gdy jechałeś chodnikiem. Ja również gdzie wyczuwam zagrożenie pomimo ograniczenia 50km/h to staram się jechać chodnikiem. Na szczęście jednak rower używam przeważnie rekreacyjnie więc mogę wybierać trasy którymi biegną ścieżki rowerowe. Ale najważniejsze to dostosowywać styl jazdy i prędkość do ukształtowania terenu i warunków tam panujących. Brać pod uwagę, że tak jak my nie jesteśmy czasem wszystkiego dostrzec to i ktoś inny w tym natłoku zdarzeń nas nie dostrzec a agresja rodzi agresję, więc rozwaga i uwaga może to ryzyko zmniejszyć lecz nie wyeliminować całkowicie. goombay

   Tomasz GrodzkiTomasz Grodzki6 miesięcy temu
  • Pan Marek wiele rzeczy nie rozumie nie zrozumie i nie chce zrozumieć dla niego wszystko jest proste i oczywiste. Ogólnie Współczuje sobie i innym rowerzystą mało jeżdżę własnie ze względu na bezpieczeństwo na drogach są sami mordercy policjant zatrzymuje mnie że jadę rowerem po chodniku gadamy i mówię mu że to ze wzgledu bezpieczeństwa bo nikt tu 50km h nie jeździ tylko 80-100 na terenie zabudowanym mandatu nie przyjąłem

   Ka KAKAKAMILLLOKa KAKAKAMILLLO6 miesięcy temu
  • O tym właśnie pisałem i dla tego podkreśliłem, że w tym przypadku była identyczna sytuacja. goombay

   Tomasz GrodzkiTomasz Grodzki7 miesięcy temu
 • Selekcja naturalna !!

  S GS G7 miesięcy temu
  • No pewnie, bo rowerzysta na pewno nie ma szans w starciu z głupcem w "stalowym rumaku" goombay

   Tomasz GrodzkiTomasz Grodzki7 miesięcy temu
  • Tylko nie tych, co trzeba.

   Oskar DziubaOskar Dziuba7 miesięcy temu
 • Wszystkim rowerzystom bardzo polecam lewe lusterko.

  gorzyga Iksińskigorzyga Iksiński7 miesięcy temu
  • W tej konkretnej sytuacji na pewno by nie pomogło więc ja z kolei polecam rowerzystom aby byli "JASNOWIDZAMI" goombay

   Tomasz GrodzkiTomasz Grodzki7 miesięcy temu
  • @Piotrek Pągowski racja :)

   gorzyga Iksińskigorzyga Iksiński7 miesięcy temu
  • A ja wszystkim kierowcom polecam prawe. Amba. :)

   Piotrek PągowskiPiotrek Pągowski7 miesięcy temu
 • ludzie rozsądek musi byc,głowa boli co sie dzieje na naszych drogach

  Andrzej KranikAndrzej Kranik7 miesięcy temu
  • Zawsze się znajdzie bałwan który uważa, że jest ponad wszystko i gdy na takiego trafisz to tragedia murowana. goombay

   Tomasz GrodzkiTomasz Grodzki7 miesięcy temu
 • W Polsce zarówno świadomość rowerzystów, jak i pieszych jest niewielka. A i infrastruktura nie jest przygotowana dla obu grup. W Holandii kultura i rowerzystów i pieszych wygląda inaczej. Tylko turyści włażą rowerzystom pod koła.

  Aklime88Aklime887 miesięcy temu
 • Ludzie popełniają błędy, po prostu... Piętnowanie, nazywanie winowajców niecenzuralnymi określeniami niczego nie poprawi, a wręcz przeciwnie. Natomiast uroczą przywarą naszego narodu jest fragment tekstu piosenki ,,chłop żywemu nie przepuści". Taki pobożny, miłosierny, wybaczający ugodowy i wyrozumiały jest typowy Polak.

  Pat PtysPat Ptys7 miesięcy temu
  • @Pat Ptys A czy ja napisałem że tylko głupki powodują wypadki albo tylko głupki jeżdżą Audi? Jeśli ktoś rozpoczyna wyprzedzanie zajmując się w tym czasie dzieckiem lub telefonem, co rozkojarza go do takiego stopnia, że nie widzi ciągłej linii, skrzyżowania i przejścia dla pieszych to głupota to bardzo delikatne określenie.

   PiotrPiotr7 miesięcy temu
  • @Piotr Głupotę? Skąd ta pewność, że tylko głupki powodują takie sytuację na drodze? Ktoś jest głupkiem bo audi tylko głupki jeżdżą? Może uwaga kierowcy została odwrócona przez niespokojne dziecko na tylnym siedzeniu, albo w tym momencie zadzwonił telefon komórkowy i tylko na sekundę skierował wzrok na ekran aby sprawdzić kto dzwoni, może słońce oślepiło znad przeciwka? Czasem pechowy zbieg okoliczności prowadzi kierowcę prosto w takie pułapki na drodze. Jak było naprawdę z takich filmów się nie dowiesz. Łatwo jest ferować wyroki z kanapy i głosić skrajne poglądy.

   Pat PtysPat Ptys7 miesięcy temu
  • Tu nie chodzi o nazywanie kogoś niecenzuralnymi określeniami, ale o zwrócenie uwagi na te błędy, aby było ich w przyszłości mniej a najlepiej w ogóle. Natomiast skrajną głupotę należy piętnować.

   PiotrPiotr7 miesięcy temu
  • "Ludzie popełniają błędy, po prostu..." - czy to nowe usprawiedliwienie wyprzedzania na przejściu dla pieszych?

   Zly-SzeZly-Sze7 miesięcy temu
 • 6:10 Jak patrzę na ten film i na pałę walone znaki zakazu wjazdu rowerem to się zastanawiam czy aby na standardowym wyposażeniu kolarzówki nie ma szlifierki kątowej...

  madyogimadyogi7 miesięcy temu
  • @Maxi Maxioor Odbiorę to jako sarkazm...

   madyogimadyogi7 miesięcy temu
 • Wcześniej czy później musiało coś takiego przydarzyć się pseudokierowcy samochodu Audi. Po jego stylu jazdy i pewności siebie w tym co robi widać, że to u niego wypracowany standard. Nie spotkał się jednak nigdy w życiu z podobną sytuacją więc w jego pustym łbie nawet nie zakiełkowała taka myśl, że w takim miejscu sytuacja taka jest bardzo realna. Sytuację zapoczątkował kierowca samochodu ciężarowego, który wyprzedzając w miejscu całkowicie niedozwolonym (ciągła linia przed przejściem i samo przejście dla pieszych) nie dał szans na poprawne (wcześniejsze) zasygnalizowanie rowerzyście zamiaru zmiany pasa ruchu w celu przejechania na lewą stronę gdzie kontynuowana była ścieżka rowerowa. Potem już była mała odległość więc proces ten musiał być znacznie skrócony a co za tym idzie przyśpieszony. Rowerzysta widząc kontem oka zatrzymujący się pojazd za nim (ten rejestrujący zdarzenie) wiedział, że bezpiecznie może kontynuować swój manewr gdyż żaden kierowca o zdrowych zmysłach nie powinien w tym czasie omijać ten pojazd znajdujący się za rowerzystą z trzech powodów a to właśnie takich, że po pierwsze samochód za rowerzystą mógł równie dobrze przepuszczać pieszych na tym przejściu. Po drugie była jak byk linia ciągła i po trzecie przejście dla pieszych. Pseudokierowca Audi nie dał najmniejszej szansy rowerzyście ale również pieszym gdyby takowi znajdowali się na tym przejściu. Szkoda, że musiał ucierpieć rowerzysta aby do kierującego Audi dotarło jakim jest debilem i że nigdy nie powinno mu zostać wydane Prawo Jazdy. "Głupich nie sieją, nie orzą tylko sami się rodzą" goombay

  Tomasz GrodzkiTomasz Grodzki7 miesięcy temu
  • @Marcin Berman gdyby rowerzysta nie popatrzył w lusterko i rozpoczął manewr skrętu bez przygotowania to pierwsze co by się stało to najechałby na niego pojazd, który zarejestrował całe zdarzenie. Rowerzystę potrącił kierowca Audi, który wyprzedzał samochód z wideorejestratorem. Jeżeli samochód zwalnia przed przejściem dla pieszych lub jest podwójna ciągła to nie ma mowy o wyprzedzaniu. Przecież to oczywiste jest - widać wszystko na nagraniu. Jeśli to jest bez znaczenia to w sumie można powiedzieć , że każdy ma prawo wyprzedzać zawsze i wszędzie i nie poniesie konsekwencji żadnej kolizji, w której weźmie udział.

   Pattie HarleyPattie Harley6 miesięcy temu
  • @Marcin Berman Gość sprawdził w ostatniej chwili i został na swoim pasie ruchu, przecież audi uderzyło w niego jadąc środkiem jezdni!

   xJoanCatherinexJoanCatherine6 miesięcy temu
  • @Marcin Berman Nie wtedy gdy ktoś wyprzedza na podwójnej ciągłej i w dodatku omija stojący przed nim samochód i jeszcze wyprzedza drugi pojazd w obrębie przejścia dla pieszych. Rowerzysta widział zatrzymany pojazd za nim i nie jest w stanie zobaczyć co dzieje się za trzecim czy czwartym pojazdem do tyłu. Kierowca pseudokierowca Audi był w dużo bardziej komfortowej sytuacji bo wszystko miał przed sobą a na dodatek widział, że samochód przed nim z jakiegoś powodu się zatrzymał i przed samym nosem nie wyprzedziła go też łamiąc przepisy tak jak rowerzystę duża ciężarówka i na dodatek nie musiał tak jak rowerzysta jeszcze przy tym wszystkim zachować równowagę bo w samochodzie jest łatwiej i nie popradził sobie a wymagasz tego od będącego w dużo gorszej sytuacji rowerzysty. Po prostu rowerzysta nie jest w stanie zobaczyć pędzącego wariata ileś samochodów do tyłu który w dodatku w żadnym razie nie powinien znaleźć się w tym miejscu. Może jeszcze rowerzysta powinien czuwać czy meteor mu nie leci na głowę z nieba? Widzę, że nie jeździsz rowerem i przeceniasz możliwości rowerzysty. Po prostu wariatów trzeba posadzić przed komputer a nie wypuszczać na ulicę, aby sobie robili co chcą w tego rodzaju grach bo tam nawet jak zabije 10 osób to reset i od nowa. W życiu tak niestety nie ma. goombay

   Tomasz GrodzkiTomasz Grodzki7 miesięcy temu
  • Marcin Berman każda sytuacja jest inna, szczególnie że przepisy stoją zarówno po stornie skręcającego jak i wyprzedzającego

   Tomasz KulaTomasz Kula7 miesięcy temu
  • Marcin Berman czyli jednak nie 100% spraw z wina skręcającego :)

   Tomasz KulaTomasz Kula7 miesięcy temu
 • Może nakręciliby Państwo program wyjaśniający kwestię jeżdżenia rowerzystów po chodnikach i przejściach dla pieszych/rowerowych? Kiedy i gdzie im wolno jeździć, a kiedy nie? Kiedy mogą po jezdni, a kiedy nie. Itd.? Oczywiście z przykładami, jeśli mają Państwo jakieś adekwatne filmiki. Byłby to świetny odcinek do dzielenia się nim w necie, żeby więcej ludzi zaczęło ogarniać te zasady. Nawet jak do garstki by to trafiło, to zawsze by było lepiej.

  ArekS RocksArekS Rocks7 miesięcy temu
  • @wertumnus No bo rowerzyści tego nie wiedzą...

   ArekS RocksArekS Rocks7 miesięcy temu
  • Służę pomocą. Chodnik: - prędkość na jezdni podniesiona ponad 50km/h + szerokość chodnika min 2m+ brak drogi rowerowej. ( wystąpienie tylko tychg wszystkich czynników dopuszcza jazdę po chodniku) - opieka na dzieckiem do 10lat jadącego na swoim rowerku. Uwagi co do tego punktu: tylko jeden opiekun na jedno dziecko, oraz to, że opiekun nie może przejeżdżać po PdP, dziecko jako, że jest pieszym może to zrobić. - trudne warunki drogowe lub pogodowe: ulewny deszcz, mgła, śnieżyca, silny wiatr, wyboje znacznej wielkości, dzióry w jezdni znacznej wielkości, potoki wody na jezdni, rozlewiska wody na jezdni , oblodzenie itp. PdP ( Przejście dla Pieszych). Nie wolno nigdy. Jezdnia. Ogólnie wolno. Nie wolno : - gdy stoi zakaz jazdy rowerem - obok w tym samym kierunku jest poprowadzona droga rowerowa - na drogach szybkiego ruchu: autostrady i ekspresówki.

   iowa406iowa4067 miesięcy temu
 • Komentarze tutaj to jeden wielki bullshit. Rowerzysta ma nakaz jazdy DDR i kropka. Jak masz zły rower - zmień rower. Jak jest zła droga - zgłaszaj do naprawy, przebudowy. Zostało to zrobione dla bezpieczeństwa rowerzystów bo w przeciągu lat 1990 - 2017 przybyło na drogach 20milionów pojazdów (dane pzpm). Samochód jakoś nie może sobie latać po grządkach czy górach (w tym sensie że przeciętny samochód jeździ tam gdzie jest asfalt) ale dla rowerzysty to jest nie do pomyślenia że on nie może wjechać absolutnie wszędzie. Po to mam rower żeby potrącać pieszych na chodniku i przecinać trawniki. "Nic złego nie robię". A jeszcze lepsze - po to mam rower żeby sobie skakać z ulicy na chodnik > na ddr > na przejście dla pieszych > przeciąć skrzyżowanie bo nie będę stał na czerwonym dla samochodów skoro jest zielone dla pieszych. Wszystko wtedy kiedy mnie rowerzyście się podoba. Właśnie ta bezkrytyczność i egoizm pokazywana na różnych kompilacjach poraża w rowerzystach - to całe "należy mi się" "zła droga" "mam szosowy rower" "ja mam pierwszeństwo". To samo dotyczy się zawodowych sportowców - oni muszą doskonale wiedzieć co im wolno a czego nie wolno. Zauważcie nikt nie wytyka palcem rowerzystów jeżdżących spokojnie i zgodnie z przepisami.

  Andrzej WAndrzej W7 miesięcy temu
  • @Andrzej W Naoglądałeś się kompilacji złych zachować rowerzystów i już według ciebie wszyscy są źli. Ja też widziałem kilka filmików jak kierowcy tirów zrobili coś nie tak. To znaczy, że wszyscy są źli? No chyba nie. Po prostu nie widzisz, lub nie zwracasz uwagi na tych, którzy jeżdżą przepisowo, bo nie są ciekawi.

   Łukasz SmołaŁukasz Smoła7 miesięcy temu
  • @Tomasz Grodzki Chłopie czy ty umiesz czytać? Jakbyś umiał to by do ciebie dotarło że nie pisałem o żadnym konkretnym przypadku z filmu tylko o ogólnej postawie powalonych rowerzystów co ładują się na asfalt bez znajomości choćby jednego przepisu.

   Andrzej WAndrzej W7 miesięcy temu
  • O czym ty człowieku piszesz. Była linia ciągła, zatrzymany samochód przed przejściem no i samo przejście. Gdyby po tym przejściu przechodzili piesi to by tak samo ucierpieli jak ten rowerzysta. Mówisz (jak masz zły rower to go zmień) ja mówię ( jak nie umiesz dostosować się do przepisów Ruchu Drogowego i masz mało wyobraźni w małym móżdżku, którego nie da się niestety zmienić jak roweru). To oddaj po prostu Prawo Jazdy i nie narażaj samego siebie i kogoś. goombay

   Tomasz GrodzkiTomasz Grodzki7 miesięcy temu
  • Niestety, większość "remontów" zrobiono nie dla bezpieczeństwa tylko dla eliminacji rowerzystów... Tak, samochodziarzom wygodniej. Faktycznie ich przybyło, ubyło też... Nie, roweru zmieniał nie będę. Mam taki jaki mam i tyle. Uwielbiam jazdę szosą i nikt tego mnie zmieni. Czy jeżdżę zgodnie z przepisami? Staram się! Nie, nie jeżdżę po przejściach, wolę poruszać się asfaltem. Po to kiedyś tę "kartę rowerową" zrobiłem... xD Gdyby nie puszczono dróg rowerowych chodnikami, nie byłoby tego problemu. Pierwotny zapis że na przejściach rower się przeprowadza był i jest OK (jak już musisz męczyć chodnikiem). Nikt jakoś nie wpadł na pomysł puszczenia pasa dla rowerów wzdłuż pasa na jezdni. Szkoda! Z zaoszczędzonej kostki niejeden "kierownik" by się pewnie wybudował. XD Choć doszły mnie słuchy że wylanie asfaltu jest droższe niż ta kurewska kostka. Temu jej wszędzie pełno. Na czerwonym staję. Kontynuuję jadę tylko wtedy gdy jest "samo-sterujące" i nie łapie roweru gdy nadjedzie. Chyba że ktoś kanapki zorganizuje lub nocleg pod słupem...

   madyogimadyogi7 miesięcy temu
  • No bo zawsze najwięcej mówi się o tych, którzy robią źle. Tak jak o kierowcach, którzy wyprzedzając na przejściu dla pieszych i uderzają w rowerzystów/pieszych. Choć trzeba wspomnieć o prowadzącym, bo on zawsze stara się zwracać uwagę na tych, którzy jeżdżą dobrze i ich chwalić. A co do rowerzystów, to oni po prostu nie znają przepisów, więc wydaje im się, że wszystko im wolno. Wczoraj zablokowałem idąc z psem dziewczynę na rowerze na chodniku tak, że musiała zsiąść z roweru. Chodnik jest może nie wąski, ale jak dwie osoby się wymijają, to rower już nie przejedzie, ale niektórzy na siłę robią slalom, choć obok jest jezdnia ze strefowym ograniczeniem do 30 km/h. No ale rowerzyści muszą jechać chodnikiem (musiałbym zmierzyć, ale wydaje mi się, że nie ma on 2 metrów szerokości).

   ArekS RocksArekS Rocks7 miesięcy temu
 • Fajnie, tylko PORD uczynił z rowerzystów zło konieczne... Droga dla rowerów 99% nie nadaje się dla rowerów (zwłaszcza "szosówek"). Najlepsze są te "wykrzesane" o długości nie dalej jak 200 metrów, wymuszające kolejny stop, przeskok na drugą stronę etc. Naprawdę wierzycie, że jadąc rowerem 100-200 km będzie się ktoś rozglądał co wiocha (przepraszam Metropolia) gdzie "rowerek" namalowano na chodniku? W dodatku pieszy świętszy niż krowa w Indiach... W ramach równouprawnienia, namalujmy samochodzik na jezdni i piesi niech łażą dowoli... EDIT: Będę do końca złośliwy: aby usprawnić komunikację w miastach - jeszcze na połowie ulic dowalmy zakaz wjazdu samochodem...

  madyogimadyogi7 miesięcy temu
  • @madyogi już poprawione, pisane w emocjach

   Mighty CactusMighty Cactus7 miesięcy temu
  • @Mighty Cactus Nie zapomnij o ewentualnym krawężniku lub rowie...

   madyogimadyogi7 miesięcy temu
  • @madyogi Spoko. Jak jezdnia będzie dziurawa to wjadę autem na ścieżkę rowerową.

   Mighty CactusMighty Cactus7 miesięcy temu
  • @madyogi Sorki. Chyba nie doczytałem. Po prostu nie zdążyłem podobnie jak ten rowerzysta. Ale wiesz, że tu była konkretna sytuacja bo gdyby nawet nie było rowerzysty lecz po przejściu poruszali się piesi to byli by tak samo skasowani przez tego bezmózgowca. goombay

   Tomasz GrodzkiTomasz Grodzki7 miesięcy temu
  • @Tomasz Grodzki chyba nie doczytałeś. Pisząc 100-200 km nie km/h Chodziło mi o przejażdżkę rowerem...

   madyogimadyogi7 miesięcy temu
 • Wydaje mi się ze rowerzysta upewnił się ze samochód jadący za nim zwolnił, a kierowca widzi ze będzie skręcał. Nie mógł przewidzieć ze jakiś debil będzie wyprzedzał na skrzyżowaniu , dodatkowo inny samochód i dodatkowo przed przejściem dla pieszych. Przecież on się oglądał czy go nagrywający widzi.

  Łukasz LbnŁukasz Lbn7 miesięcy temu
 • 3:30 niech Pan pomyśli cy powinien jeździć po drodze publicznej, ponieważ pan sam stwarza zagrożenie

  PaweXPaweX7 miesięcy temu
  • @Kamil Rzeziński Jadą jak ta ostatnia pał@

   PaweXPaweX7 miesięcy temu
  • Możesz rozwinąć tę myśl? W jaki sposób stwarza zagrożenie?

   Kamil RzezińskiKamil Rzeziński7 miesięcy temu
 • Widzę że nie lubi pan rowerzystów i to bardzo wmawia im pan nadmierna prędkość , że nie znają przepisów a jak je znają i mają pierwszeństwo to i tak ich wina najlepiej jak by nie jeździli na tych rowerach tylko je prowadzili .

  Ja chyba TyJa chyba Ty7 miesięcy temu
  • @Mighty Cactus załóż kamerę na kask a potem na kierownicę lub widelec i przejedź ten sam odcinek z tą samą prędkością i ogladnij materiał a zobaczysz jaka będzie różnica w odczuciu prędkości tu tak samo to wygląda bo kamera jest nisko założona a i tak rowerzysta bardzo pomału jedzie bo praktycznie staje w miejscu ....

   Ja chyba TyJa chyba Ty7 miesięcy temu
  • @Ja chyba Ty Co do pierwszego filmiku - moim zdaniem naprawdę ten rowerzysta jechał za szybko. Powinien użyć ostrzegawczo parę razy dzwonka, opierdzielić niektórych, ale rozsądek podpowiadał jednak żeby też zwolnić, przewidzieć. Analogicznie - nigdy nie pędzę rowerem po ścieżce, obok której jest przystanek i jest pełno ludzi. A co chociażby z bezpiecznym odstępem podczas wyprzedzania?

   Mighty CactusMighty Cactus7 miesięcy temu
  • Nie chodzi tu nawet o rowerzystę ale 100 - 200km/h przed przejściem dla pieszych, na linii ciągłej i w dodatku omijając samochód, który zatrzymał się przed przejściem? Przecież równie dobrze kierowca, który się zatrzymał mógł przepuszczać pieszych, którzy w takiej sytuacji również zostali by skoszeni jak ten rowerzysta. Małe móżdżki więc adekwatny do tego sposób myślenia a więc i całkowity brak wyobraźni a co za tym idzie brak umiejętności zachowania się na drodze. goombay

   Tomasz GrodzkiTomasz Grodzki7 miesięcy temu
  • @madyogi wiesz ja tu oceniłem wypowiedzi prowadzącego w stosunku do materiału filmowego jaki komentował i na jego mylnych tezach ( bo gdzie on tu widzi jakieś prędkości na ścieżkach rowerowych ) , z drugiej strony jest coraz gorzej w naszym społeczeństwie z tolerancja jaka kolwiek przecież nie możemy zasiekami odgrodzić pieszych rowerzystów kierowców samochodów i innych . A co do samej kwestii wydawania Unijnych i samorządowych pieniędzy na ten badziew z kostki zwany ścieżka rowerowa lub ciągiem rowerowo pieszym to nie jeden za to powinien iść siedzieć , wszak nie każdy chce jeździć rowerem górskim jest masa ludzi poruszająca się na rowerach szosowych lub gravel lub silex . Ja też mieszkam przy DK11 to co porobili te wysepki to morderstwo dla każdego uczestnika ruchu ....

   Ja chyba TyJa chyba Ty7 miesięcy temu
  • To raczej nie wina prowadzącego tylko mega-kretyńskich przepisów no i pomysłów w realizacji projektów przebudowy dróg. W moim regionie większość dróg gwarantowała swobodę w poruszaniu się rowerem (jak kręcę w pedałach jakieś 25 lat). Po unijnie dotowanych "remontach" zakaz wjazdu rowerem. Perłą jest krajowa 11tka z metrowym poboczem. Co tam - kretyńska wysepka po środku (niepotrzebna) i zakaz wjazdu rowerem bo pas jezdni puszczono dawnym poboczem... Gratulacje dla MEGA osłów projektujących i przyklepujących takie projekty GIGA osłów...

   madyogimadyogi7 miesięcy temu
 • Te nasze Polskie ścieżki do zaorania tak jest niestety w większości naszych projektów szczególnie starych

  Daniel WydrowskiDaniel Wydrowski7 miesięcy temu
  • U nas jak pierdyknęli jedną ścieżkę, to żeby na nią literalnie wjechać, trzeba rozebrać tylne koło i zamiast kasety przedni blat tam założyć... EDIT: Ostatnią zaobserwowaną perłą jest niedługo ponoć miasto, dziś jeszcze wieś "Budzyń". Tam rowerem się legalnie poruszać nie wolno. Wszędzie chodnikiem. Szczena mi opadła bo znajomy mieszka. Kręcę kolarką do niego i tu szczena w dół. Miasteczko nie dla kolarzy... ;d chyba że chcecie prowadzić chodnikiem w swoich cennych karbonowych bucikach, a o zniszczone obuwie wystąpić do przyszłego burmistrza...

   madyogimadyogi7 miesięcy temu
 • To jest droga przeznaczona dla ruchu rowerowego. Nie może poruszać się po niej pieszy jeżeli nie porusza się w zorganizowanej kolumnie prowadzonej przez kierownika która musi spełnić dodatkowe wymogi (przep. szczegółowe) i nie szersza niż połowa jezdni po której się porusza. Ponadto piesi mają wyznaczoną swoją część drogi po której powinni się poruszać. Przekroczyć ścieżkę rowerową mogą tylko na wyznaczonym przejściu dla pieszych a jeżeli przejście jest dalej niż 100 m to przekroczenie dozwolone jest warunkowo po ustąpieniu pierwszeństwa pojazdom rowerowym z zachowaniem szczególnej ostrożności. Prędkość w terenie zabudowanym 50 km/h dotyczy również rowerzystów. P. S. Już od przedszkola uczy się dzieci ażeby przez jezdnie przechodzić sprawnie i w najkrótszy możliwy sposób czyli po szerokości jezdni a nie na skos. To co Pan Marek mówi daje rękojmię dla pieszych do poruszania się po jezdni dla samochodów a piesi mają wg. p. Marka prawo tam przebywać poruszając się samopas a obowiązkiem kierujących jest omijać ich z zachowaniem szczególnej ostrożności bo tak. Toż to kuriozum co p. redaktor mówi.

  Piotr WręczyckiPiotr Wręczycki7 miesięcy temu
  • @Piotr Wręczycki Za to Pana jest wyśmienita... Może jakieś kontrargumenty w takim razie?

   Mighty CactusMighty Cactus6 miesięcy temu
  • @Mighty Cactus Z całym szacunkiem dla Pana ale to kiepska argumentacja!

   Piotr WręczyckiPiotr Wręczycki6 miesięcy temu
  • @Piotr Wręczycki Co do prawa po stronie rowerzysty się nie zgodzę. Analogicznie, jeśli jadę samochodem poza obszarem zabudowanym, po wąskiej jezdni o złej nawierzchni, i widzę pieszych na poboczu, to dostosowuję prędkość i nie wyprzedzam ich na odległość mniejszą niż metr z prędkością 90km/h. A Pan chce, by taka jazda właśnie była uważana za rozsądną. Rowerzysta to wciąż kierujący pojazdem, i jako taki ma obowiązek przewidywania sytuacji na drodze i unikania kolizji

   Mighty CactusMighty Cactus7 miesięcy temu
  • @Mighty Cactus Cieszę się, że Pan podjął rękawicę. Zgadzam się, iż należy dostosować prędkość do warunków. Natomiast podczas zdarzenia prawo powinno być po stronie rowerzysty a nie pieszego gdyż pieszy na ścieżce rowerowej jest osobą nie uprawnioną. Nawet zachowanie szczególnej ostrożności nie daje gwarancji co pieszy zrobi, że już nie wspomnę o zwierzęciu które zamiast przy nodze hasa sobie na popuszczonej smyczy. Dzięki za odpowiedź.

   Piotr WręczyckiPiotr Wręczycki7 miesięcy temu
  • To nie kuriozum, a przepisy. I to te podstawowe, o dostosowaniu prędkości do warunków. Nie wyobrażam sobie forsować swoich praw do szybkiej jazdy na ścieżce takiej jak tu, gdzie pełno pieszych jest obok na chodniku

   Mighty CactusMighty Cactus7 miesięcy temu
 • Pan Jan z początku filmu to chyba jakiś genialny intelektualista. To właśnie tacy intelektualiści potrzebują wszędzie wpisania konkretnej liczby bo nie rozumieją bardziej abstrakcyjnych pojęć jak spowolnienie ruchu przy jeździe na suwak czy zachowanie bezpiecznego odstępu. Tacy ludzie to oczywiście intelektualne konie z klapkami na oczach.

  Bogdan SetlakBogdan Setlak7 miesięcy temu
 • Jak dla mnie kierowca audi winny jest wyprzedzania nagrywającego na pasach co jest karygodne, ale potrącenie rowerzysty to inna sprawa, po pierwsze rowerzysta ma obowiązek upewnić się że może taki manewr skrętu wykonać, po drugie samo wystawienie ręki (tak samo jak kierunkowskaz w aucie) nie daje pierwszeństwa przy żadnym manewrze i musi ustąpić owego pierwszeństwa wszystkim innym którzy już są na danym pasie, sprawa analogiczna poruszana w internecie bardzo dawno temu z autem policji które skręcało w lewo (nie było w tamtym monecie uprzywilejowane) w jakąś polną ścieżkę i miało kolizje z autem które było na pasie obok w trakcie manewru wyprzedzania, gdzie winnym okazał się być kierowca radiowozu

  DCockSJDCockSJ7 miesięcy temu
  • Art. 24. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy: 1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu; 2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania; 3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu. (...) 5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

   Piotrek PągowskiPiotrek Pągowski7 miesięcy temu
  • Rozan999 bardzo dyskusyjne, wyglada to jakby do zdarzenia doszło idealnie na środku jezdni. Co do zmiany pasa, to chce przypomnieć że skręt w lewo to manewr zmiany kierunku jazdy, a nie zmiany pasa ruchu. Przy zmianie pasa ruchu musimy ustąpić wszystkim poruszającym się tym pasem, a już zmieniając kierunek jazdy nie mamy takiego obowiązku.

   Tomasz KulaTomasz Kula7 miesięcy temu
  • @Tomasz Kula to sobie obejrzyj jeszcze raz. Uderzenie dostał będąc na pasie przeciwległym wiec to nie może być potraktowane jako najechanie a wymuszenie pierwszeństwa przy zmianie pasa.

   Rozan999Rozan9997 miesięcy temu
  • Rozan999 rowerzysta powstrzymał się od manewru i pozostał na swoim pasie, czyli zastosował się do obowiązku zachowania szczególnej ostrożności.

   Tomasz KulaTomasz Kula7 miesięcy temu
  • @Tomasz Kula Najechanie było spowodowane wymuszeniem pierwszeństwa przez rowerzystę. Do kolizji doszło na pasie przeciwległym.

   Rozan999Rozan9997 miesięcy temu
 • Hmmm. Jeśli już rozmawiamy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków i dotyczy to rowerzystów to może ci piesi niech maszerują ulicą i to niech kierowcy dostosują prędkość do nich? Przecież po to wydzielono ścieżkę rowerową i trakt pieszy żeby takich sytuacji nie było. Ale widocznie to rowerzysta winien i to on ma uważać a piesi jak konie idą bo idą

  Irek Szpeniocha36Irek Szpeniocha367 miesięcy temu
  • Ależ właśnie o to chodzi w bezpiecznej jeździe - o umiejętności przewidywania przede wszystkim, a nie na zasadzie - mogę, to zapieprzam ile sił w nogach.

   Mighty CactusMighty Cactus7 miesięcy temu
  • Najlepsze jest to, że dokładnie tak się szkoli motocyklistów do bezpiecznej jazdy, jedź tak aby przewidzieć jak najwięcej wariantów, dostosowując prędkość do sytuacji, nie atakuj agresywnie zakrętu jeżeli nie widzisz co jest za zakrętem, auto stojące na drodze bocznej może wymusić.

   outlyingoutlying7 miesięcy temu
  • No przecież to oczywiste, że jak piesi są na ulicy to kierowcy samochodów również muszą wziąć to pod uwagę i dostosować swoją prędkość. W 2:35 p. Marek wyraźnie mówi, że piesi na filmie także zachowują się nieprawidłowo i nie umniejsza ich winy. Tym niemniej polemika od widza polegała na twierdzeniu, że rowerzysta ma prawo jechać z dowolną prędkością i to też było głównym tematem odpowiedzi.

   ZdzieliZdzieli7 miesięcy temu
 • 6:11 Tutaj śmierdzi mi farmazonem od atora nie widzę wyprzedzania przez cysterne rower jest rzeczywiscie pojazdem, ale on wciąż jest pieszym wedlug pord art .2.18 a więc rowerzystów można wyprzedzać w niczym on nie przeszkadza a ni nie zasłania Winny jest tutaj rowerzysta sam za siebie odpowiada za ten wypadek bo nie upewnil się dobrze czy coś jedzie za nim a sygnał reką nie daje mu pierwszeństwa rowerzysta popełnił przejazd rwerem przez pasy w dodatku po skosie dziwnym i wymuszenie innych pojazdow, kierowca audi jest winny tylko wykroczenia art 26 wyprzedzanie pojazdu nagrywajacego Ale nie można winić kierowcy ze potracil rowerzyste, bo skąd miał wiedzieć, ścieżki rowerowej żadnej nie ma

  Choobo flexChoobo flex7 miesięcy temu
  • @gorzyga Iksiński Nie karmić trolli.

   Łukasz SmołaŁukasz Smoła7 miesięcy temu
  • Haha, "rowerzysta jest pieszym" - to zrobiło mi dzień ;). Czyli można rowerem przejeżdżać przez przejścia dla pieszych? Coś Ci się pokićkało. Rowerzysta jest pieszym, jak zasiądzie z roweru i go prowadzi.

   gorzyga Iksińskigorzyga Iksiński7 miesięcy temu
  • 1) nie widzę wyprzedzania przez cysterne rower jest rzeczywiscie pojazdem, ale on wciąż jest pieszym wedlug pord art .2.18 a więc rowerzystów można wyprzedzać w niczym on nie przeszkadza a ni nie zasłania Taaa, można by sobie do herbaty nasmarkać z radości... 2) Ale nie można winić kierowcy ze potracil rowerzyste, bo skąd miał wiedzieć, ścieżki rowerowej żadnej nie ma A jak myślisz, po jaki grzyb ten zakaz wjazdu rowerem? Ścieżka rowerowa "widmo" jest po drugiej stronie jezdni. My rowerzyści musimy sobie ją "odnaleźć"...

   madyogimadyogi7 miesięcy temu
  • @Choobo flex zajrzałem, a teraz Ty zajrzyj sobie w ten sam art. kim jest kierujący, pokazany w tym filmie rowerzysta nie prowadził roweru, ale nim kierował, gdyby z niego zszedł i zaczął go prowadzić to byłby pieszym. Idąc Twoim tokiem to motocyklista również jest pieszym.

   PiotrPiotr7 miesięcy temu
  • @Choobo flex Nie mówiłem o tym przypadku.Była raz czy dwa razy mowa o tym co pisałem ale to było ładnych parę odcinków temu.

   ziuru1miechowziuru1miechow7 miesięcy temu
 • Skoro kierowcy maja "narzędzie śmierci" po zbój wpychacie pierwszeństwo "ofierze"? Dobrze było wcześniej. Ulepszanie na siłę

  floo isafloo isa7 miesięcy temu
  • @Skręć W Lewo Jak każą Ci oddać swoj dom to oddasz? Bo taka jest konwencja? Brednie :) Nie ma niejasnych bo jest cos takiego jak PORD. Nie znaczy jednak ze zawsze jest dobre, a może to czyjaś interpretacja?

   floo isafloo isa6 miesięcy temu
  • @Skręć W Lewo Nie interesują mnie żadne przepisy międzynarodowe. Mamy mózg? Czy przepisy międzynarodowe? Obowiązują nas polskie przepisy. Nie ma czegoś takiego jak niejasna kwestia pierwszeństwa! Nic nie należy likwidować! Wystarczy nie odwracać kota ogonem. Sprzyja to bezpieczeństwu.

   floo isafloo isa6 miesięcy temu
  • @Skręć W Lewo No jakie?

   floo isafloo isa6 miesięcy temu
 • Coś mi się wydaje, że dziad na rowerze chciał zepchnąć dziewczynę na rolkach, ale mu się nie udało i to on się odbił.

  Marek MołdawaMarek Mołdawa7 miesięcy temu
  • To oczywiste, że tak było. Co ciekawe gość wyglada jak jakiś suchoklates.

   Bogdan SetlakBogdan Setlak7 miesięcy temu
  • Mi też się wydaje że on ewidentnie chciał zepchnąć tą panią na rolkach

   Pawel PawlowskiPawel Pawlowski7 miesięcy temu
 • Frajer z audi z ostatniego nagrania powinien stracić prawo jazdy na zawsze.

  William LightWilliam Light7 miesięcy temu
  • Dokładnie

   ziuru1miechowziuru1miechow7 miesięcy temu
 • Co to znaczy "największym winowajcą jest tu kierowca Audi"? Rowerzysta mógł mieć lusterko na nadgarstku, widział, że samochód za nim zwalnia i kierowca widzi, że przystąpił do manewru, ponadto znajdował się tuż przed przejściem dla pieszych, gdzie wyprzedzanie jest zabronione. To naturalne, że upewniał się, czy na lewym pasie nie jedzie ktoś z naprzeciwka, a nie, czy ktoś nie wyprzedza w miejscu niedozwolonym. Takie miękkie określenie winy kierowców jest częścią problemu. Piesi są winni, rowerzyści są winni, motocykliści są winni, jeśli ktoś z tych grup popełni błąd na drodze jest określany jako "samobójca", jeśli nie sprawdzi, czy jakieś auto nie jedzie niezgodnie z przepisami, mówi się, że jego wina, że się nie upewnił. A jak kierowca auta popełnia błąd mówimy "upsik, każdemu się zdarza". Zabił kobietę na pasach? No, może nie widział... Biedny, że go to spotkało. Ta kultura przyzwolenia jest straszna.

  Monika MatuszewskaMonika Matuszewska7 miesięcy temu
  • Nie chcę być adwokatem prowadzącego program, ponieważ niekiedy mam pewien dysonans poznawczy słuchając Pana Dworaka. Zauważ jednak, że poza haniebnym zachowaniem kierującego Audi również kierowca ciężarówki zachowuje się nagannie. Myślę, że w stwierdzeniu "największym winowajcą jest tu kierowca Audi" mogło własnie o to chodzić. Tym bardziej, że w komentarzu do sytuacji wytykany jest błąd kierowcy zestawu, a pod adresem rowerzysty nie padają żadne zarzuty. Jedynie sugestie, co można zrobić, żeby nie dać się zabić przy tak niefortunnej organizacji ruchu (i tak kiepskich kierowcach na drogach...). Natomiast co do reszty Twojego komentarza absolutnie się zgadzam. Ciągle mamy pewien problem w narodzie, żeby brać odpowiedzialność za błędy i potępiać wszelkie wykroczenia na drodze.

   sininen7sininen77 miesięcy temu
 • Ja już bym w ostatniej akcji zsiadł z roweru i przeprowadził przez przejście na lewą stronę. Oszczędziłbym bólu

  CysiekCysiek7 miesięcy temu
  • @Skręć W Lewo ale nie ma braku pobocza/pasa awaryjnego

   CysiekCysiek6 miesięcy temu
  • @wertumnus Nie. Zjechałbym na koniec pasa awaryjnego przed przejściem, ODCZEKAŁ na bezpieczne przejechanie (tak, powinienem był przeprowadzić). Tutaj ewidentnie tak jak w materiale gościu powiedział rowerzysta jest pełnoprawnym członkiem ruchu drogowego. Ale rowerzysta jest bardziej narażony na uszczerbek na zdrowiu niż kierowca w tzw. puszce. Wolę bardziej swoje bezpieczeństwo od narażenia się na wypadek. Wolę jechać dwa razy wolniej i zajechać 3 razy dalej.

   CysiekCysiek7 miesięcy temu
 • Głupie są te nasze przepisy. To co się dzieje na ścieżkach rowerowych to uważam, że wszystko zostało w sumie powiedziane. Obowiązuje prędkość bezpieczna, dostosowanie prędkości do warunków w jakich przyszło się poruszać i tu się zgodzę. Ale na przykład nie rozumiem dlaczego rowerzysta miałby mieć pierwszeństwo w 4:36. Ruch jest duży, bardzo łatwo jest w tym momencie się zestresować bądź zagapić na przejście dla pieszych, rowerzysta jest w 100% pewny że to on ma pierwszeństwo (choć moim zdaniem przepisy powinno się zmienić tak, żeby tego pierwszeństwa nie miał, gdyż on ma dużo lepszą widoczność i łatwiej wyhamuje swój pojazd). Co do 5:52, chyba jedna z nielicznych sytuacji gdy rowerzysta wykonał manewr skrętu prawidłowo. Do kierowcy ciężarówki nic nie mam, co on miał nagle ostro zahamować przed przejściem dla pieszych, minutę za rowerem się wlec, po czym zacząć wyprzedzać? To nie ma sensu. Dużo lepiej byłoby zmienić przepis tak, że rowerzystę można wyprzedzać niemalże zawsze, to nie wymaga zwiększania prędkości ani specjalnej orientacji, jedynie zachowania bezpiecznego odstępu. Przecież zza rowerzysty dużo prościej zobaczyć co się dzieje na drodze, bądź na przejściu dla pieszych, zwykłe czepialstwo z pana strony w stronę kierowcy cysterny. Lepiej byłoby zwrócić uwagę na kierowcę Audi, który potrącił rowerzystę, gdyż zabrał się za wyprzedzanie samochodu nie wiedząc, co się dzieje po drugiej stronie. Rowerzysta w tym momencie nie jest niczego winny, wykonał manewr prawidłowo i nawet jakby zachował szczególną ostrożność to ciężko byłoby mu przewidzieć, że jakiś gość będzie chciał wyprzedzać samochód znajdujący się za nim. Trzeba mieć to na uwadze. Moim zdaniem zarówno pieszy jak i rowerzysta muszą liczyć się z tym, że są gorszymi uczestnikami ruchu drogowego, gdyż warto zwrócić uwagę na to że poruszają się z mniejszymi prędkościami, a przy starciu z pojazdem mechanicznym nigdy nie mają szans. I trzeba się z tym pogodzić. Zawsze jak wsiadam na rower liczę się z tym, że jestem na drodze TYLKO I WYŁĄCZNIE gościem. Nieważne czy to ja mam pierwszeństwo czy samochód, zawsze je daję większym pojazdom, kiedy droga jest niebezpieczna zwykle jeżdżę po chodniku. Przepisy ruchu drogowego nie dają żadnego przyzwolenia rowerzystom na pokazywanie, że w pewnych sytuacjach ma się pierwszeństwo. Ja nie mam ubezpieczonego roweru, nie mam rejestracji, teoretycznie pozostaję bezkarny, jak coś zmaluję to kierujący samochodem będzie miał problemy, a nie ja. I tyle powinno wystarczyć rowerzystom. Także mówię, nasze przepisy co do pierwszeństwa rowerzystów są bez sensu.

  Adi666Adi6667 miesięcy temu
  • @Marcin Berman "ale oni MAJĄ PRAWO tam być" - Pisałem to ogólnie o rowerzystach i trzeba wziąć to pod uwagę. Co do sytuacji z filmiku (okolice 8:47) to w innym komentarzu tutaj pisałem o tym co jest w wyroku. Zacytuję Ci co napisałem: " @Cycling Kam Ależ przyszło. Za to nie wiem skąd Tobie przyszło do głowy, że zrzucam winę na rowersa. Wręcz przeciwnie. Ale: Art, 22. 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności. 2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się: 1) do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo; 2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo. 3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku. 4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony. . To, że jakiś baran łamie przepisy (Audi) nie oznacza, że ja też mogę (tutaj rowerzysta). Jest również zasada ograniczonego zaufania zwłaszcza, że chwilę wcześniej wyprzedzała go (rowerzystę) cysterna. Mógł się spodziewać, że znajdzie się następny debil, któremu jazda z niską prędkością przeszkadza mimo, że nie widzi z jakiego powodu.. . No i jak się przyjrzeć rowerzysta miał zamiar jechać po przejściu dla pieszych. Organizacja ruchu beznadziejna ale jest jaka jest i chyba należałoby rowerek przeprowadzić..."

   dekadeka7 miesięcy temu
  • Akurat z tym poprawnym wykonaniem się nie zgodzę, idealnie rowerzysta powinien zbliżyć się do środka jezdni i zasygnalizować skręt, albo przynajmniej chwilę pozostać przy środku jezdni na te ~2 sekundy. Tutaj zamiar skrętu jest sygnalizowany z prawej strony pasa i praktycznie z tej samej strony rozpoczęty. Pomijając oczywistą winę Audi, to takie zbliżenie się do środka jezdni dało by rowerzyście więcej czasu, i spokojniejszego, na upewnienie się co się za nim dzieje (rzut okiem nastąpił w momencie przejechania na przeciwległy pas), a temu nieszczęsnemu kierowcy Audi na zauważenie rowerzysty sygnalizującego zamiar skrętu.

   outlyingoutlying7 miesięcy temu
  • @Aleksander Kędzior Idź i nie grzesz więcej ;)

   rieslingriesling7 miesięcy temu
  • @riesling racja, mój błąd. Pewnie chciałem najpierw napisać po prostu, że po Szczecinie, a potem wpadłem na pomysł o szczecińskich drogach, więc wielka litera już została

   Aleksander KędziorAleksander Kędzior7 miesięcy temu
  • @Aleksander Kędzior Drogi są szczecińskie.

   rieslingriesling7 miesięcy temu
 • I ostatnie zdanie "kierowca może zabić rowerzystę" a chyba jednak nie może wg prawa i właściwie nie powinien móc, ale w Polsce może i już.

  policja przeciw rowerzystompolicja przeciw rowerzystom7 miesięcy temu
  • @policja przeciw rowerzystom Moim zdaniem wystarczy minium dobrej woli, żeby zrozumieć "co autor miał na myśli" w tym przypadku. No ale można też przypieprzać się na siłę opierając się na fakcie, że słowo "może" jest w języku polskim wieloznaczne i uzależnione od kontekstu. Jako inteligentny widz powinieneś brać ten kontekst pod uwagę.

   ZdzieliZdzieli7 miesięcy temu
  • @Piotr więc w każdym zdarzeniu drogowym powinno być dodane kierowca mógł zabić drugiego, przecież mógł wysiąść z samochodu wziąć jakieś niebezpieczne narzędzie i zabić drugiego kierowcę, miał taką "fizyczną" możliwość, w tym kraju niemożliwym jest tylko zostanie okradzionym przez sędziego (jedynie roztargnionym przez niego) i zamordowanie przez policjanta (przekroczenie uprawnień stróża prawa)

   policja przeciw rowerzystompolicja przeciw rowerzystom7 miesięcy temu
  • @Zdzieli szkoda, że zawsze gdy ktoś coś mówi to w Polsce nie wiadomo co on mówi, a od małego dziecka uczą "co autor miał na myśli" gdyby ludzie mówili to co mają na myśli, a nie to co mówią było by trochę inaczej może prościej może łatwiej.

   policja przeciw rowerzystompolicja przeciw rowerzystom7 miesięcy temu
  • Serio tak trudno zrozumieć, że to zdanie oznacza "w razie wypadku jest ryzyko zabicia rowerzysty", a nie "kierowcy wolno zgodnie z prawem zabić rowerzystę"?

   ZdzieliZdzieli7 miesięcy temu
  • "może" w rozumieniu "ma taką (fizyczną) możliwość"

   PiotrPiotr7 miesięcy temu
 • 4:33 To się Pan popisał...

  Zamenis longissimusZamenis longissimus7 miesięcy temu
 • Czy mi się wydaje, czy ten idiota wystawił rękę do "kierunkowskazu" i nawet się oglądnął? To tak się sygnalizuje zmianę kierunku jazdy wg "rowerzystów"?

  M GM G7 miesięcy temu
  • Tego samochodu nie powinno tam byc! A rowerzysta gdyby jechal dalej prosto i zlamal zakaz to nic by mu sie nie stalo Zacznijmy przestrzegac przepisow zaczynajac od kierowcow bo to oni zdobywaja uprawienia, nie piesi rowerzysci czy inne osoby poruszajace sie na drogach np. Hulajnogi, osoby jezdzace na skuterach

   SzwagierRSzwagierR7 miesięcy temu
  • Obejrzał się raz, gdy zjeżdżał do osi, drugi raz za późno.

   Rafi XRafi X7 miesięcy temu
  • "To tak się sygnalizuje zmianę kierunku jazdy wg "rowerzystów"?" A jak się sygnalizuje? Macha się dodatkowo dłonią? Od 6:38 *nikt* nie miał prawa wyprzedzać go z lewej strony, nie ma tu o czym dyskutować.

   Zamenis longissimusZamenis longissimus7 miesięcy temu
 • Przede wszystkim kierujacy samochodami nie mają świeżej wiedzy dotyczącej przepisów dotyczących nowej infrastruktury rowerowej, nie wiedzą że muszą w pewnych sytuacjach ustąpić pierwszeństwa, dopiero po wezwaniu policji mandat im to uświadamia. Rowerzyści powinni mieć przynajmniej karty rowerowe już w szkole podstawowej wyrabiane żeby za młodu przyswajać przepisy. Ci co mają prawo jazdy powinni wiedzieć ze nie zawsze jako rowerzysta mają pierwszeństwo i że są śmiertelni.. drogi rowerowe są dla rowerów i póki nie ma zmian w przepisach to rolkarze, biegacze i cały ten bezmyślny motłoch na hulajnogach elektrycznych powinien zniknąć ze ścieżek rowerowych, on tworzą największe niebezpieczeństwo bo nie zdają sobie sprawy z jaką prędkością się poruszają i jak łatwo mogą stracić równowagę. Panie Marku APELUJE DO PANA, PROSZĘ ZROBIĆ KONTROLĘ POLICYJNĄ NA MOGILSKIEM NA ODCINKU OD RONDA MOGILSKIEGO DO PARKU AWF! Pokażcie i wylapcie idiotów na hulajnogach jeżdżących tuż pod nosem KWP Kraków jak piraci.

  EVOQUE240EVOQUE2407 miesięcy temu
  • "Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi." Art. 11. 4. Prawo o Ruchu Drogowym Moim zdaniem zgodnie z tym przepisem rolkarka na filmiku jechała przepisowo. (ponieważ rolkarz jest traktowany jako pieszy)

   Dawid KulpaDawid Kulpa7 miesięcy temu
  • @t r A jak rowerzysta wjedzie w ciotkę, która się walnie o krawężnik, to ktoś zwróci? Czy nie bardzo?

   Rafi XRafi X7 miesięcy temu
  • @Rafi X nie, na szczęście nie odpowie tak samo. Polecam zapoznać się z przepisami. OC mi ciotkę odda? Kolana przez które nie mogę biegać po wypadku też mi nie odda.

   t rt r7 miesięcy temu
  • @t r Za zdarzenie odpowie tak samo. A skutki "fizyczne" likwiduje OC, które zabezpiecza do kwot podawanych w milionach złotych.

   Rafi XRafi X7 miesięcy temu
  • @Rafi X na szczęście nie, i niestety jeszcze różnice są zbyt duże względem odpowiedzialności fizycznie w stosunku do kierowców aut. Ale rzeczy zmieniają się na pozytywne, np odbieranie prawa jazdy za przekraczanie prędkości o 50 km/h.

   t rt r7 miesięcy temu
 • Małe pojazdy (rolki, deskorolki, hulajnogi itp.) powinny być objęte przepisami dla rowerów, tym bardziej, że większość z nich formalnie spełnia definicję roweru. Docelowo najlepiej byłoby stworzyć dla nich kategorię, która obejmie nawet te małe środki transportu, które powstaną w przyszłości. Nie może być tak, że mamy takie urządzenia wspomagające poruszanie się, ale nie mamy przepisów, które to regulują. No bo właściwie jak to jest, kiedy jadę np. na wrotkach, hulajnogą elektryczną albo Segwayem? Pieszym nie jestem, więc przepisy o pieszych się nie stosują. Rowerzystą też nie, autobusem tym bardziej ;) Czy w związku z tym mogę jechać wszędzie czy nie mogę nigdzie? Czy mogę jechać chodnikiem, autostradą, buspasem, ścieżką rowerową, trawnikiem, podjazdem dla niepełnosprawnych...? Czy mogę zaparkować wrotki na chodniku albo na stojaku rowerowym? Czy na hulajnodze, rolkach mam przecinać ulicę po przejściu dla pieszych czy przejeździe dla rowerzystów? A może miasto powinno zrobić trzecie przejście dla rolek, czwarte dla hulajnóg, piąte dla deskorolek i dwa zapasowe na wypadek gdyby powstały wspomagane szczudła czy tam osobiste mikropoduszkowce ;) Kuriozum ;)

  dupakropkaosiemdupakropkaosiem7 miesięcy temu
  • Problem z rolkarzami polega na tym, że jadąc machają rekami i nogami i nie mieszczą się w przewidzianej dla rowerów szerokości 90cm. O ile podczas wymijania obaj użytkownicy drogi się widzą i rolkarze mogą wtedy przejść do "jazdy na luzie" to z wyprzedzaniem jest problem.

   Krzysztof RudnikKrzysztof Rudnik6 miesięcy temu
  • @Skręć W Lewo Nie

   dupakropkaosiemdupakropkaosiem6 miesięcy temu
  • @Skręć W Lewo To weź spróbuj uniknąć byle mandatu, powołując się na ducha. Powodzenia, wołaj jak się uda.

   dupakropkaosiemdupakropkaosiem6 miesięcy temu
  • @Skręć W Lewo W rozumieniu których przepisów? Kwalifikacja różnych rzeczy w dziedzinie prawa powinna zależeć od przepisów, a nie od rozumienia przepisów. Jeżeli jest taki przepis, który określa, co jest nie-pojazdem oraz jest przepis, że nie-pojazdem mam się poruszać po chodniku, to ja bym chciał je zobaczyć, a do tego czasu nadal uważam jak wyżej. Zresztą w samym artykule jest zaprzeczenie interpretacji, bo jest wyliczanka, kto jest pieszym i akurat wrotkarz nie pasuje do żadnego elementu tej wyliczanki. Reprezentant ministra, przypuszczalnie razem z ministrem, kwalifikuje się do wymiany na kogoś kompetentnego, ale domyślam się, dlaczego nie mogą wymienić

   dupakropkaosiemdupakropkaosiem6 miesięcy temu
  • @Rad son A dokładniej to który fragment tego artykułu?

   dupakropkaosiemdupakropkaosiem7 miesięcy temu
 • 7.35 - moim zdaniem rowerzysta powinien zjechać na chodnik po prawej i przejść po pasach. A audi nie powinno wyprzedzać innego pojazdu przed pasami widząc znak nad jezdnią - 'przejście dla pieszych'.

  BasiaBasia7 miesięcy temu
  • @Skręć W Lewo Może najpierw naucz się czytać ze zrozumieniem.

   BasiaBasia6 miesięcy temu
  • @Skręć W Lewo- To że drogi rowerowe to kpina z rowerzystów to jedno, ale ta sytuacja jest jednoznaczna i nie powinno się doszukiwać czegoś czego nie ma.

   BasiaBasia6 miesięcy temu
  • @Jerzy Michalik Wg, kodeksu drogowego rowerzysta powinien zjechać na prawo i przejść przez ;zebry', potem pojechać dalej ścieżką rowerową. Masz znaki poziome, gdzie staje autobus, masz przejście dla pieszych - niestety rowerzysta chciał to pominąć i przejechać na skróty - to też jego wina.

   BasiaBasia7 miesięcy temu
  • @Basia Spójrz w prawo przed przejściem jest droga w prawo. Więc jest to skrzyżowanie.Rowerzyst gdyby nie samochód skrecilby przed pasami. Zmusza to do tego ścieżka rowerowa która zaczyna się z lewej stronie i znak zakazu. Rowerzysta ogląda się i widzi kierowcę który zwalnia. Nie może jechać cały czas z głową do tyłu. Drugi raz się uprawnia ze może wykonać manewr i widzi gościa który wyprzedza samochód z kamerą bezpośrednio przed przejściem i na skrzyżowaniu za co zostaje ukarany w sumie 4 mandatami w wysokości 4x500 zł. Tyle w temacie.

   Jerzy MichalikJerzy Michalik7 miesięcy temu
  • @Michal Targosz Żaden pojazd nie może jechać po pasach. Rowerzysta chciał skręcić na pasach i wjechać na chodnik. "Zebra" jest tylko dla pieszych. Poducz się przepisów "ruchu drogowego.

   BasiaBasia7 miesięcy temu
 • W pierwszej części autor opowiada iż na przejściu dla pieszych rowerzysta musi rower przeprowadzić, na tym filmie oskarża kierującego audi o nie dostosowanie się do prawa ruchu drogowego. Rowerzysta pokazując zamiar skrętu w lewo ma tam drogę czy skręca na chodnik? Rowerzysta korzysta z pobocza bądź z krawędzi jezdni nie utrudniając ruchu drogowego czy się mylę? Bo już nie wiem czy rowerzysta może jechać jezdnią po czym wystawić rękę przejechać się środkiem jezdni czy nawet jechać pod prąd, gdzie na przejściu dla pieszych po prostu sobie skręcić...

  Paweł ChonciaPaweł Choncia7 miesięcy temu
  • @Skręć W Lewo w tym artykule jest zawarte co powinien mieć rowerzysta. Co do jazdy na chodniku to jak jest szerszy niż 2 metry też możesz jechać rowerem. Jak nie widzisz błędu rowerzysty to nie mam sensu tego dalej tłumaczyć. Miłego dnia

   Paweł ChonciaPaweł Choncia6 miesięcy temu
  • @Skręć W Lewo www.centrumrowerowe.pl/blog/przepisy-rowerowe/ w końcu znalazłem poczytaj, warto. I nikogo nie tłumaczę od jednego błędu wyszły kolejne. Tu nie ma wytłumaczenia ani dla kierowcy czy rowerzysty.

   Paweł ChonciaPaweł Choncia6 miesięcy temu
  • @Paweł Choncia Kierujący audi miał całą kumulację wykroczeń, które doprowadziły do wypadku. Na szczęście tym razem nikt nie zginął. Gdyby na tych pasach ktoś był zapewne jednak by tak szczęśliwie się nie skończyło. Nie miał szans widzieć czy ktoś wchodzi na przejście czy nie i ewidentnie go to nie interesowało. Rowerzysta dla własnego bezpieczeństwa mógł być może lepiej upewnić się przed wykonaniem manewru, ale trzeba też zrozumieć że działał w sytuacji stresowej i pod presją. Chwilę wcześniej wyprzedzała go również niezgodnie z przepisami cysterna, która ograniczyła mu znacznie widoczność i uniemożliwiła wcześniejsze przygotowanie manewru.

   esperto plesperto pl7 miesięcy temu
  • @esperto plnie bronię tu żadnej ze stron, tłumaczę tak jak już na samym początku iż oboje popełnili wykroczenie oraz pisałem do autora filmu iż mówi jedno w innym filmie, a w tym zapomina o tym fakcie.

   Paweł ChonciaPaweł Choncia7 miesięcy temu
  • @Paweł Choncia Upewnił się przecież, dlatego nie wjechał pod cysternę. W kwestii audi miał ograniczone szanse. Po coś zresztą przepisy są. Nie wiem w którym miejscu widzisz że rowerzysta najechał na ciągłą linię. Skręt w lewo nie musi być na skrzyżowaniu może być wszędzie. Do posesji, na parking do lasu, na przystanek, na stację benzynową itd. To wszystko jest zmiana kierunku jazdy. A przede wszystkim nie rozumiem jak można bronić takiego pirata drogowego jak ten w audi. To osobnik który do prowadzenia samochodu na drodze publicznej ewidentnie nie ma predyspozycji. Potencjalny drogowy zabójca.

   esperto plesperto pl7 miesięcy temu
 • 0:46 Polacy sami sobie stwarzają problemy. Należy wydzielić ścieżkę rowerową jako osobny pas, oddzielić krzakami i ścigać i pieszych i rowerzystów w niewłaściwym miejscu. Albo znacznie poszerzyć ten asfalt. A tak w ogóle to ściężka powinna być węższa i w innym kolorze niż drogę dla pieszych. Tutaj to się słabo odznacza, dla pieszych jest za wąsko. 5:08 - bardzo nieszczęśliwy przepis = jeżdżę i rowerem i samochodem: rowerem mam stracha, że we mnie wjadą, samochodem - że nie zauważę, zwłaszcza jak ścieżka jest odsunięta od jezdni i trzeba się mocno odwrócić w prawo 9:00 IMBECYL w audi powinien mieć zabrane prawo jazdy na zawsze. Wyprzedzał w niedozwolonym miejscu, miał niesprawne światła, podejrzewam, że lewy przegląd i jeszcze spowodował obrażenia. Przejście jest świetnie oznakowane, a ten wyprzedzał. Potencjalny morderca

  infeltkinfeltk7 miesięcy temu
 • Budowanue dróg dla rowerów niczym nie oddzielonych od chodników to największy idiotyzm. Tak jakby pozwolić pieszym chodzić po jezdni. Powinny być pasy dla rowerów na jezdniach.

  NajdosNajdos7 miesięcy temu
  • Jak najbardziej popieram ścieżki wytyczone na jezdni, ale dopiero po obowiązkowej rejestracji rowerów i OC

   Mighty CactusMighty Cactus7 miesięcy temu
  • Z takimi też są problemy, co widać na 4:36

   PiotrPiotr7 miesięcy temu
  • @M G Miasto jest dla ludzi. A rowery promowane są jako mniej uciążliwy dla otoczenia środek transportu i to nie tylko w PL. Rower nie jest żadnym dodatkiem, ale pełnoprawnym, legalnym środkiem transportu.

   PiotrPiotr7 miesięcy temu
  • M G to zupelnie jak kierowca audi, bez oc i prawa jazdy niesprawnym pojazdem 🤣 serio koles? Ten fantastyczny przywilej, kiedy 70% kierowcow ma w dupie obowiazkowy metr odstepu i podstawowe zasady bezpieczenstwa na drodze

   Cycling KamCycling Kam7 miesięcy temu
  • @Cycling Kam wystarczającym przywilejem jest to, że mogą jeździć bezkosztowo

   M GM G7 miesięcy temu
 • WIECEJ ODCINKOW Z POLICJĄ :-)

  IroManiakIroManiak7 miesięcy temu
 • Coraz więcej chamstwa w przestrzeni publicznej?.............. "Ryba psuje się od głowy" i tyle w temacie, będzie jeszcze gorzej.

  Jan KołolskyJan Kołolsky7 miesięcy temu
 • A co w przypadku gdy jezdnia jest wąska - podwójna ciągła rozdzielająca pasy ruchu, a rowerzysta pyka sobie 15kmh po ulicy i nie można go wyprzedzić nie przejeżdżając przez 2 pasy by uzyskać 1m odstępu od rowerzysty. rowerzysta ani myśli zjechać na bok lub na chodnik???. 2 wyjścia - 1 pykać za nim te 15kmh do momentu aż będzie możliwość bezpiecznego wyprzedzania - czy wyprzedzać przecinając te 2 pasy rozdzielające jezdnię i "nie tamować ruchu"?

  Marcin BinkoMarcin Binko7 miesięcy temu
  • @Marcin Binko zdaję sobie z tego sprawę, pisałem o tym że może by warto się zastanowić czy tacy ludzie powinni w ogóle jeździć, a nie kombinować z nielegalnym wyprzedzeniem jako mniejsze zło

   PiotrPiotr7 miesięcy temu
  • @Piotr witaj. Oczywiście masz racje. Można jechać za kim np za ciągnikiem ale wierz mi jestem kierowca zawodowy i wiele już widziałem. Niektórzy nie potrafią jechać 50 w zabudowanym a co dopiero za rowerzystą i to np przez 1 kilometr.

   Marcin BinkoMarcin Binko7 miesięcy temu
  • @Marcin Binko tu dochodzimy do badań psychologicznych dla kierowców, uważam że jeśli ktoś nie wytrzymuje nerwowo korka poruszającego się 10 km/h (który może powstać nie tylko z powodu rowerzysty) to nie powinien kierować pojazdami. Nie jest to żadna wojna, tylko respektowanie określonych zasad i panowanie nad emocjami.

   PiotrPiotr7 miesięcy temu
  • Wszystko ok. Pisałem że nie chcę wojny. Tu chodzi o to, że wąska ulica podwójna ciągła, nawet niech będzie bez chodnika. Rowerzysta jedzie bardzo powoli. Jeżeli nawet ja go nie wyprzedzę to inny z kolejki będą wyprzedzać i to będzie wielki zagrożenie dla wszystkich. Mówię tylko o tym, że rowerzysta też powinien w jakiś normalny sposób dostosować się do prędkości na drodze i mieć na uwadze ze inni kierowcy nie będą chcieli za nim jechać te 10kmh przez dłuższy odcinek by wyprzedzić go dopiero np za 1 czy 2 km dalej. Nie piszę, że rowerzysta ma śmigać 50 bo będzie ograniczenie 50 ale powinien zdawać sobie sprawę że jadąc bardzo powoli tez stwarza zagrożenie właśnie dlatego ze ktoś nie wytrzyma nerwowo z kolejki i będzie wyprzedzał na 3go, 4go itd. w miejscach niedozwolonych tylko dlatego żeby nie jechać właśnie te 10 czy 15kmh.

   Marcin BinkoMarcin Binko7 miesięcy temu
  • @omgoat jakaś podstawa prawna, że "nie powinien tędy jechać"? Bardzo chętnie przeniesiemy się na ścieżki, gdy tylko powstaną. Oczywiście tam gdzie są to jak najbardziej należy z nich korzystać, w wielu miejscach nie ma.

   PiotrPiotr7 miesięcy temu
 • Rowerzyści też mają narzędzie śmierci- rower. Mogą bezpośrednio zabić pieszego i pośrednio spowodować wypadek śmiertelny w którym ucierpi kierowca próbujący uniknąć wjechania w lekkomyślnego rowerzystę. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do katastrofy w ruchu lądowym i śmierci wielu osób

  Jan PJan P7 miesięcy temu
  • @Jan P A z tym jak najbardziej się zgadzam.

   PiotrPiotr7 miesięcy temu
  • @Piotr i dlatego tak jak pisałem, należy zaostrzyć sankcje wobec takich kierowców. Ale szacunek powinien być z wzajemnością.

   Jan PJan P7 miesięcy temu
  • @Jan P Szanse na spowodowanie wypadku ma rzeczywiście takie same, natomiast szanse na to, że zginie ktoś inny już są dużo mniejsze. W szczególnym przypadku, który opisujesz rzeczywiście rowerzysta wychodzi na ogół bez szwanku. Jednak w przypadkach zderzenia rowerzysty z samochodem (obojętnie z czyjej winy) to już rowerzysta ma pełne szanse zginąć lub zostać inwalidą w sytuacji, gdy samochód posiada nawet nie wielkie uszkodzenia. Wpadek w stylu, który opisujesz może mieć również odmienny przebieg - kierowca wymusza pierwszeństwo na rowerzyście a ten chcąc uniknąć zderzenia odruchowo odbija w bok i wjeżdża w drzewo, mur, inny pojazd, upada uderzając głową w krawężnik i ginie. A rowerzystom również zajeżdżają drogę, szczególnie na "kontrapasach". Tak więc taki szczególny przypadek może dotyczyć jednych i drugich, natomiast w "klasycznym" wypadku, gdzie jeden pojazd wjeżdża w drugi to rowerzysta ma zdecydowanie mniejsze szans na ujście bez szwanku. Nie bez powodu o pieszych i jednośladach mówi się "niechronieni uczestnicy ruchu". Do tego dochodzą przypadki szybkiego przejeżdżania obok rowerzysty powodując jego zachwianie, co również może skończyć się tragicznie.

   PiotrPiotr7 miesięcy temu
  • @Piotr i tu nie mogę się zgodzić. Rowerzysta ma takie same szanse na spowodowanie wypadku i śmiem twierdzić, że większe szanse na ujście bez szwanku. Jeśli jakiś pojazd zajeżdża drogę, to kierowca odruchowo próbuje odbić w którąś stronę, gdzie mogą być ludzie, samochód osobowy lub tir. Rower ma nieduże wymiary i jest niesamowicie zwrotny. Dlatego trudno go trafić. No chyba, że trafi się jakiś kierowca-sadysta, który nie będzie się przejmował rowerzystą. Niestety ja znam wypadek w którym rowerzysta wyjeżdżając nagle przed samochód spowodował zjazd samochodu na lewo pod tira. Chyba nietrudno się domyślić, jak to się skończyło. Kierowcy wjeżdżają w rowerzystę tylko wtedy jak go nie widzą i najczęściej z powodu łamania przepisów- przez kierowców. I za taki wjazd w rowerzystę na skrzyżowaniu (jak na filmie) powinien być zarzut usiłowania zabójstwa.

   Jan PJan P7 miesięcy temu
  • @Jan P nie mówię o różnicy między ofiarami, ale o różnej skali zjawiska, innymi słowy szansa że zabije kogoś rowerzysta jest mniejsza niż że zabije kierowca. Takiego porównania nie da się zrobić, ponieważ nie wiemy ile jest rowerów, może i rejestracja była by dobrym pomysłem ale wątpię żeby przeszła, tymbardziej że nie ma tego nigdzie w Europie.

   PiotrPiotr7 miesięcy temu
 • No tak auto skręca rowerzysta ma pierwszeństwo powinien ustąpić pierwszeństwa mimo że jedzie na wprost ścieżką, jak auto widzi skręcającego rowerzystę to rozjechać. Zawsze rowerzysta ma przewidzieć i ustąpić bo on ucierpi piękna logika, to może wypuścić morderców z więzień i po prostu do nich nie podchodzić bo oni mogą zabić, a człowiek powinien to przewidzieć.

  policja przeciw rowerzystompolicja przeciw rowerzystom7 miesięcy temu
  • Tez to zauwazylem, ze jak kierowcy lamia przepisy przy rowerzystach to chce zrzucic tez wine po czesci na rowerzystow

   SzwagierRSzwagierR7 miesięcy temu
  • Dworczyk ma ewidentną alergię na rowerzystów....

   Zamenis longissimusZamenis longissimus7 miesięcy temu
  • @Николай Кольченко więc jeżeli auto za nim zwolniło i czeka aż rowerzysta skręci to rowerzysta ma przewidzieć, że tamto auto będzie wyprzedzane w miejscu nie dozwolonym, bo rowerzysta może być rozjechany i to on ucierpi, mimo że rowerzysta widzi, słyszy auto za nim, które zwalnia i nie przewiduje że są inni uczestnicy ruchu którzy będą łamać przepisy jak ten tir bo może też jest kierowcą i wie że w tamtym miejscu nie można wyprzedzać. A dali pieszym pierwszeństwo na pasach a przecież to oni powinni przepuścić wszystko bo to oni ucierpią, a pierwszeństwo ma zawsze ten lepszy obywatel.

   policja przeciw rowerzystompolicja przeciw rowerzystom7 miesięcy temu
  • Nie, rowerzysta musi jechac jak najszybczej!!! Jest niesmiertelny. No i bede tak jak w tym ostatnim filmiku :-) Nie jest to jego wina ze audi jego staranowalo. Przeciez ma drogi lowel, i doskonale zna przepisy :-D

   Николай КольченкоНиколай Кольченко7 miesięcy temu
 • No ale to jest taka sama sytuacja jak przejazd obok pieszych poruszających się chodnikiem, w grupie czy z dzieckiem. Nauczony doświadczeniem jeśli mam możliwość omijam z zapasem taką grupę lub idące "luzem" dziecko. Nie powinienem się tym przejmować. Jest jezdnia, jest chodnik, no ale przecież moim nadrzędnym obowiązkiem jest obserwować otoczenie i reagować. Uprzedzam różne sytuacje a jeśli nie mogę reagować, obserwuję. Więc nie wiem kto broni rowerzystów? Ja też nim jestem i znam doskonale ruch drogowy, wiem co się dzieje, co robią kierowcy, dlatego nie jadę na pałę. Mam przejazd rowerowy to samo, ja się do niego zbliżam, kierowca też. Może się wszystko wydarzyć. Fakt że ścieżki rowerowe w mieście są, nie oznacza że służą do zapierd****lania. Ja wiem że się niektórzy naczytali jak to w Niemczech mandaty pieszym wklejają na lewo i prawo. Historie sprzed 20 lat. Ok. Niech i tak będzie, ale tak samo wśród kierowców jak i rowerzystów są bohaterowie. Wniosek jest jeden. Trzeba myśleć, myśleć za wszystkich, a nie kierować się tylko pierwszeństwem lub domysłami czy cwaniactwem.

  KarczmaTVKarczmaTV7 miesięcy temu
  • W końcu głos rozsądku! Szczególnie co do przejazdów rowerowych - nie zliczę, ilu rowerzystów wyprzedza mnie codziennie na przejeździe, gdy zwalniam i upewniam się, że mogę przejechać bezpiecznie. Tym bardziej, że na większości z nich widoczność dla kierowcy jest bliska zeru. Włos się jeży, jak wyprzedza mnie taki i nawet nie obejrzy się na jezdnię!

   Mighty CactusMighty Cactus7 miesięcy temu
 • 4:45 jakim ten rowerzysta jest idiotą. No widział, że facet przed nim skręca, to się bierze za wyprzedzanie zamiast odpuścić. Jego zachowanie jest wbrew wszelkiej logice i wbrew instynktowi przetrwania.

  Krzysztof JeżynaKrzysztof Jeżyna7 miesięcy temu
  • @Zamenis longissimus Hahahah. Gadaj zdrów.

   Krzysztof JeżynaKrzysztof Jeżyna7 miesięcy temu
  • @Krzysztof Jeżyna Poważny jesteś? Odnosisz się do mojej wypowiedzi, ja zadaje pytanie na temat, a ty z dupy strzelasz jak 160 kg grubaska... dziwne, no ale ok....

   Zamenis longissimusZamenis longissimus7 miesięcy temu
  • @Zamenis longissimus Lol typie. Przeczytaj wyjściowy komentarz w tej dyskusji i zastanów się czyje wywody są niewnoszące nic do dyskusji. Przemilczę bo jesteś kretynem, który nie umie czytać ze zrozumieniem. Mam dość takich ludzi jak ty, na prawdę.

   Krzysztof JeżynaKrzysztof Jeżyna7 miesięcy temu
  • @Krzysztof Jeżyna Pytałem o jazdę samochodem. Odpowiesz? Czy przemilczysz, pisząc przy okazji stek niczego nie wnoszących wywodów?

   Zamenis longissimusZamenis longissimus7 miesięcy temu
  • @Zamenis longissimus Pytasz o jazdę do pracy na rowerze czy autem, bo akurat różnie jeżdżę. Poza tym ty wciąż starasz się mnie wciągnąć w inną dyskusję. Od początku twierdzę, że jako rowerzysta jest się bardziej narażonym i czasami trzeba odpuścić mimo, że ma się pierwszeństwo. I to chciałem powiedzieć, również wtedy kiedy pisałem o zwalnianiu przy dojeżdżaniu do przejazdu rowerowego. Szanuję swoje życie i zdrowie, wy jak chcecie to bądźcie sobie kamikadze.

   Krzysztof JeżynaKrzysztof Jeżyna7 miesięcy temu
 • Z tym początkiem, to ja bym aż taki surowy nie był dla tego rowerzysty bo tutaj głównie winni byli piesi. A ten nieupilnowany dzieciak to już w ogóle porażka.

  Krzysztof JeżynaKrzysztof Jeżyna7 miesięcy temu
 • Typ z Audi powinien gnić w Sztumie. Natomiast ten na rowerze, co wpadł w rolkarkę, to wygląda jakby chciał ją celowo zepchnąć. Bandyckie zachowania

  KrakauerKrakauer7 miesięcy temu
 • Przede wszystkim kazdy wsiadajacy na rower nie wazne czy jedzie po sciezce rowerowej czy po drodze publicznej powinien miec albo karte rowerowa albo jakiekolwiek prawo jazdy zeby bylo poswiadczone egzaminem ze jest zapoznany z przepjsami ruchu drogowego. Jezdze po sciezkach po Łodzi ,co rowerzysci robia niekyorzy to mozna by o tym napisac trylogie i mam bardzo dziwne wrazenie ze wielu z nich poprostu nie wie ze zle robi.

  JozekLDZJozekLDZ7 miesięcy temu
  • @Krzysztof Jeżyna Z mentalnością to masz 120% racji. Tu nie tylko o rowerzystów chodzi. Za kierownicą też siedzi sporo ciężkich przypadków. Na zachodzie Europy, gdzie ta mentalność faktycznie jest inna (możliwe, że wypracowana wyższymi karami większą ich nieuchronnością) i jeździ się sporo przyjemniej. Tam sporadycznie zdarzają się przypadki, że ktoś Cię nie wpuści przy zmianie pasa, albo włączaniu się do ruchu. Nie twierdzę, że tam nie zdarzają się przypadki przejechania na czerwonym świetle i wiele innych grzechów, u nas popełnianych nagminnie, ale ja ich nie zaobserwowałem...

   jednoreki666jednoreki6667 miesięcy temu
  • @M G Istnieje paragraf, który mówi o zakazie prowadzenia pojazdów niemechanicznych. No i sąd może o takim zakazie orzec dokładnie tak samo, jak o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych - dożywotnio, lub czasowo. Jak widzisz, bat jest. Problem polega na tym, że najczęściej policja jest na tyle leniwa, że kończy się na mandacie, albo pouczeniu. Ale przy "recydywie" już tak słodko nie ma i to też z wielkim bólem, bo to więcej papierologii trzeba wypisać...

   jednoreki666jednoreki6667 miesięcy temu
  • kierowcy za nieznajomość przepisów/olewanie ich zostanie zabrane prawko Pedalarzowi nie ma czego zabrać więc nie ma bata.

   M GM G7 miesięcy temu
  • Popieram i podpisuję się pod tym obiema rękami i nogami. Po mieście sam jeżdżę głównie rowerem. Czasami jednak przesiadam się na samochód. No i niezależnie, którą grupę akurat zasilam, to aż nóż mi się w kieszeni otwiera, kiedy widzę poczynania przedstawicieli obu grup. Sam fakt zdobycia uprawnień nie gwarantuje poznania przepisów (patrz niektórzy właściciele prawa jazdy - nie mylić z kierowcami), ale przynajmniej zwiększa na to szanse. Pamiętam, że jeszcze w latach 90 był wymóg posiadania przez rowerzystów jakiegoś rodzaju uprawnień. Dlaczego jakiś debil to zniósł? No ale przepisy to jedno. Do tego wszystkiego dochodzi myślenie i kultura. Tych dwóch rzeczy nie nauczy nawet najlepsza szkoła i nie da tego nawet doktorat, jeśli nie wyniesie się ich z domu. Na zachodzie jakoś funkcjonuje połączenie tych trzech spraw. Dlaczego u nas jakoś to nie wychodzi?

   jednoreki666jednoreki6667 miesięcy temu
  • Moim zdaniem to nic nie da. Tu przede wszystkim chodzi o zmianę mentalności. Ile to osób jeździ poprawnie samochodem, ale jak wsiądzie na rower to nagle zapomina o tym, że obowiązują go przepisy.

   Krzysztof JeżynaKrzysztof Jeżyna7 miesięcy temu
 • Po co dywagacje, skoro idiota w Audi wyprzedzał na przejściu dla pieszych i na skrzyżowaniu?

  Jacek PlacekJacek Placek7 miesięcy temu
  • po to że doszło do wypadku bo rowerzysta nie upewnił się czy może skręcić i sam sobie jest winien wypadku? tak jak Pan Dworak powiedział powinien się zatrzymać, przejść przez przejście i kontynuować jazdę ścieżką!!! najbezpieczniejsza opcja, co z tego ze miał pierwszeństwo jak jest kaleką?

   omgoatomgoat7 miesięcy temu
 • Rowerzysta przy zmianie pasa nie ustąpił pierwszeństwa innemu pojazdowi. Tym samym to on jest sprawcą wypadku.

  Damian JuszczakDamian Juszczak7 miesięcy temu
  • @zawerty124 Jak ktoś nie zna przepisów to może się tak wydawać, jednak według przepisów wina jest po stronie Audi :)

   Tomasz KulaTomasz Kula7 miesięcy temu
  • @Damian Juszczak Kolizja była spowodowana nieprawidłowym wyprzedzaniem i "najechaniem" na tył rowerzysty, który powstrzymał się od wykonywania manewru skrętu w lewo.

   Tomasz KulaTomasz Kula7 miesięcy temu
  • @dodekx Napisałeś: "sygnalizuje reka zmiane pasa (nie musi tego robic)". Odpowiedziałem: "Dlaczego nie musi sygnalizować ?". Odniosłem się do samej konieczności sygnalizowania, on MUSI sygnalizować (art. 22 ust 5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.). Tobie chodziło chyba, że nie musi ręką (trzeba było napisać: "(nie musi tego robic ręką)"). Wtedy bym się odniósł do sygnalizowania ręką. Bo nie wiem o co Ci chodziło. Art. 14 ust.3 Konwencji wiedeńskiej mówi: "Przed skręceniem lub przed wykonaniem manewru związanego ze zjechaniem w bok każdy kierujący powinien odpowiednio wyraźnie i dostatecznie wcześnie zasygnalizować swój zamiar za pomocą kierunkowskazu lub kierunkowskazów swojego pojazdu albo - w razie ich braku - w miarę możliwości za pomocą odpowiedniego znaku ręką. Sygnalizowanie zamiaru za pomocą kierunkowskazu lub kierunkowskazów powinno trwać przez cały czas trwania manewru; powinno ono ustać natychmiast po jego zakończeniu." Tu już nie wiem czym miałby sygnalizować ? Mógłbyś przytoczyć jakiś przepis ?

   dekadeka7 miesięcy temu
  • @deka sprawdz sobie w przepisach jak sygnalizuje sie zmiane kierunku jazdy rowerem. podpowiem że nie ręką

   dodekxdodekx7 miesięcy temu
  • @Cycling Kam Ależ przyszło. Za to nie wiem skąd Tobie przyszło do głowy, że zrzucam winę na rowersa. Wręcz przeciwnie. Ale: Art, 22. 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności. 2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się: 1) do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo; 2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo. 3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku. 4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony. . To, że jakiś baran łamie przepisy (Audi) nie oznacza, że ja też mogę (tutaj rowerzysta). Jest również zasada ograniczonego zaufania zwłaszcza, że chwilę wcześniej wyprzedzała go (rowerzystę) cysterna. Mógł się spodziewać, że znajdzie się następny debil, któremu jazda z niską prędkością przeszkadza mimo, że nie widzi z jakiego powodu.. . No i jak się przyjrzeć rowerzysta miał zamiar jechać po przejściu dla pieszych. Organizacja ruchu beznadziejna ale jest jaka jest i chyba należałoby rowerek przeprowadzić...

   dekadeka7 miesięcy temu
 • Znowu przekłamywanie rzeczywistości. Rowerzysta upewnił się, że może zjechać w lewo. Zasygnalizował i zbliżył się do środka. Wtedy popatrzył DRUGI raz i zobaczył, że idiota w audi wyprzedza jego oraz pozostałe pojazdy. Próbował pojechać w prawo by kretyn mógł jechać lewym. Przypominam, że to nagranie ktoś nagrywał, zapewne z samochodu. Równie dobrze ten nagrywający samochód mógł zatrzymywać się by puścić pieszego na przejęcie.

  GOLD RENTGOLD RENT7 miesięcy temu
  • M G kreci glowa wyraznie

   Cycling KamCycling Kam7 miesięcy temu
  • gdzie on się upewnił? wystawił rękę? to jest upewnienie się?

   M GM G7 miesięcy temu
  • Dokładnie!!! Tak samo jak auta zabijają pieszych na przejściach!!! Powinien być nakaz przepychania auta przez pasy!!! Poza tym, to samochody stworzyły zagrożenie. W szczególności baran w audi. Nie rowerzysta. Zakaz jazdy samochodami!!!

   GOLD RENTGOLD RENT7 miesięcy temu
  • dltego tam dalej jest zakaz ruchu rowerów!!!! rowerzysci na ulicach powodują zagrożenie jak widać na filmie i powinni mieć zakaz jazdy ulicą!!!! budować więcej sciezek!!!!!

   omgoatomgoat7 miesięcy temu
 • Ciekawe co by Pan powiedział jakby jechał 20 kilometrów z prędkością 5 km/h po ścieżce rowerowej w okolicach Kołobrzegu gdzie na ścieżce jest pełno Niemców ☹☹☹

  Sławomir ŚwierczewskiSławomir Świerczewski7 miesięcy temu
  • masz nakaz jazdy ścieżką i tyle w temacie, a prędkość masz dostosować do warunków jazdy jak masz 5 na gozine to masz tak jechac!!!!1

   omgoatomgoat7 miesięcy temu
 • Pan Pawel chyba jest idiota

  Rafal KochmanskiRafal Kochmanski7 miesięcy temu
 • Zauważyłem, że pan Dworak dzieli użytkowników dróg na lepszych i gorszych. Wymaga od rowerzystów przestrzegania przepisów, a jednocześnie usprawiedliwia kierowców, którzy wymuszają pierwszeństwo na rowerzystach. Tłumaczy, że rowerzysta przecież może ustąpić. Tylko dlaczego w odwrotnych sytuacjach, kierowcy już niekoniecznie. Słabo panie Dworak.

  KrejZii1986KrejZii19867 miesięcy temu
  • omgoat to samochody stwarzają zagrożenie, a nie odwrotnie.

   Cycling KamCycling Kam7 miesięcy temu
  • Jeżeli tam zamiast rowerzysty było drugie auto. Czyli Ty, kierujący pojazdem masz pierwszeństwo ale ktoś Ci wymusza, to z uporem maniaka próbujesz wyegzekwować swoje pierwszeństwo i wjeżdżasz w ten samochód? Ja zarówno jak Pan Dworak radzę Ci jednak ustąpić, użyć klaksonu. No ale rowerzysta tego nie zrobił. Za wszelką cenę próbował wyegzekwować swoje pierwszeństwo.

   Jakub GawlasJakub Gawlas7 miesięcy temu
  • bo rowerzysta nie powinien ulicą jechać stwarza tylko zagrożenie pomimo tego, ze ma pierwszenstwo, tam na tej sciezce doszloby do tragedii gdyby nie przytomnosc kierowcy!!!! bo ten sie pcha na wprost widzac skrecajacy w prawo pojazd!!!!!!

   omgoatomgoat7 miesięcy temu
 • I wszystko jasne. Baran w Audi nie miał uprawnień, przeglądu technicznego, polisy OC. Mam nadzieje,że oprócz mandatu beknie zdrowo. epoznan.pl/news-news-106859-kierowca_ktory_potracil_rowerzyste_pod_czerwonakiem_dostal_4_mandaty_lacznie_musi_zaplacic_2_tys_zl

  Tomasz STomasz S7 miesięcy temu
  • Oj tam oj tam, kierowca bez winy. Winny rowerzysta. Czytajac wyzej komentarze mozna tak wywnioskowac, a te 4 opisane fakty to pewnie blahostka jest ...

   tresorr1tresorr17 miesięcy temu
  • Tylko tyle? 2 tys to za malo, powinno być x10, mandaty powinny wzrosnąć dziesięciokrotnie, wtedy może coś zaczną dawać efekty, taka kara 20 tys. zł do końca życia piratowi dała by nauczkę + oczywiście odszkodowanie.

   Mateusz PiotrMateusz Piotr7 miesięcy temu
 • Co da ustawienie ograniczenia prędkości? Jeżeli kierowca WYPRZEDZA NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH to czy na prawdę można się łudzić, że ograniczenie prędkości go powstrzyma? Przeciwnie - jadący przepisowo kierowcy zwolnią, a maniacy wyprzedzania będą jeszcze bardziej zachęceni, żeby tam wyprzedzić. Przestańmy karać wszystkich za głupotę jednostek!

  MotolotnikMotolotnik7 miesięcy temu
 • Latem jest bardziej niebezpieczniej niż zimą

  Grzegorz IkitaGrzegorz Ikita7 miesięcy temu
 • 4:55 - ścieżka rowerowa powinna mieć swoją kontynuację

  KokikoksKokikoks7 miesięcy temu
  • @omgoat sytuacja jest dwuznaczna, oboje powinnni się dogadać.

   KokikoksKokikoks7 miesięcy temu
  • @Kokikoks no i co? dupe zsadzić i prowadzić rowerek przez przejście a nie skręcać hrabia się znalazł i ma za swoje!!!!

   omgoatomgoat7 miesięcy temu
  • @omgoat faktycznie jest kontynuacja ale w lewo

   KokikoksKokikoks7 miesięcy temu
  • tam jest zakaz jazdy rowerem znak widział?

   omgoatomgoat7 miesięcy temu
 • Apeluję do Was, droga Redakcjo, spróbujcie publikować te odcinki w ogólnodostępnej TV, chociażby TVP1 lub TVP2. Nagrywacie genialne materiały, ale one trafiają raczej do zamkniętego środowiska, a mianowicie do osób świadomie podnoszących swoją wiedzę i doświadczenie związane z ruchem na drodze. Trzeba, aby Wasze nagrania trafiały do szerszej publiczności. Przy tak słabej kulturze jazdy w naszym kraju należy to uczynić. To jest w interesie wszystkich. Kłaniam się, dziękuję za nagrania i proszę o tę zmianę.

  Pol PepperPol Pepper7 miesięcy temu
  • @Pol Pepper kurskipolska@gmail.com

   Tomasz STomasz S7 miesięcy temu
  • @Tomasz S Jak Kurski przeliczy to na czas złotówkowo - antenowo - minutowy, to pewnie nie będzie z tego zysku. Za reklamy więcej dostanie. Oni cierpią na chroniczny brak kasy..💵💶💵💶💰🕵️‍♀️

   Olaf IwOlaf Iw7 miesięcy temu
  • @Tomasz S To co? Piszemy? Dawaj kolego e-mail do Prezesa i walimy serią! :P

   Pol PepperPol Pepper7 miesięcy temu
  • @Tomasz S Panie Tomaszu bardzo dobry pomysl na inicjatywe!

   Michal MichalMichal Michal7 miesięcy temu
  • Kiedyś to pisałem to samo na maila do Kurskiego. Niestety nic to nie dało. Może jakby dostał tysiąc takich maili.

   Tomasz STomasz S7 miesięcy temu
 • Kierowca audi do odstrzału

  saintkolo1saintkolo17 miesięcy temu
 • póki nie będzie stosownych mandatów w tym kraju, zawsze będzie arogancja na drogach

  PrzemysławPrzemysław7 miesięcy temu
  • @omgoat co to jest teraz 2 tys przy tej sytuacji, ciekawe ile zapłaci człowiek, który został potrącony we wszystkich placówkach zdrowotnych żeby dojść do jakiegoś stanu zdrowia

   PrzemysławPrzemysław7 miesięcy temu
  • @M G o wszystkich, pieszych, rowerzystów i kierowców aut

   PrzemysławPrzemysław7 miesięcy temu
  • może chodzi o sowite mandaty dla rowerzystów?

   M GM G7 miesięcy temu
  • ten z audi dostał aż 2 tysiące mandatu mało?

   omgoatomgoat7 miesięcy temu
 • Aby coś zmienić to wszyscy muszą przestrzegać przepisów, samochody, rowerzyści i piesi!

  AutoCrashAutoCrash7 miesięcy temu
  • To prawda. Ale nie chodzi tylko o przepisy, ale tez o poziom chamstwa

   Cycling KamCycling Kam7 miesięcy temu
 • 3:46 To znaczy....ja myślę, że on chciał zepchnąć rolkarkę..

  Apache AApache A7 miesięcy temu
  • debil powinien za nią jechać i wyprzedzić jak by miał miejsce z naprzeciwka!!!!

   omgoatomgoat7 miesięcy temu
 • Rowerzysta nie mial prawa wyprzedzac samochodu sygnalizujacego skret, zabrania tego prawo. Prawo ktore nakazuje przepuscic rowerzyste jadacego prosto w swoim ciagu komunikacyjnym dotyczy wydzielonych drog rowerowych a nie znajdujacych sie w osi jezdni. Tutaj dodatkowo widac, że za linia zatrzymania nie ma juz pasa rowerowego az do konca przejscia, co oznacza w praktyce na kazdym skrzyzowaniu pelen zakaz wyprzedzania pojazdow z wlaczonym migaczem i skrecajacych. W tym przypadku zawsze patrze na migacze i jesli stoimy to staje przed nimi by mnie widzieli. Jesli jedziemy, zwalniam i czekam az skreca. Na wydzielonej drodze rowerowej biegnacej obok drogi wiem, ze mam pierwszenstwo. Zawsze będe w tym ciagu komunikacyjnym, czyli zachowana jest ciaglosc drogi rowerowej - droga rowerowa, przejazd, droga rowerowa. Ale mimo to zawsze obserwuje samochody. bo wyjezdzajacy jak i skrecajacy w praktyce niestety maja rowerzystow w d. ps. mala poprawka - po jezdni takze... ale wciaz ma zakaz wyprzedzania pojazdu ktory zasygnalizowal skret lub go rozpoczal.

  ReZGReZG7 miesięcy temu
  • ​@ReZG I bardzo dobrze robisz. Nabardziej mnie denerwują rowerzyśći (i często skuterowcy) , którzy na chama się pchają z prawej strony jak jest czerwone. Sam dużo jeźdze na rowerze sam grzecznie zatrzymuje się na końcu, jeśli jest możliwość to daje kierowcą możliwość wyprzedzenia mnie z lewej strony. Ale ci ped... pchają się na początek, a potem jadą wolniutko środkiem i blokują ruch, a potem zdenerwowani bo ich samchody mijają na milimetry.

   Paweł ŁPaweł Ł5 miesięcy temu
  • Tomasz Modzelewski zobacz kolego tutaj koleś mi wyskoczył na rondzie, miałem pierwszeństwo, ale musnąłem po hamulcach i wszyscy się zmieścili, bezpiecznie i bez agresji. plworld.info/show/qYBpmsXTfXnSa5c/wideo.html

   Cycling KamCycling Kam6 miesięcy temu
  • Tomasz Modzelewski niestety jeśli widzisz że kierowca nie widzi Cię i wykonuje manerw bez ustąpienia pierwszeństwa powinieneś zaniechać dalszej jazdy. Nie chodzi tu o pierwszeństwo tylko o elementarne zasady bezpieczeństwa. Rowerzysta wiedział, że kierowca go nie widzi (mimo że powinien: oczywiście się tutaj zgadzam) ale mimo to daje na kolizyjne.

   Cycling KamCycling Kam6 miesięcy temu
  • Tomasz Modzelewski jeżeli go zobaczę zawczasu i zamiast zwolnić przyspieszę, żeby mu pokazać to owszem. Bardzo częste zachowanie wśród kierowców.

   Cycling KamCycling Kam6 miesięcy temu
  • ReZG miał pierwszeństwo, ale postanowił pobawić się w szeryfa. Nie pochwalam tego zachowania. Nie zmienia to faktu, że kierowca nie sprawdził czy może bezpiecznie skręcić.

   Cycling KamCycling Kam7 miesięcy temu
 • Mam tylko nadzieję że kierowca Audi stracił dożywotnio uprawnienia do prowadzenia czegokolwiek.

  patrys4891patrys48917 miesięcy temu
  • On już nie miał tych uprawnień

   Cycling KamCycling Kam7 miesięcy temu
  • @Fro Fro łącznie dostał!!!! 4 mandaty

   omgoatomgoat7 miesięcy temu
  • @omgoat nie ma takuch

   Fro FroFro Fro7 miesięcy temu
  • @patrys4891 dostał 2 tysiące mandatu

   omgoatomgoat7 miesięcy temu
  • @UCUPlo9GlQYCoI5cj__9wvyQ masakra!

   patrys4891patrys48917 miesięcy temu
 • słusznie ktoś niżej napisał, że ten bandyta, powtarzam bandyta staranował by wszystko, co by było na pasach! Co do rowerzysty, to typowe zachowanie...

  Adam TAdam T7 miesięcy temu
  • @omgoat wracaj grać w mortale kombat pryszczaty gimnazialisto a nie wtrącaj się w rozmowy dorosłych. Szkoda że nie szedłeś z rodziną po tych pasach.

   mario mariomario mario7 miesięcy temu
  • dokładnie, wina rowerzysty nie upewnił się czy może bezpiecznie wykonać manewr!!! ZAKAZAĆ CAŁKOWICIE JAZDY ROWEREM PO ULICACH!!!!! jak widać za skrzyżowaniem jest zakaz!!!!!

   omgoatomgoat7 miesięcy temu
 • Coś za bardzo najeżdżasz Marku na rowerzystów, zła narracja. Rowerzyści mieli pierwszeństwo i nie ma dyskusji w tej kwestii ale jest jedna dla nich przestroga, cmentarze są pełne rowerzystów co mieli pierwszeństwo i to powinno być podsumowaniem. Niestety jeździ po drogach masę głąbów na dwóch i czterech kołach, musimy myśleć częściej za innych niż za siebie .

  Grzegorz StachuraGrzegorz Stachura7 miesięcy temu
  • @Tomasz Modzelewski bo tak powinno być kto dał pierwszeństwo rowerzystom? to oni powinni ZAWSZE ustępować w imię własnego bezpieczeństwa!!!!!

   omgoatomgoat7 miesięcy temu
 • Nazywanie tego pana z 3:55 rowerzystą to nadużycie.

  Maciej MalikMaciej Malik7 miesięcy temu
  • W samych majtkach jechał 😄

   HansenPLHansenPL7 miesięcy temu
 • Pan Jan należy do tych,którym trzeba wszystko na kilkumetrowych znakach tłumaczyć,wyobraźnia:0.

  Krzysztof OrłowskiKrzysztof Orłowski7 miesięcy temu
 • Takich dróg rowerowych jak w tym Czetwonaku jest mnóstwo. Znam absurdy gdzie nie ma nawet przejścia dla pieszych tylko jest podwójna ciągła i wjazd na taką drogę jest niezgodny z przepisami. Tam obok.przejścia dla pieszych powinien być czerwony przejazd rowerowy i ograniczenie do 30kmh na tym odcinku. Taka zmiana pasa ruchu przez rowerzystę jest prawidlowa, ale to proszenie się o śmierć.

  homopoeticus1homopoeticus17 miesięcy temu
  • omgoat a jak wjezdzasz w polna droge po lewej to przepychasz samochod?

   Cycling KamCycling Kam7 miesięcy temu
  • powinien przeprowadzić rower przejściem co też sugeruje prowadzący!!!! tylko dupy z siodełka się nie chce zsadzić święte krowy!!!!!

   omgoatomgoat7 miesięcy temu
  • Otóż to. To na Wiślanej Trasie Rowerowej: i.imgur.com/js72NjR.png No chyba że w tym roku coś się poprawiło.

   KJRKzKKJRKzK7 miesięcy temu
 • Zanim zacząłem swoją przygodę z prawem jazdy oraz programami "jedź bezpiecznie" i ogólnie polskimi drogami, nie wiedziałem i nie wierzyłem, że wśród pieszych, rowerzystów i kierowców jest aż tylu idiotów. Może to wina pochodzenia z niewielkiej miejscowości.

  Pasza713Pasza7137 miesięcy temu
  • @Pasza713 Jak uważasz :)

   Paweł BPaweł B7 miesięcy temu
  • @Paweł B Niestety z Krakowem i Warszawą mam niewiele styczności. Trochę się jednak zawsze obawiam widząc tablice z "wielkiego miasta". You never know :)

   Pasza713Pasza7137 miesięcy temu
  • @Pasza713 ja mieszkam przy tzw Zakopiance. Nie ma gorszego okresu niż ferie i jazda "Warszawiaków" do Zakopanego. Zauważyłem że im większe miasto, tym większe buractwo. Następni są kierowcy z Krakowa.

   Paweł BPaweł B7 miesięcy temu
  • @Paweł B W małej miejscowości jeździ się troszkę inaczej i nie ma tylu ciekawych sytuacji. Oczywiście zmieniłem miejsce, zmieniły się czasy. Samochodów jest o wiele więcej, rowerzystów także. na przestrzeni lat zauważyłem, że sprzedaż rowerów bardzo wzrosła a trochę się tym interesuję :). W każdym razie moje starcia z miastami wychodziły póki co bez większych problemów, ale mając kamerkę sam mógłbym polskim drogom podesłać kilka materiałów do kolejnych odcinków.

   Pasza713Pasza7137 miesięcy temu
  • Co ma mała miejscowość do umiejętności prowadzenia pojazdu? Dużo gorzej jeżdżą kierowcy z dużych miast, są po prostu chamami i jadą jakby jezdnia należała tylko do nich. Mają się za wielkich panów... Pisze to z własnego doświadczenia :)

   Paweł BPaweł B7 miesięcy temu
 • Skoro rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu, to może też powinni mieć robione kursy i uprawnienia tak jak inni kierujący? Jak można być uczestnikiem ruchu bez znajomości przepisów, znaków, zasad?

  Mateusz SowiakMateusz Sowiak7 miesięcy temu
  • "Pełnoprawny uczestnik ruchu" NIE oznacza, że wszyscy uczestnicy ruchu mają identyczne prawa i obowiązki. "Pełnoprawny uczestnik ruchu" to taki, który posiada bez ograniczeń wszelkie prawa oraz podlega bez ograniczeń wszelkim obowiązkom wynikającym z Prawa o Ruchu Drogowym oraz innych mających zastosowanie regulacji (na przykład rozporządzenie o znakach drogowych). Dla przykładu - zarówno kierowca samochodu osobowego z przyczepą jak i kierowca samochodu osobowego bez przyczepy są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu, a jednak przepisy określają dla nich różne, niejednakowe ograniczenia prędkości.

   Adam F.Adam F.6 miesięcy temu
  • Ciekawe czy fani OC i tablic dla rowerów zastanawiali się co się dzieje gdy ktoś spowoduje wypadek autem i po prostu ucieknie, nie ma dowodów albo ma niewykupione OC. I czy sami chcieliby płacić kolejne kilkaset złotych za bycie pieszymi, za siebie, za małżonka, za dzieci, bo skoro wszyscy uczestnicy ruchu to wszyscy, pieszy też może wtargnąć na jezdnię i przyczynić się do uszkodzenia auta, a ubezpieczyciele z pewnością wykorzystają fakt, że ubezpieczenie jest obowiązkowe do odpowiedniego wycenienia swoich usług.

   Sebastian ŚledźSebastian Śledź7 miesięcy temu
  • omgoat kierowca audi nie mial OC 🤔

   Cycling KamCycling Kam7 miesięcy temu
  • rowerzysta nie jest pełnoprawnym uczestnikiem drogi, to poduczestnik.

   M GM G7 miesięcy temu
  • dokładnie obowiązkowe OC tablice rejestracyjne i niech płaci podatek drogowy jak chce jechać ulicą nie dość że ścieżki za nasze pieniądze to jeszcze ma za darmo ulicą jechać?!!!

   omgoatomgoat7 miesięcy temu
 • Pan Paweł pewnie TRENUJE, więc ma większe uprawnienia do bezmyślnego zapier...wiastkowania.

  Dawid WyDawid Wy7 miesięcy temu
 • Od 5:50 - odbierać uprawnienia kierowcom, którzy wyprzedzają na/przed przejściem dla pieszych z możliwością starania się o ponowny egzamin za lat x - przecież ten kierowca audi staranowałby wszystko, co by na tym przejściu się poruszało, w dodatku nawet nie starał się wykonać jakiegokolwiek ruchu kierownicą by tego rowerzystę ominąć - człowiek bez wyobraźni.

  andrzejandrzej7 miesięcy temu
  • @M G Tu się z Tobą zgodzę - chce jeździć rowerem po drogach publicznych - rejestracja i oc - reszta rowerów na ścieżki rowerowe oraz na chodnik z zastrzeżeniem, że pieszy na chodniku ma się czuć bezpiecznie

   andrzejandrzej7 miesięcy temu
  • i rowerzystom też odbierać za nieprzestrzeganie przepisów.... a sorry, rowerzystom nie ma czego odebrać.

   M GM G7 miesięcy temu
  • dostał 2 tysiące mandatu

   omgoatomgoat7 miesięcy temu
 • dlaczego kierowca audi jest winny? a pamiętacie filmik na którym auto wyprzedza sznur samochodów i w pewnym momencie policja która jest na początku tego sznura skręca w lewo do lasu i dochodzi do kolizji? I tam wg Pana Marka i wszystkich innych winę ponosił kierowca radiowozu który nie ustąpił pierwszeństwa pojazdowi wyprzedzającemu. Tutaj sutuacja analogiczna. Jedynie kierowca audi jest winny wyprzedzania przed/na przejściu dla pieszych

  KosmonautaKosmonauta7 miesięcy temu
  • Z tym że rowerzysta nie zajechał mu drogi. Stwierdził że nie będzie skręcał i został na swoim pasie (zjechanie do osi jezdni, nie było zmianą pasa), a Audi go staranowało wykonując manewr zmiany pasa kończąc wyprzedzanie. Zmieniał pas szybko, bo z naprzeciwka już coś jechało. Myślał że zdąży, pewnie nawet rowerzysty nie widzial. Rowerzysta nie ma obowiązku jechać swoim pasem tak, żeby umożliwić mu bezpieczne zakończenie manewru wyprzedzania 😅 To wyprzedzający ma obowiązek zaplanować tak wyprzedzanie, żeby zdążyć wyprzedzić i nikogo nie staranować...

   Dawid MichalikDawid Michalik7 miesięcy temu
  • Mam nadzieję że nie posiadasz prawa jazdy, nie jeździsz samochodem i nigdy nie będziesz.

   mario mariomario mario7 miesięcy temu
  • Dokładnie jak piszą pozostali, nie można porównywać tych dwóch sytuacji, bo stały się w miejscach, w których są inne oznakowania i zasady zachowania.

   patrys4891patrys48917 miesięcy temu
  • Ten film z kolizją z radiowozem tam nie było skrzyżowania nie było linii ciągłej więc kierowca radiowozu zajechał drogę, bo wjazd do lasu nie jest skrzyżowaniem.

   Ojciec PrałatOjciec Prałat7 miesięcy temu
  • Podwójna ciągła, przejście dla pieszych i prawdopodobnie skrzyżowanie (widać z prawej strony wlot), to jest podstawa. Przejście z ustawionym wysoko znakiem i sygnałem ostrzegawczym barwy żółtej, więc nie da się nie zauważyć. W dodatku beznadziejna infrastruktura dla rowerów uniemożliwiająca dalszą jazdę ulicą.

   Sebastian ŚledźSebastian Śledź7 miesięcy temu
 • Nie zgadzam się z wypowiedzią w 8:45 minucie Przypominam tam jest brak jakichkolwiek oznaczeń że przez jezdnie przebiega ścieżka rowerowa Tam jest zwykłe przejście dla pieszych i niema przeproś Rowerzysta na własne życzenie sobie zafundował niebezpieczną sytuację a audi przez swoją wręcz głupotę dokonało tego Czy to się komuś podoba czy i nie inaczej, tam niema innej możliwości tylko przeprowadzenie roweru przez przejście zgodnie z przepisami .

  Darek BeDarek Be7 miesięcy temu
  • @gomez13333 ja nie wiem, że jak ktoś pokazuje drugą stronę zagadnienia, to ludzie Twojego pokroju albo pytają o prawo jazdy, albo nakazują oddać. A więc jeszcze raz. Kierowca audi strzelił sobie kumulację, to niewątpliwe. Ale przyczyną wypadku był nieodpowiedzialny, niewłaściwy manewr rowerzysty. Powtarzam. Gdyby audi zgarnęło pieszego na pasach albo tegoż rowerzystę, który by zjechał do prawej a nie do lewej i następnie przeprowadzał rower, byłoby jedynym winnym wypadku. W sytuacji na filmie to rower zajechał drogę audi, a wykroczenia audi, choć powinny być ukarane, były wtórne jeśli chodzi o ten wypadek.

   Andrzej JanikAndrzej Janik7 miesięcy temu
  • Jprdl podwójna ciągła, skrzyżowanie, przejście dla pieszych. Ty masz prawo jazdy?.

   gomez13333gomez133337 miesięcy temu
  • @Stanisław Szewczak to, że nie były namalowane nie znaczy że ich tam nie powinno być. Kierowca nie miał prawa jechać tamtym pasem, a rowerzysta nie miał prawa mu zajeżdżać drogi i kropka.

   Andrzej JanikAndrzej Janik7 miesięcy temu
  • @Andrzej Janik 6:01

   Stanisław SzewczakStanisław Szewczak7 miesięcy temu
  • @Stanisław Szewczak rowerzysta też przecinał podwójną ciągłą i też nie miał prawa się tam znaleźć

   Andrzej JanikAndrzej Janik7 miesięcy temu
 • kierowca audi jego wina? dobre zarty rowerzysta nie powinien tak przejezdzac przez pasy, powininen zatrzymac się przed przejsciem i przeprowadzic ten rower rowerzysta jest traktowany jak pieszy według pord art. 2 a wiec nie widzę tutaj zadnego wyprzedzania przez audi 2. jeszcze w dodatku nic nie widział ten rowerzysta co się za nim dzieje, powinien miec on jakies lusterko ze by mógł zobaczyć cokolwiek a dopiero potem tak zmienic jesli nic nie jedzie ewentualnie

  Choobo flexChoobo flex7 miesięcy temu
  • omgoat ale kierowca audi bez OC, badania technicznego i prawa jazdy uważać już nie musi! Jak tu nie kochać Polski.

   Cycling KamCycling Kam7 miesięcy temu
  • @Choobo flex rowerzysta jest winny bo się nie upewnił czy może skręcać tylko na pałę jedzie!!!! powinien zsiąść i przeprowadzić rower co sugeruje sam prowadzący!!!! cały odcinek jest o tym, że rowerzyści mają UWAŻAĆ nawet gdy mają pierwszeństwo!!!!

   omgoatomgoat7 miesięcy temu
  • @struś pędzisraczka tłumaczyłem już na przykładzie tej jednokierunkowej. To nic, że ktoś jechał pod prąd, gdyby pojazd ustąpił pierwszeństwa temu, który porusza się drogą z pierwszeństwem do zdarzenia by nie doszło. Podobnie tutaj. Ponieważ zdarzenie nie miało miejsca na pasach jego przyczyną był nagły manewr zajezdzajacy drogę audi. To, że wyprzedzał m miejscu niedozwolonym co najwyżej przybiło się, ale nie było powodem zdarzenia.

   Andrzej JanikAndrzej Janik7 miesięcy temu
  • @struś pędzisraczka nie!!! Nie o to chodzi. Zakładasz, że kierowca audi choć mógł wyhamować to tego nie zrobił. Ja uważam, że jednak nie.

   Andrzej JanikAndrzej Janik7 miesięcy temu
  • @struś pędzisraczka oczywiście, że nie, ale nikt nie jest alfą i omegą. Jakbyś wiedział, że się przewrócisz, to byś się położył. Myślę, że dla kierowcy Audi ten była to nauka, niezależnie od tego kogo ostatecznie uznano winnym.

   Andrzej JanikAndrzej Janik7 miesięcy temu
 • Racja jest jak dupa, każdy ma swoją . - Józef Piłsudski

  The GameThe Game7 miesięcy temu
  • Powiedziało EGO

   Łukasz BlahblahŁukasz Blahblah7 miesięcy temu
 • I dla tego powtarzam , Każdy poruszający się po drogach publicznych w tym ścieżkach rowerowych musi posiadać uprawnienia , oznakowanie oraz polisę OC . Idealnym przykładem tego że mam rację jest ten pan piszący o braku ograniczeń ( bez urazy ale to taki typowy Janusz ) I dal tego kary za jazdę po przejściach powinny wynosić minimum 500zł jak i za szybką jazdę po skrzyżowaniach nawet na drodze z pierwszeństwem A wręcz powinien być nakaz zwolnienia wręcz zatrzymania się w razie zbliżania się do każdego przejazdu przez jednię . Rowerzysta z za cysterny powinien prawidłowo zejść z roweru przeprowadzić przez przejście bezdyskusyjnie a nie a nie robić samowolkę Kierowca audi mówiąc kolokwialnie odwalił numer i za to należy się mandat bezdyskusyjnie tak jak i kierowca cysterny Swoją drogą na drogach tego typu stosowanie ścieżki rowerowej jest dla mnie absurdem a jeśli już to zmiana kierunku jazdy w ten sposób jest wręcz idiotyzmem narażający własne życie Sygnalizowanie ręką czy nogą czy nawet " latarnią morską w tym przypadku jest wręcz głupotą Ta droga posiada skrzyżowanie z drogą podporządkowaną z prawej strony więc gdzie on chciał skręcić jeśli tam niema ścieżko rowerowej na jedni a znaki mówią wyraźnie by dostać sie na drogą stron należy przejść na droga stronę a nie jak to robi ten gość Może on też powinien poluzować paski przy kasku bo coś go ciśnie

  Darek BeDarek Be7 miesięcy temu
  • dokladnie powinien być zakaz jazdy ulicami więcej ścieżek niech budują ale rowerzyśći powinni płacić PODATEK DROGOWY i mieć potwierdzenie opłaty i policja niech to egzekwuje a jak nie mają kwitu to minimum 2 tysiące mandatu!!!! z jakiej racji te święte krowy ulicami jeżdżą??????

   omgoatomgoat7 miesięcy temu
  • smętne bzdury piszesz i tyle.

   tomeeekcztomeeekcz7 miesięcy temu
  • Proszę o choćby jeden przykład kraju rowerowego, jak Holandia czy Szwecja, gdzie są takie bzdurne ograniczenia dla rowerzystów.

   erykko1erykko17 miesięcy temu
 • @Jedź bezpiecznie HD TVP Sprawdźcie kanał Łódzki Rejestrator - prowokator niebezpiecznych sytuacji, bójek i kłótni

  MrSzegeregeMrSzegerege7 miesięcy temu
  • @Mapinguari żeby się nie czuł bezkarny

   MrSzegeregeMrSzegerege7 miesięcy temu
  • po co mu robić reklamę?

   MapinguariMapinguari7 miesięcy temu
PLworld