Jedź bezpiecznie odc. 815 (problemy ze strefą ruchu i jazdą na suwak)

6 paź 2020
42 924 wyświetleń

Na przykładzie skrzyżowania ul. Przewóz i Rzebika oraz ul. Kotlarskiej w Krakowie.

Komentarze
 • Sęk w tym że na zachodzie też występują znaki takie jak ,,Strefa ruchu,strefa zamieszkania,droga wewnętrzna",problem w tym że wielu kierowców w Polsce nie zna wszystkich znaków, nie rozumie ich znaczenia,nie chce poznać ich znaczenia i ogólnie z przepisami jest na bakier.

  Marcin SłowikMarcin Słowik7 dni temu
 • Na oświecenia znak o początku strefy jest za daleko .....kierowca toyoty który czekał tak naprawdę czekał słusznie !

  pek pppoipek pppoi19 dni temu
 • 5:10 kto wymyślił, że koniec drogi wewnętrznej jest w tym miejscu? Powinien być tam niżej, gdzie wjeżdża się na drogę główną z tego osiedla. Tak mało charakterystyczny znak o końcu tej drogi (tabliczka informacyjna) plus prosta droga dają złudzenie, że ma się pierwszeństwo. Człowiek jest najsłabszym elementem ruchu, znaki powinny ułatwiać jazdę, a nie być przeciwintuicyjne, jak na tym osiedlu.

  Jan DworokJan Dworok24 dni temu
 • To jest idiotyzm, że znak koniec strefy ruchu nie jest charakterystyczny.. Znak ustąp - nie bez przyczyny jest odwrotny. Znak STOP - też jest charakterystyczny. To wszystko po to, żeby zwrócić uwagę kierowców!!! A znak koniec strefy ruchu, który nakazuje ustąpić pierwszeństwa wszystkim - nie jest charakterystyczny, tylko jest taki jak tabliczki informacyjne. Przez co ludzie nie zwracają na niego uwagi...

  Jan DworokJan Dworok24 dni temu
 • Zdałem w Polsce ponad 25 lat temu prawko i tez NIE WIEDZIAŁEM że wyjeżdżając z drogi wewnętrznej nie ma sie pierwszenstwa 🤔😐😐🤔🤔🤔🤔 ,nie pamiętam tego przepisu i żeby była mowa kiedyś o takiej sytuacji.

  Morbid AngelMorbid AngelMiesiąc temu
 • Właśnie dlatego znaki kończące strefę ruchu/zamieszkania to za mało. Powinno zawsze stawiać się znak ustąp pierwszeństwa czy nawet stop, te znaki są dużo bardziej widoczne i jasne dla wszystkich (choć i tak potrafią być ignorowane). Podobnie nie powinno być skrzyżowań równorzędnych, chyba że mamy do czynienia z oznaczaną strefą takich skrzyżowań. Ale mimo wszystko uważam, że każde skrzyżowanie powinno mieć pierwszeństwo określone żółtym trójkątem lub stopem.

  THU31THU31Miesiąc temu
 • Nie da się wstawić znaku ustąp pierwszeństwa albo chociaż namalować znaki poziome?

  FifolFifol2 miesięcy temu
 • Znak "Strefa ruchu" jest niedoskonała. Polacy nie widzą o co ten znak chodzi a w jaki sposób obcokrajowca jest w stanie przeczytać ten znak i zrozumieć go? Zakończenie strefy ruchu musze być łączone razem z znakiem ustąp pierwszeństwo!!!

  Lorum ipsonLorum ipson3 miesięcy temu
 • Zwracanie uwagi ok, ale nie musi to byc w taki chamski sposob. W filmie przyklad jak nie nalezy zwracać innym uwagi - gdyby Pan uchylił szybę i powiedział: "Proszę Pana, tym pasem jeździ się do końca i włącza do ruchu na suwak. Takie są przepisy." Czy to zmieniłoby przekaz? Nie, a myślę, że wiele osób o tym nie wie (podobnie jak z tym suwakiem na końcu pasa prawego, kiedy na lewym jest korek) i zwrócenie uwagi bez wyrzutów, bez pretensji trafi bardziej do nieświadomego kierowcy. Takie mamy szkoły jazdy, mnie też uczyli, że pas lewy można, ale nie trzeba wykorzystywać cały do włączenia się do ruchu.

  Sebastian MieszczańczykSebastian Mieszczańczyk3 miesięcy temu
 • Tak ; idiotycznego ; znaku Strefa Ruchu niewidzialem jeszcze oprucz Polski.Skoro Polacy niewiedza co i jak to co zrobi osoba zagraniczna ? niemam na mysli Polakow ktorzy wyjechali 3- lata temu tylko prawdziwych obcokrajowcow.

  RomanRoman3 miesięcy temu
 • Znaki końca drogi wewnętrznej, strefy zamieszkania i strefy ruchu są de facto znakami ustalającymi poziom pierwszeństwa. Ich wygląd (tzn. widoczność) stawia je na równi ze znakami z informacją w jakich godzinach można parkować na parkingu.

  Michał GawronMichał Gawron3 miesięcy temu
 • Zawsze będą konflikty tego nie unikniemy póki jesteśmy niedoskonali...

  Grażyna SzymkowiakGrażyna Szymkowiak4 miesięcy temu
 • Znak jazdy na suwak pokazuje graficznie że auta mają zazębiać się jeden za jeden. Ale czy dotyczy to także autc o różnych długościach? Np tiry z prawej a osobowe z lewej? Bo zwykle kilka osobowek próbuje jechać pomiędzy jednego a drugiego tira.Jak powinny jechać osobówki?

  Rysiek BRysiek B4 miesięcy temu
 • Może mi ktoś wyjasnić jedną kwestie? Mamy pas rozbiegowy i normalnie musimy z niego ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdom na docelowym pasie. W filmie jest mówione że samochód na docelowym pasie nie ustąpił pierwszeństwa. Czyli rozumiem, że w przypadku dużego natężenia ruchu zmieniają się przepisy i mamy jazde na suwak?

  Damian UDamian U6 miesięcy temu
  • No i to jest bezsensowne. Zasda jazdy na suwak powinna obowiązywać ale w miejscach oznaczonym znakiem, a nie tak jak tu przy wjeździe z pasa rozbiegowego gdzie masz ustąp normalnie.

   mortimer madheimmortimer madheim3 miesięcy temu
  • @Skręć W Lewo Co znaczy oczekuje? Stoi? Jeśli pojazd z naprzeciwka skręcający w prawo z jakiegoś powodu stoi, to nie ma jak na nim wymusić pierwszeństwa. Bo nie sposób zmusić stojącego pojazdu do istotnej zmiany prędkości lub tory jazy. No bo stoi. Jeśli pojazd zamierzający z naprzeciwka jechać w prawo lub prosto stoi, to Ty tym bardziej stoisz, bo przecież obaj ustępujecie tym samym pojazdom na drodze poprzecznej (dodatkowo Ty ustępujesz tym jadącym w dwóch przeciwnych kierunkach, a tamten tylko pojazdom jadącym w jednym kierunku jeśli skręca w prawo) więc jeśli Ty masz "wolne" na poprzecznej do skrętu w lewo, to tym bardziej on ma wolne do skrętu w prawo i jazdy prosto. Więc ruszacie w tym samym momencie i jedziecie. Jeśli tamten ma "wolne" i wciąż stoi, to znaczy, że coś z nim nie tak i najwyraźniej nie ma zamiaru kontynuować jazdy albo np. przepuszcza pieszych. Jeśli stoi (bo np. przepuszcza dodatkowo tych pieszych), to możesz jechać. Nie musisz czekać aż on ich przepuści i pojedzie i dopiero ruszyć. Zauważ, że w przepisie na który się powołujesz jest mowa o pojazdach jadących.

   Bart z GdyniBart z Gdyni5 miesięcy temu
  • @Skręć W Lewo Tutaj to jest pod koniec artykułu: auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/614597,jazda-na-suwak-pierwszenstwo-policja-prawo-drogowe-przepisy.html

   Bart z GdyniBart z Gdyni5 miesięcy temu
  • @Skręć W Lewo Odnośnie braku zwrotu "ustąpić pierwszeństwa" w ust. 4a i 4b to czytałem sensowne uzasadnienie KGP dlaczego zastosowano zwrot "umożliwić zmianę pasa", a nie "ustąpić pierwszeństwa". Nie mogę znaleźć teraz linka, ale w skrócie chodziło to, że w przypadku obowiązkowego suwaka, który ma miejsce tylko w przypadku znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni, a bardzo często wręcz gdy pojazdy stoją w korku, zastosowanie zwrotu "ustąpić pierwszeństwa" spowodowałoby, że przepis byłby martwy. Chodziło o to, że ustąpienie pierwszeństwa, zgodnie z definicją, to powstrzymanie się od ruchu jeśli ruch mógłby zmusić innego kierującego do istotnej zmiany prędkości lub kierunku ruchu. W sytuacji "niewpuszczenia" w warunkach jazdy na suwak, trudno byłoby mówić o zmuszeniu innego kierującego na pasie zanikającym do "istotnej zmiany prędkości" (bo pojazdy już poruszają się ze znacznie zmniejszoną prędkością, a często wręcz stoją) albo do "zmiany kierunku ruchu" (bo pojazd jest na innym pasie). Dlatego też gdyby zastosowano zwrot "ustąpić pierwszeństwa" to byłoby to bez sensu, bo pewnie z 90% "niewpuszczeń na suwak" nie wypełniałoby definicji "nieustąpienia pierwszeństwa". Warto też zwrócić uwagę, że pojazd zmieniający pas na suwak w sposób i w warunkach opisanych w ust. 4a i 4b nie ma obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi na pasie z kontynuacją na który wjeżdża (dodano wyjątek od ogólnej zasady zmiany pasa w ust. 4) I tak, wiem - policja nie stanowi prawa ani nie ma mocy do jego wiążącej interpretacji, nawet KGP. Ale to wyjaśnienie ma ręce i nogi.

   Bart z GdyniBart z Gdyni5 miesięcy temu
  • @Damian Podoba Suwak obowiązuje wszędzie gdzie pas ruchu zanika albo jest przeszkoda na pasie ruchu - nie ma tu wyjątków dla autostrad czy ekspresówek. Pas ruchu zwany potocznie "pasem rozbiegowym" jest również pasem zanikającym, a więc jak najbardziej obowiązują tam przepisy o jeździe na suwak. Warunek - taki jak wszędzie indziej - musi być znaczne zmniejszenie prędkości. Na autostradach i innych drogach "szybkiego ruchu" również zdarzają się korki. Jazda na suwak wynika z przepisów, a nie z oznakowania. W rozporządzeniu ws. sygnałów i znaków drogowych nie znajdziesz znaku "jazdy na suwak". W przepisach nie ma wzmianki o tym, że przepis stosuje się tylko w przypadku gdy jest znak "jazda na suwak". Byłoby to bez sensu gdyż taki znak w prawie drogowym nie istnieje. Szerokości.

   Bart z GdyniBart z Gdyni5 miesięcy temu
 • 5:30 tyle gadania, nie powinno być tam znaku, który pokazuję która droga ma pierwszeństwo? Byłoby łatwiej.

  KarsonNowKarsonNow6 miesięcy temu
  • "tyle gadania, nie powinno być tam znaku, który pokazuję która droga ma pierwszeństwo? Byłoby łatwiej." A potem płacz i ględzenie w internetach, że w Polsce jest za dużo znaków :D

   Zamenis longissimusZamenis longissimus4 miesięcy temu
  • @KarsonNow EDIT: Nevermind, wygląda na to, że A-7 można postawić nawet jeśli technicznie nie ma skrzyżowania. W rozporządzeniu o warunkach technicznych znaków jest napisane, że "Znak A-7 może być umieszczany także w innych miejscach przecinania się kierunków ruchu.", czyli nie tylko na skrzyżowaniu drogi podporządkowanej z drogą z pierwszeństwem. Oryginalny komentarz: Tylko, że znak A-7/tabliczkę z pierwszeństwem łamanym stosuje się przy skrzyżowaniach, a wyjazd ze strefu ruchu nie stanowi skrzyżowania według ustawy. Może być to problem kiedy my chcemy jechać w lewo z podporządkowanej na główną, a z naprzeciwka (ze strefy ruchu) ktoś skręca w prawo i się wpycha bo znak koniec strefy ruchu już minął, czyli niby włączył się do ruchu, a potem przecież ma A-7 więc już jest na normalnym skrzyżowaniu. Z jednej strony A-7 dla pewności, a z drugiej - w takim razie wszędzie powinno być A-7 przy wyjeździe ze stref dla pewności, czyli dwa razy więcej znaków.. tylko dlatego, że kierowcy nie stosują się do przepisów? Trochę bezsens moim zdaniem.

   kmgkmg5 miesięcy temu
  • @Łukasz ONxONm znak Ustąp pierwszeństwa jest znakiem ostrzegawczym... Jest trójkątny, do tego żółty i z czerwonym randem - ciężko go przeoczyć. Co powiedziałeś jest ciężkim nonsensem. W innym kierunku miało by to sens - opuszczasz strefę zamieszkania to jeden znak i dla pewności można by było dodać A-7.

   KarsonNowKarsonNow6 miesięcy temu
  • Oczywiście. Można zdublować informację znakiem pokazującym "łamane" pierwszeństwo i po problemie. Sam bym tam stał chcąc skręcić w lewo przed gościem wyjeżdżającym ze strefy ruchu. Taki odruch gdy nie ma wyraźnego (tzn przed skrzyżowaniem) znaku. A co do błyskotliwej wypowiedzi @Łukasz ONxONm - wystarczy porównać ile zdarza się błędnych zachowań na tym skrzyżowania a ile na jakimkolwiek innym oznaczonym znakiem "łamanego" pierwszeństwa. Zresztą to nie pierwszy film pokazujący problemy kierowców ze strefą ruchu/zamieszkania.

   Sztuczny PolakSztuczny Polak6 miesięcy temu
  • Idąc typ tropem, pod znakiem a7 powinien być też duży napis "ustąp pierwszeństwa" skoro sam znak tego nie 'mowi'

   Łukasz ONxONmŁukasz ONxONm6 miesięcy temu
 • częstym przypadkiem jest zapominanie o zachowaniu szczególnej ostrożności jak jedziemy drogą z pierwszeństwem przejazdu zbliżając się do skrzyżowania z ograniczoną widocznością?

  zenon lipkazenon lipka6 miesięcy temu
  • @zenon lipka Nie ma tu odpowiedzi jak Ty z kimś jeździsz. Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie z Twojego pierwszego komentarza.

   Łukasz ONxONmŁukasz ONxONm6 miesięcy temu
  • Nie wiem, nie znam Cię. Skąd mam wiedzieć jak "jeździcie". Dziwne pytania zadajesz

   Łukasz ONxONmŁukasz ONxONm6 miesięcy temu
 • 5:10 Ktoś kto nie zna tego miejsca i zatrzymuje się aby ustąpić pierwszeństwa działa w sposób naturalny. "Droga wewnętrzna" może być mało widoczny. Czytelniej i bardziej zrozumiale było by postawić znak T6 wyznaczający drogę z pierwszeństwem. Polskie przepisy w większości przekombinowane, z dupy wzięte i tak w połowie zapomniane po zdaniu prawka. Zobaczcie sobie kodeks ruchu USA i porównajcie z naszym....

  Wojtek BWojtek B6 miesięcy temu
 • Kierowca białego busika widocznie ignoruje znaki, uważa się za "dobrego kierowce" któremu prawo jazdy dano na zawsze. Takich kierowców jest większosć niestety. Ignorancja totalna i jak takich obserwuje to zawsze mają minę jak by zwrócenie im uwagi nie było do nich. Miałem przypadek kiedy paniusia mnie zwróciła uwagę że na nią trąbie. Kobieta miała wymalowany jak byk na wrotach od stodoły namalowany trójkąt . Jedzie na czołówkę z miną jak ja bym wymusił na paniusi pierwszeństwo. A gdyby zajechała drogę komuś ze swojej rodziny też by tak pyskowała?. Kierowcy uczcie się w większości kultury i przepisów. Bo tupet i chamstwo zaczyna królować na ulicy. Co do suwaka to kiedyś słyszałem" jazda do końca suwaka to jazda na cwaniaka" bo wg niektórych ten na końcu suwaka wymusza pierszeństwo w kolejce. I też nie chcą wpuszczać . Obserwuje to jak jadę jednośladem np. Kierowcy nie uważają mnie za uczestnika ruchu tylko zawalidrogę. Jak jade duzym samochodem pickupem zawsze mnie wpuszczają. Czyli kierowcy oceniają kto czym jedzie wynika z tego. Nie wszyscy oczywiscie.

  Beautiful corsetsBeautiful corsets6 miesięcy temu
 • 1 fragment: idealne miejsce aby postawić duże rondo. Wtedy by nie było problemy, ewentualnie cofnąć wjazd. 2 fragment: wystarczy znak jak przebiega pierwszeństwo + linie na drodze i wszyscy by się dobrze orientowali jak idzie droga

  Paweł ŁPaweł Ł6 miesięcy temu
 • Problem z jazdą na suwak w Krakowie polega na tym, że ta je***a mentalność krakusów im nie pozwala kogoś wpuścić przed siebie...bo jak?on będzie przed mną?w życiu!

  KamilRKamilR6 miesięcy temu
  • Nie spotykam się z takimi sytuacjami, sam nie wpuszczam jedynie jak ktoś cwaniakuje i wjeżdża na mój pas przez obszary wyłączone z ruchu i linie ciągłe

   Marcel BushMarcel Bush6 miesięcy temu
 • to nie prościej ustawić znak ustąpienia pierwszeństwa?!Lepiej widoczny!

  Maciek CzMaciek Cz6 miesięcy temu
 • 2:09 Wymuszenie

  młody kierowcamłody kierowca6 miesięcy temu
  • @Zamenis longissimus Nie ma tu gdybania. Nie należało tak robić i koniec. Poza tym istotna zmiana prędkości może mieć różne interpretacje ... Dla różnych cwaniaków taka różnica dopiero będzie zaczynała się np. od 60 w górę lub nie wiem pisku opon albo jeszcze nie wiadomo czego! Dla każdego normalnego będą, to mniejsze wartości. Istotna zmiana prędkości może być różna ze względu np. na warunki ... Nie doszukuję się na siłę - zawsze takie sytuacje odtwarzam kilka razy. Szerokości!

   młody kierowcamłody kierowca4 miesięcy temu
  • @młody kierowca Gdybasz, jak powiedziałem, nie ma tam ani zmiany kierunku jazdy, ani istotnej zmiany prędkości. Doszukujesz się czegoś na siłę, a racji nie masz.

   Zamenis longissimusZamenis longissimus4 miesięcy temu
  • @Zamenis longissimus Ciężarówka musiała zwolnić, ale nie o to mi nawet chodzi ... Pojazd z drugiej strony był za blisko jak nawet na te niskie prędkości - osobiście uważałbym, że zajechałem. Winą może po prostu za wolne omijanie lub w złym momencie. W 2:07 prawdopodobnie przerwałbym manewr dla bezpieczeństwa.

   młody kierowcamłody kierowca4 miesięcy temu
  • Ta? A co? Do ISTOTNEJ zmiany prędkości? A może kierunku jazdy?

   Zamenis longissimusZamenis longissimus4 miesięcy temu
 • 8:16. Czy na pewno wymusił pierwszeństwo? Dużo zawirowań było po wprowadzeniu tych przepisów, ale ja znam wersję,że kierowca toyoty miał obowiązek wpuścić Subaru, ale to nie jest równoznaczne z pierwszeństwem subaru i winnym kolizji był by, mimo wszystko, pan prowadzący

  KarolKarol6 miesięcy temu
  • Zależy od interpretacji, art. 22 ust. 4a pord W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.

   KokikoksKokikoks6 miesięcy temu
  • Też tak myślę. To tak jak z wyjazdem autobusu z zatoczki

   kolo1509kolo15096 miesięcy temu
 • Buduja popierdo**ne rozwiazania i dziwia sie ze sa wypadki 🙃

  Chris MChris M6 miesięcy temu
 • Wbijajcie od Rzeszowa bo tam aż ręce opadają jak wyprzedzają na przejściach!!!

  Piotr PakułaPiotr Pakuła6 miesięcy temu
 • 8:10 pan Marek badass 😄

  Łukasz GąsiorowskiŁukasz Gąsiorowski6 miesięcy temu
 • Zamiast egzaminu na prawo jazdy powinien być obowiązek obejrzenia 100 ostatnich odcinków waszego programu.

  Odpowiedzialny OjciecOdpowiedzialny Ojciec6 miesięcy temu
 • Witam, Jestem fanem tego kanału i praktycznie każdy odcinek oglądam oraz sam staram się jeździć zgodnie z przepisami. Proszę mi wyjaśnić dlaczego występuję w ogóle w kodeksie ten znak strefa ruchu - jaka idea temu przyświecała? Nie prościej jest użyć "trójkąta" ustąp? Co jak drogą jedzie obcokrajowiec? Pozdrawiam serdecznie

  ad25amsad25ams6 miesięcy temu
  • Z tego co pamiętam przy końcu strefy ruchu można postawić jednocześnie trójkątny znak ustępu pierwszeństwa, gdzieś w szczegółowych wytycznych dotyczących stawiania znaków się to znajduje

   p0358p03586 miesięcy temu
  • @Piotr Wilk zgadza sie, ja to wiem ale nie o to pytalem... chodzi o to że jest to nie intuicyjne i niepotrzebne - oczywiscie wg mojej opini

   ad25amsad25ams6 miesięcy temu
  • Jak na twojej drodze będzie ustąp i na tej po twojej prawej będzie ustąp, to on ma nad tobą pierwszeństwo. Gdy po twojej prawej będzie strefa, to puszczasz wszystkich oprócz strefy.

   Piotr WilkPiotr Wilk6 miesięcy temu
 • Wszyscy którzy zamierzają iść na prawo jazdy powinni zacząć od oglądania Waszych filmików. Rewelacja.

  Przemek ArchmanPrzemek Archman6 miesięcy temu
 • Przy jeździe na suwak zawsze się znajdzie szeryf

  Damian GrudzienDamian Grudzien6 miesięcy temu
 • 3:00 wystarczy dostawić znak ustąp pierwszeństwa.

  Dariusz KsionekDariusz Ksionek6 miesięcy temu
  • @Wojciech Szczepański I dokładnie taka sytuacja jest na tym filmie. Najpierw rządek aut oczywiście parkujących nie raz na chodniku, potem jakiś mało widoczny znak i ooo... włączam się do ruchu. A widziałem znak? Oczywiście, że nie, bo zarządca ma to w dupie i pogadane.

   Fenix StrzałkowskiFenix Strzałkowski6 miesięcy temu
  • Nie po to znaki stop i ustąp pierwszeństwa mają inne kształty i są z daleka widoczne, żeby jakiś gamoń dawał tabliczkę "strefa ruchu" w gąszczu innych znaków. Najlepiej nawalić znaków co 5 metrów, a później płacz, że kierowca czegoś nie zauważył, nie doczytał.

   Wojciech SzczepańskiWojciech Szczepański6 miesięcy temu
 • Może coś o drogach jednokierunkowych i nakazach jazdy prosto?

  Hype_ manHype_ man7 miesięcy temu
 • Kraków zmienia się, a wraz z nim styl mieszkańców. Dziękuję za ciekawy materiał 🙏🌎 Pozdrawiam serdecznie z Krakowa #tomguidekrakow Ciekawostki Krakowa i Galicji #tomguidekrakow

  Tom Guide KrakowTom Guide Krakow7 miesięcy temu
 • 4:30 czy mamy jeździć na znaki dla innych dróg niż nasza?

  rieslingriesling7 miesięcy temu
  • @Piotr M. ok. rozumiem. rzeczywiście jest dość głęboko...

   Mariusz BolewiczMariusz Bolewicz6 miesięcy temu
  • @Mariusz Bolewicz że ten znak jest za skrzyżowaniem nie przed. Z punktu widzenia kierowcy z pierwszeństwem.

   Piotr M.Piotr M.6 miesięcy temu
  • tzn. ???

   Mariusz BolewiczMariusz Bolewicz7 miesięcy temu
 • Komplikowanie rzeczy prostych przez strefy ruchu ,drogi wewnętrzne, strefy zamieszkania ,kontra pasy ,wydzielanie pasów tylko dla rowerów, ronda wielkości patelni itp. wynalazki trwa w najlepsze...Oczywiście wszystko dla naszego dobra...A potem ;fachowcy; się ;doktoryzują dlaczego tak a nie inaczej często mając odmienne zdania...I pouczają ,wnioskują, postulują i ubolewają...I jest jak jest....

  Robert robRobert rob7 miesięcy temu
  • Dokładnie.

   Wojtek BWojtek B6 miesięcy temu
  • @Albert Maciaczyk Patrz Kraków :D

   Fenix StrzałkowskiFenix Strzałkowski6 miesięcy temu
  • I to jest polski absurd. Jak sobie komplikować życie. Proste skrzyżowanie A się okazuje, że ulica z lewej to strefa zamieszkania tą z prawej to drogą wewnętrzna tą z naprzeciwka to strefa ruchu. Na dodatek przez środek przechodzi ścieżka rowerowa A do tego kontrapas w każdej możliwej konfiguracji

   Albert MaciaczykAlbert Maciaczyk6 miesięcy temu
  • to jak z przejsciami na drogch krajowych. Na ponad 600 tylko 11 spełnia normy i brak zastrzezen , kraj patologi drogowomotoryzacyjnej

   Squadra916Squadra9167 miesięcy temu
 • Mieszkałem przewóz 29

  Krzysztof GrzybowskiKrzysztof Grzybowski7 miesięcy temu
 • To jest wstyd, że taki program ma TYLKO 37 tysięcy subskrypcji, a takie bzdury jak pop i patologie internetowe mają po setki tysięcy a nawet ponad milion.... Jak to Korwin Mikke mówi "większość ludzi jest głupia" święte słowa...

  paswoord1paswoord17 miesięcy temu
 • 5:30 Dajcie tam znak zolty ze schematycznym oznaczeniem która droga ma pierwszeństwo (gruba linia), a która ma ustąpić (cienka linia), oraz oznakowanie poziome. Mam wrażenie że ludzie którzy planują ruch w Krakowie za bardzo chcą się pochwalić znajomością przepisów i tworzą chaotyczne skrzyżowania które działają tylko w teorii.

  MichałMichał7 miesięcy temu
  • szczegolnie że skąd kierowca z naprzeciwka który skręca w lewo wie ze tamten ma znak przekreslenia strefy ruchu, tak naprawde nie wie ze ma pierszenstwo :)

   Andrzej KuligAndrzej Kulig6 miesięcy temu
  • o tym samym pomyślałem

   hghg7 miesięcy temu
  • @Michał Też o tym pomyślałem. Ten znak "Droga wewnętrzna" słabo rzuca się w oczy.

   Piotr WalkuszPiotr Walkusz7 miesięcy temu
 • Wielu napisało to już przede mną, ale napiszę też, może dzięki temu coś się zmieni: takich programów brakuje w publicznej telewizji! To co tutaj robicie, jest dobrym przykładem tego, co TVP powinna emitować na całą Polskę, a nie tylko regionalnie.

  AnidatteAnidatte7 miesięcy temu
 • Powielanie oznakowania, ale naprawdę za każdym razem stawiając znak "Ustąp pierwszeństwa" czy "STOP" byłoby to dla wszystkich jasne.

  Krzysztof ŚciraKrzysztof Ścira7 miesięcy temu
  • @ble ble problemem w tym wszystkim tak naprawdę jest człowiek. Przez skrzyżowania kierowniczy przejeżdżają po prostu. Przypomnij sobie jazdę L. Nigdy nikt nie trąbił a wszystkie znaki było widać i były do ogarnięcia. Wystarczy tylko chcieć tak jeździć. Ja jak nie jestem pewien drogi to zwalniam i się dokładnie rozglądam. Jeszcze nikt w życiu na mnie nie zatrąbił.

   P4 - OF ficial cont1 checkerP4 - OF ficial cont1 checker6 miesięcy temu
  • @P4 - OF ficial cont1 checker No nie taki sam. I wbrew temu co mówi prowadzący niespecjalnie rzuca się w oczy (zwłaszcza w otoczeniu trzech innych). Biała malutka tabliczka nie jest taka sama jak żółty trójkąt, czy czerwony sześciokąt, a ma spełniać podobną rolę. Nie spełnia.

   ble bleble ble6 miesięcy temu
  • @Robert Urbański i myślisz że jak pojedziesz za granicę to ciebie przepisy nie będą obowiązywać ?

   P4 - OF ficial cont1 checkerP4 - OF ficial cont1 checker6 miesięcy temu
  • @P4 - OF ficial cont1 checker Powiedz to obcokrajowcowi który przyjechał pozwiedzać.

   Robert UrbańskiRobert Urbański6 miesięcy temu
  • @Buszujący.w. Ciecierzycy Duzo osób ma z tym problem, najgorsze ze juz kilka miesiecy po zdaniu na prawo jazdy. Dodatkowo znak koniec strefy jest ustawiany dość daleko od wyjazdu i niektórzy myslą ze ich juz nie obowiązuje.

   nh1949.artnh1949.art7 miesięcy temu
 • 2:25 dlaczego bez lewego kierunkowskazu?

  MOTO-MATIMOTO-MATI7 miesięcy temu
 • W tym punkcie gdzie to auto nie chciało skręcać w lewo a drugi wyjeżdżał ze strefy ruchu. Skąd ten stojący on ma wiedzieć że tamta droga to niepubliczna. Trzeba wjechać na skrzyżowanie i trzeba patrzeć na znak za skrzyżowaniem? Czy jest tam jakiś znak przed skrzyżowaniem bo nie bardzo widać na nagraniu.

  Piotr M.Piotr M.7 miesięcy temu
  • 5:35 Po prawej widać znak "Droga wewnętrzna", ale łatwo go przeoczyć.

   Piotr WalkuszPiotr Walkusz7 miesięcy temu
 • 8.30" toyota wymusiła pierwszeństwo" a kilka odcinków wcześniej była rozmowa na temat jazdy na suwak i padło stwierdzenie ze kierowca samochodu znajdującego się na jezdni ma obowiązek umożliwić wjazd kierowcy z pasa który się kończy. Jeśli tego nie zrobi popełnia wykroczenie ale w razie kolizji to kierowca zmieniający pas ruchu ponosi za nią odpowiedzialność więc chyba nie do końca miał Pan pierwszeństwo...

  SławekSławek7 miesięcy temu
  • Piotr Woźnica znak A-7 ustawia się na skrzyżowaniach oraz można wszędzie gdzie krzyżują się kierunki ruchu. Wiec nie TYLKO na skrzyżowaniu (wg rozporządzenia).

   Justyna BiberJustyna Biber6 miesięcy temu
  • @Piotr Woźnica Dokładnie tak jak napisałeś nie ma manewru włączania się do ruchu a jest zmiana pasa ruchu. Sytuacja z gierką słowną typu "umożliwić włączenie się do ruchu" nie daje pierwszeństwa pojazdowi zmieniającemu pas?

   SławekSławek6 miesięcy temu
  • @Robert Urbański Kompletnie mylisz pojęcia. Wyjazd z podporządkowanej to nie to samo co włączanie się do ruchu. Znak ustąp pierwszeństwa obowiązuje na skrzyżowaniu dróg, a na końcu tego pasa rozbiegowego już dawno opuściliśmy skrzyżowanie. Jak nie jedziesz w tym samym kierunku skoro jedziesz w tym samym kierunku na pasie obok? Nie ma żadnej zmiany kierunku tylko zmiana pasa. Przepis o jeździe na suwak ma tutaj jak najbardziej zastosowanie. Jest to nawet typowa sytuacja kiedy się go stosuje. W sumie to trudno uwierzyć, że ktoś może pisać takie rzeczy jak ty i w nie wierzyć, bo to co napisałeś to totalny absurd i pomyłka.

   Piotr WoźnicaPiotr Woźnica6 miesięcy temu
  • @Robert Urbański Nie widzę ty żadnej strefy zamieszkania ani końca drogi wewnętrznej więc chyba jednak nikt się do ruchu nie włącza xD

   Bartosz SurmaBartosz Surma6 miesięcy temu
  • @Chemlock Włączasz się do ruchu z podporządkowanej. Nie jedziesz w tym samym kierunku tylko go zmieniasz. 4a i 4b nie ma zastosowania.

   Robert UrbańskiRobert Urbański6 miesięcy temu
 • wystarcz wstawić ustąp pierwszeństwa

  Ryszard KmiecikRyszard Kmiecik7 miesięcy temu
 • goo.gl/maps/2FSV7dAcozr9Jdcf9 Proszę o poprawę burdelu na tym skrzyżowaniu. W google mapsach są niektualne zdjęcia.

  du_gidu_gi7 miesięcy temu
 • Jazda na suwak jeszcze nie weszła w życie

  KING JULIANKING JULIAN7 miesięcy temu
  • Tak, jeszcze nie było dnia 16 października 2019.

   Apache AApache A7 miesięcy temu
 • Pan z wózkiem na zakręcie 2:07 :) chyba nie powinien tam się zatrzymywać?

  Grzegorz DudaGrzegorz Duda7 miesięcy temu
 • A czy nie można postawić znaku "Droga Wewnętrzna" na tym osiedlu 10 metrów wcześniej na tej drodze? Bylo by po problemie i wystarczyły by 2 znaki a nie 4 - oszczędność i prostota!

  Wronx WronxWronx Wronx7 miesięcy temu
  • Co by to dało? Skrzyżowanie czterowlotowe się tam nie sprawdzi, a dwa osobne tym bardziej. Organizacja ruchu jest dobra, problemem są kierowcy. ;/

   Apache AApache A7 miesięcy temu
 • Podzielam zdanie p. Łukasza , że osoba będąca na drodze publicznej nie jest świadoma, że osoba po prawej stronie wyjeżdża ze strefy ruchu - po to wprowadzili odwrócony trójkąt - ustąp pierwszeństwa i ten znak jest widoczny dla dla osoby jadącej po drodze głownej jak i po drodze podporządkowanej. A skąd ja wiem co jest napisane na znaku o wyglądzie prostokąta - może to reklama ??? Organizatorzy ruchu drogowego chyba nie wiedzą po co wprowadzają takie nowe znaki - więcej stłuczek i już !!!

  Roman BułakowskiRoman Bułakowski7 miesięcy temu
  • @marecki Hmmm, tu też nie mogę się do końca zgodzić, że nie wiadomo jaką drogą jadę, bo w przypadku skrzyżowania równorzędnego powinny być na wlotach poziome linie przerywane, a w przypadku drogi podporządkowanej trójkąty (ew. linia ciągła bezwzględnego zatrzymania), ale tak, uważam, że oznakowanie powinno być bardziej widoczne i jednoznaczne.

   RuqueFyyarrRuqueFyyarr7 miesięcy temu
  • @RuqueFyyarr Romanowi nie chodziło o to, że tam powinien być znak "ustąp pierwszeństwa", bo tak jak sam mówisz, nie powinien. Jemu chodziło o to że jadąc drogą z pierwszeństwem, nie jesteś w stanie się dowiedzieć, że droga po prawej jest wyjazdem ze strefy ruchu. Ja tak samo pomyślałem. Przecież nie zatrzymujesz się przed każdym skrzyżowaniem i nie analizujesz co to za skrzyżowanie, jakie drogi dojeżdżają do niego czy wyjeżdżają. Chodzi o to, że po co wydziwiać ze strefą ruchu. Że po to są odwrócone trójkąty, żebyś ty jadąc na głównej wiedział, że jedziesz na głównej. Ten znak o drodze ze strefą ruchu jest schowany głęboko za skrzyżowaniem i podjeżdżając do niego nie widzisz tego znaku i nie wiesz co to za skrzyżowanie

   mareckimarecki7 miesięcy temu
  • Niestety, nie masz racji i była już o tym mowa w którymś z odcinków. Znak A-7 ostrzega przed koniecznością ustąpienia pierwszeństwa, ale umieszczany jest na drodze podporządkowanej przed skrzyżowaniem z drogą z pierwszeństwem, natomiast na filmie w 1:18 wyraźnie widać, która ulica jest drogą z pierwszeństwem (Rzebika/Przewóz)... Reasumując, znak "ustąp pierwszeństwa" nie może wisieć w tym przypadku wraz z tablicą "koniec strefy ruchu", gdyż nie można fizycznie wyjechać z drogi podporządkowanej na drugą drogę podporządkowaną... Zresztą, w strefie ruchu, na drogach wewnętrznych i w strefie zamieszkania nie ma dróg publicznych, ergo nie ma dróg podporządkowanych i tych z pierwszeństwem, a wszystkie skrzyżowania są równorzędne.

   RuqueFyyarrRuqueFyyarr7 miesięcy temu
  • Dokładnie. Po to są pionowe i poziome odwrócone trójkąty żeby już z daleka rozpracować kto ma pierwszeństwo. U mnie na osieflu też postawili znaki strefa ruchu, tylko nikt nie przewidział że po kilku latach one znajdą się w koronach drzew i w lecie są praktycznie niewidoczne.

   homopoeticus1homopoeticus17 miesięcy temu
 • Ostatnio słyszałem w sklepie w kolejce jak dwóch gości mówiło że dzięki temu programowi jeden z nich kupił sobie nowe Audi bo mówią gdzie jechać na 'dzwona'

  Juzek KurońJuzek Kuroń7 miesięcy temu
 • W przypadku stref ruchu i dróg wewnętrznych organizatorzy popisują się totalna bezmyślnością i ułańską fantazją. Oznakowanie nie powinno budzić żadnych wątpliwości i jeden rzut oka na skrzyżowanie powinien dać kierowcy jednoznaczna odpowiedź kto jedzie pierwszy a kto czeka. W przypadku os. Oświecenia mamy może, nie bardzo skomplikowaną, ale jednak zagadkę. Więc to nie wina tylko nieznajomości przepisów ale tych co stawiają znaki gdzie popadnie. Nie tylko zresztą tutaj.

  brykantbrykant7 miesięcy temu
 • Uczą się ludzie tych przepisów aby zdać, a potem hulaj dusza policji jak zwykle nie ma.

  Michał GodlewskiMichał Godlewski7 miesięcy temu
  • Trafione w punkt. Począwszy od... jak zatankować samochód (W ogóle uczą tego ? 😂), kończąc : jazda autostradą/drogą ekspresowa z instruktorem.

   TrasaTrasa7 miesięcy temu
 • Często osoba będąca na drodze publicznej nie jest świadoma, że droga po prawej stronie wyjeżdża ze strefy ruchu. Zbyt mocno komplikujemy sobie życie tymi strefami.

  Łukasz JasińskiŁukasz Jasiński7 miesięcy temu
  • @Adam kłys Czy znak na wlocie daje ci pewność że jest też na wylocie?

   rieslingriesling7 miesięcy temu
  • @Adam kłys wymusza to kolejną obserwację przez kierowcę. Już teraz musi obserwować znaki po swojej stronie, przejścia dla pieszych, drogę dla rowerów, skrzyżowanie i nadjezdzajace pojazdy. Zbliżając się do drogi poprzecznej która jest prostopadle znak zobaczymy dopiero w momencie gdy do niej dojedziemy, więc już wcześniej musimy sporo zwolnić a nawet się zatrzymać. To jest kolejne utrudnienie. Niestety takichburtudnien jest sporo, często ma drodze głównej nie ma znaku drogi z pierwszeństwem przejazdu i dojeżdżając po drogi z prawej strony widzimy dopiero, że jest tam ustąp pierwszeństwa.

   Łukasz JasińskiŁukasz Jasiński7 miesięcy temu
  • Dlatego znaki strefa zamieszkania/ruchu/ droga wewnętrzna są zarówno po stronie wyjeżdżającego jak i tego który znajduje się z drugiej strony (początek i koniec)

   Adam kłysAdam kłys7 miesięcy temu
 • Jaka moda na bezpieczną i przepisową jazdę? Przecież przeciętny polski "kierofca" powie, że on jeździ "szybko, ale bezpiecznie", a w ogóle "znaki są dla frajerów ".

  marcin mmarcin m7 miesięcy temu
 • Powstaje pytanie, czy nie dało by się skończyć z tymi strefami ruchu i tym podobnymi. Dlaczego znak ustąp pierwszeństwa to odwrócony trójkąt? Z tego samego powodu co znak stopu jest ośmiokątem. Mają charakterystyczne kształty żeby je łatwo odróżnić w razie zanieczyszczenia. Więc co tu robi zwykła tabliczka końca strefy ruchu która nieczytelna właściwie nic nie znaczy? Obcy kierowca przy takiej nieczytelnej tabliczce za nic na świcie nie zorientuje się, że ma ustąpić pierwszeństwa. Czy naprawdę nie da uprościć się tego bajzlu ze znakami i ich znaczeniami? Na pewno by się dało. Tylko pytanie czy komuś się chce.

  szod 75szod 757 miesięcy temu
  • Oczywiście. I tak już niedługo drugim oficjalnym alfabetem w Polsce będzie grażdanka. Wtedy trzeba będzie zmieniać wszystkie znaki "droga wewnętrzna" i "strefa ruchu"

   JasiuniuJasiuniu7 miesięcy temu
  • Powinno się wprowadzić na znaku " koniec strefy ruchu" lub razem z nim znak A-7 (trójkąt 'ustąp pierwszeństwa") , przynajmniej przez 15 lat. to że ludzie nie znają znaków i przepisów nie powoduje, ze nie jeżdżą a chyba ważniejsze jest chronienie życia, zdrowia i mienia ludzi niż twarde obstawianie, że "wszystko jest jasne wg przepisów"

   Robert RakRobert Rak7 miesięcy temu
  • Nie każdy kto jedzie po drodze musi znać język polski. Można dostawić odwrocony trójkąt i będzie po problemie z wymuszającymi. Dla mnie takie Dąbki e informujące nie mają sensu na drodze.

   Daniel KrajewskiDaniel Krajewski7 miesięcy temu
  • Domyślam się że strefy ruchu (znaki) są stworzone po to ,że strefy ruchu tworzone są na miejscach prywatnych gdzie policja i SM nie moga egzekwować prawa.a takie znaki im to umozliwiają.

   Andrzej AlonsoAndrzej Alonso7 miesięcy temu
 • Jazda na zamek bardzo dobrze działa na opolskiej estakadzie w stronę placu imbramowskiego

  KillerKiller7 miesięcy temu
  • Na ulicy Tischnera nie ma najmniejszego problemu, podobnie na Zakopiańskiej. Poljaki się uczą. Nikt niestety nie uczy, że trzeba jeździć wolniej i ostrożniej. Szanować innych, a wtedy inni będą szanować ciebie. Tego jeszcze Dworak nie uczy.

   JasiuniuJasiuniu7 miesięcy temu
 • Zaraz zaraz, jak to toyota wymusiła? Przecież jechała swoim pasem a Pan włączał się do ruchu. Powinni nam zrobić miejsce, jednakże to my zmieniamy pas ruchu i musimy upewnić się, że możemy to zrobić

  Artur GArtur G7 miesięcy temu
  • @Piotr Woźnica Ja nie kwestionuję jazdy na suwak i sam ją stosuję. Kwestionuję tylko kto ma pierwszeństwo.

   Robert UrbańskiRobert Urbański6 miesięcy temu
  • kodeks-drogowy.pl/

   Robert UrbańskiRobert Urbański6 miesięcy temu
  • @Robert Urbański Przepisy z kodeksu ruchu drogowego. 4.Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony. 4a. W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy. 4b. W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy dwoma pasami ruchu z powodu przeszkód na tych pasach ruchu lub ich zanikania, jeżeli pomiędzy tymi pasami ruchu znajduje się jeden pas ruchu, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasów ruchu umożliwić zmianę pasa ruchu jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z prawej strony, a następnie jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z lewej strony. Ten kto pisał cytowany przez ciebie tekst nie ma racji twierdząc, że według przepisów na pasie rozbiegowym nie obowiązuje jazda na suwak. W przepisach jasno jest napisane o "zanikaniu pasa ruchu" i pas rozbiegowy jak najbardziej zalicza się do takiej sytuacji. Autor tekstu na inforze Artur Brzeziński się nie popisał. Parę cytatów: "Jazda na suwak to nic innego jak naprzemienne włączanie się do ruchu w sytuacji, w której na drodze pojawia się zator, a jednocześnie jeden z pasów ruchu zanika." Głupota! Jazda na suwak NIE jest naprzemiennym włączaniem się do ruchu! Zgodnie z logiką autora każde ruszenie np. stojąc w korku albo po postoju na czerwonym świetle byłoby "włączaniem się do ruchu". Totalna głupota. "Ruszanie" i "włączenie się do ruchu" to NIE TO SAMO! "Jazda na suwak daje kierowcy jadącemu kończącym się pasem uprzywilejowanie, ale nie zwalnia go z obowiązku zachowania ostrożności. A do tego nie łapie się w pojęcie, którym... objęty jest pas rozbiegowy. Kto ma zatem pierwszeństwo? Ten kierujący, który porusza się drogą główną, a włączający się do ruchu dodatkowym pasem nadal musi ustąpić mu pierwszeństwa." Jak już napisałem na pasie rozbiegowym również jeździmy na suwak w przypadku wystąpienia "warunków znacznego zmniejszenia prędkości". Jadący pasem rozbiegowym NIE jest włączającym się do ruchu.

   Piotr WoźnicaPiotr Woźnica6 miesięcy temu
  • @Robert Urbański Przecież ty nie masz zielonego pojęcia co to jest skrzyżowanie skoro twierdzisz, że na końcu pasa rozbiegowego jesteśmy jeszcze na skrzyżowaniu, do którego odnosił się znak A7. Definicja dla ciebie Skrzyżowanie - przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia

   Piotr WoźnicaPiotr Woźnica6 miesięcy temu
  • @Piotr Woźnica mojafirma.infor.pl/moto/prawo-na-drodze/znaki-drogowe/4686456,Pas-rozbiegowy-kto-ma-pierwszenstwo.html

   Robert UrbańskiRobert Urbański6 miesięcy temu
 • Bardzo cenię ten program i lubię tą humorystyczną część, gdy Pan Marek dostaje ataku szału ;) Jednak uważam, że Pan Marek powinien dawać dobry przykład i nie nadużywać sygnałów dźwiękowych, bo i tak za dużo mamy trąbaczy na ulicach, którzy nawet hamują sygnałem dźwiękowym.

  Uzurpator _Uzurpator _7 miesięcy temu
 • Ale to zrobili h**owo tam powinno być rondo

  Gonzo3553Gonzo35537 miesięcy temu
 • Znak strefa ruchu jest totalnie nieczytelny. Stop i ustąp pierwszeństwa są specjalnie charakterystycznym kształcie, a ten znak przypomina tabliczkę umieszczaną pod innym znakiem. Jak ma go rozpoznać osoba nie znająca języka polskiego?

  Szymon BSzymon B7 miesięcy temu
  • @Piotr "a ma to znaczenia dla wyjezdzajcego ze strefy, bo może być tak, że musi ustąpić komuś, przed kim przy 'zwykłym' ustąp miałby pierwszeństwo" - tylko co z tego, skoro mający pierwszeństwo o tym nie wie ? Odruchowo , skręcając w lewo, będzie przepuszczał skręcającego w prawo. Widziałem wiele takich sytuacji. Zamiast wymyślania skrajnych przykładów, wystarczyłoby strefy ruchu nie łączyć z ustępowaniem pierwszeństwa. I tyle. To jest szkodliwa bzdura, nie brnij w jej obronę ;-)

   Błażej M.Błażej M.6 miesięcy temu
  • @Błażej M. Nikt na drodze głównej nie musi się zastanawiać czy "ma zwykłe ustąp, czy ustąp wszystkim", ale musi wiedzieć czy konkretnie jemu ma ustąpić, więc i tak oznakowanie musi odnaleźć. A ma to znaczenie dla wyjeżdżającego ze strefy, bo może być tak że musi ustąpić komuś przed kim przy "zwykłym" ustąp miałby pierwszeństwo. Innymi słowy strefy dają więcej możliwości zorganizowania ruchu niż pozostałe oznakowanie. Poza tym strefy nie muszą łączyć się ze skrzyżowaniami. Teoretycznie może znak koniec strefy stać na prostej drodze i wtedy masz ustąpić pierwszeństwa np. rowerzyście z przeciwka, który postanowił tutaj zawrócić (zakładam że ten manewr nie był zakazany). "Zwykłe" ustąp nie daje możliwości wprowadzania takich rozwiązań. Przykład oczywiście bardzo skrajny, ale chciałem pokazać jakie możliwości dają strefy, których nie dają inne znaki.

   PiotrPiotr6 miesięcy temu
  • @Szymon B Trzeba by badania przeprowadzić, żeby mieć pewność, podejrzewam, że w zdecydowanej większości jest to nieznajomość przepisów. Do tego dochodzi nie patrzenie na znaki. Podobnie masowo kierowcy ignorują ograniczenia prędkości a część zatrzymanych nie wie jaka była dopuszczalna, czy zatem znaki ograniczające też są nieczytelne? Po prostu część kierowców (niestety chyba większość) myśli kategoriami "byle dojechać z punktu A do B", niektórzy dodają "jak najszybciej", natomiast mniejszość próbuje robić to zgodnie ze sztuką. Do tego dochodzi rozpraszanie - telefony, ustawianie muzyki, rozmowa z pasażerami, rozkminianie co zrobię w domu jak wrócę itp. no i mamy to co mamy. Powinno być tak, że jadąc obserwujemy oznakowanie i każdy znak, choćby podświadomie, odnotowujemy i wnioskujemy jak powinniśmy się zachować. To bardzo wyidealizowany obraz, jednak powinniśmy wszyscy do niego zmierzać. A stop i ustąp pierwszeństwa mają takie kształty, żeby można było rozpoznać je od tyłu. Strefa tego nie spełnia, ale mamy również znak początku strefy, który jest przodem do nas, co nie występuje w przypadku stopu i ustąp pierwszeństwa.

   PiotrPiotr6 miesięcy temu
  • @Piotr w teorii można zapisać wszystko. Fakty są takie, że przy dużym natężeniu ruchu na drodze głównej, nikt nie będzie się zastanawiał, czy droga z naprzeciwka ma zwykłe ustąp, czy ustąp wszystkim. Obawiam się, że wszyscy obrońcy stref ruchu mają skrzywioną percepcję, przez ciagłą jazdę znanymi sobie trasami. Wtedy łatwo teoretyzować i wymagać cudów, zamiast przyznać, że oznakowanie jest fatalne.

   Błażej M.Błażej M.6 miesięcy temu
  • @Piotr To czemu kierowcy masowo ignorują strefę ruchu, tylko nieznajomość przepisów? Oznakowanie jest w 100% czytelne? A i czemu stop i ustąp pierwszeństwa mają takie wymyślne kształty?

   Szymon BSzymon B6 miesięcy temu
 • A czasem znak końca strefy ruchu jest umieszczony w pewnej odległości od skrzyżowania. To w takiej sytuacji też na tym skrzyżowaniu włączamy się do ruchu?

  Павел МатПавел Мат7 miesięcy temu
  • Павел Мат u mnie tak jest. Znak końca strefy zamieszkania, potem przejście dla pieszych i za nim znak stop.

   Sławek KierczakSławek Kierczak7 miesięcy temu
 • Te przepisy że strefa są bez sensu i często oznakowanie jest słabo widoczne i to ZA skrzowaniem.

  LL7 miesięcy temu
  • @M G-K albo zamiast ronda, skrzyżowanie z łamanym pierwszeństwem. @Piotr Mowa o znaku wjazdu do strefy ruchu, które jest za skrzyżowaniem, a który kierowcy skręcający w lewo w [04:57] muszą dostrzec, żeby się zorientować, że mają pierwszeństwo przed kierowcami jadącymi prosto z naprzeciwka.

   Andrzej NowakAndrzej Nowak7 miesięcy temu
  • Jeśli koniec strefy jest za skrzyżowanie to znaczy, że skrzyżowanie jest jeszcze w strefie i wjeżdżając na nie nie włączamy się do ruchu.

   PiotrPiotr7 miesięcy temu
  • Dokładnie. Nie rozumiem tego dlaczego drogowcy w Polsce tak lubią wszystko komplikować, szczególnie ze skrzyżowanie było przebudowane. Dlaczego nie zrobiono tam po prostu ronda i wtedy wszystko byłoby klarowne. Szczególnie że powstaje tam nowe osiedle i natężenie ruchu tylko się zwiekszy

   M G-KM G-K7 miesięcy temu
 • 7:00 nie można oprócz strzałek na tym pasie zrobic napis "Jedz do końca "?? może motłoch zrozumie jak będzie napisane co robić

  karol k.karol k.7 miesięcy temu
  • Końca czego, żywota, gazu w zbiorniku?

   rieslingriesling7 miesięcy temu
 • Te idiotyczne strefy ruchu powinny być natychmiast oznakowane normalnymi znakami z przebiegiem pierwszeństwa przejazdu.

  Michał TerajewiczMichał Terajewicz7 miesięcy temu
 • A co się stanie jak do tego poyebanego znaku "strefa ruchu" dojedzie obcokrajowiec? Podobno jeszcze jesteśmy w Uni Europejskiej, a tu w oznakowaniu drogowym nic europejskiego.

  PRO100 WRYJPRO100 WRYJ7 miesięcy temu
  • @Andrzej Nowak A swoją drogą to jest kompletnie niewidoczny

   Hamper26Hamper267 miesięcy temu
  • Tylko znak początku strefy ruchu jest ZA SKRZYŻOWANIEM na którym skręcamy w lewo. [04:57] tam powinno być łamane pierwszeństwo

   Andrzej NowakAndrzej Nowak7 miesięcy temu
  • @Hamper26 Jak jest dobre oznakowanie to jest poczatek i koniec.

   Artur BiernackiArtur Biernacki7 miesięcy temu
  • @Artur Biernacki Czy zawsze tak jest? Tak jak w jednym z przykładów z filmu, jadę drogą publiczną która skręca w lewo, a z naprzeciwka jedzie pojazd ze strefy ruchu, ale jednokierunkowej. Nie jestem pewien czy wtedy znak też jest po drugiej stronie (ten oznaczający początek strefy ruchu)

   Hamper26Hamper267 miesięcy temu
  • @aobszyns Jak kierowca widzi znak "koniec drogi wewnętrznej" to kierowca naprzeciw widzi znak o jej poczatku.

   Artur BiernackiArtur Biernacki7 miesięcy temu
 • Ale jaka jazda na suwak?? Przecież tam jest wyraźnie ustąp pierszeństwa 6:51 czy ja ślepy jestem ?? To niby dokąd jest to ustąp pierszeństwa ?? Tutaj tylko kultura jazdy ma znaczenie.

  Robert UrbańskiRobert Urbański7 miesięcy temu
  • @Robert Urbański Znak A7 ustąp pierwszeństwa obowiązuje na skrzyżowaniu. A skrzyżowanie już dawno opuściliśmy. W sumie to przypominanie przez ciebie o tym, że wcześniej był znak A7 jest bez sensu, bo skoro mamy 2 pasy ruchu (które przecież nie są skrzyżowaniem, a przypomnę ci tylko, że znaki takie jak A7 albo D1 obowiązują na skrzyżowaniu, a nie poza nim), z których jeden się kończy to w normalnym ruchu obowiązują przepisy dotyczące zmiany pasa ruchu. W przypadku znacznego spowolnienia ruchu jak w sytuacji na filmie przepisy o jeździe na suwak również obowiązują. Na końcu pasa wykonujesz manewr zmiany pasa ruchu. NIE wyjeżdżasz z podporządkowanej. Twoja znajomość przepisów i ich zrozumienie jest po prostu przerażające.

   Piotr WoźnicaPiotr Woźnica6 miesięcy temu
  • ​@Robert Urbański Znak A-7 przekonuje mnie, że nie mam pierwszeństwa NA SKRZYŻOWANIU, a nie na końcu pasa włączania 80 metrów dalej. Tam obowiązują już normalne zasady zmiany pasa, czyli ustąpienie pierwszeństwa przy normalnym ruchu, ale pierwszeństwo przeplatane w przypadku korka, a o takim tutaj rozmawiamy. Z perspektywy pojazdu jadącego drogą z pierwszeństwem wygląda to tak samo - zmiana pasa z kończącego się na pas mający kontynuację.

   Mac GajwerMac Gajwer6 miesięcy temu
  • @Mac Gajwer Nie wiem czego potrzebujesz więcej, żeby uznać, że nie masz pierwszeństwa jeżeli znak A-7 cię nie przekonuje to co?. Proponuje przeanalizować drogę z drugiej strony czyli od pojazdu jadącego z pierwszeństwem i zastanowić się czy masz pierwszeństwo czy nie. Film który dodałem przedstawia taką samą sytuację od około 55 sek. www.google.pl/maps/@50.0539319,19.9601963,3a,60y,345.75h,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1sjV-qTcruZWBF_OMCpmj0xQ!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl

   Robert UrbańskiRobert Urbański6 miesięcy temu
  • @Robert Urbański Chyba ślepy jestem, bo w przytoczonym art. 22 ust. 4 nie widzę słowa o znaku A-7 ani drodze z pierwszeństwem. W podlinkowanym filmie również gość tłumaczy, że zastosowanie mają właśnie przepisy o zmianie pasa ruchu (czyli wspomniany art. 22. ust. 4 itd.). Nie wiem co więc chciałeś uargumentować? A-7 dotyczy SKRZYŻOWANIA (czyli MIEJSCA m.in. połączenia dróg), a nie pasa który biegnie od tego miejsca hen daleko :/

   Mac GajwerMac Gajwer6 miesięcy temu
  • @ka Po to masz ten znak żebyś wiedział ,że jak przyjdzie do stłuczki, to ty jesteś winny. Nawet jeżeli uważasz inaczej. Jak nie przekonuje cię znak to zapraszam do spowodowania stłuczki. Sąd wyjaśni Ci raz na zawsze kto ma pierwszeństwo.

   Robert UrbańskiRobert Urbański6 miesięcy temu
 • 3:19 jak? Wyżej ma dwie większe tablice w takich samych kolorach. Pan Dworak w dalszym ciągu forsuje pogląd, że ustąpienie pierwszeństwa obowiązuje na skrzyżowaniu (które dla wyjazdu ze strefy ruchu nie jest skrzyżowaniem). Ustąpienie pierwszeństwa ma nastąpić w momencie wyjazdu, czyli na wysokości znaku końca strefy ruchu. Za znakiem jest już droga publiczna. Może wraz ze znakiem końca strefy obligatoryjnie powinna być malowana linia P-13 (złożona z trójkątów)? PS W 5:10 widać jak bardzo widoczny jest znak końca strefy na tle reklamy. Zapewne autor nagrania jest stałym bywalcem w tym miejscu, więc wie jak ma się zachować.

  ChemlockChemlock7 miesięcy temu
  • Pod warunkiem Drogi Panie że droga na odcinku od znaku końca strefy ruchu do miejsca połączenia się z drogą z pierwszeństwem ma długość co najmniej 20 m, bo jeżeli nie ma to po mimo że jezdnia jest o nawierzchni asfaltowej, kostkowej itp. czyli twardej to w myśl przepisów jest to droga gruntowa a droga gruntowa z drogą twardą nie tworzy skrzyżowania.

   Jakub SochańskiJakub Sochański7 miesięcy temu
 • Strefa ruchu... 90% posiadaczy PJ nie zna tego znaku. Proponuję dla bezpieczeństwa wrzucić znak STOP. Poważnie, prędzej kierowca BMW użyje kierunkowskazu niż pod porządkuje się z ww. znakiem.

  Piotr J.Piotr J.7 miesięcy temu
 • Na skrzyżowaniach, w których jednym z wlotów jest wyjazd ze strefy ruchu/strefy zamieszkania, występuje również ten problem, że skręcający w lewo z drogi podporządkowanej NIE WIE, że ma pierwszeństwo przed skręcającym w prawo ze strefy ruchu. By o tym wiedzieć, musiałby obserwować znaki po przeciwnej stronie skrzyżowania. Przy dużym natężeniu ruchu na drodze z pierwszeństwem, w miejscu, przez które jedziemy po raz pierwszy, jest to praktycznie niewykonalne.

  Błażej M.Błażej M.7 miesięcy temu
  • @Juzek Kuroń tak, przy łamanym pierwszeństwie, znak ustąpi pierwszeństwa, tj. znak A-7 trójkąt, powinien być ustawiony zamiast znaku końca strefy ruchu.

   Andrzej NowakAndrzej Nowak6 miesięcy temu
  • @Andrzej Nowak albo po prostu najłatwiej wstawić ustąp pierwszeństwa

   Juzek KurońJuzek Kuroń6 miesięcy temu
  • Porażka z tą strefą ruchu. W [04:57] powinien być znak z łamanym pierwszeństwem

   Andrzej NowakAndrzej Nowak7 miesięcy temu
 • Wydaje mi się że w przypadku sytuacji z 5:40 problemem może być też słabo widoczne oznakowanie. Znak przejścia dla pieszych zasłania drugi znak, stojący kilka metrów dalej. Dodając oślepiające światło - mamy przepis na wypadek.

  sir ejayysir ejayy7 miesięcy temu
 • Wystarczy dodać znak pionowy i poziomy na jezdni informujący o tym że musi ustąpić pierwszeństwa. Czyli trójkąt do góry nogami koloru żółtego

  Mariusz KoralewskiMariusz Koralewski7 miesięcy temu
  • @Chemlock znak A7 ustąp pierwszeństwa nie musi oznaczać skrzyżowania.

   kaka7 miesięcy temu
  • @Mariusz Koralewski Zarządca nie ma przepisu, który to nakazuje, więc ma to w głębokim... Mieszkańcy i stali bywalcy się nauczą. Reszta niech płaci za zderzaki. Tylko mieszkańcy mogą wymóc od zarządcy postawienie dodatkowego oznakowania. Generalnie sam wygląd znaku powinien zostać zmieniony na większy i czytelny w różnych językach (np. obrazek jak strefa zamieszkania)

   ChemlockChemlock7 miesięcy temu
  • @Chemlock my to wiemy ale chodzi mi o innych kierowców i moim zdaniem wydanie kilkuset zł. Na dodatkowe oznakowanie jest lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem z natychmiastowym skutkiem jego dzialania niż np. próba uswiadomienia kierowców o popełnianiu wykroczenia z ich nie wiedzy.

   Mariusz KoralewskiMariusz Koralewski7 miesięcy temu
  • Wyjazd ze strefy ruchu nie tworzy skrzyżowania z drogą publiczną (za p. Dworakiem), więc nie ma podstaw do takiego oznakowania. Wyjazd ze strefy ruchu jest traktowany jak wyjazd z podwórka

   ChemlockChemlock7 miesięcy temu
 • Witam pasowało by też wytłumaczyć kierowcą że pas do lewoskrętu lub prawo to nie zwężenie drogi ani pas rozbiegowy i tam nie obowiązuje jazda na suwak ani cwaniactwo tylko uprzejmość a nie obowiązek wpuszczania.pzdr

  PemoPemo7 miesięcy temu
 • Tego inzyniera ruchu to na sybir wyslac.

  TommyGamerTommyGamer7 miesięcy temu
 • 90% Kierowców nie patrzy na znaki tylko jedzie na pałe.

  Dominik WDominik W7 miesięcy temu
  • Niestety, widać to chociażby jak z "odwrócą" kierunek ruchu lub drogi jednokierunkowej zrobią dwukierunkową albo odwrotnie.

   PiotrPiotr7 miesięcy temu
 • Musze się dokształcić. Jazda na suwak. Nie wiem czy przepis traktujący o niej już wszedł w życie a jeśli tak to jak on wygląda, ale czy to działa tak, że MAMY zostać wpuszczeni czy to jest na zasadzie partnerstwa drogowego?

  Pasza713Pasza7137 miesięcy temu
  • @Mac Gajwer zgadzam się. Jednak tłumacząc komuś wolę zrobić to jak najprościej i tak by zrozumiał jak ma się zachować i na co uważać. Pozdrawiam

   gary011gary0117 miesięcy temu
  • @gary011 Nie do końca twoja wina bo zmieniasz pas - co najwyżej twoja wina, bo nie zachowałeś szczególnej ostrożności przy zmianie pasa, ale o nieustąpieniu pierwszeństwa nie powinno być mowy.

   Mac GajwerMac Gajwer7 miesięcy temu
  • @Wilczurban Nie jest tak. Autobus wyjeżdżający z zatoki nadal jest włączającym się do ruchu. Na jakiej podstawie zmieniając pas w sytuacji spełnienia warunków "jazdy na suwak" miałbym ustępować pierwszeństwa, skoro wprost jest napisane, że jest to wyjątek od art. 22.4?

   Mac GajwerMac Gajwer7 miesięcy temu
  • @Marcin P wiem, jak to działa i robię tak odkąd pamiętam. Tak z jazdą na suwak, jak autobusami miejskim, którym też staram się ułatwić jazdę. Tylko niektóre przepisy są jakby niedopracowane. Jestem ciekaw tego konkretnego. Będę musiał sprawdzić także jego

   Pasza713Pasza7137 miesięcy temu
  • @Pasza713 To jest troche jak z wpuszczaniem autobusu z zatoczki. Masz obowiązek wpuścić, ale autobus nie może na tobie tego wymusić.

   WilczurbanWilczurban7 miesięcy temu
 • ludzie nie umieja wytlumaczyc czym jest manewr wyprzedzania ( czesc z nich kreci czesc nie ), czesto gesto nie widza znaku ustap pierwszenstwa, a nadzorca drogi stawia znak " strefa zmieszkania " i sadzi ze bedzie ok.... ciekawe ile % posiadaczy pj wie co sie wiaze z tym znakiem, jakie daje przywileje i jakie obowiazki.... aaa i jeszcze jazda na suwak.... smieszne, chce sie jednym przepisem uregulowac tyle dziesiat lat jazdy steoretypowej " ja stalem to i on postoi nie wpuszcze go...", edukacja i jeszcze raz edukacja, zamiast tych kretynskich programow w tvp " rolnik szuka krowy " itp, powinny byc puszczane takie edukacyjne programy...

  wasiegwasieg7 miesięcy temu
 • Ludzie DAJCIE temu kamerzyście żółtą kamizelkę. Będzie bezpieczniej dla niego.

  Leslaw GawlowskiLeslaw Gawlowski7 miesięcy temu
  • @mrGP12121 jakiś samochód tam się wybiera?

   zawerty124zawerty1247 miesięcy temu
  • Zwłaszcza,że gość stoi przy krawężniku.

   mrGP12121mrGP121217 miesięcy temu
 • Rozumiem kierowców chcących wcześniej zjechać z pasa rozbiegowego w sytuacji, gdy przed końcem pasa rozbiegowego zaczyna się pas do skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu, a dodatkowo droga ma trzy lub więcej pasów ruchu (wliczając pas rozbiegowy). Kierujący chcący się poprawnie ustawić do skrętu w lewo powinni znajdować się na lewym pasie, ale nie mogą tego zrobić, ponieważ najpierw muszą dojechać do końca pasa rozbiegowego. Co więcej, może być namalowana ciągła linia na pasie do skrętu w lewo, na wysokości końca pasa rozbiegowego, co całkowicie pozbawia kierowców znajdujących się na pasie rozbiegowym możliwości skrętu w lewo na skrzyżowaniu. Taka sytuacja nie występuje w tym konkretnym przypadku, ale teoretycznie może mieć miejsce.

  Michał JandułaMichał Janduła7 miesięcy temu
  • @Seb_Sko hahahaha, dobre. Będę jechał do kolejnego skrzyżowania w korku, a potem z powrotem, może też w korku, bo lubie stac w korku. Puknij się. Jeśli manewr taki jest dozwolony, a ruch ślimaczy, to musiałbym na łeb upaść, żeby kolejne kwadranse stac w korku. Po prostu na spokojnie zmieniasz pasy i tyle. Można tez gestem pokazać, że chcesz przejechać na dalszy pas. U mnie zawsze działa. Z kultura i bez blokowania ruchu, a mam to na codzień przy wylocie z tunelu w Katowicach w godzinach szczytu. Muszę w korku przeskoczyć ze skrajnego na skrajny przy czterech pasach, aby skręcić na Koszutkę.

   olo koloolo kolo6 miesięcy temu
  • Seb_Sko Co znaczy blokować? A kierowca na drodze jednojezdniowej o dwóch kierunkach ruchu, chcący skręcić w lewo, ustępujący pierwszeństwa samochodom jadącym z kierunku przeciwnego, również blokuje pas dla samochodów, które stoją za nim? Dodatkowo, kierowca nie ma obowiązku zmiany pasa ruchu na sąsiedni lewy dopiero pod koniec pasa rozbiegowego. Żeby była jasność, ja również jestem za tym aby dojeżdżać do końca pasa rozbiegowego i dopiero wtedy zmieniać pas na lewy. Natomiast zdarzają się sytuacje, jak ta którą zaprezentowałem, która może częściowo tłumaczyć kierowców wcześniej zjeżdżających z pasa rozbiegowego.

   Michał JandułaMichał Janduła7 miesięcy temu
  • w takiej sytuacji należy przejechać skrzyżowanie prosto i zawrócić na następnym skrzyżowaniu, zamiast pchać się na lewy pas przez dwa lub więcej pasów i dodatkowo blokować pas rozbiegowy i stwarzać zagrożenie!!!

   Seb_SkoSeb_Sko7 miesięcy temu
 • Według mnie te strefy ruchu i drogi wewnętrzne to bezsensowne mnożenie znaków. Zwykłego użytkownika nie obchodzi czy to jakaś droga prywatna czy inna, jego interesuje pierwszeństwo. Z drugiej strony kierowca na pierwszeństwie nie widzi często, że inna droga to strefa ruchu, więc skąd ma wiedzieć, że posiada owe pierwszeństwo. Wreszcie, ostatni koronny argument, obcokrajowcy zupełnie się w tym gubią. Skąd mają wiedzieć co taki znak oznacza. A przypominam, że zgodnie z Konwencją Wiedeńską, podstawowe znaki powinny być zbliżone we wszystkich krajach, które ratyfikowały tę umowę. A znaki pierwszeństwa to właśnie te podstawowe, które powinny być jednoznacznie odczytane przez wszystkich kierowców. To samo tyczy się skrzyżowań równorzędnych. Zamiast stawiać znaki, często daje się tabliczki z tekstem...

  erykko1erykko17 miesięcy temu
  • Nie ma takiego zapisu w konwencji wiedenskiej, jest art4(a) ktory mowi, ze wszystkie znaki i sygnaly drogowe maja byc czescia jednolitego systemu w ramach panstwa. Zreszta, na drodze niepublicznej organizator moze sobie ustawiac takie znaki jakie chce, nawet z bolkiem i lolkiem.

   Kamil ArtKamil Art7 miesięcy temu
 • No to ja mam taki pomysł. Proponuję przy końcu strefy ruchu, oprócz tablic o tym informujących, montować progi zwalniające. Podejrzewam, że takie rozwiązanie większą liczbę kierowców by skłoniło do refleksji. A odnośnie jazdy na suwak, to wydaje mi się, że wychodzą tu braki w szkoleniu. Dodatkowo, nie wiadomo skąd, jakieś dziwne przekonanie, że jadąc pasem, który się kończy, jesteśmy cwaniakami, które chcą ominąć korek. A jeśli ludzie mają braki w wiedzy i nie wiedzą, jak mają się zachować, to się dzieją szopki...

  jednoreki666jednoreki6667 miesięcy temu
 • Już kiedyś pisałem, bez sensu te znaki, usunąć wszystkie strefy ruchu i drogi wewnętrzne.

  l0htl0ht7 miesięcy temu
  • Nie możesz tego zrobić, bo te strefy są wprowadzone na drogach prywatnych - a wyjazd z nich zawsze będzie oznaczał włączenie się do ruchu. Bez tego znaku na tych drogach nie będą obowiązywać przepisy ruchu drogowego.

   Piotr PilinkoPiotr Pilinko7 miesięcy temu
  • czyli wyjazd spod budki z piwem na ulicę to będzie skrzyżowanie?

   zawerty124zawerty1247 miesięcy temu
 • 59 znakow, a wystarczy znak stop i wszystko. Ale nie u nas musi byc mega skomplikowanie jak wszystko w tym kraju.

  Dexter MorganDexter Morgan7 miesięcy temu
 • Chciałem wyrazić uznanie twórcom tego programu. Nie da się przecenić wartości edukacyjnej poruszanych kwestii. Sam wiele skorzystałem i niektóre sytuacje musiałem przewartościować. Dużo się nauczyłem dzięki Wam. Szkoda, że u nas w Szczecinie nie robi się takich programów - też można by wiele naprostować. Z moich obserwacji głównymi grzechami tutejszych kierowców jest traktowanie jako cwaniaków próbujących jechać na suwak i jazda na ogonie, czyli tuż przy bagażniku poprzedzającego pojazdu, jakby mogło to cokolwiek przyspieszyć. Powinno się Was nadawać stacjach ogólnopolskich w porze największej oglądalności. Serdecznie pozdrawiam całą ekipę.

  Krzysztof SKrzysztof S7 miesięcy temu
 • toyota nie wymusiła pierwszeństwa, bo nie ma obowiązku wpuszczać, takie to nasze kochane przepisy

  luk kloluk klo7 miesięcy temu
  • @iowa406 Mylisz się. Masz znak ustąp pierwszeństwa przy skręcie więc stosujesz się do niego do odwołania. A co odwołuje znaki ...?

   Robert UrbańskiRobert Urbański7 miesięcy temu
  • @Hazy Paws no i jaki z tego wniosek? masz pierwszeństwo ale w przypadku kolizji ty dostaniesz mandat witamy w Polsce pozdro

   luk kloluk klo7 miesięcy temu
  • @luk klo "Wracając do powyższego nagrania, kierowca czerwonej Corsy popełnił wykroczenie, łamiąc zasadę jazdy na suwak. Ale wykroczenie popełnił też kierowca Astry sedan, który próbował wymusić swoje prawo, wjeżdżając na powierzchnię wyłączoną z ruchu i spychając Corsę. Obu kierującym należą się więc mandaty. "

   Hazy PawsHazy Paws7 miesięcy temu
  • @Hazy Paws motoryzacja.interia.pl/raporty/raport-polskie-drogi/wiadomosci/news-kolizja-podczas-jazdy-na-suwak-po-czyjej-stronie-lezy-wina,nId,4732997

   luk kloluk klo7 miesięcy temu
  • @luk klo plworld.info/show/ooBvp5-2gIi-q84/wideo.html www.wyborkierowcow.pl/jazda-na-suwak-jakie-bledy-popelniaja-kierowc-jak-jezdzic-na-suwak/

   Hazy PawsHazy Paws7 miesięcy temu
 • Jeszcze jedno, skoro te pasy rozbiegowe stanowią nadal pewien problem, dlaczego nie pociągnąć ciągłej linii dalej ? Niech ona biegnie w taki sposób aby 2 auta najbliżej końca tego pasa miały dopiero możliwość jego zmiany, ba! Można postawić ten pseudo krawężnik co rozdziela pasy tak jak to ma miejsce przed mostem dębnickim na bus pasie?. Przecież to ułatwi znacznie sprawe.

  KamilKamil7 miesięcy temu
  • @Maciej Turski Okej, ale jak widać jest problem kiedy ruch jest większy. W sumie to jakie ma znaczenie czy przy mniejszym ruchu zmienimy pas dopiero na końcu? Dla mnie żaden, a przynajmniej rozwiąże to problem przy dużym ruchu

   KamilKamil7 miesięcy temu
  • Jak się da wcześniej, to czemu tam nie zmianiać pasa. Trzeba pomyśleć. Było powiedziane: jak ruch jest mały możesz pas zmienić wcześniej.

   Maciej TurskiMaciej Turski7 miesięcy temu
 • policjanta trzeba i wlepiać za blokowanie ruchu

  06mateusz1206mateusz127 miesięcy temu
 • Panie Marku ten który jest na pasie mającym kontynuację ma pierwszeństwo nadal on ma obowiązek umożliwic wjazd A nie ustapic

  Lukasz LukaszLukasz Lukasz7 miesięcy temu
  • @iowa406 Bardzo dobry wywód, zgadzam się z nim, ale jest nie na temat. Nie pytałem jaka jest różnica między posiadaniem pierwszeństwa a byciem wpuszczanym, tylko ironicznie pytałem, jaką jest różnica między ustąpieniem pierwszeństwa a umożliwieniem przejazdu. Bo jak wiadomo to jest to samo

   Qba _Qba _7 miesięcy temu
  • @Qba _ Pan Łukasz sięmyli. Gdyż w jeździe na suwak pierszeństwo mamy juz z przepisu. Natomiast jaka jest różnica między posiadaniem pierszeńśtwa , a pierszeńśtwem udzielanym przez innych uczestników? A taka, że np na skrzyżowaniu równorzędnym ten z prawej już z samego p[rzepisu ma pierwszeństwo. Na skrzyżowaniu dróg przy których stoją A-7 i D-1, pierwszeńśtwo z przepisu już ma ten na D1. Skręcając na zielonym gdy piesi też mają zielone, to juz z przepisu Piesi mają pierwszeńśtwo. Natomiast udzielenie ( w większości przypadków z obowiązkiem takiego udzielenia) to np: - autobus wyjeżdżający z zatoki - pieszy wchodzący na PdP ( jak się już na nim znajdzie to je posiada) i tu obowiązku jeszcze strikte nie ma - czy ( o czym wielu nie wie) pojazdy uprzywilejowane. - czy bardzo rzadki przypadek- 4 wlotowe równorzędne, i z każdego wlotu wjeżdżają pojazdy. Który ma pierwszeństwo? Wszyscy i nikt. A pojedzie pierwszy Ten którego sąsiad po prawej puści. Pierwszeńśtwo pozostały w/g prawej ręki ustali sie już samo. I to puszczenie to jest udzielenie pierwszeństwa.

   iowa406iowa4067 miesięcy temu
  • A jaka jest różnica między ustąpieniem pierwszeństwa a umożliwieniem przejazdu?

   Qba _Qba _7 miesięcy temu
  • ???? edit plz

   Maciej TurskiMaciej Turski7 miesięcy temu
 • Sytuacja 4:35 pokazuje jak idiotyczna jest strefa ruchu. Nie ma to jak dojebać mały znak gdzieś za skrzyżowaniem pod blokiem, gdzie każdy normalny kierowca by się nawet nie popatrzył w trakcie jazdy i potem się dziwić, dlaczego są takie sytuacje jak w 5:05 ....

  Rafał ZRafał Z7 miesięcy temu
  • Jak kazdy normalny kierowca nie orientuje sie co sie dzieje naokolo niego, to sie nie dziwie, ze ginie u nas 3k ludzi rocznie na ulicach

   Kamil ArtKamil Art7 miesięcy temu
  • Dokładnie, jeszcze napakowane aut na jezdni. Wystarczyło żeby to Kangoo czy Berlingo stało kilka metrów dalej i znaku nie widzisz. Jedź teraz pierwszy raz taka drogą

   Hamper26Hamper267 miesięcy temu
 • Skrzyżowanie Rzebika-Przewóz to idealny kandydat na rondo. Miejsce jest.

  130rapid130rapid7 miesięcy temu
 • Myślę, że wysłanie tam kilka razy, na cały dzień, patrolu policji, który wlepiałby mandat każdemu nieustępującemu pierwszeństwa przy wyjeździe ze strefy ruchu, zwiększyłoby świadomość przepisów wśród lokalnej społeczności :).

  Marek BalcerzakMarek Balcerzak7 miesięcy temu
 • 5:08 a znak ustąp pierwszeństwa to gdzie?

  AdrianXAdrianX7 miesięcy temu
  • @AdrianX nie musiał mi nikt tłumaczyć znaku na filmie, mając prawo jazdy powinno się jednak znać przepisy i znaki drogowe

   Dominik ChorośDominik Choroś7 miesięcy temu
  • Sławek Kierczak dokładnie! na 4 wlotowym przecieciu sie kierunkow ruchu wyjezdzajacy z drogi niepublicznej musi ustapic pojazdowi jadacemu z naprzeciwka i przecinajacego jego kierunek ruchu, to wynika ze znaku koniec strefy ruchu lub koniec drogi weenetrznej, ale nie wynika ze znaku ustap pierwszenstwa lub stop.

   Kamil ArtKamil Art7 miesięcy temu
  • ka znak A7 ma mniejsza siłę od końca strefy, bo ustępujemy również samochodom z naprzeciwka skręcającym w lewo.

   Sławek KierczakSławek Kierczak7 miesięcy temu
  • @Piotr Pilinko znak A7 nie oznacza, że zbliżamy się do skrzyżowania. Umieszczany jest na drodze podporządkowanej przed skrzyżowaniem z drogą z pierwszeństwem oraz w innych miejscach przecinania się kierunków ruchu, gdzie obowiązek ustąpienia pierwszeństwa wynika z przepisów ustawy "Prawo o ruchu drogowym".

   kaka7 miesięcy temu
  • @AdrianX weź wrzuć prawko do czipsów i zanieś do najbliższego sklepu

   Michał MMichał M7 miesięcy temu
 • Skoro coś nie działa, to trzeba to zmienić. Tak trudno zastosować tu znak ustąp pierwszeństwa? Niestety, polscy kierowcy to ciemnogród w znacznym % i do nich trzeba jak do debila dosłownie. Albo znak ustąp pierwszeństwa albo dodatkowa tablica z informacją o konieczności ustąpienia pierwszeństwa każdemu.

  KamilKamil7 miesięcy temu
  • Po co dodatkowa tablica, skoro jedna juz tam jest?

   Kamil ArtKamil Art7 miesięcy temu
 • polecam też wybrać się na wylot Połanieckiego w kierunku Braci Schindlerów, całkowicie bezkrytyczny wyjazd ze strefy ruchu i tłumaczenie, że te znaki nic nie zmieniają :)

  Bartosz JerdanekBartosz Jerdanek7 miesięcy temu
 • te strefy ruchu są kompletnie niepotrzebne i należy sie ich czym prędzej pozbyć

  KornettKornett7 miesięcy temu
  • Chcesz ludziom ziemie odbierac? Jak za Bieruta?

   Kamil ArtKamil Art7 miesięcy temu
  • Nie można: zwykle te strefy ruchu są prywatnymi drogami poza zarządem regulacji ruchu.

   Piotr PilinkoPiotr Pilinko7 miesięcy temu
 • To może zamiast przekreślonej "strefy ruchu" (albo dodatkowo) dodać trójkąt "ustąp pierwszeństwa"? Nie kosztuje to wiele a w razie czego kierowcy nie będą mieli wątpliwości. Może wstyd się przyznać, ale o tym, że koniec strefy ruchu albo drogi wewnętrznej oznacza "ustąp pierwszeństwa" dowiedziałem się właśnie z Waszych filmów.

  pokrecpokrec7 miesięcy temu
  • @Piotr Pilinko zasada pierwszeństwa z prawej obowiązuje również wyjeżdżających z dróg podporządkowanych na skrzyżowaniach przynajmniej czterech dróg z łamanym pierwszeństwen

   Andrzej NowakAndrzej Nowak7 miesięcy temu
  • pokrec ka znak A7 ma mniejsza siłę od końca strefy, bo ustępujemy również samochodom z naprzeciwka skręcającym w lewo.

   Sławek KierczakSławek Kierczak7 miesięcy temu
  • ​@Tytanusz Też nie do końca: nie ma "zasady prawej ręki". Jest - pierwszeństwo z prawej - ALE TYLKO na skrzyżowaniu dróg równorzędnych. Osobno jest przepis ogólny nakazujący ustąpić podczas skrętu w lewo pojazdowi z naprzeciwka. Natomiast rzeczywiście A-7 nakłada dużo mniejszy obowiązek ustąpienia pierwszeństwa niż włączenie do ruchu (tylko pojazdom na drodze z pierwszeństwem).

   Piotr PilinkoPiotr Pilinko7 miesięcy temu
  • Tylko to nie do końca tak. Jeżeli ty i ktoś z prawej ma ustąp pierwszeństwa, to wtedy respektowana jest zasada prawej ręki. Wyjeżdżając ze strefy ruchu nie przysługuje ci to prawo - ustępujesz wszystkim.

   TytanuszTytanusz7 miesięcy temu
  • Dokładnie jestem tego zdania, jak dla mnie wystarczy chwila nieuwagi i nawet nie zobaczymy tego znaku, a taki żółty trójkąt od razu wpada w oczy. Prosta sprawa, a załatwiłaby wiele problemów.

   Ronal ORonal O7 miesięcy temu
 • Ile znaków może znajdować się tak blisko jak na wyjeździe z strefy?

  AndrzejAndrzej7 miesięcy temu
 • Strefa ruchu to totalny kretynizm i trzeba to jak najszybciej zlikwidować

  Tomdzik007Tomdzik0077 miesięcy temu
  • Qba _ bo mozna

   Kamil ArtKamil Art7 miesięcy temu
  • @Kamil Art Jesteś idealnym przykładem efektu Dunninga-Krugera. Jak ty mnie pouczasz, że wystarczy znać przepisy i jednocześnie piszesz, że bez stref ruchu można legalnie jechać pod blokiem 130 km/h, to nie mamy o czym rozmawiać. Nie będę już ci odpisywać

   Qba _Qba _7 miesięcy temu
  • Qba _ idea jest prosta, zebys nie mogl legalnie zapierdalac 130kmh bez prawa jazdy pod blokiem. Nie wymaga to wielkiej wyobrazni, tylko znajomosci przepisow

   Kamil ArtKamil Art7 miesięcy temu
  • @Kamil Art Gdzie ja napisałem, że nie wiem jakie są przepisy w strefie zamieszkania albo nie wiem jakie są różnice między strefą ruchu albo strefą zamieszkania? Napisałem, że wiem jaka idea przyświeca strefom zamieszkania, a nie wiem w jakim celu są utworzone strefy ruchu. W żadnym kraju nie ma problemów ze strefami ruchu tylko w Polsce. A jeżeli już przypierdalamy się do siebie nawzajem, to ja znam wszystkie zasady strefy zamieszkania. A ty naucz się czytać ze zrozumieniem albo dla własnego dobra wyłącz internet i przestań się kompromitować. Najlepsze są komentarze w stylu "idź do starosty i oddaj prawo jazdy", jak się nie zrozumie czyjegoś komentarza albo samemu jest się w błędzie 😉

   Qba _Qba _7 miesięcy temu
  • Qba _ mam nadzieje ze nie masz prawa jazdy! Roznica jest ogromna. Strefa ruchu to droga NIEPUBLICZNA na ktorej obowiazuja zasady PoRD. Strefa zamieszkania to strefa max 20kmh i pierwszestwo pieszych

   Kamil ArtKamil Art7 miesięcy temu
 • Te oznaczenia stref ruchu to zmora polskich dróg; znaki poziome są znacznie lepsze bo prawie nic nie ogranicza ich widoczności. Uwierzcie mi, gruba biała krecha na jezdni potrafi zdziałać cuda a oprócz tego można jeszcze dorzucić wysepkę na wjeździe i nikt nie będzie mógł się wytłumaczyć, że nie było widać. W tym zaś konkretnym przypadku wystarczyłoby zrobić niesymetryczne rondo i problem rozwiązałby się sam...

  pab Tubekpab Tubek7 miesięcy temu
  • Pan CyclingKam będzie latał z łopatą każdego ranka

   pab Tubekpab Tubek7 miesięcy temu
  • pab Tubek ale kto ma to odsniezac? Strefy ruchu to drogi niepubliczne

   Kamil ArtKamil Art7 miesięcy temu
  • Nie, nigdy. A o pługach śnieżnych nawet nie słyszałem. Zaś wysepka na wjeździe do strefy to z pewnością zaspa śnieżna. A jeśli to zawiedzie to w ostateczności można już ten znak postawić.

   pab Tubekpab Tubek7 miesięcy temu
  • Znaki poziome zamiast pionowych ? Genialny pomysł ! Mam tylko jedno pytanie: słyszałeś o czymś takim jak śnieg ?

   Marek BalcerzakMarek Balcerzak7 miesięcy temu
 • Na polskich drogach są problemy bo przepisy są niejasne, policji mało, toleruje sie chamstwo, itp, itd. Przepisy niejasne, bałagan w oznaczeniach, brak prawidłowych interpretacji przepisów, itp, itd...

  Andrzej TajemniczeAndrzej Tajemnicze7 miesięcy temu
  • Akurat w tym zakresie przepisy są jasne: gorzej, jak znak końca strefy zamieszkania/ruchu jest ustawiony w pewnej (jakieś dwadzieścia metrów) odległości od przecięcia dróg - i wtedy nie zawsze wiadomo, czy to jest skrzyżowanie czy nie.

   Piotr PilinkoPiotr Pilinko7 miesięcy temu
 • "Toyota wymusiła pierwszeństwo" ciekawe stwierdzenie. Przecież Pan Marek nie miał pierwszeństwa bo zmieniał pas ruchu a toyota powinna mu to umożliwić na zasadzie zamka błyskawicznego a nie na zasadzie pierwszeństwa

  Paweł PawełPaweł Paweł7 miesięcy temu
  • @Paweł Paweł Jak to nie znosi pierwszeństwa Toyoty? To co oznacza fragment "z wyjątkiem ust. 4a i 4b" jeśli nie właśnie warunki, pod którymi 22.4 przestaje obowiązywać?

   Mac GajwerMac Gajwer6 miesięcy temu
  • @ka ani punkt 4a ani punkt 4 nie znosi pierwszeństwa z toyoty i nie przekazuje je Panu Markowi. Punkt 4a nakłada obowiązek na toyotę aby ona umożliwiła Panu Markowi zmianę pasa ruchu poprzez zmniejszenie prędkości lub zatrzymanie się. Natomiast gdy toyota zwalnia lub się zatrzymuje(w myśl zasady jazdy na suwak) bo Pan Marek będzie zmieniał pas ruchu to w takiej sytuacji Pan Marek wymusza pierwszeństwo na toyocie bo zmusił ją do zmniejszenia prędkości lub do zatrzymania sie i właśnie żeby tego nie można było zakwalifikować do wymuszenia pierwszeństwa jest punkt 4.

   Paweł PawełPaweł Paweł7 miesięcy temu
  • @Paweł Paweł tyle że 4 pkt brzmi tak: Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony. Ale prawda jest taka, że ktoś to powinien doprecyzować...

   kaka7 miesięcy temu
  • @tol412 art. 22 ust. 4a pord W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy. Nigdzie tu nie występuje słowo "pierwszeństwo" więc Pan Marek nie miał pierwszeństwa ale toyota powinna umożliwić mu zmianę pasa ruchu i za to jest teraz mandat dla toyoty ale w przypadku kolizji to Pan Marek byłby winny bo to on zmienia pas ruchu ale toyota mogła by dostać mandat za nie stosowanie się do ww przepisu ruchu drogowego

   Paweł PawełPaweł Paweł7 miesięcy temu
  • @Paweł Paweł Wina tego,który nie zastosował jazdy na suwak. W tym przypadku padło na tojote.

   Jan KowalskiJan Kowalski7 miesięcy temu
PLworld