Jedź bezpiecznie odc. 830

25 sty 2021
96 042 wyświetleń

Komentarze
 • O, fajnie wyjaśnione. Pozdrawiam z SR - Same Ronda aka Rybnika ;)

  PääkäyttäjäPääkäyttäjä3 dni temu
 • W Polsce niestety instruktorzy nauki jazdy są odpowiedzialni za większość z tych bajek. Mój instruktor np. twierdził, że jadąc z trójkąta w lewo mamy pierwszeństwo przed osobą skręcającą w prawo ze stopu. Nawet egzaminator nie miał z tym problemu i nie odznaczył nic w trakcie egzaminu.

  Kamil KurzynowskiKamil Kurzynowski3 dni temu
 • Panie Marku, z całym szacunkiem... ale czy przypadkiem nie mamy zjawiska "badaczy pisma świętego"? Kodeks drogowy to jedno, szkoły jazdy - drugie. Często sądy rozstrzygają sprawy kolizji i wypadków ? Powoływani są przy tym biegli w zakresie prawa o ruchu drogowym. Czy nie wydaje się koniecznym ujednolicić system szkolenia i interpretowania przepisów ? Są duże rozbieżności w interpretacji zagadnienia. Już nie wspomnę o oznakowaniu dróg, rond..... co miasto, to jakieś nowinki. Przecież macie kontakty między sobą, oraz z właściwymi organami. Pozdrawiam.

  Robert SeniorRobert Senior6 dni temu
 • Problemem jest też wciskanie dwóch pasów na rondach z wysepką o wielkość mojego salonu. Zmiana pasa na tych małych rondach jest problematyczna bo jest na nią mało czasu przez co wiele osób jedzie prawym pasem nawet jak objeżdża rondo. Powinni to uporządkować i wymusić używanie odpowiednich pasów do poszczególnych kierunków jazdy.

  bajjzelbajjzel7 dni temu
 • Pan Marek ma rację i przepisy ruchu drogowego to potwierdzą. Jednak taka jazda po rondzie powoduje korki więc kierowcy wyrobili sobie nawyk zjazdu z lewego pasa co znacznie upłynnia ruch rozładowując przy tym korki. Prawo o ruchu drogowym w tym przypadku kuleje.

  uki90ruki90r8 dni temu
 • Wszystko jasne. Ale oznaczenia poziome - strzałki na pasach ruchu przed wiazdem na rondo - nie mają zatem żadnego znaczenia, co więcej dezorientują, bo co oznacza na lewym pasie przed wiazdem strzałka pokazująca kierunek 'na wprost i na lewo'? Skoro rondo teoretycznie po "przecięciu nożyczkami" to droga na wprost ze skrętami tylko w prawo to nie ma możliwości skrętu w lewo!? Strzałki te zatem odnoszą się do kierunków w kontekście przestrzennym? A skoro tak to ich znaczenie komplikuje prostą ja się wydaje zasadę albo jeździsz dookoła ronda po obu pasach albo zjeżdżasz z ronda, ale tylko z pasa prawego.

  Wojciech WWojciech W8 dni temu
 • Proszę Pana, to co pan mówi jest pozbawione sensu i powoduje zamieszanie (w konsekwencji stłuczki na rondach). Rondo to BUFOR (odsyłam do def. określenia). Wystarczy zasada: prawym pasem TYLKO DO NAJBLIŻSZEGO ZJAZDU Z RONDA, wszystkie inne przypadki PAS LEWY. Przy takim scenariuszu brak kolizji i wstrzymywania ruchu...

  Andy AliveAndy Alive12 dni temu
  • @Andy Alive na palcu Grunwaldzkim z tego co widzę są po prostu wyznaczone pasy ruchu. Grzyby tego nie było, to te strzałki nie miałby sensu

   MateuszMateusz10 dni temu
  • @Andy Alive Oczywiście zgadzam się, ale linia ciągła przed przejściem dla pieszych też istnieje i też jest informacją... Nie chodzi mi o to, że się nie da, albo że to zły pomysł. Tak byłoby lepiej i bezpieczniej, ale jakoś mi brak wiary w nasz naród i naszych kierowców, naszych instruktorów;) Dużo ludzi chętnie patrzy na nowe rozwiązania również te komunikacyjne, próbuje się doszkolić, szuka informacji. Reszta jeździ na pamięć lub tak jak głosił kodeks drogowy z 1922r. i ma cały boży świat w nosie. Co do "zasad" coś takiego w Polsce nie istnieje! Była zasada jazdy na suwak, ktoś się stosował - nieliczni, dopóki nie będzie przepisu i bata w postaci mandatów etc. Zasada włączania się do ruchu na autostradzie mówiąca o wykorzystaniu całego pasa, komu to potrzebne mam 60 na liczniku mogę wjechać na autostradę. Także wracając do meritum, po moim długim wylewaniu żali, osobiście wolałbym, żeby na takim rondzie od innych uczestników drogi oddzielał mnie mur :)

   smolikjrsmolikjr11 dni temu
  • @smolikjr Szanowny Panie, na świecie są ronda 5,6 i nawet 10 pasów i nikt murów nie stawia, tylko... info na pasie, którym zjazdem wolno i po zabawie... (np. pl. Grunwaldzki Wrocław - można, można...)

   Andy AliveAndy Alive11 dni temu
  • Faktycznie miało by to sens jeżeli pas prawy byłby oddzielony murem betonowym tak żeby kierowca nie mógł w ostatniej chwili pojechać prosto (pachołki krawężniki itd. to dla niektórych mało). Ewentualnie tak jak czasami ma to miejsce wyznaczony jest do tego dedykowany pas ruchu. Swoją drogą chyba po to wymyślono ronda turbinowe, które dopuszczają ruch z jednego pasa w dwóch kierunkach w przypadku krzyżowania się 4 dróg.

   smolikjrsmolikjr11 dni temu
 • Sa tez takie ronda z 4ma pasami dookola i wtedy matko świnta

  Krzysiek MKrzysiek M12 dni temu
 • Super wyjaśnione Panie Marku 👍👏

  justyna lisjustyna lis14 dni temu
 • 0:39 proszę spróbować zdać egzamin na prawo jazdy w Częstochowie stosując się do tej zasady. Powodzenia.

  Unabomber1986Unabomber198614 dni temu
 • pan Krzysztof nie rozumie ze rondo to skrzyzowanie o zmienionej trajektorii ruchu moglo by w sumie miec tez ksztalt serduszka albo koniczyny a zasady nadal by obowiazywaly jak na zwyklym skrzyzowaniu

  matimati14 dni temu
 • Ludzie to są jednak tępi. Od lat tłumaczy się im elementarne rzeczy jak chociażby zjazd ze skrzyżowania o ruchu okrężnym i nic. Jak grochem o ścianę. A wszyscy teraz magistrzy i inżynierowie... Polskie społeczeństwo. Natomiast spróbuj człowieku popełnić błąd, zagapić się lub chociażby jechać z przepisową prędkością w mieście... to zaraz trąbienie, miganie światłami, bluzgi i zwykłe chamstwo.

  Artur imgwArtur imgw16 dni temu
 • Ja także potwierdzam, że ten program rozwiał sporo moich wątpliwości i cieszę się, że nie zniknął. Pozdrawiam

  AnnaAnna16 dni temu
 • Na pokazywanych rondach pasy ruchu są odzielone linią przerywaną. Rozumiem więc, że organizacja ruchu dopuszcza zjazd z ronda z lewego pasa. Zjeżdzajacy musi ustąpić pierwszeństwa dla poruszającego się prawym pasem na wprost, a następnie może zjechać z ronda. Jak widzę na codzień _ takie rozumienie ruchu działa.

  Piotr BieleckiPiotr Bielecki16 dni temu
  • @smolikjr Sorry, tyle jest obecnie najróżniejszych analiz, że mój detektor sarkazmów zupełnie stracił czułość. :P

   mrfloydmrfloyd11 dni temu
  • @mrfloyd Dzięki, za przytoczenie konkretnego zapisu. Miałem nadzieję, że sarkazmu zostanie wyłapany;) No właśnie jakoś na prostej drodze taki manewr wydaje się idiotyczny w ruchu okrężnym to standard

   smolikjrsmolikjr11 dni temu
  • ​@smolikjr Sposób zachowania w przypadku zmiany pasa ruchu/skrętu w prawo definiuje zapis PORD: 2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się: 1) do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo; Tak więc niezależnie od tego czy linia jest przerywana - skręcić w prawo z pasa lewego nie możesz. Nie ma też przepisów, które odwoływałyby powyższy obowiązek w przypadku skrzyżowania o ruchu okrężnym.

   mrfloydmrfloyd11 dni temu
  • Zgadza się ....jak na drodze dwupasmowej jest przerywana to też można ze skrajnego lewego skręcić w prawo. Problem pojawia się jak na prawym pasie jest auto, które jedzie prosto

   smolikjrsmolikjr11 dni temu
  • @Piotr Bielecki a po co są znaki na pasach ruchu dokładnie przed rondem, to takie ozdoby czy może wskazują jak się poruszać po rondzie, polecam videa na temat poruszania się na rondzie z różnych krajów UE aby nie popełnic wypadku.To video zostało zgłoszone na policję w Krakowie za wprowadzanie w błąd poprzez ignorowanie oznakowanie a tym samym wprowadzanie w błąd innych.

   eretteneretten15 dni temu
 • bardzo dobrze pan tłumaczy szacun

  Andrzej KranikAndrzej Kranik16 dni temu
 • Panie Marku tak jak Pan tłumaczy prawidłowe opuszczenie ronda to dokładnie tak nauczył mnie starszy instruktor 28 lat temu. Do tej pory nigdy nie miałem problemów nawet na największych rondach w Europie.

  lexlex17 dni temu
 • Ale niestety Prawko dostają osoby które nie rozróżniają kierunków jazdy i jedyny sposób to zasada ograniczonego zaufania a nie zapierdalania!

  Dariusz KsionekDariusz Ksionek19 dni temu
 • w Katowicach rondo im. Ziętka przy Spodku jest z pozoru nudnym skrzyżowaniem, a okazuję się bardzo zaskakującym dla wielu. Wygląda na pospolite rondo z dwoma wyznaczonymi pasami ruchu po obwiedni, jak na w/w filmiku. Żadne tam turbinowe wynalazki, jak spojrzeć nawet doświadczonym okiem. A jednak można tam zjeżdżać z ronda z lewego pasa i ma się pierwszeństwo przed jadącym dalej po rondzie na pasie prawym. Niektórzy obyci z PORD jeżdżą tam szczęśliwie przez długie lata i tego nie wiedzą. A niektórzy dowiadują się o tym po latach dopiero po kolizji, gdy sami wzywają policję w przeświadczeniu o swojej racji.... i dostają mandat i 6pkt. karnych. Tak skończyła moja koleżanka z pracy. Ciekawe czy wyłapiecie dlaczego. Owe rondo z góry: goo.gl/maps/tznBs6aRcxPUmVUa9 widok z ulicy na wjeździe na rondo: goo.gl/maps/udH2tZEDmp4nuAer7

  olo koloolo kolo20 dni temu
  • @Mateusz temat rzeka. Nie jestem specem, ale w polskich warunkach widzę to tak. Znak c-12 oznacza ruch okrężny wokół wyspy w danym kierunku. I tyle. Nic więcej. Stosuje się tam zasady ogólne ruchu, chyba,że znaki wskazują inaczej. Odwoływanie się przy tym do jakiejś klasycznej wizji ronda jest niepoparte niczym. A co do oznaczeń czy znak wskazuje skręt,czy jazdę prosto,czy po łuku, to często grafiki znaków odbiegają od rzeczywistego stanu.

   olo koloolo kolo16 dni temu
  • @olo kolo ale co te znaki w zasadzie oznaczają? Sądy w Polsce orzekają, że na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym (rondzie) nie ma obowiązku włączania lewego kierunkowksazu, no na rondzie nie da się skręcić w lewo, a jedynie w prawo zjeżdżając z ronda, jazda prosto to każda dalej po rondzie . A tu nagle ktoś sobie wymyślił, że jazda prosto to zjazd z ronda?

   MateuszMateusz17 dni temu
  • @Mateusz ten niuans, to znaki pionowe F-10, które w odróżnieniu do prawie wszystkich innych rond są umieszczone na samym rondzie przed każdym zjazdem. Z obserwacji widzę, że mało kto je zauważa, a jeszcze mniej ma świadomość, że w przeciwieństwie do tego typu znaków (pionowych lub poziomych) umieszczonych przed rondem, te już wyznaczają kto ma, a kto nie pierwszeństwo przy zjeździe z ronda i nakazują jadącemu prawym pasem zjechać z ronda na najbliższym zjeździe. Jest to o tyle tajemnicze dla wielu, bo nie ma tam oznaczenia poziomego i większość jednak traktuje to rondo jak Pan Marek w powyższym materiale, czyli klasyczne rondo jakich najwięcej, z którego bezkolizyjnie da się zjechać tylko z zewnętrznego pasa, a jadąc pasem zewnetrznym można się kręcić w kółko. goo.gl/maps/UmjakJGndCaYHUrM9

   olo koloolo kolo18 dni temu
  • @olo kolo powiedz ten niuans, czy nie ma czegoś takiego?

   MateuszMateusz18 dni temu
  • @DarekOcias obejrzyj filmik w 5:29 min. Niestety to co jest przed rondem ma się nijak do ustalania pierwszeństwa na samym rondzie. I dodam,że na takim klasycznym rondzie nie ma znaczenia na którym wjeździe kto wjechał i jakie miał wymalowane kierunki przed rondem. Na rondzie jest jedna podstawowa zasada. Zmieniasz pas,to ustępujesz. A zjeżdżając z ronda z pasa wewnętrznego najpierw dochodzi do zmiany pasa na zewnętrzny, a dopiero potem do skrętu w prawo w wyjazd. Tak więc lepiej pamiętaj tą podstawą zasadę, bo to ona decyduje o winie przy kolizji i nic nie zmieni, że udowodnisz, iż ten na prawym pasie pojechał niezgodnie z oznaczeniem poziomym,czy pionowym przed rondem. W praktyce wygląda to tak,że wbrew strzałkom przed rondem, możesz wjechać na rondo pasem zewnętrznym i jeździć nim dookoła, nie patrząc na innych, bo będziesz miał cały czas pierwszeństwo. Ps. To rondo katowickie ma jednak pewien niuans, który wywraca tę zasadę do góry nogami.

   olo koloolo kolo18 dni temu
 • W piotrkowie trybunalski na egzaminie państwowym jak wjedziesz na rondo z zamiarem skrętu w lewo i nie będziesz miał włączonego migacza to masz minus za to uzasadniają to ze rondo to skrzyżowanie skręcasz w lewo masz mieć migacz a jak już zjeżdżasz to masz włączyć lewy

  Stasiek StaskowskiStasiek Staskowski20 dni temu
  • W Gorzowie Wielkopolskim i Barlinku tak samo. W dodatku jak się zajmie prawy pas przy skręcie w lewo też się liczy jako błąd. Chodzi o zwykle rondo z wyznaczonymi dwoma pasami ruchu bez strzalek na wjezdzie.

   LsiuLsiu19 dni temu
  • No to teraz wiem dlaczego sporo narodu sygnalizuje w lewo i jedzie pod prąd na rondzie. Ale nic to, nalepsze jest to, że w moim aucie dźwignia kierunkowskazów powraca do pozycji neutralnej w przypadku obrotu kierownicy w kierunku przeciwnym do włączonego migacza. Kierunkowskaz mogę tyko załączyć jak już wjechałem na rondo. I tak powinno być. Zaraz po wjeździe - kierunek. Próba utrzymania migacza w pozycji w lewo popdczas skrętu w prawo skończyła mi się uszkodzeniem przełącznika.

   DarekOciasDarekOcias20 dni temu
 • Jeśli mamy do czynienia z rondem dwupasmowym (rysunek 2) - po wjeździe na nie, mamy obowiązek zająć właściwy pas ruchu, który jest zgodny z kierunkiem naszej jazdy, tzn. jeśli skręcamy w lewo lub zawracamy na rondzie musimy zająć lewy pas ruchu (wewnętrzny), a jeśli skręcamy w prawo lub jedziemy prosto - prawy (skrajny) pas ruchu (chyba, że znaki mówią inaczej!). Zjazd z ronda dwupasmowego

  Konrad KarelusKonrad Karelus21 dzień temu
  • Nie da się skręcić w lewo na rondzie w rozumieniu skrętu - zmiany kierunku ruchu, wg. ustawy PoRD, chyba że masz na myśli wjazd na posesję, znajdującą się na centralnej wyspie. Kierunek ruchu takiego skrzyżowania biegnie dookoła, więc jedziemy ze skręconymi kołami niezmieniając kierunku ani pasa ruchu. Wykonanie skrętu kierownicą nie jest równoznaczne ze skrętem w lewo/prawo - wg. obowiązujących przepisów.

   mrfloydmrfloyd11 dni temu
 • Z wewnętrznego pasa ruchu na rondzie przed zjazdem zmieniamy pas na wew. ustępując ruchu pojazdom będącym na nim i następnie wykonujemy zjazd z ronda. W wielu miastach powstają ronda ,jeśli tzw turbinowe jest OK a jeśli z dwoma trzema pasami ruchu pojawia się problem a gdy nie uda się zmienić pasa z wewn na zewnatrzny należy objechać rondo dookoła i ponowić manewr .Nikt nie mówi o tym że na rondzie nie wolno się zatrzymaywać a właśnie nie wolno stawać aby na siłę zmienić pas ruchu do zjazdu.

  Konrad KarelusKonrad Karelus21 dzień temu
 • Pokłosie rond turbinowych... (bo skoro tam się da, to czemu by nie tu? zwłaszcza zimą...)

  MishotPLMishotPL21 dzień temu
 • plworld.info/show/hpiOe5bAoYqtg7A/wideo.html

  Konrad KarelusKonrad Karelus21 dzień temu
 • Panie Marku, stwierdzenie iż "skrzyżowanie o ruchu okrężnym jest INNYM skrzyżowaniem niż skrzyżowanie bez wyspy centralnej" NIE WYTRZYMUJE KRYTYKI. 😁 Nie ma w PORD przepisu, który by te skrzyżowania wyróżniał. I Pan o tym dobrze wie!

  Bronisław ZygmuntBronisław Zygmunt21 dzień temu
  • @mrfloyd Doceniam dowcip z błędem logicznym. Ale błędy popełniasz Ty ;-) Skrzyżowanie o ruchu okrężnym jest szczególnym przypadkiem skrzyżowania i z braku wyróżniających go przepisów (nie definicji) podlega tym samym przepisom co każde inne skrzyżowania. Niestety mylnie i niedokładnie cytujesz PoRD. PoRD opisuje zachowania kierowców w sytuacji PRZECINANIA SIĘ KIERUNKÓW RUCHU (art. 25), ale przecięcia dróg to skrzyżowania (art. 2 pkt 10). Więc PoRD mówi "jak traktować skrzyżowania". Jednocześnie PoRD nie opisuje zachowania kierowców podczas zmiany kierunku RUCHU, a wyłącznie podczas ZMIANY KIERUNKU JAZDY (art. 22). W rozporządzeniu o znakach jest mowa o "kierunku ruchu na skrzyżowaniu". Jest to wyraźnie rozróżnione w PoRD i rozporządzeniu. KIERUNEK RUCHU i KIERUNEK JAZDY nie są tożsame, to dwie odrębne kwestie! Prawodawca ich nie miesza! Ty utożsamiając je dochodzisz do złych wniosków. Przykład. Jadę drogą 580 z Zaborówka i w Lesznie skręcam w lewo w drogę 579 w kierunku Białut. Na skrzyżowaniu zmieniam kierunek JAZDY w lewo. Jeśli skrzyżowanie dróg 580 i 579 zostanie przebudowane na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, nic się nie zmieni. W Lesznie na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym dróg 580 i 579 zmienię kierunek jazdy na Białuty, na lewo. Zaś na samym skrzyżowaniu będę poruszał się w kierunku RUCHU określonym na znaku C-12, nie zmieniając kierunku JAZDY (na Białuty). Uprzedzając pytanie: nie da się dojechać z Zaborówka do Białut przez Leszno skręcając w Lesznie w prawo.

   Bronisław ZygmuntBronisław Zygmunt6 dni temu
  • Błąd logiczny. Jakby skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie było inne to nie miałoby przecież ruchu okrężnego. ;) Co do zasady nie ma w PoRD przepisu który mówiłby "jak mamy traktowac" skrzyżowania - to jest tylko mowa potoczna. PoRD jedynie opisuje zachowanie kierowcy w sytuacjach przecinania się KIERUNKÓW RUCHU i zmian KIERUNKÓW RUCHU, a kierunek ruchu na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym wynika wprost z definicji i nie ma nic wspólnego z kierunkiem ruchu na skrzyżowaniach klasycznych - dlatego mówienie o takim samym skrzyżowaniu to trochę tak jakby nie zauważyć, że rower od samochodu jednak czymś się różni, mimo że oba są pojazdami i służą do przemieszczania się. Kiedyś ktoś mądry, w poradach dla kursantów napisał, że na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym stosujemy przepisy takie same jak na skrzyżowaniach klasycznych. Z czasem powtarzający tę sentencję przeinaczyli ją na "traktowanie skrzyżowań tak samo... ", przestali ją analizować i zatracili zupełnie kontekst. Kluczowe jest to, że zachowanie kierowców wynika wyłącznie z tego czy poruszają się ZGODNIE Z KIERUNKIEM RUCHU, czy ZMIENIAJĄ KIERUNEK RUCHU - i właśnie W ODNIESIENIU DO KIERUNKU RUCHU stosujemy TE SAME ZASADY poruszania się na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym co na skrzyżowaniach klasycznych.

   mrfloydmrfloyd11 dni temu
 • Czy ruszając z przystanku MZA na pasie ruchu gdzie koperta przystankowa zajmuje 2/3 pasa powinienem włączyć kierunkowskaz ?

  coalakuchecoalakuche21 dzień temu
  • Cześć. To zależy czy pojazdy, które Cię omijają muszą zmieniać pas ruchu na sąsiedni czy nie. Jeśli muszą zmieniać pas - znaczy to, że znajdujesz się na pasie i ruszając kontynuujesz jazdę (bez migacza). Jeśli nie muszą zmieniać pasa - ruszając włączasz się do ruchu (z migaczem). Szerokości.

   Radosław BuchtaRadosław Buchta20 dni temu
 • Uff tak jeżdżę. Tylko jeśli nie zdążyłem zmienić pasa jedź dalej dookoła. A psiarnia nie wlepi mandatu za blokowanie rada? Że jeżdżę sobie w kółko ?

  Wielebor DębskiWielebor Dębski21 dzień temu
  • A skąd! Możesz sobie lewym, środkowym, prawym jeździć w kółeczko do znudzenia - ich to mało obchodzi.

   RozmarynkaRozmarynka19 dni temu
 • Jezdze dużo po Anglii.. Oni maja idealne podejscie do jazdy po rondzie... Pozdrawiam

  Robertus 696Robertus 69622 dni temu
 • W Polsce ronda powinny być kwadratowe, bo istoty koła nie ogarniamy...

  charlie beltcharlie belt22 dni temu
  • I dlatego wynalazek koła ma tak wielkie znaczenie w dziejach świata. Z tego co obserwujemy to nie powstało ono na terenach aktualnej Polski.

   DarekOciasDarekOcias20 dni temu
  • To nie jest problem z przepisami, infrastrukturą, a tym, że co drugi debil ma prawko, które zdobył przez przypadek. Osoby z małych miejscowości powinny mieć obowiązek zdawania w mieście wojewódzkim, a tymczasem zdają gdzieś po wsiach, gdzie nie ma rond, tramwajów, często sygnalizacji świetlnej i później mając papier wjeżdżają do miasta i zaczyna się dramat. Co drugi powinien stracić uprawnienia, a i zawodowi też, bo zdali paręnaście lat temu i wydaje im się, że życie stoi w miejscu, w 1970...gdy nie było aut.

   BunczuBunczu21 dzień temu
 • Mamy rondo z wysepką o średnicy 1.5 metra. Spróbuj nie włączyć lewego kierunkowskazu jadąc w lewo.

  Mariusz BorowskiMariusz Borowski22 dni temu
 • Pierwsze rondo powstało na świecie ponad 100 lat temu, a polaczkom nadal trzeba tłumaczyć jak po nim jeździć. Wy mentalnie jesteście na poziomie wozów drabiniastych. Ogrodzić was i nie wpuszczać na drogi cywilizowanego świata.

  FelippeFelippe22 dni temu
 • Przed wjazdem na rondo jeśli chcemy pojechać inaczej niż w prawo lub prosto powinniśmy zawsze włączać lewy kierunkowskaz, ponieważ inny pojazd chcący wjechać na rondo ma pewność, że jedziesz np. w lewo na rondzie, a nie prosto, bo masz włączony lewy kierunkowskaz! Tego powinni uczyć!

  William NowakWilliam Nowak22 dni temu
  • Nie no, nie powinni raczej uczyć jeżdżenia na rondzie w lewo, bo to pod prąd jest. Chciałbyś żeby uczyli jak łamać przepisy?

   esperto plesperto pl22 dni temu
 • plworld.info/show/kqqPZdWfi3q1oJc/wideo.html plworld.info/show/nnSuZsyXgWPIl8Y/wideo.html plworld.info/show/gpGuhtW8eqCeqsY/wideo.html

  eretteneretten23 dni temu
 • Zapraszam do Katowic, gdzie chcąc jechać na wprost musimy włączyć lewy kierunkowskaz :)

  Roman DytkowiczRoman Dytkowicz23 dni temu
  • @mrfloyd jazda na wprost wiąże się ze zmiana pasa ruchu, zmiana kierunku jazdy na rondzie może odbyć się tylko w prawo.

   Roman DytkowiczRoman Dytkowicz11 dni temu
  • Kierukowskaz zależy od tego czy wykonujemy skręt w rozumieniu PoRD, a skręt w rozumieniu PoRD jest wtedy gdy zmieniamy kierunek ruchu. Jeśli jazda na wprost wiąże się ze zmianą kierunku ruchu to faktycznie należy ją sygnalizować jako skręt. Analogicznie - jeśli skręcamy, ale nie zmieniamy kierunku ruchu to nie sygnalizujemy.

   mrfloydmrfloyd11 dni temu
 • Według przepisów gdy wjeżdżam na rondo mogę sobie jechać na nim dowoli PRAWYM PASEM..Dlaczego miałbym szybko z niego zjechać?

  Damian KowalskiDamian Kowalski23 dni temu
  • ​@Damian Kowalski Myślałem, że chodziło tam o to by prawym jechać tylko do najbliższego zjazdu. W każdym razie tak jak piszesz, nie ma limitów okrążeń. ;)

   mrfloydmrfloyd9 dni temu
  • @mrfloyd No tak ale według prawa mogę sobie jeździć dookoła ronda prawym pasem cały dzień;)

   Damian KowalskiDamian Kowalski10 dni temu
  • Bo wg. gościa programu 'przyblokowujesz' rondo. Wg. tej teorii, osoby jadące prawym pasem dwupasmówki przyblokowywałyby jezdnię - nijak to się nie klei, szczególnie że rondo z natury jest obiektem, po którym nie powinno się zbyt szybko jeździć, należy zachować na nim szczególną ostrożność(skrzyżowanie), itp. Imho zwyczajnie w świecie puste słowa.

   mrfloydmrfloyd11 dni temu
 • Tłumoki i tak będą dalej dyskutować i doktoryzować się. A tym idiotom z WORDów też trzeba by było przetłumaczyć zasady poruszania się po rondach i skończenie z tymi idiotycznymi kierunkowskazami przed! Jedyny sens ma użycie przed małym rondem prawego kierunku, jeśli opuszczamy je pierwszym zjazdem.

  Tadek RafałTadek Rafał23 dni temu
 • Włączam prawy kierunkowskaz przed wyjazdem na rondo jeżeli opuszczam rondo pierwszym możliwym zjazdem.

  smolen19smolen1923 dni temu
  • Prawo mówi jedynie o tym, że sygnalizujemy 'zawczasu i wyraźnie'. Także to do kierowcy należy decyzja w którym momencie dla jego zjazdu z ronda wypada sygnalizowanie zawczasu i wyraźnie. :)

   mrfloydmrfloyd11 dni temu
 • Jeśli chodzi o wyjazd z ronda dwupasmowego. Mamy rondo, gdzie kierowcy na prawym pasie mogą tylko zjechać, bo za zjazdem jest już część wyłączona z ruchu. Z wypowiedzi na filmie wynika, że samochód jadący prawym pasem może zjechać wjeżdżając na zjeździe na jeden z dwóch pasów. Mamy takie rondo u nas w mieście i mogę zagwarantować, że absolutnie każda próba wykonania takiego manewru w chwili, gdy na pasie środkowym kierowca również zamierza zjechać z ronda, kończyłaby się kolizją lub w optymistycznych przypadkach gwałtownym hamowaniem i trąbieniem. Dlaczego? Ponieważ kompletnie bez sensu jest w takim wypadku jadąc prawym pasem zjeżdżanie na lewy pas na zjeździe. Już w innym filmie opisywano skrzyżowanie z dwoma pasami ruchu. Stojący po przeciwnej stronie skrzyżowania kierowcy skręcają w tę samą ulicę (ten sam zjazd). Skręcający w prawo wjeżdżają na zewnętrzny, a skręcający w lewo na wewnętrzny. Jest tutaj taka sama sytuacja jak na rondzie ponieważ skręcający w prawo ma pierwszeństwo w wyborze pasa. Może wjechać tak samo jak zjeżdżając z ronda na pas zewnętrzny lub wewnętrzny. Jednak tutaj pan, który opowiada we filmie jak prawidłowo jeździć zauważa, że bardziej sensowne wydaje się ułatwianie ruchu kierowcom skręcającym w lewo, pozostawiając pas wewnętrzny do ich dyspozycji. Wypadałoby być konsekwentnym i zwrócić na to uwagę również w przypadku ronda. Jest bardzo dużo sytuacji, gdy jadący wewnętrznym pasem na rondzie najzwyczajniej zajeżdża drogę ścinając tak, by wjechać na prawy pas dopiero podczas zjazdu. Niedouczenie, czy jak to nazwać?

  Krzysztof KucnerKrzysztof Kucner23 dni temu
  • Jest pewna różnica - na wjeździe wszystkie pasy tej jezdni prowadzą w tę samą stronę. Analogicznie do sytuacji zwykłego skrzyżowania, gdzie dwa prawe pasy mają namalowane strzałki w prawo. Natomiast w przypadku zjazdu z ronda, mamy klasyczną zmianę kierunku jazdy i trzeba zastosować się do przepisów dotyczących skrętu - sygnalizacja zmiany kierunku jazdy zawczasu i wyraźnie i zbliżenie się do prawej krawędzi jezdni. Co do sensu to już pytanie do osoby, która wymyśliła taki układ pasów ruchu na wjazdach i zjazdach. Może być tak, że ruch pojazdów ze wspomnianego przez CIebie wlotu dzieli się na rondzie i pojazdy wjeżdżające obok siebie najczęściej rozdzielają się. Albo zwyczajnie w świecie chodzi o udrożnienie zjazdów, które tuż za skrzyżowaniem mogą się nieco blokować- wtedy pojazdy z pasa zewnętrznego wykorzystają możliwość skorzystania ze zjazdu na pas lewy(zgodnie z zasadą ruchu prawostronnego jazdy "możliwie blisko" prawej krawędzi jezdni) - to w sumie chyba kluczowe uzasadnienie, ponieważ broni przed zakorkowaniem całego skrzyżowania przez pojazdy chcące zjechać z ronda bezpośrednio z pasa wewnętrznego.

   mrfloydmrfloyd11 dni temu
 • Cześć. Wszystkim kolegom i koleżankom zza kółka, którzy są utwierdzeni w przekonaniu, że rondo to jedno skrzyżowanie (bo "zawsze tak było", "wszyscy to wiedzą" i "tak nas uczyli, a potem wymagali na egzaminie"), proponuję rozważyć następującą sytuację: wyobraźcie sobie, że rondo pokazywane w programie nie ma oznakowania. Żadnego - ani pionowego, ani poziomego. Zarówno na wlotach, jak i na rondzie. Tylko czysty asfalt. I teraz: 1. Wjeżdżając na rondo mamy pierwszeństwo, bo znajdujemy się po prawej stronie tych, którzy są już na rondzie. 2. Będąc na rondzie i zbliżając się do kolejnego wlotu, przepuszczamy wjeżdżających tym wlotem, bo teraz my mamy ich po swojej prawej. 3. W obu przypadkach stosujemy elementarną regułę prawej ręki, opisaną w art. 25 ust. 1 ustawy PoRD, który brzmi: "Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony (...)". 4. Zwracam uwagę na zwrot "zbliżając się do skrzyżowania". Jeśli rondo byłoby jednym skrzyżowaniem, to po co stosować się do reguły prawej ręki, skoro jesteśmy już na skrzyżowaniu, a nie - że się dopiero do niego zbliżamy. Nie znalazłby się odważny, który mknąłby rondem bez sprawdzenia, czy z prawej mu ktoś nie "wyskoczy". 5. Gdyby nadal twierdzić, że rondo to jedno skrzyżowanie, to ta sama reguła prawej ręki uniemożliwiałaby wjazd na rondo w sytuacji, gdy na wlocie znajdującym się z naszej prawej strony znajdowałyby się pojazdy. Rondo przy "naszym" wlocie mogłoby być puste, a mimo to nie moglibyśmy wjechać, bo wlot z naszej prawej byłby drogą na tym samym skrzyżowaniu. 6. Ustawienie jakichkolwiek znaków na skrzyżowaniu nie powoduje, że skrzyżowanie przestaje być skrzyżowaniem (z wyjątkiem "Strefy zamieszkania" lub "Droga wewnętrzna"). Nawet postawienie znaku "zakaz ruchu" lub "droga bez wylotu" na którejś z dróg dochodzących do skrzyżowania nie powoduje, że przestaje ono być skrzyżowaniem. Tym bardziej znak C-12 "ruch okrężny" tego nie powoduje. Ktoś może powiedzieć "a co za różnica - jedno skrzyżowanie czy pięć?". W przypadku rond z jednym pasem na obwiedni i jednopasowymi wlotami - żadna. Ale gdy liczba pasów jest większa - kolosalna. Bo gdy będąc na rondzie zbliżamy się do kolejnego zjazdu, należy zapomnieć o znakach, które były na wlocie (bo dotyczyły skrzyżowania, które już za nami) i stosować się do znaków, które dotyczą skrzyżowania, do którego się zbliżamy (linii wyznaczających pasy, linii prowadzących). Tyle wystarczy, żeby bez obaw i zbędnych filozofii pokonywać ronda. Szerokości.

  Radosław BuchtaRadosław Buchta23 dni temu
  • @Radosław Buchta wyszukaj sobie, PRD to nie biblia:)

   Dariusz BDariusz B23 dni temu
  • @Dariusz B Pisanie tekstu wielkimi literami to marny argument. Gdybyś mógł to "wprost" wskazać, chętnie się zapoznam.

   Radosław BuchtaRadosław Buchta23 dni temu
  • rondo c12 to jedno skrzyżowanie, bo WPROST stwierdza to PRD

   Dariusz BDariusz B23 dni temu
 • Z innej beczki, co sądzisz o samochodach policyjnych nieoznakowanych czy to jest pojazd specjalny i czy powinien mieć oznaczenie pojazdu specjalnego ?"Pojazd specjalny - pojazd samochodowy lub przyczepa, przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i przedmioty związane z wykonywaniem tej funkcji."

  Sissi JRTSissi JRT23 dni temu
 • asia na rądku jedzie w lewo

  ŁUKASZ FantiniŁUKASZ Fantini24 dni temu
 • Cały nasz kodeks drogowy do kosza, przetłumaczyć angielski na nasze z uwzględnieniem ruchu prawostronnego i wreszcie byłby porządek.

  PawełPaweł24 dni temu
  • @Paweł Bo polscy kierowcy to w 90% wszystkowiedzące debile?

   FelippeFelippe22 dni temu
  • @ŁUKASZ Fantini a niby dlaczego?

   PawełPaweł24 dni temu
  • sratytaty to co sprawdza sie w anglii nie sprawdzi sie u nas.

   ŁUKASZ FantiniŁUKASZ Fantini24 dni temu
 • Nie zgodzę się w jednym, że jak kierujący porusza się prawym pasem ruchu przy wjeździe na rondo, to przy zjeździe z tego skrzyżowania może zająć prawy lub lewy pas ruchu. Art. 16.1 UPoRD stanowi, że: Art. 16. 1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny. pkt 4 natomiast, że: 4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa. Więc kierujący jadący prawym pasem jedzie blisko prawej krawędzi, a nie jadąc prawym pasem nagle zajmuje pas lewy i zjeżdża do lewej krawędzi jezdni.

  MariMari24 dni temu
  • @Piotr K Opisana sytuacja została trafnie oceniona zarówno przez policjantów, jak i autora artykułu. Natomiast gdybyś mógł doprecyzować, w jakiej kwestii ta sytuacja utwierdza Cię, że masz rację?

   Radosław BuchtaRadosław Buchta16 dni temu
  • @Radosław Buchta Faktycznie, dzięki za wyjaśnienie. Choć tu się pewnie ktoś zaraz odezwie, że zjeżdżając z ronda nie zmieniamy kierunku. Z czym się oczywiście nie zgadzam. To w takim razie jak wyjaśni Pan tę sytuację? Wiem że strony internetowe to mało wiarygodne źródło informacji, ale tutaj jest opisana sprawa zakończona mandatem od policji. Utwierdzająca mnie w przekonaniu, że mam rację. motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/polski-kierowca/news-dwoch-kierowcow-skrecilo-na-ten-sam-pas-kto-zawinil,nId,4816720#comments4-1

   Piotr KPiotr K19 dni temu
  • @Piotr K Gdy poruszasz się po rondzie, to na każdym wlocie/wylocie możesz kontynuować jazdę na wprost po rondzie lub skręcić w prawo zjeżdżając z ronda. Zatem jazda jest dopuszczalna w dwóch kierunkach, nie w jednym. Ust. 3 nie ma tu zastosowania. Dotyczy on sytuacji, gdy na skrzyżowaniu masz nakaz jazdy w prawo (C-1, C-2) lub nakaz jazdy w lewo (C-3, C-4). Ale C-6, C-7 i C-8 już nie, bo to dwa kierunki do wyboru. Szerokości.

   Radosław BuchtaRadosław Buchta22 dni temu
  • I jeszcze jedno o czym panowie zapomnieli chyba: Art. 22. 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności. 2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się: 1) do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo; 2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo. 3. Przepisu ust. 2 NIE STOSUJE SIĘ, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku. A w tym przypadku po zmianie kierunku wjeżdżamy w drogę jednokierunkową.

   Piotr KPiotr K22 dni temu
  • Nie zgadzam się z tym. To nie jest zmiana pasa, a zmiana kierunku, a kierunek można zmienić dowolnie, prawda? Chcę jechać w lewo, to jadę w lewo, a nie w prawo. Mogę to zrobić na skrzyżowaniu. Nie mogę ścinać i wymuszać, bo będę już zmieniał pas, ale wcześniej jak najbardziej. Sytuacja skrajna dobrze to opisująca: wjeżdżając na wielkie skrzyżowanie, nie będę jechał cały czas prawym pasem, choć chcę skręcić w lewo, bo powinienem się trzymać możliwie blisko prawej? Zmieniam pasy wtedy kiedy mam możliwość i potrzebę. W tym przypadku zmieniam kierunek, więc mogę jechać w pierwsze prawo, drugie prawo, trzecie prawo czy ile ich tam będzie, zależy jak wypadnie i gdzie mam zamiar dalej jechać, bo wiem że prawy pasy środkowe mnie nie interesuje, bo jadę od razu w lewo. Wtedy uważam czy ktoś mnie nie chce przejechać i jadę, a jak mnie walnie to on będzie miał problem, bo miał mnie z prawej. Oczywiście mija się to z kulturą i współpracą na drodze, ale nie ma podstawy prawnej, która zabroni mi to zrobić.

   Piotr KPiotr K22 dni temu
 • Napisze brzydko, ale to najlepsze starcze pierdzielenie jakiego miałem przyjemność słuchać, propsuje.

  Niemy KnoxNiemy Knox25 dni temu
 • Legalnie, acz nie intuicyjnie. Po co budować pułapki?

  Old WhittingtonOld Whittington25 dni temu
 • Pojazd na lewym pasie - zjeżdżający z ronda, powinien ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu na pasie zewnętrznym. Jeśli nie można skręcać z pasa lewego, to proszę to stosownie oznakować, namalować linię ciągłą, i postawić znak nakazu jazdy na wprost. Tak jak tutaj: Wrocławska maps.app.goo.gl/yAskeyzuJdWXjsgc9 Proste? Proste.

  Mariusz MarshakMariusz Marshak26 dni temu
  • @Dariusz B Może być tam też ten, który wjechał na rondo wcześniej, jest już na zewnętrznym pasie, ma dłuższą drogę do pokonania, a Pan go wyprzedził, bo na rondzie przecież można. Tak samo można jechać dookoła ronda cały czas zewnętrznym pasem, w końcu stosuje się wtedy do zasady trzymania się możliwie blisko prawej strony jezdni. W tej sytuacji auto będzie na prawym pasie i będzie miał przed Panem pierwszeństwo. Jeżeli rondo będzie duże, z krzakami na środku, to uważa Pan, że ma pierwszeństwo przed wszystkimi, którzy na to rondo jeszcze nie wjechali? Nawet jak mogli Pana nie widzieć zza wyspy? Kompletna bzdura.

   Piotr KPiotr K19 dni temu
  • @Dariusz B Na jakiej podstawie w takim razie, wjeżdżając na rondo mam ocenić czy ktoś wjechał tamtym czy innym zjazdem, i kierunek zmienił bądź nie? Przecież to zupełna bzdura. Co dopiero mówiąc o dużych rondach kilku wlotowych, tam prawie nigdy nie ma kierunku ruchu na wprost. “Kierunek ruchu”, występujący na przykład w art. 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym, czy w treści znaczeniowej znaków, na przykład F-15 i F-16, odnosi się do zjawisk globalnych. Oznacza ono, że na konkretnym odcinku (przekroju) drogi ruch (potok pojazdów), a więc zjawisko globalne, przebiega w konkretnym kierunku i nie może być inaczej. Natomiast “kierunek jazdy”, występujący na przykład w art. 4 cytowanej ustawy i w treści znaczeniowej znaków C-1, C-11 i C-17 oraz F-10 i F-11, odnosi się do zjawisk indywidualnych. Jest adresowane nie do potoku pojazdów lecz do konkretnego człowieka, który jedzie pojazdem, spotyka się “łeb w łeb” z umieszczonym na tarczy znaku piktogramem, ma jechać we wskazanym kierunku i nie może być inaczej. Tu utożsamia się człowieka, który “jedzie” z kierującym, a więc z kierowcą. Może tu budzić nasze zastrzeżenie logika zjawiska. Nie można jednak w technice legislacyjnej (teoria projektowania aktów prawnych) posłużyć się terminem “kieruje” w kierunku. Zresztą podobne uregulowania występują w kodeksach drogowych państw o znacznie starszej aniżeli u nas motoryzacji. Wjeżdżając na skrzyżowanie klasyczne widzę wyraźnie kto kierunek ruchu zmienia a kto nie. Rondo to nie jest zwykłe skrzyżowanie, tam nie widać kto skąd jechał, więc nie można sugerować kierunkiem ruchu, bo na kilku wlotach może być kilka kierunków jazdy i tu cała zasada ronda, wjeżdżając na rondo zmieniamy kierunek jazdy, bo wedle znaku mamy jeździć dookoła wyspy, a my chcemy zjechać w ronda - więc kierunek ruchu, bo odchylamy tor i kierunek jazdy zmieniamy, bo z okrążania wyspy wyjeżdżamy na interesującą nas drogę.

   Piotr KPiotr K19 dni temu
  • @Dariusz B Bardzo dobrze. Starałem się znaleźć coś w tym stylu aby zgłosić video do PLworld aby zakwestionować ze strony zgodności z przepisami drogowymi i aby je usunieto ale niestety zglosic mozna tylko komentarze.

   eretteneretten21 dzień temu
  • @eretten w związku z tym wysłałem już dwa pisma, do TVP i do komendy woj. ruchu drogowego w Krakowie. Nie można przechodzić obojętnie, bo karą za to może być śmierć lub kalectwo naszych bliskich.

   Dariusz BDariusz B21 dzień temu
  • @Dariusz B Muszę rozczarować ale nie , videa z dashcam potwierdzaja jak jeździmy w Polsce ale to co pan Marek zrobił w tym video uznawany za wielu jako ekspert przeraża mnie ponieważ będą stosować się do jego toku myślenia. W tym wypadku popełnił bardzo poważny błąd.

   eretteneretten21 dzień temu
 • Kiedyś, na szkoleniu egzaminatorów na kartę rowerową i motorowerową, tłumaczyłem pewnemu policjantowi logikę ronda. Nie potrafił zrozumieć, że w przypadku ruchu lewostronnego sytuacja jest bardziej sensowna, klarowna i jasna, i niepotrzebne stają się znaki ustąp pierwszeństwa przejazdu przed rondem. Wjeżdżający na rondo (oczywiście w lewą stronę) automatycznie ustępują pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom znajdującym się po prawej stronie, czyli objeżdżającym rondo. Reszta manewrów podlega tej samej logice. I na tym właśnie polega problem. Gdyby w ruchu prawostronnym pierwszeństwo przysługiwało nadjeżdżającym z lewej strony wszystko byłoby bardziej logiczne. A tak, w naszym systemie, przy pierwszeństwie nadjeżdżających z prawej strony, kierujący pojazdem na rondzie ma duży problem w zauważeniu innych pojazdów przez tylny prawy słupek kabiny czyli w tzw "martwym polu". Zdaję sobie sprawę, że nie każdy potrafi zrozumieć moje wywody, oparte na obserwacji ruchu drogowego prawo i lewostronnego. Aha, dodaję jeszcze, że szczególnie zabawne są sytuacje gdy przed rondem nie ma znaków ustąp pierwszeństwa przejazdu - najbardziej znany przykład - najsłynniejsze rondo w Paryżu. Tam można doznać zawału i udaru jednocześnie. Zatem na wszelkie uwagi dotyczące mojego postu tzw "ad personam" nie odpowiem. :)

  etketk26 dni temu
 • Wszystko ok ale w takim razie po co na rondach w ogóle lewy pas? Po co w ogóle wjeżdżać na lewy pas, żeby go 5 sekund potem zmienić na prawy? "8:00 jeśli nie udało ci się zmienić pasa z lewego na prawy przed zjazdem z ronda jedź dalej, okrąż rondo i próbuj ponownie" HAHAHAHA już widzę w warunkach miejskich jak 10 aut jeździ w kółko po rondzie na lewym pasie próbując się wcisnąć na zapchany prawy pas a wszyscy wokół trąbią hahahaha, to na pewno zwiększy bezpieczeństwo ruchu...

  Agnieszka BAgnieszka B26 dni temu
  • ​@Agnieszka B Co do tej porady gościa programu z 8:00(wjedź lewym pasem, a jeśli nie zdążyłeś zmienić pasa do zjazdu, jedź dookoła ronda) - to już jest moim zdaniem nakłanianie do celowego komplikowania sobie przejazdu przez tak prosty obiekt jak rondo i prowokowanie sytuacji niebezpiecznych. Pasy ruchu nie prowadzą do wylotów, ponieważ zastosowano ruch okrężny, więc w praktyce nie ma znaczenia z którego pasa wjedzie się na obwiednię, skoro i tak później można zmieniać go dowolnie i zjechać dowolnym zjazdem. Wracając do nagabywania do korzystania z lewego pasa... Oczywiste jest, że sama zmiana pasa przed zjazdem wprowadza już element ryzyka, do tego zmiana na prawy, a i jeszcze na skrzyżowaniu, gdzie aby ją wykonać nie mamy 200m pasa, tylko trzeba ją wykonać "na raz"(bo odległości między wlotami/wylotami mogą być bardzo małe) i do tego jeszcze często na łuku. Trzeba sprawdzić martwe pole łuku drogi odwracając głowę do tyłu, a jednocześnie pilnować przodu, by nie wjechać w zderzak autu, które hamuje przed nami aby ustąpić pierwszeństwa pieszym. Właśnie! Najgorsze jest to, że często zmianę pasa wykonuje się dość dynamicznie, ale przecież po chwili jest przejście dla pieszych... To skrajnie niebezpieczny moment dla pieszych i chyba każdy, kto przechodził przez ruchliwy wylot ronda o dwóch pasach ruchu, potwierdzi, że trudno tam o poczucie bezpieczeństwa. Raz, że pojazdy przyspieszają, a za chwilę musza hamować, dwa, że jeśli manewr zmiany pasa nie uda się to nietrudno wyobrazić sobie, że w razie ewentualnego zderzenia, pojazdy kierują się wprost na pieszego stojącego na wysepce pomiędzy jezdniami. Nie rozumiem jak specjalista z dziedziny bezpieczeństwa może bagatelizować problem, który dostrzega zwykły szary uczestnik ruchu drogowego.

   mrfloydmrfloyd11 dni temu
  • @Agnieszka B wzajemnie :)

   Adam F.Adam F.25 dni temu
  • @Adam F. Wiem że próbowałeś pomóc, dzięki;) Zawsze dobrze i ciekawie poznać inny punkt widzenia;)

   Agnieszka BAgnieszka B25 dni temu
  • @Agnieszka B Próbowałem pomóc, starałem się rozwiać pewne zgłoszone przez Ciebie wątpliwości, ale niestety nie jestem w stanie rozwiązać wszystkich Twoich problemów związanych z tym zagadnieniem... Moim zdaniem opinie prowadzącego mają zastosowanie bez względu na natężenie ruchu i mają oparcie w przepisach Prawa o Ruchu Drogowym. Masz oczywiście pełne prawo uważać inaczej. Fakt, że z lewego pasa nie wolno opuszczać ronda moim zdaniem nie powoduje, że lewy pas jest niepotrzebny. Jeżdżę po rondach zgodnie z sugestiami przedstawionymi w programie oraz z tym, co sam napisałem, i jedyne problemy, na jakie natrafiam w ruchu na rondach są spowodowane tym, że zdarzają się kierujący próbujący opuszczać rondo z wewnętrznego pasa. Również uważam, że ronda turbinowe zasadniczo są lepsze niż tradycyjne.

   Adam F.Adam F.25 dni temu
  • @Adam F. Nie pytałam z niewiedzy, nie pytałam dla wywodów na 4 strony, to było pytanie retoryczne komentarz do filmu 5:49,7:41, 7:51. Gość mówi sensownie, mówi zgodnie z prawem, ale niektóre teksty nie mają zastosowania do rzeczywistości w dużym ruchu. Nie chodziło o to po co jest lewy pas tylko po co jest lewy pas jeśli zastosujemy się sztywno do wskazówek pana nakazującego zjazd na pas prawy nawet w przypadku gdy znaki zezwalają jazdę prosto a ruch jest duży. Naprawdę doceniam wykład ale nie prosiłam o wykład, to był komentarz do filmiku, ironiczny komentarz, że najlepiej byłoby usunąć lewe pasy skoro i tak trzeba zjeżdżać z prawego nawet jeśli znaki dopuszczają jazdę prosto z lewego. Nie wiem jak ci to wytłumaczyć inaczej. To był komentarz do filmu i tego co się działo na rondzie na tym filmie który jest doskonałym przykładem sodomy i gomory na rondzie - ale ruch bł płynny, a wypadku nie było, a gdyby wszyscy z lewego zaczęli zjeżdżać na prawy, to prawdopodobnie by był. A na pewno byłby bałagan gdyby wszyscy którzy wjechali obok innego auta zaczęli według rad pana jeździć wokół ronda i szukać miejsca i zmieniać pas na prawy. I tak jest na każdym dużym rondzie przy dużym ruchu. Spróbuj w korku zmienić pas na prawy zamiast jechać z lewego prosto - wytrąbią cię co robisz debilu, po co się wpychasz? To wszystko. To było ironiczne zapytanie i komentarz do filmu. Nie zapytanie z prośba o opis po co są lewe pasy w Polsce na rondach. PS dlatego właśnie buduje się nowoczesne ronda turbinowe. Bez tego typu lewych pasów. Albo rysuje się podwójne ciągłe linie zabraniające objeżdżania ronda prawym pasem i skrętu w prawo z lewego pasa. I to działa. I w takiej formie lewy pas ma najwięcej sensu.

   Agnieszka BAgnieszka B25 dni temu
 • Wszystko ok ale w takim razie po co na rondach w ogóle lewy pas? Po co w ogóle wjeżdżać na lewy pas, żeby go 5 sekund potem zmienić na prawy? Przecież te ronda są bardzo małe, mało kto zawraca na nich, a pasy wjazdowe są dwa i auta jadą równolegle do siebie - nie ma nawet opcji zmiany na prawy pas gdyż tam są auta które cały czas jechały prawym pasem. Wyobrażacie sobie te korki na prawym pasie przed rondem gdyby wszyscy opuszczali rondo tylko z prawego pasa? Albo te korki gdyby wszyscy z lewego pakowali się na prawy przed zjadem z ronda? Ronda turbinowe i z osobnymi pasami - lewy: prosto w lewo, prawy: tylko w prawo, to jedyne bezkolizyjne i bezpieczne ronda.

  Agnieszka BAgnieszka B26 dni temu
  • @Agnieszka B Poniekąd masz rację, praktycznie jest tak jak mówisz, że ciężko jest zrealizować jazdę zgodnie z zasadami na rondach o dwóch pasach ruchu i dużym obłożeniu. W mojej okolicy np. jest rondo, którego zjazdy mają zawsze po jednym pasie. Ktoś widocznie uznał, że dwa pasy na wylotach nie wpłynęłyby na przepustowość, mimo dwóch pasów na niektórych wlotach i na obwiedni ronda. Generalnie zażalenia trzeba kierować do osób, które zaprojektowały dane skrzyżowanie, no bo przecież chyba wiedziały jakie są przepisy i wg. jakich zasad będą poruszać się pojazdy. Może czasem wystarczyłoby zamiast ruchu okrężnego, zastosować pasy ruchu prowadzące do konkretnych wylotów(rondo turbinowe), no ale u nas nie ma chyba aż tak dokładnych analiz każdego obiektu i stosuje się rozwiązania wg. schematów.

   mrfloydmrfloyd11 dni temu
  • @Adam F. A ja myślę że niektórzy nie byli w mieście i nie widzieli ronda w godzinach szczytu.

   Agnieszka BAgnieszka B25 dni temu
  • ​@Agnieszka B Cóż mogę powiedzieć... Myślę, że kierowca, któremu zmiana pasa ruchu sprawia trudność, powinien rozważyć zapisanie się na lekcje doszkalające z instruktorem.

   Adam F.Adam F.25 dni temu
  • @Adam F. O tym cały czas mówię. Obejrzyjcie filmik. I komentarze Pana. I spróbujcie zastosować się do tych komentarzy w mieście gdy wjeżdżacie na rondo lewym pasem i jedziecie prosto a znaki zezwalają na jazdę prosto z lewego pasa. Spróbujcie wtedy zjeżdżając zmienić pas na prawy. Albo zgodnie z radą Pana jeździjcie w kółko ronda czekając na okazję do zmiany pasa.

   Agnieszka BAgnieszka B25 dni temu
  • @Agnieszka B Przepraszam, ale pogubiłem się - mówisz o pasach na rondzie, czy o pasach na wlocie przed rondem? Mam wrażenie, że mieszasz te dwie odmienne kwestie... Opuszczając rondo nie jedziesz prosto, tylko skręcasz w prawo - a to zgodnie z art 22.2 PoRD wolno zrobić jedynie od prawej krawędzi jezdni (jeżeli znaki nie stanowią inaczej). Kontynuując jazdę wokół wyspy centralnej można korzystać z lewego lub prawego pasa, natomiast w celu opuszczenia ronda należy zjechać na prawy pas, ponieważ opuszczenie ronda wymaga wykonania skrętu w prawo, co zgodnie z art 22.2 PoRD jest dozwolone jedynie od prawej krawędzi jezdni (jeżeli znaki nie stanowią inaczej). Jeżeli na wlocie przed rondem jest oznakowanie pozwalające na jazdę na wprost z lewego pasa, to nie oznacza, że wolno opuścić rondo z lewego pasa - opuszczanie ronda polega na wykonaniu skrętu w prawo, co zgodnie z art 22.2 PoRD jest dozwolone jedynie od prawej krawędzi jezdni (jeżeli znaki nie stanowią inaczej).

   Adam F.Adam F.25 dni temu
 • Bardzo fajnie wytłumaczone.

  rybaldinhotheonerybaldinhotheone26 dni temu
 • Usuńcie "tvp" z nazwy kanału to będzie więcej subskrypcji. Aktualna propaganda w telewizji napewno państwu nie pomaga w rozwijaniu kanału. Osobiście żałuję że dopiero teraz ten kanał odnalazłem i mimo tego obrzydliwego napisu zostawiłem subskrybcje.

  Qw WeźQw Weź26 dni temu
  • plworld.info/show/YZKOZ9XAmKzNh5s/wideo.html Przewinąć do 3:05 i piękny przykład z rondem

   Qw WeźQw Weź22 dni temu
  • @mac1eek jeżeli chcesz jechać płynnie i nie chcesz jeździć na minimetry i załóżmy że masz ogranicznik do 130km/h jadąc drogą szybkiego ruchu wyprzedzenie ciężarówki bez zwalniania do 84km/h i bez wychamowania Sebastiana który jedzie 250km/h jest niemożliwe. A ja osobiście uważam że lepiej trochę spowolnić Sebastiana bo on i tak ma gdzieś spalone paliwo a czas napewno i tak będzie miał dobry :)

   Qw WeźQw Weź26 dni temu
  • @Qw Weź Na tym kanale nie ma nic o polityce, a Ty jej tutaj szukasz na siłę.

   mac1eekmac1eek26 dni temu
  • @mac1eek byłem pewien że masz na myśli polityczne głupoty, bo taki bełkot to mnie nie interesuje możesz się dalej nie wysilać. Mam nadzieję że za głupotę zaczną kiedyś odbierać prawo jazdy, pozdrawiam :)

   Qw WeźQw Weź26 dni temu
  • @mac1eek ale jeżeli prawy pas po rondzie może dalej się poruszać to zjechanie z niego lewym pasem to rosyjska ruletka. A że ktoś go wyprzedził prawym pasem na autostradzie - sorry ale w Polsce nie robi to na mnie żadnego wrażenia bo ludzie dzicy dopiero się oswajają z drogami szybkiego ruchu.

   Qw WeźQw Weź26 dni temu
 • No dobrze, tylko że prowadzący cały czas mówi o klasycznych rondach, gdzie nie ma wyznaczonych kierunków jazdy przez organizatora. Natomiast gdy mamy kierunki wyznaczone to ustawodawca nakłada na nas obowiązek sygnalizowania zmiany kierunku ruchu z uprzedzeniem (a organizator przewidział taka zmianę na znakach). Po drugie nawet na klasycznym rondzie, bez oznaczeń, jest sytuacja kiedy moim zdaniem trzeba włączyć kierunkowskaz. A mianowicie gdy zjeżdżamy pierwszym zjazdem. Wtedy ten wjeżdżający od razu widzi, że zjeżdżamy i może wjechać na skrzyżowanie. Proszę tym samym o doprecyzowanie tych kwestii w kolejnych odcinkach. Poza tym chciałbym by poruszyć temat zjazdu z dróg szybkiego ruchu. W Polsce takie zjazdy są oznakowane jako skręt w prawo (podobnie chyba jest w Belgii), a kierowcy nagminne nie używają kierunkowskazów. Co szczególnie w nocy jest uciążliwe (widząc z daleka, że pojazd zjeżdża nie musiałbym zmieniać pasa ruchu by go wyprzedzić). A przepisy nakładają obowiązek sygnalizowania takich manewrów. Policja w ogóle nie reaguje na brak użycia migaczy, ba, czasami sama jeździ w ten sposób.

  erykko1erykko126 dni temu
  • @mrfloyd no dobra, ale skąd masz wiedzieć, że to rondo? Widzisz strzałki, włączasz Kierunkowskaz, a dopiero przed samym skrzyzowaniem jest znak informujący o rondzie. Dlatego moim zdaniem Kierunkowskaz jest wskazany, bo masz z wyprzedzeniem sygnalizować manewry.

   erykko1erykko111 dni temu
  • Mówisz o strzałkach namalowanych przed rondem - te strzałki nie tyle wyznaczają kierunek jazdy, czy coś nakazują, co informują o tym, że dany pas ruchu prowadzi w oznaczonym kierunku. Kłóci się to nieco z ruchem okrężnym i znakiem C-12, w którym kierunek jazdy wyznaczają i tak pasy biegnące okrężnie dookoła wyspy, a nie do wylotów prosto/w lewo/w prawo. Nie można mieć pasów wyznaczonych okrężnie dookoła wyspy i pasów prowadzących do wylotów. Także jeśli faktycznie na rondzie jest ruch okrężny i pasy biegną okrężnie to te strzałki przed wjazdem właściwie są błędną informacją, bo i tak kierowca który wjeżdża na rondo może skręcić tylko w prawo, a ten który już znajduje się na obwiedni ronda, jadąc prosto, czyli bez zmiany kierunku ruchu, zgodnie z prawem zrobi objazd 360st, a nawet i więcej, a wszystkie mijane skrzyżowania będzie miał z prawej strony. Pomieszanie z poplątaniem. To samo jeśli kierowca widzi znak C-12, a na rondzie są pasy wyznaczone do konkretnych wylotów.

   mrfloydmrfloyd11 dni temu
 • A jeśli rondo jest tak male bardzo male i w tym czasie wjezdzają dwa poj .kto ma pierszenstwo?

  PolmosPolmos27 dni temu
  • @Polmos część kierowców zapomina chyba o jednym i to jako kierowca obserwuję w praktyce - ruch na rondzie powinien być wolny i płynny podkreślam wolny. wówczas naprawdę przepustowość ronda jest zdecydowanie większa . przy odpowiednio małej prędkości nawet na małym rondzie można na nie spokojnie wjechać. odrobina kultury i zwolnienie zamiast trąbienia - bo mi zajechał jeszcze nikogo nie zabiła. ale jesteśmy narodem w którym marka i wielkość samochodu podnosi ego właściciela i stawia go ponad innymi. obawiam się , że pewnie jeszcze kilka pokoleń tak będzie,. obym się myliła i młodzi szybciej zrozumieli , że odrobina życzliwości, uśmiechu również na drogach robi człowieka lepszym.

   Urszula BoryczkoUrszula Boryczko24 dni temu
  • ​@Polmos, zasady są proste. Jeżeli jest znak A-7 przed rondem, to ustępuje wjeżdżający na rondo, gdy nie ma, to ustępuje będący na rondzie. Teraz już wiem do czego dążysz, również mam małe rondo u siebie w okolicy, gdzie wysepka z kostki brukowej jest mniejsza niż przeciętny pojazd osobowy, ale i tak przed rondem jest A-7, czyli kto pierwszy na rondzie, ten ma pierwszeństwo. Policja/biegły/sąd w przypadku zdarzenia zapewne będą oceniać po śladach na pojazdach, ewentualnie kamera. Jedyne co pozostało, to zatzrymać się przed rondem i ustąpić komuś innemu, ktoś musi być mądrzejszy. Problem, gdy wjazd się korkuje z powodu ilość pojazdów, to wtedy pozostało pisać do zarządcy drogi o przebudowę.

   TomaszTomasz26 dni temu
  • @Tomasz rondo jedno pasmowe takie bardzo male w Szczecinie jest ich trochę. I kto ma poerwszenstwo przy wezdzie na takie akrzyzowaniu. Gdzie kazdy z 4stron ma ustąp.? Co ten co swoją predkoscia z lewej wjezdza. Nie moge tego zrozumiec

   PolmosPolmos26 dni temu
  • Tak małe, że mieszczą sie dwa auta, czyli zgodnie z definicją pasa ruchu (Art. 2. 7 uprd.) są tam dwa pasy ruchu i w dalszym ciągu należy opuszczać takie rondo z prawego pasa.

   TomaszTomasz26 dni temu
 • Przestańmy używać nieprawidłowego zwrotu "skrzyżowanie O ruchu okrężnym" i zacznijmy używać "skrzyżowanie Z ruchem okrężnym" (czyli zgodnie z podpisaną przez Polskę w 1988 międzynarodową konwencją o ruchu drogowym) i wtedy nie będzie problemu. Ruch okrężny, to droga zapętlająca się w nieskończoność wokół wyspy lub placu. Skrzyżowanie z taką droga, to skrzyżowanie z ruchem okrężnym. Tyle w temacie. Na 2:02 mamy budowlę składającą się z 5-ciu skrzyżowań, z których każde jest skrzyżowaniem z ruchem okrężnym. Ruch okrężny (drogę zapętloną wokół wyspy/placu), jak każdą drogę, na której nie są wyznaczone pasy kierunkowe, przez zmianę kierunku jazdy w prawo możemy opuścić wyłącznie z prawego pasa (tj. rozpocząć manewr możliwie blisko prawej krawędzi jezdni). Zmiany kierunku jazdy w lewo w ruchu okrężnym nie ma.

  Cyprian GuerraCyprian Guerra27 dni temu
  • @Radosław Buchta Oby się udało. :) Pozdrawiam.

   Cyprian GuerraCyprian Guerra23 dni temu
  • Errata do mojej odpowiedzi. Jest: "...bo utożsamiają ruch okrężny z rondem." Powinno być: "...bo cała reszta utożsamia ruch okrężny z rondem." Sorki, za duży skrót. :)

   Radosław BuchtaRadosław Buchta23 dni temu
  • Cześć. Niestety bardzo niewielki odsetek uczestników ruchu zdaje sobie z tego sprawę, bo utożsamiają ruch okrężny z rondem. Rondo jest tak zakorzenione w naszym języku (co nie jest niczym złym), że trudno będzie się go "pozbyć". Niech więc mówią "skrzyżowanie z rondem", ale niech mają świadomość, że mówią o wlocie, a nie o całej budowli. Oby kiedyś się udało. Szerokości.

   Radosław BuchtaRadosław Buchta23 dni temu
 • Tratatata

  Ewa BEwa B27 dni temu
 • To powoływanie się na przykład z "prostowaniem ronda" to jakaś kpina... Przecież w ten sposób prowadzący sam sobie zaprzecza w dwóch kwestiach. 1. 2:10 Pan Dworak twierdzi, że wjeżdżając na rondo nie sygnalizujemy tego manewru kierunkowskazem (z czym się zgadzam), bo cyt. "nie jest to niczym innym jak jazdą na wprost tylko z odgiętym torem jazdy". Tylko, że przecież przykład z "prostowaniem ronda" temu przeczy, bo wyraźnie pokazuje, że żeby wjechać na rondo musimy skręcić w prawo, więc idąc tym tropem, powinniśmy włączyć prawy kierunkowskaz. To jak to w końcu powinno wyglądać wg p. Dworaka? 2. Prowadzący twierdzi, że zjeżdżać należy tylko z prawego pasa, bo obligują nas do tego przepisy ogólne, które mówią o konieczności wykonania skrętu w prawo od prawej krawędzi jezdni. OK, zgodzę się z tym, ale... jak to się ma w takim razie do przykładu z "wyprostowanym rondem"? Przecież na tym przykładzie każdy zjazd jest jednocześnie wjazdem, więc nagle okazałoby się, że na rondo, do którego są 3 pasy dojazdowe możemy wjechać tylko z prawego pasa, a z pozostałych nie wolno nigdy korzystać, bo przecież jak to tak wykonywać skręt w prawo od lewej krawędzi. "Prostowanie ronda" bawi mnie niemiłosiernie za każdym razem. W kwestii ruchu okrężnego przepisy aż proszą się o doprecyzowanie, tymczasem każdy zamiast jasno i wyraźnie o tym mówić, to bawi się w coraz to kolejne interpretacje obecnych przepisów i trwa odwieczna walka w stylu "moja racja jest najmojsza". W takim programie nie powinny być wykorzystywane tak durne przykłady, bo zakrawa to na groteskę...

  Marek KamińskiMarek Kamiński27 dni temu
  • ​@mrfloyd Tak, chodzi o ustalenie wzorcowego zachowania wg przepisów i zależy mi na zwróceniu uwagi na fakt, że przepisy wcale nie są takie oczywiste skoro pewne kwestie trzeba tłumaczyć na jakichś przykładach z "rozciętym rondem". To jest właśnie problem, o którym pisałem w swoim pierwszym komentarzu. "W kwestii ruchu okrężnego przepisy aż proszą się o doprecyzowanie, tymczasem każdy zamiast jasno i wyraźnie o tym mówić, to bawi się w coraz to kolejne interpretacje obecnych przepisów [...]" Natomiast co do mojego pytania odnośnie znaku nakazu jazdy, to chciałem tylko naświetlić pewien problem, a nie poddawać pod wątpliwość Twój styl jazdy czy też ogłaszać go jedynym słusznym ;-) Wyobraźmy sobie dwa skrzyżowania w kształcie litery T, w których jedziemy drogą | zbliżając się do drogi _ 1. Droga _ jednokierunkowa przebiega w prawo -> (znak nakazu jazdy w prawo) 2. Droga _ dwukierunkowa, ale tu również na drodze | mamy znak nakazu jazdy w prawo. W drugim przypadku kierunkowskaz pewnie włączysz, czyli tym samym jazdę w prawo traktujesz jako zmianę kierunku jazdy. Natomiast z tego co do tej pory napisałeś wnioskuję, że w pierwszym przypadku go nie włączysz, bo jest tylko możliwość jazdy w jednym kierunku, więc wg Ciebie nie zmieniasz kierunku jazdy, a więc nie musisz tego sygnalizować. I tu pojawia się kolejny problem. Przepisy dokładnie nie definiują czym jest kierunek jazdy i znowu pojawia się pole do interpretacji i Ty stwierdzisz tak, a ja powiem, że według mnie zmieniamy kierunek jazdy (a świadczy o tym chociażby znak nakazu), i zgodnie z art. 22 ust. 5, należy ten manewr zasygnalizować. Na kanwie obecnych przepisów pewnie moglibyśmy sobie urządzać dyskusje całymi dniami, a każdy zostałby przy swoim punkcie widzenia i tutaj znowu wrócę do tego co napisałem w pierwszym komentarzu - przepisy aż proszą się o doprecyzowanie! Natomiast jeżeli chodzi o praktykę, to ciężko się z Tobą niezgodzić, że takie sygnalizowanie nie ma za bardzo sensu chociażby w przykładzie przez Ciebie przytoczonym - "Np. wjazd na jezdnię jednokierunkową dwupasmówki"

   Marek KamińskiMarek Kamiński9 dni temu
  • ​@Marek Kamiński Nie no, po prostu napisałem jaki jest warunek sygnalizowania. Nie wiem jakie układ skrzyżowania masz na myśli ale jeśli warunek zmiany kierunku pokrywa się ze wspomnianym znakiem nakazu to tak, nie należy sygnalizować. Np. wjazd na jezdnię jednokierunkową dwupasmówki. Od razu mówię też, że będę unikał pisania jak robię w praktyce, bo rozumiem że chodzi nam o ustalenie wzorcowego zachowania wg. przepisów. Natomiast w praktyce to wiesz, nie zawsze oznakowanie jest książkowe i czasem wbrew przepisom warto włączyć kierunkowskaz. ;)

   mrfloydmrfloyd9 dni temu
  • @mrfloyd Nie migaj się od odpowiedzi ;-) Czy jak masz znak nakazu jazdy w określonym kierunku, to też nie korzystasz z kierunkowskazów, bo nie można inaczej pojechać?

   Marek KamińskiMarek Kamiński9 dni temu
  • @Marek Kamiński Nie chodzi o znak nakazu, co raczej o fakt zmiany kierunku jazdy. Jeśli nakaz jazdy w prawo wiąże się z dojazdem do jezdni jednokierunkowej to jest to taka sama sytuacja jak w przypadku wjazdu na obwiednię ronda w ruchu okrężnym.

   mrfloydmrfloyd9 dni temu
  • @mrfloyd "skręt jest uwarunkowany możliwościami na drodze, nie można inaczej pojechać" - dobrze rozumiem, że jak masz znak nakazu jazdy w określonym kierunku, to też nie korzystasz z kierunkowskazów, bo nie można inaczej pojechać?

   Marek KamińskiMarek Kamiński11 dni temu
 • Może ci dyskutanci nie słyszeli nigdy o budowaniu tras bezkolizyjnych. Jedzą do Bagdadu zobaczyła. Tam jeżdżą 140 w centrum miasta bo kolizja jest nie możliwa. Pa.

  Marek MarkMarek Mark27 dni temu
 • Panie Marku skoro nie trzeba używać kierunkowskazu przed wjazdem na rondo to dlaczego egzaminatorzy na egzaminie prawa jazdy tego wymagają wręcz przestrzegają o sygnalizowania swych zamiarów WORD Grudziądz

  Sebastian szostakSebastian szostak27 dni temu
  • @Urszula Boryczko Instruktorzy będą zawsze uczyć tak jak wymagają egzaminatorzy, także tym bym się nie przejmował/ Co po instruktorze, który uczy prawdziwych zasad, jeśli jego kursant nie zda egzaminu. :P

   mrfloydmrfloyd11 dni temu
  • problem właśnie w tym , że każdy może uczyć inaczej i w każdym mieście egzaminator może wymagać czego innego. a kierowca ( prawdziwy kierowca ) jeździ potem po całej Polsce. wystarczyło by jak mówi Pan Marek kilka prostych zapisów w PoRD . Myślę również, że wyrok NSA powinien zmienić myślenie zarówno instruktorów jak i egzaminatorów w temacie używania kierunkowskazów - taka praktyka jest zwykle stosowana. niestety część tych ludzi to beton nie do skruszenia - jakże ucierpiało by ich ego gdyby musieli przyznać się do błędu popełnianego przez lata.

   Urszula BoryczkoUrszula Boryczko24 dni temu
  • Kazdy egzamin jest nagrywany. W razie zaliczenia tego jako blad masz sie prawo odwolac i zlozyc skarge na egzaminatora.

   BelormorothBelormoroth27 dni temu
  • To samo WORD Włocławek :)

   AmadeuszAmadeusz27 dni temu
  • Tę sprawę rozstrzygnął wyrok NSA pod koniec lutego 2020. Kierujący ma obowiązek włączyć kierunkowskaz przy zmianie pasa ruchu lub jak opuszcza rondo. Nie musi natomiast tego robić przy wjeździe.

   pgustopgusto27 dni temu
 • W UK przed wjazdem na rondo trzeba włączyć kierunkowskaz. Za nie włączenie uwalają na egzaminach. Tak mnie uczyli i tak jeżdżę w UK. A kiedy jeżdżę w PL ciężko się odzwyczaić zwłaszcza że nie jest to przewinienie.

  niepodzielnyniepodzielny27 dni temu
  • Ale u nas wszystko wiedzą lepiej, zamiast uczyć się od tych którzy rond mają więcej niż my kościołów.

   PawełPaweł24 dni temu
 • I dalej nie rozumiecie o co chodzi dlaczego ludzie skręcają z lewego pasa w prawo . To Wam to dziś wyjaśnię . Nic nie kumacie . Jest jedna zasada i ludzie to stosują. Dziś napiszę .

  Don Pedro75Don Pedro7527 dni temu
 • A więc po jaką cholerę są dwa lub trzy pasy ruchu jak tylko można zjechać z prawego. Takie "ronda" nie mają racji bytu. A więc tylko ronda klasyczne jednopasmowe i turbinowe.W Bełchatowie zlikwidowano sygnalizację, wybudowano "rondo" z 6 mln. i zamiast upłynnić ruch to ruch spowolniono mało tego korkuje się i trąbienie jedni na drugich wyzywając się od "baranów."

  Jerzy ZiębaJerzy Zięba27 dni temu
  • @Dariusz B muszę przyznać, że bardzo mnie cieszy Twoja decyzja! Co więcej - chciałbym wrazić nadzieję, że zrezygnujesz z próby wyjaśniania zasad ruchu drogowego nie tylko mnie, ale w ogóle komukolwiek... W tym punkcie całkowicie się z tobą zgadzam: system prawny ma za zadanie regulowanie chaosu realnego świata. Natomiast nie mogę zrozumieć, jak można stosunkowo proste zapisy Prawa o Ruchu Drogowym odczytywać tak opacznie, jak Tobie się to udaje? Jak to w ogóle możliwe, żeby przeczytać zapis: "Art. 22. 2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się: 1) do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo;" a następnie twierdzić, że zjechanie z ronda z lewego pasa jest dozwolone? Co więcej, sam plączesz się w swoich wypowiedziach - w jednym komentarzu piszesz, że "można z lewego zjechać na lewy z ronda, jeśli znaki nie zakazują", co jest sprzeczne z art 22.2. PoRD, a w kolejnym komentarzu piszesz, że "lewym pasem jadący nie może jechać w prawo" - tym razem zgodnie z przepisami, ale wbrew temu, co sam pisałeś wcześniej. Cieszę się, jeżeli pomogłem Ci zrozumieć, dlaczego tylu młodych Polaków nie rozumie systemu zasad prawnych. Mam nadzieję, że sam również dzięki temu będziesz w stanie lepiej zrozumieć te zasady i przestaniesz rozpowszechniać teorie i interpretacje nie znajdujące pokrycia w przepisach.

   Adam F.Adam F.25 dni temu
  • @Adam F. rezygnuję z próby wyjaśnienia Ci zasad ruchu drogowego. Przeczytałem, że nie rozumiesz różnicy między skręcaniem w prawo na skrzyżowaniu, a opuszczaniem ronda lewym pasem. Dalej już nie czytałem, załamany tym faktem. Moze pomogłeś mi zrozumieć, dlaczego tylu młodych Polaków nie rozumie systemu zasad prawnych. Mają w głowie chaos. O ile realny świat w pewnym stopniu chaotyczny jest o tyle system prawny chaos ruguje. Jest przeciwieństwem nieporządku. Dlatego tak trudno umysłom młodych pojąc coś, co jest spójne, logiczne i jednoznaczne. Polecam grę w MasterMind'a.

   Dariusz BDariusz B25 dni temu
  • @Dariusz B pisałeś w poście sprzed 2 dni: "można z lewego zjechać na lewy z ronda, jeśli znaki nie zakazują" A w poście sprzed 4 godzin: "lewym pasem jadący nie może jechać w prawo" No to jadąc lewym pasem można skręcić w prawo, czy nie można? (podpowiedź: art 22.2. PoRD stanowi, że nie można) Oczywiście masz całkowitą rację, pisząc, że organizacja ruchu w danym miejscu ma pierwszeństwo przed zasadami ogólnymi, więc jeżeli oznakowanie na danym rondzie zezwala na zjazd z ronda z lewego pasa, to jest to dozwolone. Inaczej mówiąc - zakaz opuszczenia ronda z lewego pasa nie musi być wyrażony znakami, ponieważ wynika z art. 22.2 PoRD, natomiast dopuszczenie zjazdu z ronda z lewego pasa (jako zasadniczo sprzeczne z art. 22.2) wymaga wyrażenia znakami. Czyli jeżeli znaki wprost zezwalają na zjazd z ronda z lewego pasa, to wtedy wolno to zrobić, a jeżeli nie ma znaków zezwalających na zjazd z lewego pasa (jak na rondzie w materiale filmowym) - to nie wolno zjeżdżać z ronda z lewego pasa, ponieważ jest to zabronione art 22.2. PoRD. "jeśli masz dwa pasy na skrzyżowaniu i dwa za nim, to wolno ci z obu korzystać, chyba że, znaki tego zabraniają" Oczywiście, masz prawo z nich korzystać, ale w sposób zgodny z przepisami, w tym zgodnie z art. 22.2, który nie dopuszcza skrętu w prawo inaczej, niż od prawej krawędzi, co oznacza zakaz skrętu w prawo z lewego pasa. W poście sprzed 2 dni pisałeś również: "Jadący prawym pasem po rondzie nie może zająć lewego pasa przy zjeździe, bo prawy pas ma kontynuację w prawym pasie, drugi od prawej w drugim itd." To twierdzenie nie znajduje potwierdzenia w PoRD. Kierujący po zmianie kierunku jazdy ma prawo zająć dowolnie wybrany pas - nie ma żadnego przepisu, który by tego zabraniał. Nie można w tym przypadku mówić o "kontynuacji pasa", ponieważ zmieniając kierunek jazdy wjeżdżamy na inną drogę, która nie jest kontynuacją drogi, po której dotychczas się poruszaliśmy, tak więc pasy na "nowej" drodze (na którą wjeżdżamy) nie są kontynuacją pasów na "starej" drodze (którą opuszczamy) - to są osobne, oddzielne drogi i osobne, oddzielne pasy, a nie żadna kontynuacja. Konkretnie na rondzie - droga zjazdowa nie jest kontynuacją drogi biegnącej wokół wyspy centralnej, więc pasy na drogach zjazdowych nie są kontynuacją pasów na obwiedni ronda. Co więcej, nie ma przepisu, który by zabraniał zmiany pasa ruchu na skrzyżowaniu.

   Adam F.Adam F.25 dni temu
  • @Adam F. PRD to przepisy ogólne, organizacja ruchu w danym miejscu jest nadrzędna do prawa ogólnego, dlatego jeśli masz dwa pasy na skrzyzowaniu i dwa za nim, to wolno ci z obu korzystać, chyba że, znaki tego zabraniają. "Zdecyduj się wreszcie - w jednym komentarzu piszesz, że wolno skręcić z lewego pasa w prawo, a w kolejnym - że nie wolno." gdzie?

   Dariusz BDariusz B25 dni temu
  • @Dariusz B jeszcze raz - to, czy rondo jest czy nie jest jednym skrzyżowaniem nie zmienia faktu, że Prawo o Ruchu Drogowym nakazuje wykonywać skręt w prawo od prawej krawędzi jezdni. Czy skrzyżowanie jest jedno, czy dwa, czy dwadzieścia - nie wolno skręcać w prawo z lewego pasa, ponieważ PoRD nakazuje wykonywanie skrętu w prawo od prawej krawędzi jezdni. Natomiast nie ma zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniu lewym pasem pojazdów na prawym pasie, i po to właśnie jest lewy pas na rondzie - do omijania i wyprzedzania pojazdów na prawym pasie. Zdecyduj się wreszcie - w jednym komentarzu piszesz, że wolno skręcić z lewego pasa w prawo, a w kolejnym - że nie wolno.

   Adam F.Adam F.25 dni temu
 • Z ciekawosci sprawdzilem, co mysla o tym w innych krajach. We Francji sie zgadzaja z p. Markiem: zmienic pas na prawy i dopiero opuscic rondo (plworld.info/show/h6qCoLmZnJyyZrA/wideo.html). W Hiszpanii podobnie (plworld.info/show/YWaZnbqYgGOyidY/wideo.html, tutaj z policja w roli glownej: plworld.info/show/XXF8ZMnIpYnKadI/wideo.html). Niemcy sie nie zgadzaja, zalecaja wyjazd z lewego pasa, jesli prawy jest wolny. Jesli nie jest, nakazuja jeszcze raz objechac rondo (plworld.info/show/kpqAf8uzeHq9kc4/wideo.html). W Kanadzie rowniez sie nie zgadzaja i nakazuja wyjazd z lewego (plworld.info/show/ZGakg7bgaqTNetY/wideo.html).

  ToneDeafBassistToneDeafBassist27 dni temu
  • Czekaj, ale "zalecają" to znaczy tak stanowi prawo? Bo wiesz, u nas też pojawia się dużo "zaleceń", nie mających pokrycia w zapisach PoRD, od zwykłych ekspertów w telewizjach aż po WORDy, które stosują własną wykładnię prawa. Stąd z resztą cała dyskusja w Polsce. Pytanie, czy w innych krajach też prawo jest takie papierowe jak u nas.

   mrfloydmrfloyd11 dni temu
 • Będę wdzięczny za komentarz do skrzyżowania 4 dróg w Łodzi w dzielnicy Nowosolna. Adres to Rynek Nowosolna gdzie 4 ulice tworzą skrzyżowanie z ośmiu dróg. Główne pytanie brzmi czy reguła prawej ręki jednoznacznie określa pierwszeństwo. Slyszalem teorię, ze wyjazd na ul. Brzezińska daje pierwszeństwo:/

  MA1216MA121627 dni temu
  • Nie jestem z Łodzi ale zaciekawił mnie to skrzyżowanie. Oglądam na maps.google i podziwiam kierowców tam jeżdżących. Podejrzewam że kierowca nie znający tego miejsca mocno się zdziwi co tu się dzieje i dostanie salwę klaksonów i wyzwisk. Jeszcze znając złośliwość egzaminatorów przy zadawaniu na prawo jazdy lubią tam zabierać młodych przyszłych kierowców.

   mike borlandmike borland27 dni temu
  • @MA1216 Proszę bardzo. Myślę, że jedyne rozsądne rozwiązanie w tym miejscu to rondo. Ale ponoć nie można, bo się jakiś konserwator zabytków czepia, czy coś...

   Radosław BuchtaRadosław Buchta27 dni temu
  • @Radosław Buchta dziękuje za wyczerpującą i jasną informację. Czasem staram sie rozszyfrować jakie słowo na ustach maja kierowcy przejeżdżający to skrzyżowanie. Nie mam 100% pewności ale stawiam, że zaczyna sie na literę "k" ;).

   MA1216MA121627 dni temu
  • Cześć. Pięknie to wygląda. :) Nie jestem z Łodzi, ale miałem okazję jechać z Pomorskiej w prawo w Brzezińską. Parę lat temu, a do dziś pamiętam. :) Tu jest tyle różnych kombinacji, że ze dwa dni trzeba by pisać. Generalnie przyjmujemy, że jeżeli Twój manewr jest uzależniony od obecności lub manewrów pojazdów w Twoim pobliżu, to jesteście na jednym skrzyżowaniu, jeśli natomiast jeśli Twój manewr nie jest od nich uzależniony, mimo że też są w pobliżu - to jesteście na różnych skrzyżowaniach. Przykład: Jedziesz Pomorską, zbliżasz się do Nowosolnej. Choćby nie wiadomo gdzie kto skręcał na skrzyżowaniu z Brzezińską, nie ma to dla Ciebie znaczenia. Interesuje Cię tylko czy Ty masz pierwszeństwo czy Nowosolna. Ale gdy dojedziesz do skrzyżowania z Brzezińską i chcesz pojechać "lekko w prawo na wprost :)" w Byszewską, to już jesteś na jednym skrzyżowaniu z Brzezińską, Wiączyńską, no i Byszewską, w którą chcesz skręcić. Formalnie także z Kasprowicza, ale ona nie ma Twój manewr wpływu, niezależnie gdzie ktoś stamtąd chciałby jechać. Czyli tak sekwencja zdarzeń: 1. Dojazd do skrzyżowania z Brzezińską z prawym kierunkowskazem. 2. Znak STOP. 3. Upewnienie się, że Brzezińska z lewej jest pusta. Na wszelki wypadek z prawej też (są tacy, co lubią wyprzedzać na skrzyżowaniu). 4. Upewnienie się, z Wiączyńskiej nie ruszył już ze swojego STOPu jakiś pojazd. Jeśli tak - czekasz, bo masz go z prawej. Jeśli nie - skręcasz w prawo w Brzezińską. 5. Szybka zmiana kierunkowskazu na lewy. 6. Upewnienie się, że Brzezińska z naprzeciwka jest pusta. Jeśli nie - czekasz, jeśli tak - skręcasz w lewo w Byszewską. Najbardziej porąbany wydaje mi się przejazd z Jugosłowiańskiej (kraju już nie ma ponad 20 lat, ciekawe czy jest gdzieś ulica Czechosłowacka, albo NRDowska :)) w Kasprowicza: cztery skrzyżowania, w tym dwa lewoskręty. Szerokości.

   Radosław BuchtaRadosław Buchta27 dni temu
 • Zgodnie z prawem ma Pan rację, ale rzeczywistość niestety jest trochę inna. Wszystko byłoby dobrze, gdyby z pasa zewnętrznego debile nie jechali na lewoskręt.

  NumerKontaNumerKonta27 dni temu
 • A to wolno zmieniać pas na skrzyżowaniu (o ruchu niekierowanym)?

  Pa. Cz.Pa. Cz.28 dni temu
  • Można na skrzyżowaniu o ruchu niekierowanym i nawet można na skrzyżowaniu o ruchu kierowanym.

   Zamenis longissimusZamenis longissimus27 dni temu
  • A nie wolno?

   MateuszMateusz27 dni temu
 • Niestety pan prowadzący nie ma pojęcia o czym mówi, a tylko próbuje przekonać innych do „swojej, jedynej właściwej” interpretacji. Wadliwej pod wieloma względami.

  Jacek DługopolskiJacek Długopolski28 dni temu
  • @Zamenis longissimus można też np. znaleźć moje komentarze..

   Dariusz BDariusz B27 dni temu
  • @Dariusz B To usiądziemy, będziemy dojrzewać i żywić gorącą nadzieję, że któregoś dnia, taki ktoś jak ty nas oświeci...

   Zamenis longissimusZamenis longissimus27 dni temu
  • @Adam kłys do słuchania trzeba dojrzeć..

   Dariusz BDariusz B27 dni temu
  • to cecha narodowa Polaków, ich małe ego pragnie wyjątkowości, uwagi innych, nadrzędności. Dlatego im cudaczniejsze jest to co wymyślą, tym lepiej. Stąd opowieści z mchu i paproci. Siąść i płakać.

   Dariusz BDariusz B27 dni temu
  • Z chęcia posłuchamy ,,eksperta" Pana Jacka, albo lepiej nie...

   Adam kłysAdam kłys28 dni temu
 • 7:45 Jest to sprzeczne z tym co powiedziane zostało wcześniej - proszę zwrócić uwagę na moment zmiany pasa przez kierowcę mną wewnętrznym - zaraz przed wjazdem na rondo. Na pewno kierowcy wjeżdżający widząc kogoś jadącego lewym po rondzie mu ustąpią - przecież mają wolny zewnętrzny. I kolizja gotowa.

  Jacek DługopolskiJacek Długopolski28 dni temu
 • Przede wszystkim kierowca nie powinien wjeżdżać na rondo, jeśli po jego lewej stronie - na rondzie, niezależnie od pasa, jest inne auto. Wtedy osoba zjeżdżające z ronda nie musiałaby się zastanawiać czy ktoś znajdzie się nagle na prawym pasie. No ale w Polsce wszyscy muszą objeżdżać rondo po zewnętrznej...

  Jacek DługopolskiJacek Długopolski28 dni temu
 • nieprawda, można wyjechać z pasa lewego tylko trzeba ustąpić pierwszeństwa autom na pasie prawym. W żadnym wypadku nie ma pan racji

  azazul bazazazul baz28 dni temu
  • @Dariusz B Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem wysiłku, jaki wkładasz w kolejne próby wyjścia na idiotę...

   Adam F.Adam F.25 dni temu
  • @Adam F. jeśli znaki tego nie zabraniają a organizator ruchu wyznaczył na drodze w prawo dwa lub więcej pasów to TAK! Lex specialis i Lex generalis.

   Dariusz BDariusz B25 dni temu
  • A czy na zwykłym skrzyżowaniu można skręcić w prawo z lewego pasa po ustąpieniu pierwszeństwa autom na prawym pasie?

   Adam F.Adam F.27 dni temu
 • Bardzo nieefektowny typ ronda. Najlepszy typ ronda to rondo turbinowe, wtedy wyjazd z "lewego pasa" jest uzasadniony bo jedziemy tak jak pasy są namalowane.

  Krzysztof NiepsujKrzysztof Niepsuj28 dni temu
 • Zmiana pasa na rondzie nie jest bezpieczna także nie jest bezpieczne wjeżanie obok pojazdu na rondzie. Nie praktykujcie tego jak nie praktyje się wjazdu na drugi pas prostej drogi gdy widac że kierowca sygnalizuje zmianę pasa. Tylko zmiana chwile po tym pojeździe. Nie zapominajmy o wyznaczonym pasie do skretu przed rondem czyli z lewego np możemy na rondo wjechac skrecając a więc wymusza to zjazd z lewego na rondzie. Rond w Polsce nie jest wiele wiecej skrzyżowań z ruchem okreżnym

  Stop Teoriom SpiskowymStop Teoriom Spiskowym28 dni temu
 • Bdb program

  Protek SrotekProtek Srotek29 dni temu
 • Tak mnie nauczono 30 lat temu i do tej pory nigdy nie miałem problemów z żadnym rondem w Europie. Często zakorkowane ronda atakuję z trzeciego lewego pasa bo ludzie się go boją, nawet przejeżdżając rondo dwukrotnie w koło szybciej przejadę niż ci którzy ustawiali się na prawym wieździe do ronda.🤣 Zjeżdżam zawsze z prawego pasa.😉 Pozdrawiam redakcję.

  lexlex29 dni temu
 • Proszę zróbcie co w waszej mocy aby ten pan marak, krzysztof i inni ich pokroju stracili prawko dożywotnio bo 4naprawy rocznego Auta przez takich kretynów to przegięcie

  PorywkiPorywki29 dni temu
 • Fajnie, że program jednak się uchował :) a będzie wrzucony odcinek 829?

  JaworKATJaworKAT29 dni temu
 • Wszystko jasno i poprawnie. Najważniejsze, że program powrócił. Bez tego programu to na drogach powstałoby jedno wielkie piekło.

  BłażejKMOstródaBłażejKMOstróda29 dni temu
 • Cześć. Gdyby prawo o ruchu drogowym zawierało poniższe definicje, czy jazda po rondzie byłaby łatwiejsza i bezpieczniejsza. Zapraszam do dyskusji wszystkich, którzy mają wątpliwości, jak przejechać przez rondo. Proszę o kulturalną i merytoryczną wymianę myśli. Dziękuję i zapraszam: Wyspa centralna - obszar o dowolnym kształcie, niedostępny dla ruchu drogowego, o powierzchni nie mniejszej niż ... i nie większej niż ... Zapobiegłoby to traktowaniu jako wyspa centralna talerzyka położonego na środku zwykłego skrzyżowania, ale też połowy dzielnicy. Kwestia, jakie powierzchnie tam wpisać - do dyskusji. Rondo - nieprzerwana droga otaczająca wyspę centralną. Ne można by interpretować ronda jako skrzyżowania, bo droga to nie skrzyżowanie. Także nie można by zakwestionować, że kontynuacja jazdy po rondzie to jazda na wprost, bo przecież byłaby to kontynuacja jazdy po tej samej drodze. Automatycznie legalne stałyby się wszystkie przystanki autobusowe, miejsca postojowe i ewentualne zjazdy do posesji zlokalizowane na rondach. Nie trzeba by wprowadzać dodatkowych pojęć typu obwiednia. Definicja ronda pozwalałaby zdefiniować ruch okrężny i skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Ruch okrężny - organizacja ruchu nakazująca ruch jednokierunkowy na rondzie, stosowana na wszystkich skrzyżowaniach umożliwiających wjazd na rondo. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym - skrzyżowanie umożliwiające wjazd na rondo i oznakowane znakiem C-12. I na koniec korekta znaczenia znaku C-12: "Nakaz jazdy na wprost zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez znak" Zniknęłyby wszystkie teorie dotyczące używania kierunkowskazów przy wjeździe. Mimo, że trochę w prawo, ale jednak na wprost - czyli bez migacza! :) Chętnie poznam Waszą opinię. Wszelkie wątpliwości mile widziane - do omówienia.

  Radosław BuchtaRadosław Buchta29 dni temu
 • A wiecie ze u nas w Łodzi instruktorzy i egzaminatorzy uczą i wymagają właczania kieunkowskazów przed wjazdem na rondo, poza tym traktują rondo jak normalne skrzyżowanie i twierdzą że na kolejnych zjazdach (ważne! Nie na pierwszym) to ten co jedzie lewym pasem ma pierwszeństwo. W Łodzi jak byscie zdawali prawko to jadąc tak jak na filmie oblejecie egzamin. Ale uwaga, jak już macie prawko to policja wszystko ogarnia prawidłowo, więc podczas kolizji jest zdziwko młodego kierowcy bo nie rozumie co sie stao się. Pozdrawiam z ziemi obiecanej.

  najlepszyzjaronajlepszyzjaro29 dni temu
  • Ale czy poza Rondem Sybiraków mamy jeszcze jakieś normalne rondo?

   Leszek SłowińskiLeszek Słowiński29 dni temu
 • dobre

  Lorak MajewskiLorak Majewski29 dni temu
 • Witam 🙋‍♂️Nie wiem skąd niektórzy kierowcy myślą , że jak są na lewym pasie na rondzie , to mają pierwszeństwo . Ja tych kierujących oczywiście wpuszczam , ale to jest moja dobra wola , niech się kierujący nie stresuje i hamuje prawy pas ronda .

  krzysztof pleskotkrzysztof pleskot29 dni temu
 • Dzięki za naukę. Od dziś będę wjeżdżał prawym pasem i opuszczał rondo trzecim zjazdem z prawego pasa. Zawsze wjeżdżałem z lewego i obserowałem zachowanie gościa po prawej. Jeśli jechal, to go puszczałem. Najczęściej widział miganie kierunkowskaza i mnie puszczał. Tam nie ma jak zmenić pasa z lewego na prawy; zbyt duży ruch.

  Michał KopczyńskiMichał Kopczyński29 dni temu
 • Wyjaśnienie na filmie jest bardzo logiczne i zastosowanie się do tych przepisów -zachowań na rondach na pewno ułatwi poruszanie się w ruchu okrężnym ,pomijając fakt że około 60% kierujących oszczędza na prądzie w samochodzie nie sygnalizując kierunkowskazem zamiaru zmiany pasa ruchu i chęci opuszczenia ronda . A co do wypowiedzi niektórych rzeczoznawców ruchu drogowego ,brak kulturalnych słów na temat ich wiedzy lepiej żeby zmienili zawód na ... np. grabarz, Odnośnie egzaminatorów też można książkę napisać . Trzeba mieć stalowe nerwy i mocno ograniczone zaufanie jak napisał jeden z komentujących. Pozdrawiam

  Gerard UrbańczykGerard Urbańczyk29 dni temu
 • A może po prostu włodarze powinni pochylić się nad zmniejszeniem ilości bzdurnych pytań na prawo jazdy i bardziej konkretne wprowadzić bo to co teraz się wyprawia to jakaś szopka jest ok. 3000 pytań. Pytania powinny być czytelne i zrozumiałe. Dla młodego kierowcy nie ma znaczenia wiedza na samym początku gdzie ma wlać płyn do spryskiwaczy a tym bardziej nie powinno mieć to wpływu na to czy zda egzamin czy nie bo jeden błąd za dużo, wleje tam gdzie nie powinien jego sprawa sam sobie samochód popsuje następnym razem będzie ostrożniejszy . A jak ktoś się nie zna to są warsztaty i tam panowie na pewno pomogę.

  MrMorte26MrMorte2629 dni temu
  • Rondo a skrzyżowanie z wysepką to troche coś innego. Tu mowa o rondzie i to jeszcze z dwoma pasami nie jest to częsty przypadek

   Stop Teoriom SpiskowymStop Teoriom Spiskowym28 dni temu
 • Jeśli ktoś się dopiero uczy do prawa jazdy lub chce doszkolić się, błagam, nie wynoście nic z tego filmu, a najlepiej nie oglądajcie go w ogóle. Prowadzący wprowadza w błąd w wielu kwestiach. Możecie zjechać z pasa wewnętrznego, ale musicie ustąpić pierwszeństwa osobie poruszającej się pasem zewnętrznym. Często są wymalowane również linie pomocnicze, które tylko sa dowodem, jak bardzo ten film jest błędny.

  Tomasz MarzecTomasz Marzec29 dni temu
  • @Michał Gawron O tym wypisałem w kolejnych komentarzach. Ronda są różne i należy się stosować do znaków, również tych poziomych. Widzę, że nie chciało ci się zgłębić tematu i wolisz coś stwierdzić na podstawie jednej poszlaki. Podejrzewam, że masz na myśli ronda turbinowe, w których zmieniać pas ruchu można tylko w wyznaczonych miejscach, lub w ogóle nie ma takiej możliwości. Zatem jeżeli opieramy całą szalę na tym argumencie, to z takich rond często zjazd 3 jest możliwy jedynie z pasa wewnętrznego, a zjazd 2 jest możliwy zarówno z pasa wewnętrznego jaki i zewnętrznego z koniecznością zajęcia odpowiedniego pasa po zjeździe. Cały twój zarzut nie wytrzymuje tego argumentu i zaprzecza temu, że się mylę. ... Czy ty widziałeś w życiu tylko jedno rondo na oczy czy nie umiesz logicznie myśleć? Jeszcze rozumiem nie być biegłym w przepisach, słabo ktoś nauczył i nie do końca się odnajdować na drodze, ale takie coś? Jak do tego doszedłeś, że jeden przypadek potwierdza całą regułę, mimo tego, że wszystkie inne tego nie robią?

   Tomasz MarzecTomasz Marzec26 dni temu
  • Tomasz Marzec: „Możecie zjechać z pasa wewnętrznego, ale musicie ustąpić pierwszeństwa osobie poruszającej się pasem zewnętrznym. Często są wymalowane również linie pomocnicze, które tylko sa dowodem, jak bardzo ten film jest błędny.” Często są wymalowane linie zabraniające zjazdu z innego niż prawy, co pokazuje jak bardzo się mylisz. ;-)

   Michał GawronMichał Gawron26 dni temu
  • @Tomasz Marzec Nie zgadzam się z Tobą. Aktualnie mamy prawo ( mówimy tylko oczywiście o PoRD) najbardziej adekwatne z dotychczas używanych. Jasno opisuje sposób zachowania się na drodze żeby było jak najbardziej bezpiecznie. Problemy pojawiają się gdy: 1 ludzie nie znają i/lub nie stosują PoRD 2 po zmianach jeżdżą "po staremu" 3 do PoRD dodają jakieś inne przepisy jak Ty sugerujesz z prawa budowlanego (ronda) któe nijak mają się do PoRD 4 według mnie bardzo ważne; kiepskie oznakowanie często wzajemnie się wykluczające.

   Ewok EndorEwok Endor26 dni temu
  • @Ewok Endor sorry, nie zrozumiałem, o co ci chodzi wcześniej. Uważam, że prawo jest kulawe, bo jest napisane w sposób nieadekwatny do dzisiejszych realiów. Skoro jest ono na tyle nie jasne, że wymaga interpretacji ministerstwa jak należy traktować ronda, to z prawem jest coś nie tak. Jest zbyt skomplikowane, gdzie potrzeba 3 aktów prawnych, aby określić poprawne zachowanie na skrzyżowaniu, albo zbyt słabo sprecyzowane. Da się jakoś funkcjonować w tych granicach, ale jest to na niekorzyść obywatela.

   Tomasz MarzecTomasz Marzec26 dni temu
  • @Tomasz Marzec a co mają znaki do prawa budowlanego? Użyłeś określenia "rondo" używanego tylko w prawie budowlanym jednocześnie sugerując że PoRD jest kulawe bo nie uznaje budowli.... błędne myślenie i mieszanie zagadnień prowadzi do niejasności. Wiesz to co jest w budownictwie traktowane jako całość nie musi być traktowane jako całość w sposobie poruszania się po tym, Mało tego budowle muszą być tak zaprojektowane i wykonane i OZNAKOWANE (a z tym bywają największe problemy) żeby były zgodne z PoRD, a nie odwrotnie żeby PoRD dostosowywać do budowli.

   Ewok EndorEwok Endor27 dni temu
 • Na takich rondach wolę odrazu zająć prawy pas i potem się nie stresować podczas zmiany pasa z wew na zew.

  SchumacherSchumacher29 dni temu
  • ​@Zamenis longissimus korki są bo dużo aut.

   Stop Teoriom SpiskowymStop Teoriom Spiskowym27 dni temu
  • No i właśnie przez takie "przylepy prawo pasmowe" powstają korki. A najgorsze, że takie przylepy, jak tylko z ronda zjadą, to hyc na lewy i grają w tą swoją głupią grę "prawy parzy".....

   Zamenis longissimusZamenis longissimus27 dni temu
  • @Stop Teoriom Spiskowym jak są strzałki przed rondem to tak

   SchumacherSchumacher27 dni temu
  • Nie możesz przed rondem zająć prawego na rondzie bo masz wyznaczone z ktorego mozesz na rondo wjechać gdy kierujesz się w lewo wiec przy przed zjazdem zmieniasz pas

   Stop Teoriom SpiskowymStop Teoriom Spiskowym28 dni temu
  • Mam tak samo, jak tylko mogę i nie ma turbinki to unikam lewego pasa jak ognia...

   Jakub GóźdźJakub Góźdź29 dni temu
 • 4:40 takim tłumaczeniem robicie ludziom kisiel z mózgu. Jeśli na rondzie chcę skręcić w lewo (3 zjazd) to zajmuje lewy pas, jadę wokół wyspy i według waszego rozumowania zajmuje prawy pas. W tym momencie jest to już niemożliwe bo ten pas zajął pojazd który właśnie wjechał na rondo. Ten kierowca ma czekać aż oba pasy będą wolne.

  Przemysław GPrzemysław G29 dni temu
  • @Bandyta z kamerką jest np parametr odnoszacy sie do wymiarów skrzyżowań

   Stop Teoriom SpiskowymStop Teoriom Spiskowym28 dni temu
  • Który to paragraf? Jeden pas wystarczy osobówce, więc nie masz prawa zajmować dwóch. Oczywiści jeśli zaczniesz wcześniej zmieniać pas i włączysz kierunkowskaz, to pojazd wjeżdżający na rondo musi ustąpić Ci pierwszeństwa. Jeśli jednak jedziesz wewnętrznym pasem do końca to się nie dziw że ktoś zajmuje wolny pas.

   Bandyta z kamerkąBandyta z kamerką29 dni temu
 • 1:48 Pan Dworak sieje zamęt i dezinformuje. Wskazuje pickupa jako błędnie się poruszającego, gdy w istocie to "żółtek " objechał rondo zewnętrznym pasem skręcając w lewo i złamał przepisy. W dodatku twierdzi bezpodstawnie, że jadący zewnętrznym pasem może zająć lewy pas na zjeździe. Kontynuacją zewnętrznego pasa jest pas prawy i tego musi się trzymać kierujący. Lewy pas jest dla opuszczających rondo z pasa wewnętrznego, tj. jadących prosto ,w lewo lub zawracających na tym skrzyżowaniu. Ogólna zasada skręcania w prawo przy prawej krawędzi jezdni nie jest sprzeczna z partykularną (dyskretną) organizacją ruchu, jaką ustalił organizator.

  Dariusz BDariusz B29 dni temu
  • @Dariusz B "W Niemczech na rondzie pierwszeństwo ma zmieniający pas z wewnętrznego na zewnetrzny, jak ci się podoba taka zasada? " Gdzie takie coś wyczytałeś? W "pani domu"??? Czy na 40 ton???

   Zamenis longissimusZamenis longissimus27 dni temu
  • @Stop Teoriom Spiskowym Zdarzenie widzisz, dowodów nie masz, więc o czym chcesz dyskutować? Zdarzenie i dowody to nie wszystko, na końcu jest sędzia który ma swoje zdanie na ten temat i swoją interpretację przepisów.

   Bandyta z kamerkąBandyta z kamerką28 dni temu
  • @Bandyta z kamerką biedny ten twoj watek. Neguję przedewszystkim ciebie. Przecież ty nie znasz przepisów ponad film. Ja nie muszę niczego chceć. udawał że obwinionych może być dwóch? Zależy od zdarzenia i dowodów

   Stop Teoriom SpiskowymStop Teoriom Spiskowym28 dni temu
  • @Stop Teoriom Spiskowym wbiłeś w wątek który dotyczy konkretnego wpisu (patrz początek wątku), zmieniasz temat, negujesz film i słowa eksperta ale nie chcesz powiedzieć co się nie zgadza i rządasz aby Ci cytować przepisy. A teraz będziesz udowadniał że czasami winnych jest dwóch, no i co z tego?

   Bandyta z kamerkąBandyta z kamerką28 dni temu
  • @Stop Teoriom Spiskowym no w sytuacji o której mówiłem to tak nie bardzo

   SzczuruSzczuru28 dni temu
 • Niestety Pan Marek nie ma racji. W 5 minucie filmu jest pokazane rondo w Piotrkowie Trybunalskim, które jest oznaczone identycznie jak rondo Lewandowskiej na krakowskich Czyżynach. Jeździ się tam inaczej niż pan Marek tłumaczy, a znaki pionowe są identyczne. A żeby było bardziej kuriozalnie to na rondzie Lewandowskiej na Czyżynach są namalowane znaki poziome - linie ciągłe. Czyli tak: 1) Jak nie ma śniegu to skręcający z prawego pasa ma obowiązek zjechać z ronda wyłącznie na prawy pas. 2) Jak śnieg pokrywa znaki poziome to zjeżdżający z ronda ma prawo wyboru pasa? m.facebook.com/dzielnica14/photos/a.10155577600418505/10155674051208505/?type=3

  Odpowiedzialny OjciecOdpowiedzialny OjciecMiesiąc temu
  • Rondo to coś innego niz skrzyzowanie z ruchem okreżnym i wysepką. Trzeba rozpoznawac slrzyżowania bo inny będzie sposób przejazdu. Np skrzyzowanie z wysepką ma wyznaczone pasy ruchu. Rond z dwoma pasami nie ma wiele

   Stop Teoriom SpiskowymStop Teoriom Spiskowym28 dni temu
 • A gdzie odcinek 829?

  Bartab KowalskiBartab KowalskiMiesiąc temu
  • Dołączam się do pytania

   Stalowy xxStalowy xx29 dni temu
 • Jest ciekawe miejsce w Poznaniu i zapraszam na wizytę. Na placu Cyryla Ratajskiego było niedawno rondo obecnie są drogi jednokierunkowe i skrzyżowania równorzędne jest też tramwaj przejeżdżający przez środek i obecnie w sytuacji równorzędnej ma pierwszeństwo a kierowcy w tej strefie 30 km/h muszą myśleć jadąc dookoła i mniej się przejmować na tym byłym rondzie. Pojawiły się znaki uzupełniające (ustąp z prawej strony wraz z grafiką aut) jest lepiej choć zawsze było wolno ale aż strach wjechać ze swoim pierwszeństwem a ustępującym dziwią się wjeżdżający na to byłe rondo bo długo czekają z niepewnością. Polecam do dobrego odcinka. Poznań

  UnihocGontarUnihocGontarMiesiąc temu
 • Rys 1. kto ma pierwszeństwo? zapodaj.net/d38d624fea4fa.png.html Rys 2. Kto ma pierwszeństwo? zapodaj.net/5f51ed9455c5c.png.html Rys 3. Kto ma pierwszeństwo? zapodaj.net/8cb91a345b753.png.html Rys 4. Kto ma pierwszeństwo? zapodaj.net/75da6ae3f8780.png.html A teraz przełożyć to na rondo (oczywiście nie turbinowe)... Odpowiedź jest prosta jak diabli. Sorry za jakość ale tak szybko na kolanie narysowane... :)

  marekpvideomarekpvideoMiesiąc temu
  • @Dariusz B im wiecej twoich komentarzy czytam tym wieksza mam nadzieje ze nie masz prawa jazdy...

   BelormorothBelormoroth27 dni temu
  • @Dariusz B Policjant pewnie by próbował wlepić mandat, ale to nie znaczy, że jest to zabronione. To by znaczyło, że policjant ma braki w kwestii znajomości Prawa o Ruchu Drogowym. Dlatego warto znać PoRD, żeby wiedzieć, kiedy odmówić przyjęcia mandatu.

   Adam F.Adam F.27 dni temu
  • Jeśli bedziesz za kierownicą podbijał piłeczke pingpongową ryzykujessz mandat?

   Dariusz BDariusz B27 dni temu
  • @Adam F. no właśnie, a policjant jak zobaczy to mandat wlepi, jestem pewien na 100%

   Dariusz BDariusz B27 dni temu
  • @Dariusz B o ile mi wiadomo nie ma przepisu, który by tego zabraniał. Jeśli się mylę, to wskaż proszę który przepis tego zabrania.

   Adam F.Adam F.27 dni temu
 • Dobry odcinek

  AmnesiacAmnesiacMiesiąc temu
 • Ronda zwykłe dwupasmowe są bez sensu. Wystarczy jedna osoba jeżdżącą na rondzie w kółko prawym pasem co się dość często zdarza.

  SawaSawaMiesiąc temu
 • Niektórzy dalej swoje mongolskie teorie a przecież tylko przedstawiona wykładania nie powoduje pkt kolizyjnych, a to że ludzie nie umieją ich stosować to już wina szkoły jazdy.

  AdrianV91AdrianV91Miesiąc temu
 • My tu gadu gadu a sądy w takich przypadkach orzekały zupełnie co innego.

  SławekSławekMiesiąc temu
  • Jakis przyklad?

   BelormorothBelormoroth27 dni temu
  • Sygnatura wyroku?

   passenger9000passenger9000Miesiąc temu
 • Pierwszeństwo ma ten, co ma autocasco.

  Do choroszczy na badaniaDo choroszczy na badaniaMiesiąc temu
 • Czekam na omówienie przypadku ronda przy spodku w Katowicach. Organizator ruchu tak wyznaczył pasy ruchu na jezdni, że chyba wynika z tego coś innego.

  Marek MikrutMarek MikrutMiesiąc temu
  • Spróbowałem niżej w wątku Kamila Długosza, ale nie ma sprawy, robię wklejkę tutaj (długie): Cześć. Cały problem w tych nieszczęsnych czterech liniach prowadzących wysmarowanych radośnie na każdym skrzyżowaniu wylotowym z ronda. Jeśli by ich nie było, sprawa jest prosta - art. 22 ust.2 pkt 1: "Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo". Czyli z lewego NIE WOLNO, ale... :) ... linie prowadzące są namalowane, czyli są znakami drogowymi poziomymi, a art. 5 ust. 1 mówi tak: "Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do (...) sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez (...) sygnały świetlne lub znaki drogowe." Skoro linie prowadzące pokazują, jak zjechać z ronda, to... ... z lewego WOLNO, ale... :) ... czy na pewno są znakami drogowymi? Przecież w Rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych nie ma słowa o czymś takim, jak linia prowadząca. Jest linia przerywana P-1, linia przerywana P-1 o podwójnej szerokości, linia ostrzegawcza P-6 i linia krawędziowa P-7a. Nie ma innej linii przerywanej. Skoro linia prowadząca nie jest zdefiniowana w rozporządzeniu, to nie jest znakiem drogowym, zatem mimo, że tam jest napaćkana, to nie ma mocy prawnej, zatem... ... z lewego NIE WOLNO, ale... :) ... rozporządzenie i ustawa to nie jedyne akty prawne regulujące ruch drogowy w naszym kraju. Jest także Wiedeńska Konwencja o znakach i sygnałach drogowych, którą Polska ratyfikowała, a w niej, dokładnie w Załączniku nr 8, w punkcie 28 stoi jak wół: "Jeżeli na niektórych skrzyżowaniach pożądane jest wskazywanie kierującym, w jaki sposób mają przejechać przez to skrzyżowanie, jak skręcać w lewo (...), można stosować linie prowadzące lub strzałki. Długość zalecana dla znaków i przerw wynosi 0,50 m (...)." Czyli jest znakiem drogowym, zatem... ... z lewego jednak WOLNO :). Podsumowując: Linie prowadzące na Rondzie Ziętka w Katowicach pozwalają jadącym wewnętrznym pasem ronda na legalny zjazd z ronda z tego pasa, jednak nie zwalniają z ustąpienia pierwszeństwa pojazdom poruszającym się pasem zewnętrznym, które kontynuują jazdę po obwiedni ronda, gdyż: art. 22 ust. 1: "Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności."; art. 22 ust. 4: "Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać (...)"; art. 22 ust. 5: "Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu (...)" Zatem sprawcą każdej kolizji przy zjeździe z ronda z wewnętrznego pasa będzie kierowca pojazdu zjeżdżającego z tego pasa właśnie. Szerokości.

   Radosław BuchtaRadosław BuchtaMiesiąc temu
 • To dlaczego wjazd na rondo z lewego pasa jest dozwolony skoro nie możemy z niego korzystać w sposób teoretycznie logiczny a do tego ronda są w dużej większości tak małe że zmiana pasa jest tragicznie trudna bo mamy na nią kilka metrów... Albo to co mówicie jest głupie albo przepisy są głupie. I co oznacza klasyczne a nie klasyczne rondo?

  Bartłomiej DrużbiakBartłomiej DrużbiakMiesiąc temu
  • @passenger9000 Wrzucę to jako nowy wątek, może więcej osób się wypowie.

   Radosław BuchtaRadosław Buchta29 dni temu
  • ​@passenger9000 Myślę, że wkład tych definicji byłby znaczący, ponieważ ruch okrężny jest nierozerwanie związany z wyspą centralną. Bo przecież nie można postawić znaku C-12 na dowolnym skrzyżowaniu, na którym nie ma czego objeżdżać. Stąd częste, patologiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa, praktyki kładzenia talerzyków na środkach skrzyżowań i stawiania znaków C-12 na ich wlotach. Widzę to tak: Wyspa centralna - obszar o dowolnym kształcie, niedostępny dla ruchu drogowego, o powierzchni nie mniejszej niż ... i nie większej niż ... Jak napisałem wyżej, zapobiegłoby to traktowaniu jako wyspa centralna talerzyka położonego na środku skrzyżowania, ale też połowy dzielnicy. Kwestia, jakie powierzchnie tam wpisać - do dyskusji. Rondo - nieprzerwana droga otaczająca wyspę centralną. Nikt nie mógłby już interpretować ronda jako skrzyżowania, bo droga to nie skrzyżowanie. :) Także nikt nie mógłby zakwestionować, że kontynuacja jazdy po rondzie to jazda na wprost, bo przecież byłaby to kontynuacja jazdy po tej samej drodze. Automatycznie legalne stałyby się wszystkie przystanki autobusowe, miejsca postojowe i ewentualne zjazdy do posesji zlokalizowane na rondach. Nie trzeba by wprowadzać dodatkowych pojęć typu obwiednia. Definicja ronda pozwalałaby zdefiniować ruch okrężny i skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Ruch okrężny - organizacja ruchu nakazująca ruch jednokierunkowy na rondzie, stosowana na wszystkich skrzyżowaniach umożliwiających wjazd na rondo. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym - skrzyżowanie umożliwiające wjazd na rondo i oznakowane znakiem C-12. I na koniec korekta znaczenia znaku C-12: "Nakaz jazdy na wprost zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez znak" Zniknęłyby wszystkie teorie dotyczące używania kierunkowskazów przy wjeździe. Mimo, że trochę w prawo, ale jednak na wprost - czyli bez migacza! :) Chętnie poznam Twoją, i nie tylko Twoją, opinię. Wszelkie wątpliwości mile widziane. Szerokości.

   Radosław BuchtaRadosław Buchta29 dni temu
  • @Radosław Buchta hmm w przypadku mostu, wiaduktu ok - występuje w jakiejś normie ruchu drogowego -> (zakaz wyprzedzania) -> definicja nie wydaje się redundantna. Ale jeśli chodzi o rondo, wyspę centralna - jaki byłby wkład takiej definicji w zakresie zasad ruchu drogowego? Tutaj mamy po prostu zbiór skrzyżowań zwykłych, dla których przepisy są jasne i czytelne. Jeśli już, bardziej brak mi definicji 'ruchu okrężnego'. Jeśli taka definicja by się pojawiła, może łatwiej byłoby walczyć z patologią oznaczania rond zorganizowanych kierunkowo (turbinowe, odśrodkowe) znakiem C-12 (który obecnie jest traktowany jak właśnie oznaczenie - hej, tutaj jest budowla rondo - jak ją przejechać? Zgaduj, ja tu stoję ale nie znaczy to że wjeżdżasz na zbiór skrzyżowań zorganizowanych zgodnie z zasadami ruchu okrężnego, który jest kierunkowo neutralny)

   passenger9000passenger900029 dni temu
  • @passenger9000 Cześć. Dzięki. W kwestii braków w ustawie. Dla mnie takim wyznacznikiem jej niekompletności jest brak definicji ruchu drogowego. Ustawa, której tytuł brzmi Prawo o Ruchu Drogowym nie zawiera definicji tego ruchu. Oczywiście to jest czysty formalizm, ale jeśli ustawodawca nie definiuje fundamentalnego pojęcia, którego dotyczy ustawa, to strach się bać, co jest dalej. Twórca każdej ustawy powinien mieć świadomość, że umiejętność rozumienia, kojarzenia i łączenia pojęć u różnych ludzi jest różna i jeśli niektórym nie wyłoży się pewnych rzeczy kawa na ławę, to do nich po prostu nie dotrą. Uważam, że budowle drogowe powinny być zdefiniowane w ustawie. Obecnie zdefiniowany jest tylko tunel, a nie ma definicji wiaduktu i mostu (mimo, że pewne manewry są na nich zabronione: art. 22 ust. 6 pkt 1: "Zabrania się zawracania w tunelu, na moście, wiadukcie lub drodze jednokierunkowej"), no i nie ma definicji ronda, wyspy centralnej i paru innych ważnych rzeczy, niestety). Za to jest np. "niezmiernie istotna" definicja nowego pojazdu (art. 2 ust. 62) :)

   Radosław BuchtaRadosław Buchta29 dni temu
  • @Radosław Buchta "Kontynuacja jazdy po obwiedni ronda na tym skrzyżowaniu jest jazdą na wprost," niestety nie. Nie ma takiego prawa. Dwupasmowa jezdnia wyjazdowa z ronda i takaż jezdnia ronda to rozwidlenie. Z prawego pasa tylko w prawo! Jazda w lewo (dalej po rondzie) z zewnętrznego pasa tylko po ustąpieniu jadącemu wewnętrznym pasem. Dlaczego? W Polsce mamy ruch prawostronny, obowiązuje jazda i kontynuacja jazdy prawym pasem Taka interpretacja wdraża do użytku wewnętrzny pas na rondzie, ułatwia opuszczenie ronda wewnętrznym pasem, ułatwia włączanie się do ruchu na rondzie, bo jeśli ktoś nadjeżdża zewnętrznym pasem to jasne jest, że rondo opuści zanim ja wjadę. O ile wzrasta przepustowość skrzyżowania? Innymi słowy dobre rozwiazania są na wyciągnięcie ręki, ale czy Polacy są na tyle mądrzy aby po nie siegnąć??! Myślę że nie. U nas większość jest mądra inaczej, to obywatele szczególnej troski.

   Dariusz BDariusz B29 dni temu
 • Polecam poczytać co to rondo turbinowe, 100 razy lepsza opcja od takiego "zwykłego" ronda z dwoma pasami. Przeróbka ze zwykłego na turbinowe to namalowanie kilku martwych stref ruchu.

  Tomasz AndrzejewskiTomasz AndrzejewskiMiesiąc temu
 • jej wróciło !!!

  Bartek WisniewskiBartek WisniewskiMiesiąc temu
 • ale ten przykład z 2 pasmowym rondem co jest w przebitkach jako "niezgodne z przepisami" jest piękny, tak płynny ruch, wszyscy się rozumieją, nie ma żadnych sprzeczności a teraz wyobraźcie sobie, że wszyscy zajmują prawy pas na rondzie do zjazdu. Przepustowość zmniejszona o 50%, hamowania i zatory pomimo malej ilości samochodów.

  wacław rostkiewiczwacław rostkiewiczMiesiąc temu
PLworld